Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki,

 

pytałem, bo przymierzam się do kupna sandy, a jako, że mam generalnie więcej doświadczeń ze starym sprzętem,

 

chciałem dopytać, czy wreszcie te aktualizacje spod OSu są użyteczne (bo kiedyś to cuda się robiły i napęd ffd podłączałem, zresztą mam jeszcze takie 3 na półce, ot wystawka hehe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

 

pytałem, bo przymierzam się do kupna sandy, a jako, że mam generalnie więcej doświadczeń ze starym sprzętem,

 

chciałem dopytać, czy wreszcie te aktualizacje spod OSu są użyteczne (bo kiedyś to cuda się robiły i napęd ffd podłączałem, zresztą mam jeszcze takie 3 na półce, ot wystawka hehe).

 

Od dawna aktualizuję BIOS z pod windy (przez kilka ostatnich lat, z czego ok. 5x przy sandy bridge na dwóch płytach gł.) - jak do tej pory zero problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś już testował albo gdzieś wyczytał czy to działa i jest bezpieczne? Kurde kusi mnie bo bez LLC mam niestabilny offset nawet na wysokich napięciach ale jak coś pójdzie nie tak.. to wole nie wiedzieć ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jechać krok po kroku z mnożnikami powyżej 45x i stabilizować każdy po kolei. Może być tak, że twój proc faktycznie będzie potrzebował 1,48 - 1,5 V do 48x. Może też być problem z samym mnożnikiem (może 47x102 będzie ok?). Możliwe, że podbicie napięcia VTT lub RAM o 0,02 - 0,03 V pomoże. Dla przykładu mój 2500k potrzebuje do stabilnej pracy na 48x VRAM 1,53 V, na 1,5 V są od czasu do czasu BS.

 

W końcu trochę czasu, żeby dalej bawić się z OC.

 

Moje poprzednie 4.5GHz było niestabilne przy offsecie, więc teraz testuję na fixed, a jak znajdę stabilny fixed, to będę bawił się z offsetem. Ogólnie trafiła mi się bardzo przeciętna sztuka, ponieważ na 4.7GHz nie idzie nawet na 1.45V. Wyżej nie będę podnosił, ponieważ szukam ustawienia stabilnego, które długi czas może pracować pod obciążeniem i nie zjeść mi proca w ciągu roku :) Poza tym nie ma sensu katować proca o dodatkowe 200MHz. W 4.5GHz celowałem przy kupnie proca, więc w sumie mam co chciałem. Teraz tylko muszę znaleźć minimalne stabilne napięcie. Jednak coś mi się wydaje, że to będzie ok. 1.34V (na 1.32 się wywala, na 1.35 IBT stabilny, więc będę schodził niżej).

 

LLC ustawiłem na Level 2, ponieważ ten poziom ustawia VCORE pod obciążeniem najbliżej tego, co ustawiłem w opcjach.

 

Resztę opcji w sekcji zasilania mam na auto. Czy podniesienie którejś z tych opcji może pomóc mi zbić VCORE nie powodując utraty stabilności?

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższe napięcie PCH i CPU PLL może pomóc ustabilizować kompa przy wysokich mnożnikach, ale raczej nie wpłynie na spadek vcore.

No i raczej od razu dałbym Level 5 i kręcił pod offset, bo szkoda dodatkowej zabawy na fixed. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, fixed mode to pójście na łatwiznę i przydaje się tylko do poznania możliwości procka, a nie pracy 24h/dobę.

Dla offsetu sprawdzają się ustawienia LLC na levelu 5, a jeszcze lepiej u mnie sprawuje się level 4.

Większość sztuk procków działa ostatnio stabilnie na 4.5 ghz przy offsecie i napięciu ok. 1.35V. Lepsze sztuki trafiają się coraz rzadziej, z tego co obserwuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testować stabilność to tylko Prime95 i to długo, długo a jak już ktoś myśli że wystarczy to jeszcze dłużej.

