Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

Tragedii chyba nie ma i to na p67 :

 

 

Wszytko na auto poza mnożnikiem i vcore

20 minut prime na 4.5ghz 1.208-1.215 vcore sobie poszło już.

Temperatury chwilowe ponad 70 stopni ale zwykle ok 65-67 słowem bez tragedii na wc ;)

 

 

Jutro albo w niedzielę powalczę jeszcze o te 200-300mhz -było by miło co nie :)

 

Wiesz dlaczego nie ma tragedii?

 

Bo jeśli jak piszesz "Wszytko na auto poza mnożnikiem" porostu procesor ci zwalnia jeśli jest maks obciążony. "power limit"

Po ustawieniu prawidłowym będzie 85stopni lub więcej a w takim Linx czy IntelBurnTestV2 dobijesz do setki 100 st c.

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji mówią o "Sleep mode", a jak pozwiedzasz stronę ASRocka'a to zobaczysz, że tą samą instrukcje linkują w modelach opartych o Z77. Także z mojego punktu widzenia takie rozwiązanie jest bezużyteczne, ale jak cię to kręci to odpowiednie opcje są w nowym UEFI.

 

O tym, że ASRock udostępnia stery i narzędzia wspierające Rapid Start dowiedziałem się właśnie ze strony downloadu do Z77 Extreme4. Ta instrukcja jest po prostu świadectwem, że i starsze chipsety (H61) zaczynają być wspierane. Nie żebym jakoś był tym bardzo podjarany, ale fajnie jest mieć możliwość startu kompa w 2-3 sekundy. Przynajmniej chciałbym to przetestować.

 

 

Mi to wygląda prawie tak samo jak hibernacja i pewnie jest tylko troche szybsze. Tworzy się plik na ukrytej partycji, do którego zrzucana jest pamięć - tak jak w przypadku hibernacji

 

Tak to właśnie wygląda. Jest jednak bardzo ważna różnica, tzn. pominięcie POSTu (czyli kilka sekund już masz na bank szybciej). Myślę też że efekt może jeszcze ciekawszy dzięki SSD, bo to ty decydujesz na jakim dysku ta partycja ma się znajdować i UEFI bezpośrednio sobie z niej korzysta.

 

I właśnie w tym momencie mam problem, bo ów partycji nie mogę utworzyć. Mam wszystkie potrzebne narzędzia, ale ASRock RapidStart wywala mi taki błąd:

post-153908-0-39501400-1336845227_thumb.png

W UEFI Rapid Start jest włączony, najnowszy MEI jest zainstalowany. Może jakiś user z innym dyskiem/chipsetem, który na bank jest wspierany (Z77, H61) mógłby sprawdzić u siebie czy będzie to samo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz dlaczego nie ma tragedii?

 

Bo jeśli jak piszesz "Wszytko na auto poza mnożnikiem" porostu procesor ci zwalnia jeśli jest maks obciążony. "power limit"

Po ustawieniu prawidłowym będzie 85stopni lub więcej a w takim Linx czy IntelBurnTestV2 dobijesz do setki 100 st c.

 

limity mam jak w sandy raczej 300w mu starcza :wink:

 

Poza tym kolego helloł ja mam wc :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym kolego helloł ja mam wc :lol:

 

Albo nowe procki faktycznie osiągają kosmiczne temperatury albo WC mało wydajne

Dla 2500K 4,6GHz 1.272V temperatury nie przekraczają 60 st. Przy pogodzie jak dzisiaj max 56 (Laing DDC(7V) + EK-Supreme HF+BW 123)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

limity mam jak w sandy raczej 300w mu starcza :wink:

 

Poza tym kolego helloł ja mam wc :lol:

 

helloł kolego helloł, jeśli piszesz "Wszytko na auto poza mnożnikiem i vcore" co następnie prostujesz jako nieprawda.

 

Równie dobrze możesz napisać "kolego helloł :lol:" że masz minus -150 st. c. , a później wyjaśnisz ze to na ciekłym azocie.

