Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli rozumie te blizej dolu plyty obsluguja raid0 a do tych wyzej mam podlaczyc sobie wd green 3tb sata3 i 2tb,a do portow sata2 2dyski ssd raid0 i naped dvd?

 

Manual strona 38

 

Legenda

Manual = instrukcja

SATA2_2 do SATA2_5 porty SATA2 (wolniejsze) obsługiwane przez kontroler Intela (kolor czarny)

SATA3_0 oraz SATA3_1 porty SATA3 (szybsze) obsługiwane przez kontroler Intela (kolor szary)

SATA3_M1 oraz SATA3_M2 (M=Marvell) porty SATA3 obsługiwane przez konroler Marvell'a (kolor szary)

 

Optymalne podłaczenie: dysk(i) systemowe do SATA3_0 i SATA3_1

Dyski z danymi , napęd DVD do portów SATA2

Portów Marvell'a unikać - podłączac w ostateczności

 

Raid: ponownie manual str 49 (cyt):

Please be noted that SATA3_M1 and SATA3_M2 do not support RAID

function. If you want to use RAID function on SATA3 connectors, please use

SATA3_0 and SATA3_1 connectors.

 

Wolne tłumaczenie: kontroler Marvell'a nie obsługuje RAID

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze

 

Jedna uwaga: nie mam jak sprawdzić ale jesli dobrze pamiętam Marvell nie jest bootowalny. Obecnie na OC Formula mam opcje Marvell boot on/off. Na Z68 raczej tego nie było możliwe więc że nie odpalisz instalki Win'a z DVD podłączonego do Marvell'a.

Jeśli tak będzie na czas instalacji odepnij jeden dysk i podłącz DVD do SATA2

Edytowane przez Yin-Yang

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji: i5-3470 na oko zbiera się jak i5-2400 po OC Dołączona grafika

Ale i tak już chodzi na maksa, tyle że żre więcej V niż Sandy :/ chyba skutki większego zegara o 200MHz

 

Dołączona grafika nie ma łączenia postów?

Edytowane przez kwasior500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Mam nadzieje ze moge sie podpiac pod ten topic.

 

Zakupilem asrocka extream4. Mam chlodzenie thermaltake typhoon, ktore mialem wczesniej zainstalowane na msi ip35 neo2. Czy jest jakas szansa aby zainstalowac ten radiator na tej plycie? Mam tylko te czesci, ktore pozwalaly mi na montaz na msi. Toretycznie daloby rade, jak patrzylem na 1 rzut oka na rozstaw otworow, ale jest z tylu, pod socketem cos jakby backplate od montazu socketa ktory uniemozliwia montaz.

 

Slyszalem tez o jakis zestawach, ktore pozwalaja instalacje chlodzenia na niereferencyjnym sockecie, warto w to isc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Tajfuna na p67 pro3 i wszystko smiga na fabrycznych czesciach. Jesli masz dwa elementy w ksztalcie litery H to jestesmy w domu. Jesli na jednym z nich, tym uzywanym jako backplate masz ta czarna gabke to ja wywal, metal zaizoluj tylko pojedyncza warstwa tasmy izolacyjnej elektrycznej, w miejscach gdzie beda szly sruby naklej cztery kawalki grubej gumy, ja nakleilem grube uszczelki hydrauliczne okragle z dziura w srodku na srube:D jesli nie masz oryginalnych srub to kupujesz 4 jak najdluzsze sruby fi 4mm i skrecasz wszystko na otworach pod socket 775, co chybaten asrock posiada. Mam nadzieje, zejasno opisalem, jaky co to pytaj bo nie mam jak zdjec zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem, po aktualizacji biosu do wersji 3.20 na tych samych ustawieniach komp już nie jest stabilny. Przy uruchamianiu często łapie boot- loop'a(?) resetuje się i włacza na okrągło dopiero wyłączenie listwą pomaga. Nawet na def jest problem bo ustawia LLC na 5 i łapie freeza przy sprawdzaniu prime95, na razie sprawdzam LLC 3 na stocku.

A i bios 3.2 pomógł na problem przy uruchaminiu 0x32 czy jakoś tak.

 

edit 1

wnioski:

-bios jednak nie pomógł na błąd 32, kilka razy składałem plyte z prockiem bo podobno tego dotyczy ten kod, zresztą to nie 1 zestaw składany przezemnie,

-oglądałem socket i jest git

-bootloop nie ma związku z oc,

-ram przetrzepany memtestem i jest git,

-jak już się uruchomi na sprawdzonych wcześniej ustawieniach to jest stabilnie.

