Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

a nie wyciągałeś może ostatnio procesora? ja bym obstawiał problem styku procka w sockcie. ostatnio miałem taki przypadek na "warsztacie" - skrzywiony pin w sockecie powodował że nie startowała karta graficzna działa tylko integra. zdarzało się to losowo. po licznych próbach i testach wyszło że gdy dokładnie przyjrzałem się gniazdu okazało się że jeden pin jest skrzywiony - igła w rękę naprostowałem go i działa.

 

takie chocki klocki u ciebie świadczyłyby o czymś podobnym skoro linie pci-e biegną bezpośrednio do procka.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor nie ruszany od pierwszego montazu. Wyciagnalem plyte i przeczyscilem styki+port wpialem i jest 16x. Kurzu w obudowie nie ma ani grama, niemal sterylne warunki pracy. Jak wroce do domu to sprawdze co i jak. Jak nie bedzie dzialac to sprawdze w innym pc. Ostatecznie pojdzie na gwarancje czego bym chcial uniknac z racji wysokiego oc tej sztuki.

 

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem tak parę razy, komp normalnie pracuje a po pewnym czasie w cpu-z wyskakuje że grafa chodzi na 8x. Płyta extreme3gen3. Kiedyś też tak miałem na Asusie pod lga1156. Przyczyny nie znalazłem ale napewno pomaga wyjęcie i ponowne włożenie grafy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

O Z77 też tu rozmawiacie?

 

Montowałiśmy dziś u znajomego 2500K na Z77 Extreme4, ogólnie wszystko ok, ale jakiś problem jeśli chodzi o napiecia.

 

Daliśmy od razu 100x40 bez Turbo, napięcie offset +0.1 (domyślnie było ok.1.15 V), po restarcie w BIOSie spoko pokazuje ok. 1.25 V. Wchodzimy do Windowsa, dajemy Prime95 i Core Temp, a tam widzimy od razu temperatury ponad 90 stopni i napiecie prawie 1.5 V!

 

Zaktualizowaliśmy BIOS, troche to pomogło ale niewiele. Teraz napięcie w Windowsie jest zawsze większe o 0.1-0.15 V od tego co pokazuje monitoring w BIOS-ie (który jest zgodny z tym co ustawiamy).

 

Tak więc na stocku przy wszystkim na auto w BIOS-ie jest 1.15 V, ale w Windowsie 1.25-1.27 V. Jak np. obniżyliśmy offsetem o 0.05, to był BSoD przy ładowaniu Windowsa na 4 GHz. W BIOS-ie to było 1.1 V, ale w Windowsie by było 1.2-1.25 V.

 

Próbowaliśmy napiecie auto, fixed, offset, zawsze to samo. Load-line calibration też nic nie zmienia niezależnie od poziomu.

 

 

Ma ktoś pojęcie o co może chodzić? Podsumowując, napiecie w Windowsie jest wyższe o 0.1-0.15 V względem BIOS-owego.

 

EDIT.

 

Znajomy sprawdził program do monitorowania od ASRocka, i tam pokazuje takie napięcie jak w BIOS-ie. Każdy inny program pokazuje te 0.1-0.15 V wiecej. Możliwe to? Jak tak to czemu?

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Przeczytałeś całość? Jakim cudem 1.15 + 0.1 to 1.45? ASRock ma tak ciach!ianą matematykę? Offset zawsze był względem napiecia auto (czyli VID), które tu wynosi 1.15.

 

I jak dodałem, soft ASRocka pokazuje to samo co w BIOSie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VID jest zależny od mnożnika i obciążenia.

 

Jakoś we wrześniu poskładałem kumplowi kompa z 2500K + Z77 Extreme4 i moja zabawa w OC skończyła się na ustawieniu mnożnika na 45 i resztę napięć zostawiłem na auto (nie wspominam o wyłączeniu Spread Spectrum i ustawieniu Power Limitów, ale to jest oczywiste).

 

Śmiga to wzorowo na napięciu gdzieś w okolicach 1,3V, ale teraz dokładnie nie pamiętam. Temp pod Macho w Prime95 były ze 60C.

