Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra chlopaki sprzet zlozony :D patrz sig. Mam jednak kilka watpliwosci i pytan. Korzystalem z poradnika radiergummi i wielkie dzieki za to.

 

1. narazie wszystko ustawilem tak jak powino byc. Dalem na poczatek fixed 1,2 volta i mnoznik 40, robie prime95 blend i v core zamiast lekko rosnac to sie zmniejsza do 1,15 i tak zostaje, w idle zawsze 1,2v - nie jest to dziwne ? zaraz bede probowac zejsc do 1,1v

- czy przy tak lekkim oc musze miec na on internal PLL overvoltage ?

- zostawic na fixedzie cpu load line calibration lvl 5 ? daje to cos na fixed ?

- temperaturka w prime 54 stopnie - jest ok ?

 

2. wentyl cpu = porazka jesli chodzi o halas. mam ustawione auto + 50 stopni + lvl1. Teraz jest tak ze w idle mam 800 rmp = rewelka ale jak odpala gre, prime to odrazu skacze na 1500 rmp, nie da sie tak ustawic zeby stopniowo zwiekszaly sei obroty ? Jak nie da sei to kupie jakis wentyl do 1k rmp.

 

Podsumowujac jest zadowolony, musze jeszcze zrobic tylko reinstalke windy i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fixed to stałe napięcie niezależnie od obciążenia. przy llc5 to normalne, że ci spada pod obciążeniem napięcie. daj llc na 3. generalnie i tak lepiej używać offseu bo wtedy w idle nie katujesz proca niepotrzebnie wysokim napięciem.

 

ustaw 60C jako próg temperatury to ci nie będzie tak szybko przeskakiwało na obroty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzieki za odp, narazie bawie sie w fixed i zobacze co z tego bedzie, poki co 4ghz i zblizam sie do 1,1v. problemem dla mnei sa temperatury i to nei te z prime teraz 55 max a z gier bfbc2 naprzyklad 65 stopni, to samo tyczy sie grafy - na stary msprzecie max 68 w grach, teraz 78 :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fixed to stałe napięcie niezależnie od obciążenia. przy llc5 to normalne, że ci spada pod obciążeniem napięcie. daj llc na 3. generalnie i tak lepiej używać offseu bo wtedy w idle nie katujesz proca niepotrzebnie wysokim napięciem.

 

A ja z kolei zauważyłem u siebie bardzo dziwny problem. O ile procesor działa stabilnie przy napięciu fixed 1,22 V (przy 4 GHz) o tyle po ustawieniu offsetu na -1,1 V (co daje 1,24 V czyli więcej niż na fixed) gry i wymagające programy wywalają kompa.

 

Dlaczego tak jest?

I czy opłaca się bawić w offset w moim przypadku? Może lepiej zostawić 1,22 V niż zwiększać dalej offset?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś nic zaskakującego.

Jak dajesz offset na minus, to napięcie spada nie tylko w stresie ale i bez obciążenia.

Dlatego właśnie są zawiechy, bo w idle, proc ma za mało papu.

Niestety, jak się używa offsetu, to trzeba dać większe napięcie niż przy fixed mode i jest z tym trochę zabawy, jednak moim zdaniem warto.

 

Inna sprawa, że offset na płycie Pro 3 jest niedopracowany. Kupiłbyś dowolny wyższy model Asrocka i problemu z wysokim napięciem przy offsecie by nie było.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś nic zaskakującego.

Jak dajesz offset na minus, to napięcie spada nie tylko w stresie ale i bez obciążenia.

Dlatego właśnie są zawiechy, bo w idle, proc ma za mało papu.

Niestety, jak się używa offsetu, to trzeba dać większe napięcie niż przy fixed mode i jest z tym trochę zabawy, jednak moim zdaniem warto.

 

Inna sprawa, że offset na płycie Pro 3 jest niedopracowany. Kupiłbyś dowolny wyższy model Asrocka i problemu z wysokim napięciem przy offsecie by nie było.

 

Dowolny wyższy model to jednak wydatek o 100 zł większy ;) Mam świadomość że moja płyta to najwyżej średnia półka, ale uznałem że nie warto dopłacać do Extreme 4.

No nic, popróbuję jeszcze pobawić się tym offsetem. Dzięki za wyjaśnienie mi problemu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między Pro3 a Extreme 4 jest jeszcze model pośredni, czyli Asrock Fatal1ty P67 Performance i na tej płycie offset działa już jak należy.

Musi być jakaś przyczyna, że Pro 3 jest tańsza i offset to główna sprawa. Jednak nie poddawaj się, dawaj offset wyższej i testuj.

