Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

ustawienia fixed 1.475v do 5ghz

offset >lev4 + 0,210v (co daje w stresie (wg. cpuz 1.48-1.488v), tylko ,że w idle są problemy (napięcie spada do około 1.15v) czasami nawet windows się nie potrafi załadować.

temperatury w stresie (prime95) 65-70C

 

przy grach vcore będzie wynosiło 1.48v czy np. przez to ,że obciążenie nie jest 100% będzie stosunkowo niższe?

Edytowane przez Blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze masz podobnie jak ja. 1,475 przy 5ghz. Tylko ze przy tym napięciu i prime temperatury rdzeni momentalnie weszły na poziomi >90 stopni. Chyba zostawię 4.5 ghz przy 1.26v, llc=5, offset=0.005 i temp ~65.

Co do napięć to po szybkich testach (obciążone tylko 2 rdzenie) wygląda na to że vcore jest dodawane nie zależnie od obciążenia.

Edytowane przez birdman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem swierzym nabywca Asrocka P67 Fatal1ty Performance. Za jakis czas bede krecil na niej 2500k. Win 7 x64.

 

1. Lepiej pobierac sterowniki ze strony producenta czy ze strony Intela ?

Majac Asusa P5Q-E pobieralem ze strony intela bo Asus nie aktualizowal sterownikow. A od zawsze mam tak ze musze miec najnowsze sterowniki, ale nie potrawie okreslic czy dobrze robilem.

 

2. Jesli chodzi o komplet sterownikow do plyty glownej to musze zainstalowac tylko od chipsetu + Rapid Storage ? USB 3.0 i zintegrowany dzwiek wylaczam w UEFI.

 

3. Czerwone porty SATA sa szybsze? Obecnie uzywam tylko czerwonych SATA, moj dysk to WD Caviar Black WD6401AALS (640GB, 32MB, SATA/300). Uzywac czerwonych czy tych drugich?

 

4. Modernizujac kompa obudowy nie wymienialem. Po wlaczeniu obudowa zewsze sobie pika, tylko ze teraz ten pik jest zupelnie innym dzwiekiem. Nie wiem czy cos zle podlaczylem czy moja obudowa jest juz za stara na ta plyte. Kabelek od glosniczka z obudowy ma koncowke 4 pinowa ale tylko 2 z tych pinow maja w sobie rzeczywiscie kabelki. Natomiast plyta glowna ma miejsce na 4 piny:)

Zawsze sie balem podlaczac tych kabelkow od obudowy do plyty glownej ze sie pomyle i cos uszkodze;) Na razie wszysto dziala i sie sieci, tylko ten pik jest zupelnie inny - gorszy :E

 

5. Stock bios to 1.0, warto wgrywac 1.3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

ad 1. co do sterowników intela to z jego strony należy pobierać najnowsze resztę można olać win 7 sam sobie ściąga aktualizacje

 

ad 2. jeżeli windows zainstalował wszystkie stery to ja na twoim miejscu wgrałbym stery od intela do chipsetu rapid itd ale tylko jeżeli posiadasz ssd lub raid w przeciwnym razie nie instalowałbym ich. ktoś tutaj udowadniał że stery windowsa są szybsze w różnych wypadkach.

 

ad 3. czerwone jeżeli byś wziął instrukcję do ręki są to sata 3 czyli sata/600 tym samym przy twoim dysku nie ma to najmniejszego znaczenia do których portów sata go wepniesz

 

ad 4. to że pika inaczej to jest tylko i wyłącznie płyta główna. każda ma inny pik chociaż zbliżony do siebie. standardowo speaker zajmował jakby 4 piny ale tylko dwa kable do niego dochodziły. w zależności od producenta obudowy masz wtyczkę 4 pinową, 2 pinową i 2 pinową taką pojedynczą. nie ma co się bać z wpinaniem kabli trzeba tylko uważać z usb żeby nie pomylić + z - bo wtedy możesz spalić jakieś urządzenie na usb.