 

Taka twa wiarygodność "kolego helloł :lol:"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo nowe procki faktycznie osiągają kosmiczne temperatury albo WC mało wydajne

Dla 2500K 4,6GHz 1.272V temperatury nie przekraczają 60 st. Przy pogodzie jak dzisiaj max 56 (Laing DDC(7V) + EK-Supreme HF+BW 123)

 

Oho, kolega przez ostatnie tygodnie był chyba na jakimś safari albo w hibernacji. IB tak ma. Jest gorący i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

helloł kolego helloł, jeśli piszesz "Wszytko na auto poza mnożnikiem i vcore" co następnie prostujesz jako nieprawda.

 

Równie dobrze możesz napisać "kolego helloł :lol:" że masz minus -150 st. c. , a później wyjaśnisz ze to na ciekłym azocie.

 

Taka twa wiarygodność "kolego helloł :lol:"

 

sry ale z takimi tekstami to sobie pogadaj z kumplami
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym, że ASRock udostępnia stery i narzędzia wspierające Rapid Start dowiedziałem się właśnie ze strony downloadu do Z77 Extreme4. Ta instrukcja jest po prostu świadectwem, że i starsze chipsety (H61) zaczynają być wspierane. Nie żebym jakoś był tym bardzo podjarany, ale fajnie jest mieć możliwość startu kompa w 2-3 sekundy. Przynajmniej chciałbym to przetestować.

 

 

 

Tak to właśnie wygląda. Jest jednak bardzo ważna różnica, tzn. pominięcie POSTu (czyli kilka sekund już masz na bank szybciej). Myślę też że efekt może jeszcze ciekawszy dzięki SSD, bo to ty decydujesz na jakim dysku ta partycja ma się znajdować i UEFI bezpośrednio sobie z niej korzysta.

 

I właśnie w tym momencie mam problem, bo ów partycji nie mogę utworzyć. Mam wszystkie potrzebne narzędzia, ale ASRock RapidStart wywala mi taki błąd:

post-153908-0-39501400-1336845227_thumb.png

W UEFI Rapid Start jest włączony, najnowszy MEI jest zainstalowany. Może jakiś user z innym dyskiem/chipsetem, który na bank jest wspierany (Z77, H61) mógłby sprawdzić u siebie czy będzie to samo?

 

Rapid Start jest dość ciekawą opcją, bzdura ze tylko dla komp. przenośnych

Z tego co widziałem kiedyś sens jej stosowania jest jeśli masz dysk SSD i na nim wyznaczysz tę partycję, dodatkowo z tego co pamiętam tylko z SSD zadziała. (więc sprawdź to)

 

sry ale z takimi tekstami to sobie pogadaj z kumplami

 

Sory ale to tylko podsumowanie twej odpowiedzi , więc się nie gniewaj:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oho, kolega przez ostatnie tygodnie był chyba na jakimś safari albo w hibernacji. IB tak ma. Jest gorący i tyle.

 

Relax - że są "cieplejsze" wiem jak również wiem z czego to wynika. To nie jest kwestia "IB tak ma i tyle"

Intel trochę za bardzo "przyciął" koszty wprowadzając procek o niższym TDP (co powinno skutkować niższą temperaturą) dając zamiast lutowanej czapki pastę. Te wnioski można było wyciągnąć po testach przedsprzedażnych sampli jakie trafiły do różnych redakcji na testy.