Jestem jednym z tych "szczęśliwców", którym Linx (wszystko jedno AVX czy nie AVX) nigdy się nie wywrócił a Prime95 wywalał się uwaga uwaga po 10 (słownie dziesięciu) godzinach. I co ciekawe robił to jak w zegarku.

Dlatego w przypadku i5/i7 bezwzględna stabilność to dla mnie co najmniej doba Prime.

Ale w tych sprawach ortodoksem nie jestem i uważam, że jak ktoś w sposób ciągły obciąża kompa obliczeniami na czas nie większy niż x to wystarczy mu stabilny Prime przez czas nie mniejszy niż 3x. I może uważać że ma względnie (dla swoich potrzeb) stabilny system.

Edytowane przez Piotrek_PP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fixed właśnie używałem tylko po to, aby znaleźć minimum, na jakim pójdzie mi proc. Teraz udało mi się znaleźć mniej więcej stabilny offset.

 

Przy 4.5GHz stabilnie działa offset +0.030V i LLC Level 4. Wtedy pod max obciążeniem napięcie na procu waha się od 1.344 do 1.352V i jest to najstabilniejsze ustawienie, jakie udało mi się uzyskać - ok. 2 godziny IBT bez errora.

 

Ustawienie LLC na Level 5 powodowało, że proc pod obciążeniem przechodził na napięcie 1.328-1.336V, co powodowało natychmiastowy bluescreen. Takie napięcie wskakiwało nawet przy offsecie 0.045V.

 

Walki z 4.6GHz na razie nie wygrałem. Nie idzie nawet pod 1.38V i wiesza się po kilku sekundach IBT. Pokombinuję jeszcze z PCH i CPU PLL, zgodnie z sugestią luk1999. Może uda się ustabilizować proca na 4.6 lub 4.7GHz przy napięciu poniżej 1.4V. Tylko wtedy za bardzo nie podobają mi się temperatury oscylujące w granicach 80C. Chyba muszę mocowanie Archona poprawić, bo ludzie mieli lepsze wyniki na nim.

 

A jakie napięcie sugerujecie do normalnej pracy, gdzie komp chodzi min. 8h dziennie i przez min. 4h procesor jest wykorzystywany w 100%? Z tego co widziałem to najlepiej poniżej 1.4V, ale wolę się upewnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej konserwatywne sugestie jakie znalazłem mówią żeby nie przekraczać 1.35V dla pracy 24/7.

Jak uda się ustabilizować procesor w Linx czy IBT to sugeruję sprawdzić Prime w 4h razy 3 czyli 12h. Można się zdziwić.

 

Czyli nie ma nawet co próbować wyżej niż 4.5GHz, bo ta sztuka nie da rady więcej z napięciem =< 1.35V.

 

Najgorzej, że wyłożył mi się w IDLE znowu, tzn. przy przeglądaniu stron i słuchaniu muzy. Ma ktoś pomysł na stabilizację w IDLE? Może jakieś z opcji oszczędzania energii wyłączyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma nawet co próbować wyżej niż 4.5GHz, bo ta sztuka nie da rady więcej z napięciem =< 1.35V.

 

Najgorzej, że wyłożył mi się w IDLE znowu, tzn. przy przeglądaniu stron i słuchaniu muzy. Ma ktoś pomysł na stabilizację w IDLE? Może jakieś z opcji oszczędzania energii wyłączyć?

 

Trzeba popatrzeć jakie napięcie masz w IDLE. Nie ma na to złotego środka ale można podwyższyć offset i jednocześnie poluzować LLC w taki sposób aby vdrop skompensował ten wzrost. W obciążeniu napięcie będzie podobne a w IDLE powinno być bardziej stabilne.

Szczerze mówiąc nie rozumiem czemu producenci płyt nie zaimplementowali pełnego dostępu do tablicy VID. Niech oni się już tak nie martwią, poradzimy sobie nawet z taką ilością niezależnych parametrów. Zamiast tego jednak musimy polegać na "krzywych" jakie sobie pod nazwą offset każdy producent wymyśli. Inny bios i jak coś zmienią to w koło macieju.

