Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

które nie ogarniają zagadnień OC i bez wnikania w szczegóły mają podkręcony konfig.

 

Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez ustawienie wszystkiego w sposób manualny.

 

cieszy mnie fakt,że wy ogarniacie wszystko doskonale,może byście się podzielili wstępnie ustawieniami w UEFI.Jak ustawić najważniejsze wartości przy podkręcaniu czyli co zmienić a czego nie ruszać przy OC ? byłby ktoś łaskawie odp.Wiem,że każda sztuka inaczej się kręci ale już niektóre osoby miały by wgląd +/- jak poustawiać.Odnośnie gotowych profili nie ma problemu i jest stabilna praca ale chciałbym w tym przypadku obniżyć jeszcze napięcia a jak narazie jade 24/h stabilnie to co widać na screnach,podziele się.

 

Prośba do tych co mają stabilne OC by podawali najlepiej ustawienia w uefi,najlepszy sposób by sobie pomóc.pozdro

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez lws

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj temat. Nie ma on w końcu wiele stron, a jak poszukasz, to znajdziesz screeny użytkownika ze wszystkimi ustawieniami uefi.

 

A swoją drogą zintegrowana dźwiękówka na tej płycie to jakaś porażka. Głośniki mi szumią, a podczas ruchów myszką, czy przewijaniu stron słyszę dziwne buczenie. Im mocniej podkręce głośność, tym bardziej się to nasila.

Aż byłem zmuszony odkurzyć starego, nieużywanego od kilku lat SB Live 5.1 i poszukać sterowników, które łaskawie zaskoczą na Win7 64bit.

Na livie 5.1 ani szumów, ani tego buczenia już nie mam. Nie miałem ich też na zintegrowanej dźwiękówce na mojej poprzedniej płycie Gigabyte EP45-DS3 (lga 775). Także nie wiem co o tym nowym Realteku sądzić.

Poza tym zgrzytem z dźwiękiem, Extreme4 to wypasik płyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj temat. Nie ma on w końcu wiele stron, a jak poszukasz, to znajdziesz screeny użytkownika ze wszystkimi ustawieniami uefi.

 

A swoją drogą zintegrowana dźwiękówka na tej płycie to jakaś porażka. Głośniki mi szumią, a podczas ruchów myszką, czy przewijaniu stron słyszę dziwne buczenie. Im mocniej podkręce głośność, tym bardziej się to nasila.

Aż byłem zmuszony odkurzyć starego, nieużywanego od kilku lat SB Live 5.1 i poszukać sterowników, które łaskawie zaskoczą na Win7 64bit.

Na livie 5.1 ani szumów, ani tego buczenia już nie mam. Nie miałem ich też na zintegrowanej dźwiękówce na mojej poprzedniej płycie Gigabyte EP45-DS3 (lga 775). Także nie wiem co o tym nowym Realteku sądzić.

Poza tym zgrzytem z dźwiękiem, Extreme4 to wypasik płyta.

 

Ja nie mam buczenia czy jakiekolwiek problemy z dzwiękiem natomiast jakość dzwięku fakt nie poraża.Lepiej zainwestować w karte dzwiękową już przyzwoitą za nie wielkie pieniądze a co do reszty na płycie to jak najbardziej ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie na tych podawanych ustawieniach bardzo szybko windows wywalał bs, na profilowym oc jest bardzo stabilnie, także niech sobie jest to auto wszędzie, nie trzeba być taki pr0 jak niektórzy.

 

Co do dźwiękówki to porażka, mam głośniki za tysiaka podpięte, a piszczą jak jakieś za 19 zł, na poprzedniej integrze było o niebo lepiej, będzie trzeba kupić xonara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stanko

Spróbuj może odinstalować sterowniki i pobrać najnowsze ze strony Realteka. Ja tak samo jak Iws nie mam żadnych szumów czy buczenia.

 

Chociaż dzisiaj mój komp mnie zaskoczył bo wyskoczył BSOD ni z tego ni z owego i nie mam pojęcia czym to było spowodowane. Odpalona przeglądarka i Winamp i nagle BUM. Przedwczoraj zmieniłem jedynie opcję napięcia proca z Auto na Offset mode (-0,15V) ale dotychczas było bez problemów. Dziwna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie jestem odosobniony w odczuciah co do koszmarnej jakości dźwiekówki.

Też się zastanawiam nad Xonarem D1, bo live 5.1 to jenak zabytek, a na integrze siedzieć się nie da.

 

A co do proponowanych ustawień biosu, to należy je traktować jako wstępne ustawienie, a poźniej potestować i ustawić, żeby było stabilnie. Jest to dość żmudne i czasochłonne zajęcie, szczególnie ustawienie offsetu.

Nikt tu gotowej recepty na oc nie da, bo każdy proc jest jednak inny.

Gotowe profile oc to zawsze jakieś wyjście, na pewno najszybsze i najłatwiejsze.

 

edit.