Chyba czas na wysyłkę do serwisu, esc.pl nie ma zbyt dobrych opini co do serwisu ale cóż robić.

Edytowane przez bamboocha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety moja Z68 Pro3-M odeszła do krainy wiecznych łowów.

Jako, że nie bardzo chcę czekać na rozwiązanie sprawy gwarancji to zakupiłem to co mam w podpisie (Z77 Pro4-M).

Piszę tutaj ponieważ UEFI jest takie samo jak w AsRockach z chipsetami 67/68, a i sam chipset jakoś specjalnie się nie różni.

 

Więc problem jest przy OC. Ustawiłem na początek:

Dołączona grafika

Napięć nie pokazuję ponieważ ustawione są tymczasowo na auto (przy czym jeżeli podbiję lub obniżę problem dalej występuje)

A tutaj screen "problemu":

Dołączona grafika

Jak widać GFLOPSy spadają z poziomu ~117 do ~111 i na takim poziomie już się utrzymują.

W trakcie testu można zauważyć(w CPU-Z), że co jakiś czas procesor spada na chwilę do 3300MHz (pewnie to tutaj jest problem) - przy "pierwszym" przebiegu nie spada(stąd i ten najwyższy wynik).

Można jakoś temu zaradzić? Tzn. żeby jak już jest w stressie to niech trzyma te 4400MHz, a nie obniża co jakiś czas do 3300MHz. Na z68 i Win 7 nie miałem takiego problemu (GFLOPSy się wahały na akceptowalnym poziomie wynikającym z pracy systemu itd.).

Temperatury nie są problemem jak widać w CoreTemp

Wyłączenie SpeedStep nie pomogło - problem dalej występuje.

Przejście na na plan zasilania "Wysoka wydajność" nic nie zmienia w temacie.

Podbicie napięć - 0 skutku.

 

Da się jakoś przywrócić "stary" stan rzeczy? A może to taki "ficzer" w chipsetach z serii 77?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem niejako rozwiązany:

Dołączona grafika

AsRock poskąpił przy chłodzeniu sekcji zasilania i potem takie wyniki ;)

Po zrobieniu wichury w okolicach sekcji problem jak widać ustąpił.

Innymi słowy mobo miodzio tylko trzeba doinwestować jeszcze w jakieś radiatory na sekcję zasilania...

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniałeś radiatory na inne czy tylko dołożyłeś jakiś wentylatorek?

 

Do testów położyłem po prostu wentylator 120mm na macho w taki sposób, żeby owiewał sekcję zasilania. Wyniki widać powyżej (czyli zero problemów).

Nie mam jak zamontować wentylatora na stałe w ten sposób dlatego zamierzam zakupić jakieś radiatory i wymienić te co są.

W ciągu tygodnia sprawdzę jeszcze czy np. sama wymiana pasty nie wystarczy.

 

Aktualnie spuściłem takty do 4GHz bo wtedy problem nie występuje.

 

BTW. Ma ktoś namiary na jakieś sensowne radiatory na sekcję zasilania? Muszą pasować na to cudo:

http://www.asrock.com/mb/Intel/Z77%20Pro4-M/

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DeathTomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam .Problem znaleziony w sieci , u mnie wystąpiło to samo. Jak temu zaradzić ?

 

Post gościa:

"Witam, wczoraj stałem się posiadaczem skrzynki z procesorem i5 2500k, na cd z płyty głównej (ASRock P67 PRO3) był dołączony program ASRock eXtreme Tuner, który zainstalowałem w celu monitorowania temperatury i napięć. Moją uwagę zwrócił zmieniający się mnożnik procesora a tym samym taktowanie. W czasie idle pokazywał 16, pod obciążeniem od 34-37. Zaniepokoiłem się tymi skokami, a że nie miałem pojęcia jeszcze o turbo booscie w tym procesorze, ustawiłem w biosie manualnie mnożnik na 33. Potem zacząłem czytać i dowiedziałem, że podczas spoczynku procesor ustawia się na 1,6 Ghz, a podczas obciążenia włącza się turbo boost i procesor osiąga te 3,7 Ghz. Postanowiłem ustawić mnożnik w biosie z powrotem na auto i teraz dochodzimy do mojego problemu, od tego momentu cały czas w wyżej wymienionym programie mnożnik jest pomiędzy 34 a 37, a zazwyczaj na 37 czyli na pełnym turbo boście. Żadnego obciążenia, uruchamiam komputer, włączam ASRock eXtreme Tuner i widzę, że procesor pracuję na 3,7 Ghz. Próbowałem przywrócić ustawienia domyślne biosu, nic nie pomogło. Żeby uprzedzić wasze pytanie w tym programie nic nie zmieniałem, po prostu obserwowałem mnożnik. Co zrobić, żeby przywrócić dawne działanie procesora? Przecież nie może być tak, że praktycznie bez obciążenia procesor pracuje na 3,7 Ghz. "

 

Moja konfiguracja:

 

Płyta P67 Extreme4 Gen3

bios wgrany najnowszy

procek jak "głupi" non stop pracuje w IDLE na 4,5 Ghz .