Edytowane przez Piotrek_PP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testować stabilność to tylko Prime95 i to długo, długo a jak już ktoś myśli że wystarczy to jeszcze dłużej.

Jestem jednym z tych "szczęśliwców", którym Linx (wszystko jedno AVX czy nie AVX) nigdy się nie wywrócił a Prime95 wywalał się uwaga uwaga po 10 (słownie dziesięciu) godzinach. I co ciekawe robił to jak w zegarku.

Dlatego w przypadku i5/i7 bezwzględna stabilność to dla mnie co najmniej doba Prime.

Ale w tych sprawach ortodoksem nie jestem i uważam, że jak ktoś w sposób ciągły obciąża kompa obliczeniami na czas nie większy niż x to wystarczy mu stabilny Prime przez czas nie mniejszy niż 3x. I może uważać że ma względnie (dla swoich potrzeb) stabilny system.

 

Tyle teorii. W praktyce wystarczy wyższa temp. otoczenia + bardziej zakurzony PC i są problemy jeśli dojechałeś na styk z tym "3X" przy umiarkowanej temp. i czystym PC .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotrek_PP

 

Zgodzę się tobą jedynie co do jednego. Prime95 jest lepszy od LinX jeżeli chodzi o wykrywanie niestabilności przy pełnym obciążeniu. Podkreślam pełnym czyli 4 rdzenie obciążone na 100%.

W życiu codziennym takiego obciążenia normalny użytkownik nie generuje. Pojawia się wtedy problem z napięciem podawanym przez offset przy niepełnym obciążeniu np. podczas gry.

Otóż gra wymusza zegar maksymalny naszego OC w moim przypadku 5GHz, ale VID wtedy nie zgłasza wyższego zapotrzebowania na papu (takiego jakie zwykliśmy oglądać przy katowaniu procka Linx/Prime95 etc. bo obciążenie jest powiedzmy 50%. Jak wiadomo wartość offsetu dodaje się lub odejmuje od aktualnego VID. Łatwo sobie zatem wyobrazić, że zamiast takiego przykładowego 1,35V robi się 1,298V, a to może być za mało do utrzymania stabilności.

 

Dlatego offset trzeba ciut zawyżyć by mieć spokój przy takich z życia wziętych sytuacjach jak opisana powyżej.

Żeby sprawdzić sobie taką sytuację w warunkach powtarzalnych ustawcie sobie w Prime95 2 wątki i w menadżerze zadań koligację tylko na dwa rdzenie i obserwujcie w CPU-z napięcie.

 

Co do LLC to na tym samym offsecie to wynikowe napięcie będzie wyższe na LLC4 niż na LLC5. i w IDLE i w LOAD. Ja teraz polecam LLC4 lub 3.

 

Pzdr,

 

P.S. generalnie mój procek potrafi dużo wytrzymać. w sensie przy niepełnym obciążeniu grubo poniżej 1,3V przy 5GHz.

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba popatrzeć jakie napięcie masz w IDLE. Nie ma na to złotego środka ale można podwyższyć offset i jednocześnie poluzować LLC w taki sposób aby vdrop skompensował ten wzrost. W obciążeniu napięcie będzie podobne a w IDLE powinno być bardziej stabilne.

Szczerze mówiąc nie rozumiem czemu producenci płyt nie zaimplementowali pełnego dostępu do tablicy VID. Niech oni się już tak nie martwią, poradzimy sobie nawet z taką ilością niezależnych parametrów. Zamiast tego jednak musimy polegać na "krzywych" jakie sobie pod nazwą offset każdy producent wymyśli. Inny bios i jak coś zmienią to w koło macieju.

 

Najniższe, jakie CPU-Z raportuje przy 1600MHz to równe 1.000V. Obecnie mam offset +0.030V i LLC Level 4. Dzięki temu mam idealne napięcie pod obciążeniem. Ale dam w takim razie Level 5 i będę tam kombinował z offsetem, aby uzyskać dokładnie to samo napięcie, co przy Level 4. Ale najpierw zobaczę, czy lekkie dovoltowanie PCH i CPU PLL coś dało, bo póki co jeszcze zwiechy nie zaliczyłem po tym zabiegu.