Bez sensu żeby proc pracował ciągle na 1.22 V, skoro 90% czasu, jeśli nie więcej, siedzimy w idle.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No teraz już płyty nie zmienię ;)

Ustawiłem offset na minimalną wartość na plusie (chyba +0,005) i działa stabilnie (właśnie siedzę na LinXie) ale temperatury osiągają 76*c a nie 67*c jak na fixed. Tyle że przy częstotliwości 4,4 GHz, a nie 4,0 GHz(a może da się nawet więcej na tym wyciągnąć).

 

Taka temperatura jest bezpieczna? Nie zniszczy mi się procesor? I czy to się opłaca jak chodzi o rachunek za prąd, by procesor dostawał w stresie 1,36 V? (tak pokazuje Cpu-Z).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

76*C to nie tragedia, w grach podejrzewam że masz poniżej 70*C.

Poza tym, możesz spróbować dać offset na niewielki minus, rzędu 0.01-0.02 V. Wtedy napięcie spadnie poniżej 1.35 V i też powinno być stabilnie.

Z tymi rachunkami za prąd nie przesadzajmy. Sądzę, że nie grasz 20 h/dobę żeby odczuć wzrost rachunków za prąd.

Edytowane przez Stanko
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

76*C to nie tragedia, w grach podejrzewam że masz poniżej 70*C.

Poza tym, możesz spróbować dać offset na niewielki minus, rzędu 0.01-0.02 V. Wtedy napięcie spadnie poniżej 1.35 V i też powinno być stabilnie.

Z tymi rachunkami za prąd nie przesadzajmy. Sądzę, że nie grasz 20 h/dobę żeby odczuć wzrost rachunków za prąd.

 

Dałem na -0.015 V i jest stabilnie :)

W World in Conflict doszło do 64*c na drugim rdzeniu (Core Temp), ale grałem niecałe pół godziny. Jeszcze sprawdzę temperaturę w innych grach.

 

Nie no, nie gram 20 godzin :P jak mam bardzo dużo czasu, to góra 2 godziny na dzień ;)

Przeważnie komp służy do słuchania muzyki i przeglądanie Internetu, więc to chyba dobrze że napięcie w idlu będzie małe.

 

Dzięki Stanko za pomoc :)

 

EDIT:

Okropny ten offset. Nawet na -0.01 był niestabilny i to wcale nie na LinXie tylko przy słuchaniu muzyki ;) Poza tym w stresie dawał 1.35 V co przekładało się na bardzo dużą temperaturę.

Wracam do fixed mode (1,22V) i "wolnego", ale za to chłodnego i cichego 4,0 GHz.

 

Moja rada - nie kupujcie ASRock P67 Pro 3. Lepiej tak jak mówił Stanko zainwestować w lepszą wersję i cieszyć się prawdziwym offsetem a nie jakąś kpiną :(

Żeby nie było - Jestem z płyty w miarę zadowolony, innych wad nie widzę i na pewno jej nie wymienię, ale trochę zły jestem.

Edytowane przez Boniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boniu ja mam podobny problem, daje offset na minus 0,01 + lvl5 i mam w idle 0,965 a w stresie 1,2 co dla mnie jest i tak za duzo przy 4 ghz, jak bede wyzej krecic kiedys to zrobie sobie offset. Teraz lece fixed 3,8 na 1,08v i jestem zadowolony, w prime 53 stopnie max po calej nocy, gorzej jest w grach bo rosnie do 57 ale da sei przezyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim performance jest wszytko ok z offsrtem a koszt był podobny do pro3 + nagrywarki dvd na sata ;)

 

Nie zmienia to jednak tego,że poza problematycznym offsetem pro3 nie ma innych większych wad, a cena jest coraz atrakcyjniejsza...

 

W prolinie 359zł, a są tańsze sklepy...

Za to extreme4 drożeje i różnice w cenie sięgają już pod 180zł

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje jaka jest różnica w kontrolerach SATA2 i SATA3 między płytami PRO3 i Extreme4? Konkretnie chodzi mi o producentów Intel/Marvell.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ernik

Tylko w Pro 3 nie ma cpu load-line calibration. I o to się wszystko rozbija.

 

Trafiłeś po prostu na słabą sztukę procesora. Do tego Pro 3 jest uboga w opcje offset i brak LLC.

Skoro nie chcesz dać napięcia 1.352 V (dla mnie to żadna różnica w stosunku do np. 1.349 V), to pozostaje zjechać z mnożnikiem do x43 (lepsze rozwiązanie), albo używać fixed mode (gorsze rozwiązanie).

 

Próbowałem mnożnik x43 i przy offset nawet +0.020 mam zwiechy. I zaznaczam wyraźnie nie mam tzw 'BSOD' tylko 'zamrożenie/freezze'. Skąd się bierze ten rodzaj zawieszenia?

Edytowane przez kaem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś nic zaskakującego.

Jak dajesz offset na minus, to napięcie spada nie tylko w stresie ale i bez obciążenia.

Dlatego właśnie są zawiechy, bo w idle, proc ma za mało papu.