Jednak jak sie okazuję procesory dostępne w sprzedaży nie są pozbawione tej (IMHO) wady produkcyjnej. Jeśli postęp ma iść w tym kierunku to ja dziękuję. Co mi po mniejszym poborze prądu przez procka jeśli na schłodzenie będzie potrzebna dodatkowa moc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rapid Start jest dość ciekawą opcją, bzdura ze tylko dla komp. przenośnych

Z tego co widziałem kiedyś sens jej stosowania jest jeśli masz dysk SSD i na nim wyznaczysz tę partycję, dodatkowo z tego co pamiętam tylko z SSD zadziała. (więc sprawdź to)

 

Chyba support Della podaje, że w ich laptopach SSD jest wymagany. Ja za bardzo tej kwestii nie drążyłem, bo od jakiegoś czasu w ogóle nie używam dysków talerzowych. Błąd wywala mi na Crucialu m4 (NTFS) i Intelu X-25M (NTFS). Próbowałem też na ramdysku (FAT32), ale to samo. Możliwe, że nie pójdzie na dyskach na których są zapisane jakieś dane, mimo że miejsca jest aż nadto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Finalne wersje UEFI ze wsparciem Ivy Bridge: http://www.asrock.com/news/events/2012ivy/

 

Ktoś jak jeszcze nie wgrał tych finalnych (a wgrywał wcześniejsze bety) niech sprawdzi datę powstania UEFI.

3.04 i 3.10 są z 24.04.2012 (godziny nie pamiętam), więc nie wiem czasem czy bety nie stały się finalnymi (przynajmniej w tym przypadku).

 

Niby jak patrzę w atrybuty plików to 3.10 był modyfikowany 04.05. Domyślnie Rapid Start jest wyłączony i taką różnicę zaobserwowałem jak na razie.

Edytowane przez radiergummi
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sie zastanawiam...chyba nie warto go ładować skoro na 2.0b ładnie działa...jeszcze szkód mi narobi :)

Chyba że ktos mnie upewni że LLC i offset działają na nich normalnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Finalne wersje UEFI dla wielu płyt: Download Files form ASRock Inc. > Latest BIOS UpdateKtoś jak jeszcze nie wgrał tych finalnych (a wgrywał wcześniejsze bety) niech sprawdzi datę powstania UEFI.

3.04 i 3.10 są z 24.04.2012 (godziny nie pamiętam), więc nie wiem czasem czy bety nie stały się finalnymi (przynajmniej w tym przypadku).Niby jak patrzę w atrybuty plików to 3.10 był modyfikowany 04.05. Domyślnie Rapid Start jest wyłączony i taką różnicę zaobserwowałem jak na razie.

Radier mam 2.10 od wczoraj z linków na xtreme. Data UEFI identyczna jak dla 2.05 beta. Żadnych zmian w opcjach wiec pewnie jest tak jak mówisz - bete przemianowali na oficjala.

 

Wysyłane z mojego Transformer TF101 za pomocą Tapatalk 2

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten nowy UEFI dla P67 Extreme4 wnosi sporo nowych drobiazgów. Poza szatą graficzną zwróciła moją uwagę opcja szerszego zakresu regulacji prędkości obrotowej wentylatora CPU w aż 256 krokach (poprzednio nie mogłem obniżyć RPM poniżej 7xx, a obecnie na wartości 95 z 255 mam ~680 RPM ... czyli można zjechać pewnie do zera). Kolejna sprawa to gdzieś umknęła opcja "ekonomicznego zasilania CPU" (nie pamiętam nazwy z wersji 2.1), powodowała obniżenie napięcia dla CPU jakoś o 0,1V. Aha ... dawniej aktualizowałem z pod Windows ... a obecnie musiałem zaprzęgnąć pendrive.

 

Kolejny drobiazg: w wersji 2.10 domyślnie było podawane napięcie 1,59V na RAM. Po ustawieniu 1,5 i zapisaniu, restart, i ustawieniu znowu na auto przyjmował już domyślne 1,5V ... w obecnym UEFI nie przyjmuje i powraca do 1,59 ... czyli trzeba na sztywno ustawić 1,5V (pamięci Kingston 1333 ValueRAM - one mają 1,5V domyślnego napięcia)

 

Jest tych nowości więcej - opisuję tylko to co teraz męczę.

 

ps. moje chłodzenie CPU to fortis ze standardowym wentylatorem ... czyli spokojnie przy tym nowym zakresie można zjechać poniżej 50% RPM

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie, żeby przed wgraniem nowszego sterownika od Etrona do USB 3.0 odinstalować stare i zrestartować kompa. Jeśli robicie nakładkę to mimo, że instalator informuje nas o aktualizacji starych sterowników to tak naprawdę guzik z tego wychodzi.