 

Jutro też pokombinuję trochę z obiegiem powietrza. Jest o tym fajny wątek na overclock.net - gość miał kilka fajnych pomysłów, szczególnie z górnymi wentylatorami i odwróceniem ich kierunku tak, aby wiały do obudowy razem z innymi wiatrakami, a tylko tylny wywiewał. Dzięki temu tworzy się duże pozytywne ciśnienie i wg wyników jego testów temperatura ładnie spada.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotrek_PP

 

Zgodzę się tobą jedynie co do jednego. Prime95 jest lepszy od LinX jeżeli chodzi o wykrywanie niestabilności przy pełnym obciążeniu. Podkreślam pełnym czyli 4 rdzenie obciążone na 100%.

W życiu codziennym takiego obciążenia normalny użytkownik nie generuje. Pojawia się wtedy problem z napięciem podawanym przez offset przy niepełnym obciążeniu np. podczas gry.

Otóż gra wymusza zegar maksymalny naszego OC w moim przypadku 5GHz, ale VID wtedy nie zgłasza wyższego zapotrzebowania na papu (takiego jakie zwykliśmy oglądać przy katowaniu procka Linx/Prime95 etc. bo obciążenie jest powiedzmy 50%. Jak wiadomo wartość offsetu dodaje się lub odejmuje od aktualnego VID. Łatwo sobie zatem wyobrazić, że zamiast takiego przykładowego 1,35V robi się 1,298V, a to może być za mało do utrzymania stabilności.

 

Dlatego offset trzeba ciut zawyżyć by mieć spokój przy takich z życia wziętych sytuacjach jak opisana powyżej.

Żeby sprawdzić sobie taką sytuację w warunkach powtarzalnych ustawcie sobie w Prime95 2 wątki i w menadżerze zadań koligację tylko na dwa rdzenie i obserwujcie w CPU-z napięcie.

 

Jak by użytkownik miał pełny dostęp do tablicy stanów energetycznych (miast jednej uśrednionej wartości) nie trzeba by było nic zawyżać. Można to sobie wyobrazić jak odzielny offset dla każdego z możliwych stanów obciążenia. Fakt, że trzeba sobie coś zawyżać świadczy o tym, że jesteśmy poza optimum. U jednego producenta płyt LLC działa tak u innego inaczej. U jednego offset tak u innego inaczej. Zmiana biosu/efi może zdestabilizować system. Głupota ale oczywiście nikt nie musi się ze mną zgadzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich :)

 

Dla osób, które lubią mieć świeże sterowniki do swojej płyty głównej przygotowałem kompilację dla ASRock P67 Extreme4. Są to wszystkie sterowniki do urządzeń zintegrowanych z płytą główną i przeznaczone dla systemów XP/Vista/7 (32 i 64bit). Do kontrolerów dysków twardych Intel'a oraz Marvell'a dostępne są także sterowniki trybu tekstowego. Są to najnowsze sterowniki, jakie udało mi się znaleźć do dnia dzisiejszego i każdy z nich jest nowszy niż te dostępne na stronie ASRock.

 

W paczce dostępne są następujące sterowniki:

  • Etron EJ168 USB 3.0 Host Controller Driver 1.00.0000.0104
  • Intel Management Engine Interface Driver 7.1.14.1107
  • Intel Rapid Storage Technology 10.6.0.1022
  • Marvell SATA3 MV9xxx AHCI Controller Driver 1.2.0.1006
  • Realtek HD Audio Driver 2.63
  • Realtek LAN Vista 6.249
  • Realtek LAN WinXP 5.788
  • Realtek LAN Win7 7.046
  • Intel Chipset Device Software 9.2.3.1016

Wystarczy zgrać jeden plik z pasującej Wam strony hostingowej:

MEGAUPLOAD

HOTFILE

FILESERVE

Edytowane przez Cor3y
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem nowy komp. Mam wątpliwość co do prędkości działania dysku, piszę tu bo to pewnie wina sterowników. Zainstalowałem niby wszystko co się dało. W biosie pokazuje obsługiwany tryb DMA6, a w systemwie i np w HDTune pokazuje aktywny tryb DMA5.

