Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

Ja to się nacieszyłem moją płytą skrecam wszystko do kupy i cisza nic sie nie dzieje

wysłałem ją do serwisu ciekawe co powiedzą

 

no się nazywa pech.

Na pewno wszytko dobrze poskładałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz uzbrój się w dużą porcję cierpliwości.

Jak ja wysłałem swoją płytę, w związku z wymianą chipsetu b2 na b3, to trwało to w sumie prawie 4 tygodnie. Moim zdaniem powinno to się wymieniać od ręki, skoro sam producent zachęcał do tej wymiany, przedłużając o rok gwarancję.

Do tego przez cały ten czas nie otrzymałem żadnej informacji, co się dzieje z moją płytą. Po prostu po miesiącu nagle zjawił się kurier z nową płytą.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem w emarket i nie jestem zadowolony z tej wymiany.

Po zgłoszeniu sprawy do ich serwisu, dostałem od nich nr rma i informację, że płytę mam wysłać na swój koszt do dystrybutora. Do sklepu nie było możliwości, o czym zostałem poinformowany w mailu. O możliwości zwrotu kasy nie zostałem poinformowany.

Więc wysłałem do dystrybutora i czekałem na płytę dokładnie 4 tygodnie, bez 3 dni. Dla mnie to długo.

W międzyczasie kupiłem taką samą płytę, tym razem w gralu, bo w emarket nic już nie kupię.

A tamtą ze zwrotu sprzedałem, oczywiście ze stratą dla mnie.

I tak jestem ok. 100zł do tyłu, wliczając to przesyłkę do dystrybutora na mój koszt.

Także wpadka intela z wadliwym chipsetem uderzyła mnie po kieszeni.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz coś wpięte do portu USB 3.0 to odłącz.

 

No mam sam kabelek, na którym czasem podpinam zewnętrzny dysk. Ale to nie ma znaczenia bo teraz nie mam nic wpiete a problem jest. Przez to wszystko musiałem dać Turbo Power Limit na auto i zostałem zmuszony z korzystania Fixed zamiast Offset przy podkręcaniu...

Jakieś pomysły jeszcze?

Edytowane przez kaem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Właśnie zamówiłem ASRock P67 Extreme4 + i5-2500K i mam kilka pytań zanim zestaw do mnie dojedzie. Na początku miała być Pro3, ale skusiły mnie dodatkowe rzeczy w Extreme4: panel z USB3.0 (i łącznie 4 porty, z których 2 wykorzystuję już na obecnej płycie), na którym zamontuję też SSD, dodatkowe porty SATA, lepiej chłodzona sekcja zasilania itp.

 

Ale póki sprzęt nie dojedzie, chciałem zapytać o parę rzeczy, na które odpowiedzi póki co nie znalazłem:

1. Czy ktoś próbował zamontować na płycie Scythe Mugen 2 rev. A? Wiem, że rev. B wchodzi bez problemów, ale mi został cooler rev. A, jeszcze z zabawy z socketem LGA775, a potem AM3. Fajnie by było, gdybym nie musiał kupować nowego chłodzenia :)

2. Czy konieczne jest podłączanie zasilania do złącza Molex na płycie? Planuję podkręcać proca, więc zapewne będzie potrzebne, jednak za cholerę nie pasuje mi prowadzenie kabla przez całą płytę ze względu na aktualne ułożenie kabli, nad którym spędziłem trochę czasu. EDIT: Nie ma to jak przeczytać manual - złącze to potrzebne jest przy wykorzystaniu SLI/CF, czyli nie w moim przypadku - jedno pytanie mniej.

3. Czy działa przekazywanie komend TRIM, jeżeli dysk SSD będzie podłączony do kontrolera ustawionego w tryb RAID, ale nie będzie on częścią macierzy? Na starszych chipach Intela działało, nie wiem, jak z P67. Czy lepsze będzie rozwiązanie, gdzie dysk SSD podłączę pod porty SATA3 (dysk jest SATA2) i ustawię na AHCI, a klasyczne HDD pójdą pod porty SATA2 i je ustawię na RAID0? Bo z tego co czytałem, płyta obsługuje niezależnie RAID dla portów SATA3 i SATA2?