 

Co do napięcia RAM to u mnie jest OK. Widać to zależy jak dany producent pamięci przykłada się do poprawnie napisanych profili XMP/SPD.

 

Przy okazji zmniejszyłem sobie offset by zobaczyć czy z OC coś się poprawiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto nadmienić że w tym UEFI 3.10 dla Extreme4 P67 świetnie działa regulacja RPM. Kiedy zostanie przekroczony limit temp. , to płynnie zwiększane są RPM z początkowej zadanej wartości ... np. z zadanych 680 rośnie powoli do 780 by zachować odpowiednią temp. CPU ... a jak tylko temp. spada (koniec obciążenia) to ładnie obniżane jest RPM do początkowych 680. Pamiętam kiedyś przypadek, gdzie na jakiejś płycie, po przekroczeniu limitu temperatury, RPM szybowało na max (na pałę) i nie bardzo chciało powrócić do niższych obrotów, po spadku temp.

 

Widać to zależy jak dany producent pamięci przykłada się do poprawnie napisanych profili XMP/SPD.

 

Jak mnie pamięć nie myli, to kiedy w UEFI na domyślnym pisze 1,59V, to pod windows, jak sprawdzam napięcie w SPD w AIDA (Płyta główna -> SPD) to widnieje 1,5V ... czyli SPD niby zaprogramowane prawidłowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem. Tutaj z grubsza parę osób na różnych płytach wrzuciło te nowe UEFI i jest pozytywnie. Tymczasem czytam dział ASRock'a na forum TweakTown to tam co nowy topic to jakieś problemy z tymi UEFI. A to nie mogą podkręcać, ram jest zablokowany na 1333MHz, a to MBR komuś rozwaliło. Normalnie cuda na kiju.

 

A najlepszy był cymbał, który nie czytał tej informacji przed pobraniem nowego UEFI by po pierwszym restarcie nie wyciągać pena bo jeszcze jest drugi etap flashowania Intel ME Firmware i zbrickował sobie mobo.

 

Banda mikrobów jednym słowem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A najlepszy był cymbał, który nie czytał tej informacji przed pobraniem nowego UEFI by po pierwszym restarcie nie wyciągać pena bo jeszcze jest drugi etap flashowania Intel ME Firmware i zbrickował sobie mobo.

 

Udało mu się rozwiązać ten problem? (samodzielnie = bez odsyłania na gwarę) Daj link do tematu, jeśli masz pod ręką. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem. Tutaj z grubsza parę osób na różnych płytach wrzuciło te nowe UEFI i jest pozytywnie. Tymczasem czytam dział ASRock'a na forum TweakTown to tam co nowy topic to jakieś problemy z tymi UEFI. A to nie mogą podkręcać, ram jest zablokowany na 1333MHz, a to MBR komuś rozwaliło. Normalnie cuda na kiju.

 

A najlepszy był cymbał, który nie czytał tej informacji przed pobraniem nowego UEFI by po pierwszym restarcie nie wyciągać pena bo jeszcze jest drugi etap flashowania Intel ME Firmware i zbrickował sobie mobo.

 

Banda mikrobów jednym słowem.

 

ja siedzisz w tym temacie to npisz temu "cymbałowi" aby wrzucił plik z biosem na pendriva i odpalił kompa, me firmware doczyta mu z pena i uzdrowi swoje mobo, wiem z doświadczenia bo sam tak zrobłem ze swoim asusem jak mi się nie chciało pena szukać i wrzuciłem bios na dysk

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo, ciekawe ... w UEFI 3.10 działa uruchamianie PC z klawiatury ... USB (uruchamianie, nie wybudzanie z uśpienia - choć to drugie też działa, ... tylko że zawsze działało, natomiast start na takim 2.10 nie działał z tego co pamietam).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...