Próbowałem ze strony asrocka zainstalować intel rapid storage, ale wyskakuje błąd że system nie spełnia minimalnych wymagań programu. :huh:

Test z HDTune:

Dołączona grafika Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jako że od paru dni zacząłem zabawę z sandy bridge chciałbym uzyskać odpowiedź na kilka pytań.

 

Proc z tego co zauważyłem ma dosyć spory potencjał. Batch to: 3107B212 (Costa Rica). Na 4.5GHz Napięcie podczas stresu ustawia mi w granicach 1.25V (przy offcecie +0.045V). W spoczynku napięcie schodzi na 1.008V. Jak do tej pory jestem bardzo zadowolony ze sprzętu. Płyta bezproblemowa. Offset działa poprawnie. Czego chcieć więcej. Teraz tylko muszę ustabilizować napięcia dla mnożnika x45 i będzie git ;)

 

1.Z tego co czytałem to napięcie jest zależne od taktowania oraz VID-a więc w zasadzie sterujemy tylko offsetem aby uzyskać stabilność. Mam racje?

Przy offcecie +0.035V miałem BS po około godzinie testu prime blend, więc będę testował teraz na 0.045V. Fixed za bardzo mnie nie interesuje.

2. Czy Additional Turbo Voltage macie na auto czy trzeba zrobić manual?

W zasadzie reszta napięć mam na def. Zszedłem tylko z PLL Voltage na 1.709V.

3.LLC na 4 czy 5? Od początku jadę na czwórce.

 

Dzięki z góry.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem nowy komp. Mam wątpliwość co do prędkości działania dysku, piszę tu bo to pewnie wina sterowników. Zainstalowałem niby wszystko co się dało. W biosie pokazuje obsługiwany tryb DMA6, a w systemwie i np w HDTune pokazuje aktywny tryb DMA5.

Próbowałem ze strony asrocka zainstalować intel rapid storage, ale wyskakuje błąd że system nie spełnia minimalnych wymagań programu. :huh:

Test z HDTune:

 

Ustawienia z UDMA to jeszcze do starych napędów ATA się odnoszą :) Kontroler masz ustawiony na IDE, więc musi raportować w tym trybie. A zresztą sam masz dowód w postaci screenu że jest ok. Przy UDMA5 miałbyś max. 100MB/sek, a widać, że twój dysk to przekracza.

 

Co do niemożliwości zainstalowania Intel Rapid Storage - to działa tylko wtedy, jak masz kontroler ustawiony w trybie AHCI lub RAID. W przypadku trybu IDE instalują się domyślne sterowniki Windowsa. Ja polecam Ci przestawienie na AHCI, jednak wcześniej musisz zmienić jedną wartość w rejestrze Windowsa, bo inaczej posypie ci się BSOD przy starcie (wartość tą zmienia się tylko wtedy, jak już mamy zainstalowany Windows i zmieniamy IDE na AHCI. Jeżeli instalujemy na czysto to nie trzeba nic przestawiać w rejestrze).

 

1. Otwórz regedit, przejdź do HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci i zmień wartość "Start" z 1 na 0.

2. Zrestartuj komputer i wejdź do ustawień UEFI.

3. Przestaw kontroler na tryb AHCI.

4. Uruchom Windows, poczekaj aż zainstaluje się sterownik AHCI Microsoftu.

5. Zrestartuj komputer.

6. Jeżeli chcesz możesz zainstalować Intel Rapid Storage, który doda centrum zarządzania (opcja) i własny zoptymalizowany sterownik AHCI.

