Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki Klaus ale bylo wprost odwrotnie - musiałem właczyc ahci =- i działa. No nic narazie nie krece.

Teraz pytanie - o ile nie wroci ta mobo i np dostane kase to co innego kupic? Bo tu widac sekcja zasilania padla . Bylem na urlopie i komp dzialal caly dzien ( 8-10h albo i 12 Dołączona grafika ) przez 5 dni i widac nie wyrobila. A graty kupione w kwietniu.

 

a teraz najlepsze / cofnął mi sie mod biosu w mojej 6950 :( LOL

i o co chodzi?

Edytowane przez Sewer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie może też problemy z sieciówką realteka ?

Wcześniej miałem jakiegoś "marvel yukon" i chodziła bez najmniejszych problemów, a na realteku zdarzają się głebokie zamyślenia (długie ładowanie)

Niezbyt przyjemnie przegląda się na niej internet z tego powodu bo white screen i kręcące się kółeczko w przeglądarce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja też coś zapodam:

 

Intel® Rapid Storage Technology v11.5.2.1001 WHQL Windows 7/8 32/64bits - w paczce w folderze "Drivers" znajdują się najnowsze steroniki AHCI, które można zainstalować osobno, ręcznie [przez menadżera urządzeń] bez aplikacji "Intel Rapid...". Info

Edytowane przez kaem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12.0 beta są niby jeszcze bardziej wydajne w niektórych testach no i nie każdy używa RST.

 

11.2 ->

Dołączona grafika

 

11.5 ->

Dołączona grafika

 

12.0->

Dołączona grafika

 

Pozatym to są wyniki testów dysków SSD. Nie wiem jak wydajność przekłada się na zwykłe dyski talerzowe

Edytowane przez kaem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robson2222

 

INF driver ver:9.2.0.1015

Intel Management Engine driver ver:8.0.3.1427 [jeśli masz uefi 3.xx]

Intel Rapid Storage Technology driver ver:1.0.1.0.1008_PV

Etron USB 3.0 driver ver:0.96_WHQL

 

Tylko, że to wszystko to stare wersje sterowników.

 

Do USB masz najnowsze trzy posty wyżej czyli link.

Do dysków Intel Rapid... tutaj

Tutaj najnowsze do karty sieciowej link

Tutaj najnowsze do karty dźwiękowej link

Tutaj najnowsze INF driver link

Edytowane przez kaem
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano uruchamiam kompa a tu nic, wiatraki się kręcą i czarny ekran. Na płycie wyświetlał się debug code 62 czyli installation of the South Bridge Runtime Services. Pomógł reset ustawień Uefi przyciskiem z tyłu kompa.

Co powoduje pojawienie się takiego błędu? Mam się spodziewać czegoś gorszego niedługo?

W sumie to nic nie zmieniałem w kompie od dawna ani nie ruszałem sprzętu ani też ustawień Uefi. Jedynie 2 tygodnie temu zmniejszyłem timingi pamięci ale wszystko było stabilnie cały czas no i przed resetem aktualizowałem windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość długo szukałem rozwiązania aż w końcu postanowiłem napisać w tym wątku - mam kilka problemów, ale na początku konfiguracja:

Asrock P67 Pro3 (b3) [bios 3.20]

i7 2600k (nie kręcony jak cały zestaw)

gainward geforce 460 gs 2gb

2gb ram kingstone [było 6 ale pierwsze co zrobiłem to wyciągnąłem 1 kość]

ssd ocz vertex 4 120gb

zasilacz thermaltake 630W

 

a teraz problemy:

1. przy procesorze wszystko dobrze działa tylko na 1 rdzeniu - gdy włączę 2 lub więcej pojawiają się błędy grafiki [całe 3d się wywala, pojawiają się różowe paski i czcionki się rozjeżdżają] jak i błędy dźwięku [trzeszczenie w głośnikach]

2. procesor nie potrafi wykorzystać więcej niż 1 rdzenia na 100% [próbowałem obciążyć wieloma programi ale nic to nie dało]