 

ad 5. zawsze warto wgrać najnowszego biosa biorąc pod uwagę jedno - to co mówią producenci płyt jeżeli na danym biosie wszystko ci działa tak jak tego oczekujesz i nie masz problemów to nie wgrywaj, jeżeli coś jest nie tak wgrywaj najnowszego. studiując to forum można stwierdzić że im nowszy bios tym mniej problemów z płytą i sprzętem do niej podłączonym także wybór należy do ciebie.

Edytowane przez zaodrze244
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wyższym taktowaniu niż 4.6GHz, przestaje działać wybudzanie komputera z uśpienia. Wszystko się niby uruchamia tylko obrazu brak, tak jakby grafika się nie odpalała. Wcześniej jak miałem P8P67 nie zauwżyłem takiego problemu. Macie może jakiś pomysł jak temu zaradzić czy jest to już wina nadmiernego OC? Przed uśpieniem komputer jest stabilny. Bios 2.10, na wcześniejszych ten sam problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie minęło mi 40min blend prime64 przy 4.5Ghz, loadline calibration 4 i 0,04offset i jakoś leci...już 2 część testu więc zgaduję iż dalej się nie wyglebi.

Temp max (z realtemp) pokazuje 74 na 2 rdzeniach, reszta poniżej.

CPU - Z pokazuje napięcie 1,352 dropiące do sredniej 1,336, min było pod obciążeniem w czasie tego prima 1,286

 

Dodam że na offsecie 0,035v blend wywalał po około 10-15 min.

 

Teraz pytanie- czy te napięcia na procu w stresie tak bujające się nie powinny być stabilniejsze?

PS. zdaje się ze mam kingstony z serii kręcących się na 9-9-9-24 1600 ale przy napięciu 1,81(znalazłem test) warto się bawić w ich oc?

 

Godzina minęła więc tera cza zbadać jak w iddle czy nie bsodzi.... :)

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie dotyczące temperatur i5 2500k płyta główna asrock p67 pro3 bios 2.0b. Mam następujące ustawienia:

CPU Ratio 44

Internal PLL Enabled

Speed Step Enabled

Turbo Boost Manual - wartości 255/255/1

Turbo Voltage Auto

Core Limit 300

Spread Spectrum Disabled

 

Offset +0.0040

Cpu Load-line level 4

Dram 1.5

PCH Auto

CPU PLL 1.709

VTT 1.051

VCCSA Auto

 

Po godzinie Prime95 Blend - temp max 62/65/66/66 - średnia 60 na wszystkie rdzenie

Po godzinie IntelBurnTestV2 przy 4GB przydzielonej pamięci - temp 65/76/75/76

 

Vcore w stresie - 1.340 do 1.345

 

Dlaczego są tak duże różnice temperatur? Na które temperatury należy patrzeć. Jeżeli temp w Prime to mam jeszcze spory zapas do kręcenia np do 4.5 albo 4.6.

Edytowane przez zoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalna sprawa, że Intel Burn Test mocniej wygrzewa procka od Prime95.

Wszystkie testy oparte na Linpacku tak właśnie działają (np. OCCT test, LinX).

A na jakie temperatury masz patrzeć. Na pewno bliższe do temperatur podczas grania są te osiągnięte w Prime95.

Do takich temperatur jakie masz w Intel Burn Test nigdy w codziennym użytkowaniu nie dobijesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po poskładaniu 2500k na P67 Extreme4, nie miałem się jeszcze czasu pobawić (skończyłem w nocy koło 2 :mad:), ale szczególnie mnie ucieszyło, że Windows 7 wstał bez reinstalacji po przesiadce z Abita IP-35 Pro.

Przełożyłem z LGA775 Thermslright Extreme 120 Ultra (zanim jeszcze nazywał się TRUE) przy użyciu dodatkowo zakupionego Bolt-Thru Kit LGA1156 i5 Rev. B, wszedł bez najmniejszego problemu. No, może jedynie kondensatory na płycie są w trochę niefortunnych miejscach i lepiej jest założyć mocowania "dziurami do środka", co sobie uświadomiłem dopiero przy przykręcaniu radiatora.