 

 

Proc z tego co zauważyłem ma dosyć spory potencjał. Batch to: 3107B212 (Costa Rica). Na 4.5GHz Napięcie podczas stresu ustawia mi w granicach 1.25V (przy offcecie +0.045V). W spoczynku napięcie schodzi na 1.008V. Jak do tej pory jestem bardzo zadowolony ze sprzętu. Płyta bezproblemowa. Offset działa poprawnie. Czego chcieć więcej. Teraz tylko muszę ustabilizować napięcia dla mnożnika x45 i będzie git ;)

 

Niektórzy mają farta :) Mój kupiony 2 tyg temu potrzebuje 1.34V do stabilnego x45 i nawet nie chce słyszeć o pójściu wyżej z wyższym napięciem.

1.Z tego co czytałem to napięcie jest zależne od taktowania oraz VID-a więc w zasadzie sterujemy tylko offsetem aby uzyskać stabilność. Mam racje?

Przy offcecie +0.035V miałem BS po około godzinie testu prime blend, więc będę testował teraz na 0.045V. Fixed za bardzo mnie nie interesuje.

2. Czy Additional Turbo Voltage macie na auto czy trzeba zrobić manual?

W zasadzie reszta napięć mam na def. Zszedłem tylko z PLL Voltage na 1.709V.

3.LLC na 4 czy 5? Od początku jadę na czwórce.

 

ad. 1 - Tak, offset dodaje/odejmuje napięcie od wartości zdefiniowanych w tablicy napięć. Musisz poeksperymentować ze stabilnością, bo tak jak napisał Piotrek_PP, w stresie może proc być stabilny, ale dla niższych stanów aktywności napięcie może być już za małe. Dlatego czasami warto dać odrobinę większy offset, jeżeli w IDLE lub małym obciążeniu będziesz miał BSOD.

 

ad. 2 - Ja mam na auto, ale z tego co wiem to Turbo się wyłącza jak ręcznie ustawisz mnożnik, co wszyscy robimy podczas OC.

 

ad. 3 - Mi lepiej działa Level 4. Ale to wszystko zależy od proca i płyty. U mnie Lvl4 idealnie ustawia napięcia pod obciążeniem. Niestety raz złapałem BSOD w IDLE, ale po tym poprzestawiałem inne napięcia - może pomoże. Póki co więcej BSOD nie załapałem. Im mniejszy poziom LLC, tym wyższe napięcia są ustawiane przy obciążeniu i potrzebny mniejszy offset. Tylko czasami stany pośredni mają za mało V. Jako że każdy proc i płyta są inne musisz sobie odpowiednie ustawienia potestować metodą prób i błędów.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tip dla ludzi szukających optymimum przy zabawie z offset i LLC: w UEFI w zakładce H/W Monitor jest pokazana wartość vcore procesora - z moich badań wynika, iż pokazuje to najwyższą wartość napięcia pod 100% obciążeniem. Ułatwia to trochę sprawę.

 

Dla tych co mają zwiechy w idle zalecane jest ustawienie LLC na niższy level. Nie ma sensu dokładanie dodatkowych milivoltów, lepiej dopasować LLC do swojego procka. Wielce prawdopodobnie, że na niższym levelu będzie działał na mniejszym napięciu przy 100% load.

 

Ja sam teraz zmieniłem LLC z lvl5 na 4 ;) i cisnę go na mniejszym napięciu

Edytowane przez Popiół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich :)

 

Dla osób, które lubią mieć świeże sterowniki do swojej płyty głównej przygotowałem kompilację dla ASRock P67 Extreme4. Są to wszystkie sterowniki do urządzeń zintegrowanych z płytą główną i przeznaczone dla systemów XP/Vista/7 (32 i 64bit). Do kontrolerów dysków twardych Intel'a oraz Marvell'a dostępne są także sterowniki trybu tekstowego. Są to najnowsze sterowniki, jakie udało mi się znaleźć do dnia dzisiejszego i każdy z nich jest nowszy niż te dostępne na stronie ASRock.