3. płyta po zmianie IDE na AHCI daje BSOD problem rozwiązany

 

 

 

pierwszy mój typ to był zasilacz - testowałem na 3 i ciągle to samo.

drugi karta - ale na starym komputerze (athlon x4) działa bez zarzutu, dodatkowo nawet kiedy odłączyłem ją z zasilania wciąż na 4 rdzeniach słychać było trzaski

sprawdziłem też połączenia [wszystko wydaje się ok - proc na 8 pin (4+4), karta 2x6pin] jak i temperatury (stockowe chłodzenie cały czas na procu ok 37stopni)

 

Byłbym wdzięczny za pomoc, gdyż nie bardzo mam pomysły co jeszcze można by było sprawdzić (niestety nie mam dostępu do innego proca lub płyty) - ma ktoś jakieś sugestie czy wysłać na gwarancję [proc, płytę czy może oba]?

 

*****************************

 

EDIT: udało mi się sprawdzić podzespoły na innym komputerze - winny był procesor i idzie do reklamacji.

Edytowane przez ccubee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DeathTomahawk - co prawda sam nie wkładałem proca, tylko zrobiła to osoba znająca się lepiej odemnie, ale jak oglądałem podzespoły (i płytę) to nie widziałem, żeby coś gdzieś było powyginanie [sądzę też, że monter by zwrócił na coś takiego uwagę] - o ile się nie mylę, żeby to sprawdzić musiałbym zdjąć radiator, zmyć stockową pastę i później nałożyć nową tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. płyta po zmianie IDE na AHCI daje BSOD

 

Zainstalowałeś windowsa z ustawieniem w Uefi na IDE. Teraz trzeba w windowsie zainstalować sterownik AHCI i zmienić jakiś klucz w rejestrze, żeby windows uruchomił się bez BSOD'a
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, kupiłem kilka dni temu dysk Seagate 500GB SATAIII. Podłączam zgodnie z opisami do białego gniazdka na płycie i instaluje system.

Nie zmieniałem na AHCI, na razie niech zainstaluje się na IDE i zobaczymy jak będzie. (Dysk nie ma jeszcze błędów w SMART)

Wszystko przebiegło bez problemów, dysk jak to dysk tależowy dość wolny i średni odczyt 106MB/s (czasem 110) w HDTune.

Postanowiłem zmienić teraz na AHCI (modyfikacja klucza rejestru oraz zmiana w biosie na AHCI) a potem instalacja Intel Rapid Storage Technology.

Wymagane kilka restartów ale wreszcie jest wszystko zainstalowane. Więc do testów :

Tym razem wyniki były słabsze niż na IDE, oscylowały w okolicach 93MB/s średni odczyt. Czasem nawet 90MB/s z dużymi spadkami wykresu HDTune.

Aby zweryfikować czy coś się nie sypie przy takiej zmianie w rejestrze, zrobiłem format i cały system postawiłem od podstaw już na AHCI.

Ale niestety wiele to nie dało, bo dysk okropnie się zamulił, Czasy dostępu z 16ms w IDE teraz na AHCI zrobiło się już 25ms

Coś proponujecie ? może nie zrobiłem czegoś co powinienem i dlatego dysk zwolnił bo teoretycznie powinno być odwrotnie

Edytowane przez Naits

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prośba do użytkowników ""extreme3 gen3"" a gdyby nikt takisię nie znalazł to pokrewnych na z68 Z BIOSEM 2.30

O zgranie i wysłanie mi waszej wersji "Intel MEI firmware"

m.a.il paszis # tlen,,,,,pl

 

Jakiś czas temu wrrałem nowe MEI 8.1.0.1248 i nie zapisałem starej Dołączona grafika.

 

Po miesiącu płycie obiło (W 99,9% to nie od nowszego MEI).

Płyta nie wstała z trybu uśpienia błąd "D6 no console output devices are found" błąd b.częsty w Asrocku.

nie widzi grafiki W CPU HD3000 a pamieci pozwala ustawić tylko na 1066 i 1333mhz.

 

Sprawdzane na innym nowym CPU i objawy identyczne.