4. Jak z szybkością bootowania, jeżeli używa się kontrolera w trybie RAID? Na P45 wydłużało to dość znacznie cały proces, zanim załadował się ROM kontrolera i wykrył dyski. Czy Na nowych chipsetach i wykorzystaniu UEFI sytuacja uległa poprawie?

5. Czy płyta nie będzie wariować, jeżeli nie będzie do niej podłączony żaden wentylator? U mnie wszystko wpięte jest do kontrolera, więc nie wykorzystuję złącz na płycie. W tradycyjnym BIOS'ie trzeba ustawiać kontrolę obrotów na Ignore, żeby nie pojawiały się alarmy przy starcie. Czy w UEFI także jest taka możliwość?

 

Będę wdzięczny za odpowiedzi :)

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak kolega wyżej też zamówiłem trochę gratów, w tym:

2500k

asrock pro3

obudowa FD 3000

fortis HE1225

 

jak już poradzicie sobie z pytaniami kolego to proszę o pomoc w moich dość krótkich kwestiach

 

1. W którą stronę zamontować chłodzenie dla najlepszego przepływu powietrza?

 

2. Gdzies na forum znalazłem poradnik, który opisywał kolejne kroki przy podkręcaniu wraz z opisem odpowiednich funkcji w bios'ie. Teraz nie mogę tegoż tematu znaleźć i byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w odnalezieniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. W którą stronę zamontować chłodzenie dla najlepszego przepływu powietrza?

 

Też kiedyś szukałem info o tym. Ogólnie wyszło na to, żeby montować wiatrak tak, żeby przewiewał z góry do dołu. Zalecają też, żeby heatpipe w kształcie U (czyli większość obecnych konstrukcji, włącznie z Twoją) miał obie części rurki położone na tym samym poziomie. Ustawienie colera tak, aby wiał od dołu do góry pomaga także odbierać ciepło, które generuje karta graficzna.

 

Tyle wynikało z moich wcześniejszych poszukiwać. W Twoim przypadku, gdzie w tej obudowie masz wentyl zarówno na ściance tylnej i górnej, nie powinno mieć większego wpływu, jak zamontujesz chłodzenie. Pamiętaj tylko, aby "być w zgodzie" z ogólnym obiegiem powietrza w obudowie i nie ustawiać chłodzenia tak, że np. wieje do wnętrza obudowy zamiast na tylną/górną ściankę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obudowa jeśli się nie mylę wciąga powietrze przodem a wypycha góra i tyłem. Myślałem więc żeby zamontować chłodzenie na procku tak aby powietrze zaciągane było z przedniego wiatraka, i pchane w kierunku tego na tyle. Zobaczę jak to wszystko będzie wyglądać jak kurier przyjdzie z paczką (mam nadzieję, że jutro)

 

Jak znajdę w końcu ten poradnik dotyczący kręcenia to przy temperaturach wyjdzie czy dałem ciała z chłodzeniem czy nie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość vat_22

witam

mam pytanie odnośnie płyty głównej ASRock P67 Extreme4:

1. Czy będzie miało jakiś wpływ na wydajność karty graficznej jeżeli zostanie ona zainstalowana w porcie pcie 4 zamiast pcie 2 jak jest w instrukcji dla jednej karty graficznej?

2.długo jeszcze będzie wspierany standard pci?

3. kontroler sata2 jest od intela?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość vat_22

mam jeszcze jedno pytanie:

orientuje się ktoś na którym sata działa szybciej dysk ssd na sata 3 na marvellu czy sata 2 na intelu.

gdzieś czytałem za na sata3 wolniej działa ssd niż na sata 2 intelu. jeśli chodzi o dyski na sata 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w końcu ten poradnik, o którym pisałem wyżej. Niestety nie był on z tego forum :)

 

Mam jeszcze dwa małe pytania:

 

1. Czy dobrze mi się wydaje, że wentylator zamontowany na radiatorze Foritsa HE1225 tak jak jest na zdjęciu na stronie producenta HE1225 wdmuciach!e powietrze na radiator, a nie wyciąga. Czy tak?