 

Pyk i działa. OC SB jest tak infantylnie proste, że aż wstyd pytać o cokolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Niby proste, ale względem 1156 niekoniecznie. Choćby to co mówisz o zmiennym VID, czego nie było, i tak samo doszły różne tryby LLC nie wiadomo po co. Na 1156 to jest proste, gdzie dałem sobie plus na offsecie, podbiłem VTT, QPI i BCLK, właczyłem LLC i na tym koniec. Przynajmniej wiem dokładnie co mam ustawione, a na 1155 to nie bardzo. Bez szukania opisów na necie sie nie da.

 

Inna sprawa że dalej to nie wyjaśnia czemu każdy inny soft niż ten od ASRocka pokazuje napięcie wyższe o 0.1-0.15 V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

OK, już teraz wiem że niektóre softy pokazują VID, a nie Vcore, co nie miało miejsca na 1156 i wstecz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lga1156 bylo podobnie tez byl vid rozny. Pamietam jak sam jak szukalem proca lepszego niz ten co sie trafil w sklepie. Byly ogloszenia wlasnie typu ze proc ma vid... i tez byly programy ktore tylko pokazywaly vid.

Mozna pisac ze napiecia sie mierzy miernikiem ale kto teraz szuka punktow pomiarowych? Jedyne wyjscie to wsumie wierzyc biosowi. Odpukac jeszcze sie na tym nie przejechalem wplytach ktore maja 2-3 lata. Cpu-z dawno tez mi glupot nie pokazywal o ile sie ma dosyc swierza wersje.

 

Wysłane z mojego XT910

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Nie wiem, ale u mnie zawsze zarówno Core Temp jak i CPU-Z pokazywały napięcie takie jak czujnik w BIOS, a nie takie jak sie ustawiło. I jak wyłączam LLC to pokazywane napięcie sie zmniejsza, tak więc nie jest to VID. Dlatego też mnie to zdziwiło, bo nawet nie przypuszczałem że coś może pokazywać VID, bo nigdy sie z tym nie spotkałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy.

 

Moja przygoda z Z68 PRO3-M wygląda następująco. Po zakupie updatowałem bios z 1.20 do 2.10 i wszystko przebiegło idealnie. W pewnym momencie pojawiły się biosy 2.20 i 2.30. Uaktualniłem z 2.10 do 2.30 i po otrzymanym komunikacie o updacie z sukcesem, jak zwykle komp poprosił o reboot. Tak uczyniłem i płyta odeszła w zaświaty na amen. Kilkukrotne programowanie kości różnymi biosami na programatorze nie przyniosło efektu. Zaprzyjaźniony i jeden z lepszych starych wyg - serwisantów powiedział mi, że przy flashowaniu pamięci SPI - a takie ma kość płyty, spotkał się już kilka razy z totalnym uwaleniem płyty. Trzeba uważać z tą płytą i flashowaniem - zawsze może odejść na cmentarz.

 

Morderca Z68

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moja Z68 Pro3-M była świetna, póki działała prawidłowo. Po roku zaczął szwankować kontroler dysków psując mi dyski twarde z częstotliwością 1 na miesiąc. To był mój pierwszy ASRock i prawdopodobnie ostatni. Tanie i dobre nie istnieje Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam użytkowników Asrock-a.

Właśnie zabrałem się za przeczytanie całego wątku i troszkę mi się z tym zejdzie, ale czego się nie robi by ściągnąć trochę napięcia, podbić procesor. Strona 30 więc do końca daleko.

Jednak już nie mogę wytrzymać i ciekawi mnie bardzo czy temperatura TMPIN3 65 stopni nie jest za duża i co to jest?

Dołączona grafika

 

Czy ktoś z Was ściągał oryginalne radiatory z płyty i próbował wymienić pastę na lepszą np. MX-4, czy to coś dało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Misio-Jedi najlepszy żart tego dnia jaki słyszałem Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Czemu żart. Gdybym nie wiedział, że ludzie się chwalą tym z czego piszą to po zagooglaniu za SGS2 i zobaczeniu telefonu też bym uznał, że nie umiem znaleźć o co mu chodzi. Zauważ, że @radiergummi napisał "Tap tap tap", które w przeciwieństwie do standardowego "Sent from my X using Tapatalk" nie pozwala na błyśnięcie umiejętnością szukania w google.