Moje ustawy biosa

http://minus.com/mbsE67OVBWY3x3

 

http://min.us/lbcETlndVrFZ19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Extreme3 gen3 padł , teraz jadę na p8z68-v pro i jest znacznie lepiej.

 

Ale do rzeczy Panowie/Panie gdzie info o nowych biosach? info o nowym ME , Asmedia USB rom, RAID rom itd. ktoś testował?

Sorka ale tu jest jak na forum dla emerytów (choć na innych forach w PL jest znacznie gorzej), nowy orom raid to już 12.0.0.1783 http://www.win-lite....tracted/����czy jest jakieś forum polskojęzyczne o tym? bo tu o tym nawet słychu.

Tu biosy do Asrock http://www.overclock...dated-raid-orom

Sam się troszkę pobawiłem i mam obecnie firmware w sieciówce ,Mei , rst orom ,bios vega itd. w starym z68 NOWSZE jak w najnowszych płytach z chipsetem z77 i działa to super.

Szkoda że brak tu kompletnie info o tym , choć taka samodzielna przeróbka biosu jest prosta jak drut.

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Panowie

 

Dzis spotkalo mńie cos niezbyt fajnego. Nacieszylem sie kompem az 2 dni. P67pro3 + i7 2700k.

Dzis podczas normalnej pracy potrzeba mi bylo zrestartowac kompa.

Jak chcialem, tak zrobilem, niestety do tej pory komp nie wstal. Wlacza sie na sekunde i zaraz wylacza i tak w kolko.

Probowalem resety biosu, na pajaka na stole, wyjmowanie baterii na 5 minut (oczywiscie tylko proc + plyta + wentyl Mugen 2) NIC! Zero, null..

Dodam, ze dla proby chcialem wczesniej swego i7 2700k podkrecic na jakies 4.4 Ghz i lipa. Na ustawieniach ktore wiekszosc z was zna na pamiec, proc po minucie lub dwoch w burn tescie dawal bsoda albo reset. Po tym wrocilem do defaulta i uzywalem kompa do momentu tego blackoutu.

 

Pytanie do Was. Co predzej padlo? Proc czy plyta?

Czy w razie serwisu nadal zapodac asrocka czy moze msi z77a-g45?

Nie ukrywam ze zalezy mi na oc bo kupilem procka do grafy 3d.

Poradzicie cos?

W razie czego jakiej plyty do oc szukac w granicach 300-450?

Sorry ze bez polskich liter ale z tableta pisze.

Edytowane przez v0yt33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już właśnie dotrałem sobie do pracy i sprawdziłem procka i działa.

Płyta niestety po leżakowaniu bez baterii około 9h, dalej objawy jak wyżej.

Zauważyłem też, że w pewnym momencie jak jeszcze komp działał, nie świecił się panel dr.debug na płycie i nie pokazywał żadnych kodów, tak samo diody od Power i Reset na płycie.

To jest możliwe do wyłączenia czy coś się skaszaniło.

Tak czy inaczej idę zaraz do sklepu gdziekupowałem płytę no i niech wymieniają.

No i teraz ponownie zapytam czy jest coś dobrego w podobnych cenach?

Czy nie zrażać się do Asrocka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Panowie

 

Dzis spotkalo mńie cos niezbyt fajnego. Nacieszylem sie kompem az 2 dni. P67pro3 + i7 2700k.

Dzis podczas normalnej pracy potrzeba mi bylo zrestartowac kompa.

Jak chcialem, tak zrobilem, niestety do tej pory komp nie wstal. Wlacza sie na sekunde i zaraz wylacza i tak w kolko.

Probowalem resety biosu, na pajaka na stole, wyjmowanie baterii na 5 minut (oczywiscie tylko proc + plyta + wentyl Mugen 2) NIC! Zero, null..