Niestety, jak się używa offsetu, to trzeba dać większe napięcie niż przy fixed mode i jest z tym trochę zabawy, jednak moim zdaniem warto.

 

Inna sprawa, że offset na płycie Pro 3 jest niedopracowany. Kupiłbyś dowolny wyższy model Asrocka i problemu z wysokim napięciem przy offsecie by nie było.

 

Dowolny wyzszy?

Czyli na Asrock Z68 Pro3 offset dziala juz ok?

 

Jak to jest z SATA3 na Z68 Pro3?

To kontroler Intela i smialo mozna podpinac szybkie SSD?

 

A pozostale kontrolery?

Jest tam Marvel czy tylko Intel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowolny wyzszy?

Czyli na Asrock Z68 Pro3 offset dziala juz ok?

 

Pisząc wyższy, miałem na myśli modele na p67 od Fatal1ty P67 Performance wzwyż.

Na Z68 Pro 3 offset będzie podobnie kiepski jak na P67 Pro3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że wystarczy Extreme 4, tylko ta płyta jest droższa od Fatal1ty P67 Performance.

Nie należy mylić Performance z Fatal1ty P67 Professional, a tak jest pewnie w Twoim przypadku ;-)

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się,że od płyty zależą końcowe ustawienia w Uefi.Mi udało się zrobić w pełni stabilne 4ghz i napięcia jak pokazane niżej.Przy 4.5ghz są nie wiele więcej podniesione napięcia a temp. nie przekracza w żadnym wypadku 60 stopni.Jest zatem b.dobrze :-P

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

dodam,że najciekawsze w tym wszystkim to napięcie Ram z 1.65v (zalecane przez producenta) na 1.35v

Edytowane przez lws

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie wlasnie mi przyszla nowa plyta Z68 Extreme 4 i mam problem z grfą gtx480 gdy podlacze ja ekran nie reaguje a gdy podlacze wtyczke pod zlacze w plycie to ekran wstaje i nie ma problemu o co kaman

 

Sorry ze post pod postem ale płyta mnie denerwuje teraz po zainstalowniu systemu i zainstalowaniu sterow i uruchomieniu ponownym laduje sie system i naglae plyta sie wylacza sie i startuje ponownie nie wiem juz co robic pomocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posprawdzaj czy wszytko dobrze poskładałeś. Tylko nie na oko. Każdy kabel, kartę, kość pamięci wyjmij i wstaw z powrotem starannie.

 

Poza tym możliwe, że nie zapoznałeś się z instrukcja obsługi i nie wiesz co to jest/jak działa Virtu i jakie są opcje konfiguracji. No ale od tego jest instrukcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, w drugiej połowie sierpnia chcę uwolnić potencjał swojego sprzętu. Póki co, tak na próbę próbowałem wykręcić i5 (dosłownie 40min zabawy). Skończyło się tym, że na 4,5GHz miałem skoki do 80, a nawet 99* co kończyło się automatycznym przetaktowaniem. Martwi mnie taki stan rzeczy. :( Obecnie całość wygląda tak jak na zdjęciach poniżej:

 

Kwestia techniczna (montaż etc.)

 

1

 

2

 

3

 

4

 

Kwestia pomiarów na domyślnych ustawieniach BIOSu:

 

1

 

2

 

Teraz pytania:

Czy wszystko zamontowane prawidłowo? Pasta dobrze nałożona? Cooler siedzi odpowiednio? Przepływ powietrza ok?

Czy temperatury są prawidłowe? Czy za wysokie? I w końcu ostatnie, czy w takim stanie rzeczy mogę brać się za O/C CPU i GPU?

Edytowane przez goldomor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyzby ten Zalman Flex nie mial wentylatora? Jezeli tak (z tego co widze po zdjeciach) to nic dziwnego, ze procesor solidnie sie rozgrzewa po OC.

 

Coś słabo widzisz - jest wentylator, po prawej stronie.

 

 

edit:

 

Ładnie nałożona pasta - więc to jest ok : )

 

A sprawdzałeś organoleptycznie radiator [podstawa/heat pipe'y] - przy 80/90'C powinien być bardzo gorący...

Edytowane przez metal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp. w IDLE masz OK.

Temp. w stress mają b. mały rozrzut na poszczególnych jajkach co sugeruje, że cooler jest dobrze zamontowany i przylega całą powierzchnią.

(choć nie zawsze tak jest to jest to najbardziej prawdopodobna wersja)

 

Sprawdziłbym jeszcze ustawienia wentylatora na coolerze.

Na niektórych wczesnych BIOSach automatyczna kontrola zwykle nie działa zbyt dobrze i czasami cooler śmiaga cały czas na minimalnych obrotach.

 

Inna sprawa, że mam niewiele wyższe temp. @ 5GHz pod linxem :rolleyes:

Jednak LC to LC. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...