 

Sent from my Titan - Cray XK7 using Lynx

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, ale nadal jest mi wesoło ;D a tak na marginesie to te przypiso-podpisy ze smartofonów powinny w ogóle zniknąć bo jak widać wprowadzają ludziom mętlik w głowach. jak pierwszy raz coś takiego zobaczyłem to od razu to sobie wygooglowałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja smiejac sie nadal podziwiam "zimna krew" i opanowanie @radier`a. Az dziw bierze ze osoba ktora pyta czy: "sata mode (w domysle dla podstawowego kontrolera) pwinno byc ustawione DISABLED" odnalazla sposob na wejscie do UEFI.

Kolejne pytanie (o SGS) uzasadnione :-)

(tak spodziewam sie komentarzy typu: nie kazdy jest tak obeznany etc....)

 

Co do podpisu @Death zostwiam go nie po to bychwalic sie co mam a raczej jako "prosbe o wyrozumialosc" za to ze nie uzywam polskich znakow

 

Wyslane z Transformer TF101 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, tak jak pisze Death Tomahawk - wygooglowałem i nadal nie rozumiałem.

 

To wy przeglądacie internet na jakichś smartfonach czy ipodach ? (nie znam się na tych nowoczesnych gadżetach)

 

(...)Az dziw bierze ze osoba ktora pyta czy: "sata mode (w domysle dla podstawowego kontrolera) pwinno byc ustawione DISABLED" odnalazla sposob na wejscie do UEFI.

 

informatykiem nie jestem, ale czytać umiem - a na ekranie startowym piszą (białe na czarnym) którym klawiszem się wchodzi do UEFI

Edytowane przez Misio-Jedi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odkad kupilem sprzet to troche wypadlem z obiegu jesli chodzi o plyte p67 pro 3 b3 w zwiazku z czym mam pytanie czy wyszedl jakis lepszy bios niz 2.0b, ktory mam wgrany obecnie? Warto wgrywac ktorys 3.x biorac pod uwage, ze sprzet mam taki jak w sygnaturce i planuje w najblizszym czasie oc? Czy pozostac na obecnym biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko ja mam problem z transferem USB? testowalem juz swojego pena (patriot rage quad 16gb) na portach z frontu budy, z tylu i z portow usb 3.0 i za kazdym razem jak kopiuje na pena jakies wieksze ilosci danych np. 40 plikow ok. 11gb to co kilka sekund jest pauza w transferze i calosc kopiuje sie ok 15min. Stery etron 110/115 zreszta na innych jest podobnie. W device manager zadnych wykrzyknikow, stery intela do dyskow (ktores polecane jako najszybsze wczesniej z tego watku), win7 64bit reszta jak w sygnaturze. Szlag mnie trafia bo oprocz korzystania z urzadzen to usb na tej plycie do niczego wiecej sie nie nadaje.

 

Jelly Beaned from my GNex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisano 14 czerwiec 2012 - 08:20

Kurde nadal mi sie zdarzają dziwne "zwisy" kompa. Właściwie to wyglada raczej tak jakby wyłączały sie porty usb. Nie działa klawiatura , myszka , jak wkladam pena w usb to tez nie wykrywa go. Komp pracuje normalnie , to co jest juz uruchomione działa w tle i po wcisnieciu przycisku na obudowie ładnie zamyka sie system.Dzieje sie to zwykle w momencie malego obciązenia systemu. Dodatkowo pomimo właczenia usb legacy w biosie w trybie DOS nie dziala klawiatura i myszka. Ktos ma jakis pomysl?

 

 

Witam! wie ktoś o co chodzi z tym łączem USB w płycie? - ASRock P67 - mam identyczny problem robie coś na internecie lub gram - zawiesi się myszka i klawiatura i tylko reset (dzisiaj już 4 razy robiłem reset) zna ktoś przyczyne i jak to naprawić? szukałem troche w google i nie ma odpowiedzi :/

Edytowane przez 1Kamil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...