 

 

 

 

 

 

 

Tłumaczę jak.

 

http://www.mediafire...n1fk4azf9xrrf1i pobrać ME8_1.5M_8.1.0.1248.rar

 

 

Po rozpakowaniu w menu ME8_1.5M_8.1.0.1248.rar

FWUpdate->wybrać system i skopiować pliki do folderu MEI(utwożyć taki) na dysku c:

 

 

 

 

Uruchomić konsolę CMD w trybie administratora (WAŻNE)

 

pawy klik ->nowy->skrót , wpisz cmd dalej -> dalej.

Na utwożonym skrócie "cmd" klinąć prawym i uruchom jako administrator.

 

Polecenia w konsoli:

cd /MEI enter przechodzi do folderu ME na dysku c:

fwdupdlcl.exe -save myMEold.bin enter , zapisze wasze ME do pliku o nazwie myMEold.bin

 

 

 

 

 

 

 

 

A tak możecie uakrualnić.

 

fwdupdlcl.exe -f ME8.1.0.1248.bin zapisze firmware o nazwie ME8.1.0.1248.bin.

 

 

Info o waszej wersji ,( oczywiście konsola w trybie administatora) meinfowin.exe

 

 

 

 

 

 

Ps.sory za błędy ale na monitorze ledwo co widzę (wsadziłem starą uszkodzoną kartę)

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka mała uwaga odnośnie winrara i testujących swoje procesory w tym programie.

W najnowszej wersji Winrar v4.20 [testowałem na 64bitowej wersji] tzw" test wydajności" pokazuje znacznie wyższe wyniki niż poprzednie wersje. Duże było moje zdziwienie kiedy winrar pokazał mi wynik 6200KB/s, a zawsze było to ok. 4000. Najpierw pomyślałem, że PC mi się sam podkręcił jeszcze bardziej Dołączona grafika ale zaraz skojarzyłem, że to pewnie jedna ze zmian nowej wersji tejże aplikacji. I tak też jest co mozna wyczytać w pliku "Co nowego.txt".

 

v4.11 x64

Dołączona grafika

 

v4.20 x64

Dołączona grafika

Edytowane przez kaem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie, kilka pytanek, sory ale dla was pewnie z gatunku noob:

 

1) ktore opcje w biosie mam miec wlaczone/wylaczone aby miec tryb OFFSET (oczywiscie poza sama opcja offset). Chodzi o te EISt C1 TURBO BOOST itd, jak mam to ustawic

2) czy przy OC Internal PLL Overvoltage daje sie na ENABLE zawsze czy tylko przy mocnym OC powiedzmy od 4,5 w gore ?

3) jaki dalejecie offset +X,XXX w stosunku do nominalnego (oczywiscie mniej wiecej bo kazdy ma inaczej) dla okolo wlasnie tych 4,5-4,6 GHz ?

 

zastanawialem sie jeszcze nad tym calym Offsetem mysle tak, poprawcie mnie jesli sie myle. Rozumiem ze w trybie offset napiecie VCORE jakie ustawiamy to jest napiecie procesora w trypie pracy IDLE. Powiedzcie, jakie jest bezpieczne dolne taktowanie procesora dla IDLE ? tak tak, nie pomylilem sie. W domysle chodzi mi o to jakie sa bezpieczne wahania procesora miedyz IDLE a STRESS bo nie powiecie mi ze zdrowe jest jak sobie proc tak co chwile skacze miedzy dajmy na to 3 a 5 GHZ. Nie nastepuje aby jego degradacja ? Analogiczne pytanie o dolne taktowanie procesora. Mysle ze jest jaaks dolna granica ktorej nie powinno sie przekraczac (to tak jak jechanie benzyniakiem na piatce przy 1000obr/min) - rozumiecie o co mi chodzi.

 

no i zapomnialbym, powininenm to wrzucic w sumie wyzej. jesli ustawiamy mnoznik to jest on dla trybu IDLE czy STRESS (caly czas mowa o ustawieniach proca w offsecie)

 

Sprzet to 2500k i Z68 Extreme4 Gen3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...