 

W paczce dostępne są następujące sterowniki:

 

[*]Etron EJ168 USB 3.0 Host Controller Driver 1.00.0000.0104

 

Dałeś wersję bez instalatora. Tu jest z instalatorem (zainstalowałem u siebie {instalator wykonał update z wersji 96 do tej 104}, sprawdzone na wirusy najnowszym NOD):

Hotfile.com: Łatwy hosting plików jednym kliknięciem: etron_usb3_1.00.0000.0104.zip

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałeś wersję bez instalatora. Tu jest z instalatorem (zainstalowałem u siebie {instalator wykonał update z wersji 96 do tej 104}, sprawdzone na wirusy najnowszym NOD):

Hotfile.com: Łatwy hosting plików jednym kliknięciem: etron_usb3_1.00.0000.0104.zip

 

Tylko taką wersję miałem. Dzięki za linka, uaktualnię sobie zbiór. Poza tym to żaden problem zrobić ręczną aktualizację :)

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie chłopaki za odpowiedzi.

 

1.Właśnie prawie kończy mi się druga godzina w prime95 (blend- prio8 ) i na razie jest ok. Podobno najlepszy do testu SB jest właśnie Prime blend . Prawda to? Później pewnie zarzucę sobie linxa i na koniec memtesta.

 

2.Druga sprawa jest taka iż temperatura rdzeni jest że tak powiem "rozjechana". W stresie od 53-60 st, spoczynek to 25-32 st, gdzie najbardziej wyróżnia się 3 rdzeń (najwyższa wartość). To normalka? Chłodzenie dociśnięte (True Black rev. C po lappingu).

 

3.Prawidłowe Tjmax dla SB to 98 st? Tak podaje RealTemp, CoreTemp i Aida.

 

pzdr

Edytowane przez crystal84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia z UDMA to jeszcze do starych napędów ATA się odnoszą :) Kontroler masz ustawiony na IDE, więc musi raportować w tym trybie. A zresztą sam masz dowód w postaci screenu że jest ok. Przy UDMA5 miałbyś max. 100MB/sek, a widać, że twój dysk to przekracza.

 

Co do niemożliwości zainstalowania Intel Rapid Storage - to działa tylko wtedy, jak masz kontroler ustawiony w trybie AHCI lub RAID. W przypadku trybu IDE instalują się domyślne sterowniki Windowsa. Ja polecam Ci przestawienie na AHCI, jednak wcześniej musisz zmienić jedną wartość w rejestrze Windowsa, bo inaczej posypie ci się BSOD przy starcie (wartość tą zmienia się tylko wtedy, jak już mamy zainstalowany Windows i zmieniamy IDE na AHCI. Jeżeli instalujemy na czysto to nie trzeba nic przestawiać w rejestrze).

 

1. Otwórz regedit, przejdź do HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci i zmień wartość "Start" z 1 na 0.

2. Zrestartuj komputer i wejdź do ustawień UEFI.

3. Przestaw kontroler na tryb AHCI.

4. Uruchom Windows, poczekaj aż zainstaluje się sterownik AHCI Microsoftu.

5. Zrestartuj komputer.

6. Jeżeli chcesz możesz zainstalować Intel Rapid Storage, który doda centrum zarządzania (opcja) i własny zoptymalizowany sterownik AHCI.

 

Zrobiłem jak napisałeś i owszem uaktywniło się ahci, ale po ponownym teście w HDTune pokazało się kilka spadków do ok. 5MB i żadnego przyrostu tak więc wracam chyba do IDE mode.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak napisałeś i owszem uaktywniło się ahci, ale po ponownym teście w HDTune pokazało się kilka spadków do ok. 5MB i żadnego przyrostu tak więc wracam chyba do IDE mode.

 

A te spadki to masz przy wykorzystaniu sterownika MS AHCI czy Intel Rapid Storage?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obydwu sterownikach ahci tak wychodzi. Tak właściwie to około 150MB/s powinien trzymać odczyt?

 

EDIT: albo inaczej, zapytam jak chodzi u Ciebie co i jak masz zainstalowane?

Edytowane przez ::snoopy::

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...