Dodam, ze dla proby chcialem wczesniej swego i7 2700k podkrecic na jakies 4.4 Ghz i lipa. Na ustawieniach ktore wiekszosc z was zna na pamiec, proc po minucie lub dwoch w burn tescie dawal bsoda albo reset. Po tym wrocilem do defaulta i uzywalem kompa do momentu tego blackoutu.

 

Pytanie do Was. Co predzej padlo? Proc czy plyta?

Czy w razie serwisu nadal zapodac asrocka czy moze msi z77a-g45?

Nie ukrywam ze zalezy mi na oc bo kupilem procka do grafy 3d.

Poradzicie cos?

W razie czego jakiej plyty do oc szukac w granicach 300-450?

Sorry ze bez polskich liter ale z tableta pisze.

 

A na pewno wykluczyłeś zasilacz? Jaki masz w tym zestawie? Od niego zacznij...

Edytowane przez rudy 102
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilka to OCZ ModXstream pro 500w.

Tak sie wlasnie zastanawiam czy on moze nie daje rady.

 

W zasadzie to taki config:

Mobo: AsRock P67 Pro3 B3 bios 3.20

CPU: i7 2700k + Scythe Mugen 2 rev.B + Zalmann STG-2 (ale kupie chyba coolaboratory liquid ultra)

PSU: OCZ ModXstream pro 500w

GPU: Gigabyte GeForce 560 Ti 1GB

RAM: 4 x 2 GB Goodram 1600mhz ( ale dwie dziwnie mi wykrywa na 1333)

 

To chyba tyle:)

Edytowane przez v0yt33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilka to OCZ ModXstream pro 500w.

Tak sie wlasnie zastanawiam czy on moze nie daje rady.

 

W zasadzie to taki config:

Mobo: AsRock P67 Pro3 B3 bios 3.20

CPU: i7 2700k + Scythe Mugen 2 rev.B + Zalmann STG-2 (ale kupie chyba coolaboratory liquid ultra)

PSU: OCZ ModXstream pro 500w

GPU: Gigabyte GeForce 560 Ti 1GB

RAM: 4 x 2 GB Goodram 1600mhz ( ale dwie dziwnie mi wykrywa na 1333)

 

To chyba tyle:)

 

Miałem ten sam model.

Odszedł miesiąc, czy półtora po końcu gwarancji, a objawy były dość podobne. Coś tam się świeciło, niby jakieś wiatraki ruszały na chwilę, a to zasilacz udał się do Krainy Wiecznych Łowów.

Sprawdź na innym, nawet starym, podłączając niezbędne minimum bebechów kompa i już.

Kiedyś tak miałem, że wielcy fachowcy w serwisie zdiagnozowali awarię płyty (kupiłem nową), po montażu okazało się, że komp dalej nie wstaje, a to był zasilacz Dołączona grafika

Od tamtej pory sam staram się sprawdzać wszystko.

Edytowane przez rudy 102
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rudy 102:

 

Wiesz co? Teoretycznie powininen ten zasilacz uciągnąć takui zestaw. Przynajmniej tak mi się wydaje, na linii +12V ma 432W.

 

A co do płyty głównej to podpinałem ją do innej zasiłki i była ciemna..te same objawy (w pracy sprawdziłem).

 

A może mnie ktoś uświadomi czy na tej zasiłce i moim configu uda mi się podkręcić tego mojego i7?

Czy już odkładać mamonę na nowy zasilacz? (co mi się nie uśmiecha bo już za dużo inwenstycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rudy 102:

 

Wiesz co? Teoretycznie powininen ten zasilacz uciągnąć takui zestaw. Przynajmniej tak mi się wydaje, na linii +12V ma 432W.

 

A co do płyty głównej to podpinałem ją do innej zasiłki i była ciemna..te same objawy (w pracy sprawdziłem).

 

A może mnie ktoś uświadomi czy na tej zasiłce i moim configu uda mi się podkręcić tego mojego i7?

Czy już odkładać mamonę na nowy zasilacz? (co mi się nie uśmiecha bo już za dużo inwenstycji)

 

Ale ja mówię o tym, że zasilacz daje takie oznaki, bo się wziął i zjarał Dołączona grafika

Pewnie, że teoretycznie uciągnie i praktycznie też, ale skoro się spalił, to choćby chciał to rady nie da Dołączona grafika

Po prostu sprawdź na innym zasilaczu dla świętego spokoju, nawet tylko po to, żeby go wykluczyć.

 

O sorry, dopiero teraz doczytałem, że w pracy sprawdzałeś na innej zasiłce. A w pracy jaki był zasilacz?

Jeśli na pewno płyta, to ślij na gwarancje...

Edytowane przez rudy 102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...