2. Jeśli pkt 1 jest prawdą to w przypadku obudowy FD Core 3000 montaż HE1225 widziałbym tak (o ile nie pochrzanił mi się domyślny obieg powietrza w obudowie):

Dołączona grafika

Legenda :D

Czerwony - wentylatory

Niebieski - przebieg powietrza

Szary - radiator

Czarny - szkic obudowy

Pewnie dla wielu z was pytania są tendencyjne, ale mam nadzieję, że mi je wybaczycie :)

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory na obudowie narysowałem tylko informacyjnie. Dokładnie nie wiem jak rozwiązał to producent, ale z przodu pewnie jest na dole.

 

Co do chłodzenia procesora to z emocji źle narysowałem :)

Myślałem żeby całość była przekręcona o 90 stopnie odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Wtedy powinno zasysać nieco z przedniego wentylatora i wypuszczać tyłem.

 

p.s.1

Użytkownik Cor3y w poście 823 napisał:

Zalecają też, żeby heatpipe w kształcie U (czyli większość obecnych konstrukcji, włącznie z Twoją) miał obie części rurki położone na tym samym poziomie

Niestety nie bardzo rozumiem tą część wypowiedzi.

 

p.s.2

To nie bardzo ten dział, ale może już nie będę zaśmiecał innego.

Zasilacz będzie w ten budzie na dole. Czy dobrze mi się wydaje, że wentylator powinien być zamontowany w dół w kierunku otworu z filtrem? Wtedy jeśli się nie mylę ciągnął będzie powietrze spod obudowy i wypychał je tyłem tak?

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wentylu będziesz miał strzałkę z oznaczeniem, w którą stronę wieje. Wtedy skieruj odpowiednio wentyl albo w górę, jak masz na rysunku, albo na tylną ściankę.

Jeżeli chodzi o to U na tym samym poziomie.

 

Chodzi o to, że jak masz cooler zamontowany tak, jak na obrazku, to masz końcówki heatpipe na tym samym poziomie:

 

XXOXXXXXXXXXXXXOXX

XXXOXXXXXXXXXXOXXX

XXXXOXXXXXXXXOXXXX

XXXOXXXXXXXXXXOXXX

XXOXXXXXXXXXXXXOXX

 

Natomiast w przypadku kierunku montażu, gdzie wentyl wieje na tył wygląda to tak:

 

XOXXXOX

XXOXOXX

XXXOXXX

XXXXXXX

XXXOXXX

XXOXOXX

XOXXXOX

 

I w tym wypadku końcówki masz na różnych poziomach.

 

Gość to kiedyś tłumaczył jako ewentualne utrudnianie w optymalnym rozprowadzaniu ciepła z powodów grawitacji. Zapewne w praktyce może wpłynie to na 1 stopień. Nie jest to moja teoria, dzielę się tylko tym, co znalazłem kiedyś na sieci jak sam temat ogarniałem.

 

Ogólnie także bym zamontował wg Twojego rysunku, z kierunkiem wiania na górę. Z tego co widzę, to możesz sobie wentylator ustawić jak chcesz (góra czy dół coolera), ponieważ ten model ma odpowiednie wycięcia po obu stronach.

 

Co do zasilacza to tak jak napisałeś - wentylem w dół. Wtedy ciepło, które się z niego wydobywa nie wpływa na warunki w obudowie - zasilacz ma własny obwód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dziś poskładać komputer.

Wszystko działa ładnie, ale powinno być bardzo ładnie :)

 

PG: Asrock PRO3 p67

Procesor: intel 2500k

chłodzenie: SilentiumPC Fortis HE1225

XFX Core 550W

 

Docelowo chciałbym aby procesor wyciągnął 4-4.3 GHZ

 

Przeczytałem kilka poradników i w sumie nie wiele mi one pomogły więc zacząłem kombinować sam. Proszę was o wyjaśnienie pewnych kwestii i skorygowanie błędów. (oznaczę cyferkami więc łatwiej będzie się porozumiewać)

 