Może kogoś zainteresuje, że TRUE wraz z wentylatorem pozostawia wszystkie 4 sloty DDR3 niezasłonięte, więc w DIMM A1 wszedłby RAM z wyższymi radiatorami - chociaż na styk z wentylatorem, co mogłoby minimalnie wpłynąć na pracę chłodzenia.

Co do AsRocka - mam UEFI 1.60, powinienem wrzucić które, 2.00, 2.10?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dopytam, na świeżym Windowsie instalować sterowniki z płyty od AsRocka? Niby Win 7 "sam" o wszystko potrafi zadbać...

 

Poza tym, właśnie wyczytałem, że na AsRockach jest problem z USB 3.0 za sprawą kontrolera Etron EJ168A i felernych sterowników do niego. Przyznam, że jestem zniesmaczony, a już myślałem, że "przeszłość" AsRocka (z czasów najtańszych szrotów) jest przeszłością... Czyżby się miało zemścić zaoszczędzenie kilkudziesięciu zł na ASUSie? :? :mur: Może dramatyzuję, ale jestem przekonany, że bym jej nie kupił, jakbym o tym wcześniej przeczytał.

Edytowane przez blejz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jest nie tak z tymi sterownikami USB 3.0?

 

Na płycie jest stary sterownik (0.96 chyba) który robi problemy (spadki transferów), trzeba w związku z tym się wysilić i zainstalować nowszy sterownik (1. coś tam). Ja pracuję na tym nowszym driverze i wszystko chodzi perfect.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Informację znalazłem w temacie na XS Asrock P67 Extreme4 UEFI & Drivers thread [Extreme6 & Pro3 owners welcome] - Page 67 i na whirlpool http://forums.whirlpool.net.au/archive/1785632 - poszukajcie USB. Efekty to BSOD-y i znaczne spadki transferów (lagi).

Również w tej recenzji Gigabyte GA-Z68A-D3H-B3 Review: Page 9 jest napisane, że kontroler/sterownik Etrona (ten sam co na P67 Ex4) jest beznadziejny i robi problemy.

 

Trochę uspokajające są wasze komentarze, może mi też się nie przytrafi problem. Jeszcze nie miałem okazji sprawdzić, ale jak zobaczę to napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak martwić się na zapas. masz w ogóle jakieś urządzenie USB 3.0 ?

 

Najnowsze sterowniki: http://europe.asrock.com/downloadsite/drivers/all/USB/USB_Etron(0.5.394.1)beta.zip

Instrukcja: http://www.asrock.com/support/note/Etron%20beta%20v0.5.394.1.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, bo i po co, skoro nie miałem na płycie 3.0. Ale kupiłem ten sprzęt na co najmniej 3 lata i nie wyobrażam sobie, żeby to miało w takim okresie nie działać poprawnie. Można chyba spokojnie założyć, że w tym czasie USB 3.0 całkiem wyprze 2.0 w dziedzinie pamięci masowych (flash/hdd).

A martwienie się na zapas (jako określenie wymagań i planowanie na wypadek niepowodzenia) uważam za dużo bardziej właściwe, niż liczenie, że wszystko będzie OK i potem bolesne spotkanie ze smutną prawdą - ale to tak ogólnie, niekoniecznie w związku z AsRockiem. Też bym wolał nie musieć się martwić ;) No ale nic, przetestuję to się dowiem jak jest.

Dzięki za linki.

Edytowane przez blejz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy napięcia dla: PCH, PLL, VTT, VCCSA i pamięci muszę ustawić na sztywno tak jak dla CPU czy mogę zostawić je na auto ? chodzi mi o to żeby płyta sama sobie ich nie zwiększyła po zmianie mnożnika. Pytam bo nie mam jak tego sprawdzić, widzę że w droższych AsRockach w UEFI są podane aktualne napięcia, w moim jest tylko CPU Vcore.

MOBO: AsRock P67 Pro3

UEFI: 1.90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie,

na ustawieniach pamięci 1600-9-9-9-24 komputer się zawsze odpala

gdy zmieniłem na 1866-9-10-10-29 komputer nie zawsze się odpali, jak się odpali to jest wszystko ok, stabilny.

zwiększałem napięcia ale nic to nie pomaga...ma ktoś jakiś pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...