1. CPU Ratio Setting -> przestawiłem na manual

2. Max Ratio -> w przypadku interesującego mnie 4.3GHZ ustawiłem na 43

3. Internal PLL Voltage -> za poleceniem jakiegoś poradnika przestawiłem na Enabled

4. Intel SpeedStep Technology -> pozostawiłem Enable (jeśli dobrze rozumiem to mnożnik maleje gdy procesor nie jest katowany)

5. Turbo Boost Power Limit -> zostawiłem na Auto

6. Additional Voltage -> zostawiłem auto

7. Core Current Limit -> zostawiłem na 150

8. Spread spectrum -> za namową poradnika wyłączyłem (w innej zakładce UEFI wyłączyłem także C1E, C3, C6)

---------------------------------

9. Cpu Core Voltage -> zmieniłem na Fixed i napięcie tymczasowo ustawiłem na 1.300 (z tego co wyczytałem to domyślnie jest 1.25. Czy w takim razie Offset Mode będzie działać tak, że jak ustawię +0.050 to procesor w razie potrzeby będzie dostawał 1.25+0.050? Mozna tam wybrać + lub -. Jak powinno być ustawione?

10. (DRAM, PCH, CPU PLL, VTT, VCCSA) Volt -> tu wszystko zostało na auto

 

 

Co do pomocy to jeśli coś jest całkiem źle to proszę o sprostowanie, a jeśli może być to wystarczy mi podanie numeru punktu i OK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka uwag:

5: 250/250

7: 300

9: fixed u kazdego jest inaczej, zalezy od procka, ustaw tak, zeby w biosie pokazywal maks ~1,350-1,352 (zalecany przez Intela poziom). - i wtedy krecisz mnoznikiem - jak osiagniesz maks poziom np. na 44 bedzie niestabilny, to schodzisz stopien nizej - 43 i opuszczasz fixed az do znalezienia minimalnego stabilnego napiecia dla danego mnoznika...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogromne dzięki! Bałem się, że jak reszta zostanie w automacie to procesor będzie śmigać, a reszta się usmaży :)

 

 

A mógłbyś napisać co to jest to 5 i 7? (oczywiście rozumiem nawiązanie do moich punktów, ale chodzi mi o to do czego to służy?)

 

Przed chwila na fixed 1.300 przy mnożniku 43

1. Testowałem OCCTPT przez 40 minut i się nie wysypał. Czy muszę przy każdym obniżeniu napięcia katować bardzo długo?

2. Czy lepiej zostawić napięcie na stałe czy jednak lepszy będzie offset?

3. Czy jak już osiągnę zadowalający mnie poziom to włączyć spread spectrum,C1E, C3, C6 czy zostawić wyłączone na stałe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5-7 to zwiekszenie maksymalnego poboru mocy przez procek - jak czytales temat to wiesz, ze czasem przy kreceniu zdaza sie ze procek sam sie 'odkreca', i zamiast mnoznika ustawionego przez Ciebie obniza na np x40,38 (zeby nie przekroczyc limitu zuzycia energii) itp. zwiekszenie limitu zapobiega temu...

1. trzeba katowac bardzo dlugo, u mnie potrafil sie wywalic po 3-4h - polecam PRIME95 - jak przejdzie test 8-10h mozna uznac ze jest stabilnie, ale i tak to wyjdzie w praniu

2. lepszy offset - bo w idle obniza zuzycie energii, ale przy fixed (stale napiecie) procek potrzebuje ogolnie ciutke mniej papu

3. ja nic nie wylaczalem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już prawie wszystko wiem. Pozostała mi mała kwestia:

 

Kiedy ustawiam offset np na +0.025 to po właczeniu komputera vcore jest w okolicach 1V, ale kiedy odpalam jakiegoś stressera to wskakuje od razu na 1.36. Czegoś po prostu nie rozumiem czy coś u mnie nie działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ernik - zauważyłem, że masz Mugen'a 2 rev. B na tej płycie. Korzystasz z zapinek pod LGA 775 czy 1156? Jeżeli z zapinki do LGA1156, to czy próbowałeś może w ogóle LGA775? Bo ja mam niestety rev. A i zapinkę tylko pod LGA775 i tak się zastanawiam czy wejdzie. W razie czego do jutra mam jeszcze czas na zamówienie nowego chłodzenia.

 

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...