Instalowałem już różne stery do Realteka- ze strony Asrocka i Realteka. 3 różne wersje i za każdym razem to samo. Nie chce mi się dłużej kombinować, bo live 5.1 załatwił sprawę, tylko nie mogę teraz podłączyć słuchawek do panelu obudowy, bo sb nie ma takiego gniazda.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie na tych podawanych ustawieniach bardzo szybko windows wywalał bs, na profilowym oc jest bardzo stabilnie, także niech sobie jest to auto wszędzie, nie trzeba być taki pr0 jak niektórzy.

 

Co do dźwiękówki to porażka, mam głośniki za tysiaka podpięte, a piszczą jak jakieś za 19 zł, na poprzedniej integrze było o niebo lepiej, będzie trzeba kupić xonara.

 

No pewnie, że jest stablinie jak dało napięcie np. 1.5v :lol: Ciekawe jakie temperatury i jakie taktowanie masz ustawione w tych profilach. No i jakie napięcie ustawia w stresie. Jak z 1.5v to życzę powodzenia i nie zdziw się jak proc za jakiś czas straci stabilność. O ile dla Ciebie stabilność to brak BS"odów.

 

Ja nawet tym się nie bawiłem. Od razu wszystko ręcznie ustawiałem. Raidier oczywiście mi pomógł, ale niektóre napięcia sam musiałem zmieniać by uzyskać pełną stabilność. Więc nie należy korzystać dokładnie z kogoś ustawień tylko szukać samemu możliwie jak najniższych napięć. Lepiej czasem zrezygnować z tych 100 mhz na rzecz niższych napięć i temperatur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale te gotowe profile oc wcale nie są takie tragiczne, zawyżają napięcie ale bez przesady.

Próbowałem i dawały o jakieś 0,01-0,02 V więcej niż trzeba. Żadne 1.5 V, na pewno nie przy 4.4 czy 4.6 GHz.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, że jest stablinie jak dało napięcie np. 1.5v :lol: Ciekawe jakie temperatury i jakie taktowanie masz ustawione w tych profilach. No i jakie napięcie ustawia w stresie. Jak z 1.5v to życzę powodzenia i nie zdziw się jak proc za jakiś czas straci stabilność. O ile dla Ciebie stabilność to brak BS"odów.

 

Ja nawet tym się nie bawiłem. Od razu wszystko ręcznie ustawiałem. Raidier oczywiście mi pomógł, ale niektóre napięcia sam musiałem zmieniać by uzyskać pełną stabilność. Więc nie należy korzystać dokładnie z kogoś ustawień tylko szukać samemu możliwie jak najniższych napięć. Lepiej czasem zrezygnować z tych 100 mhz na rzecz niższych napięć i temperatur.

 

Tempy podczas pracy IBT to 60'C, napięcie maksymalnie skacze do 1.361 na chwile, a tak to 1.33. Przy graniu, czyli średnie wykorzystanie proca 1.2x. Nie wiem skąd wytrzasnąłeś 1.5V, przecież te profile były robione przez jakichś tam inżynierów, jest więcej v niż potrzeba, żeby każdy proc był stabilny, nawet te mało krętliwe, ale nie jest absolutnie źle z tego co zaobserwowałem. Reszta napięć z auto też nie odbiega od tych manuali z pojawiających się tutaj screenów także daj sobie spokój z tą nagonką.

 

 

Sprawa z dźwiękiem to nie żadne sterowniki, ewidentnie wina płyty, zdarzało mi się tak już parę lat temu, ale nie sądziłem że obecnie jeszcze takie rzeczy mogą się dziać, no cóż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc pytam kogoś kumatego co należy zostawić a co zmienić przy podkręcaniu procka ??? z resztą taką jak napięcia dam sobie rade.pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę tak ciężko to znaleźć?

Pierwsza strona tego tematu, pierwszy post. Na samym dole tego posta masz napisane:

"Moja przykładowa, sprawdzona konfiguracja UEFI" i link do ustawień.

 

Chyba dla każdego jest to sytuacja wyjściowa do oc na ex4. Ale szczegóły trzeba już sobie samemu dobrać. Przede wszystkim nie szalej od razu z mnożnikiem x50, bo taki procek jak tam to rzadkość.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko Stanko tylko czytając wszystkie posty można jeba dostać,tak namieszane bo wiadomo kazdemu inaczej idzie a mi chodzi tylko o główne ustawienia przed OC.pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dźwiękówki: ja takie same odczucia miałem na MSI kiedy zachciało mi się sprawdzić z ciekawości jak brzmi integra - horror! Tylko tam miałem dodatkowy kłopot, bo buczenie było słychać także na wejściu mica, które musiałem niestety stosować... (bo SB + 64bity + <4GB ramu = niedziałający mic). Na Extreme4 jakości integry wole nie sprawdzać, ale mam nadzieję że chociaż mic będzie normalnie działać.

Instalowałem już różne stery do Realteka- ze strony Asrocka i Realteka. 3 różne wersje i za każdym razem to samo. Nie chce mi się dłużej kombinować, bo live 5.1 załatwił sprawę, tylko nie mogę teraz podłączyć słuchawek do panelu obudowy, bo sb nie ma takiego gniazda.

 

Oczywiście, że jest takie gniazdo - ale creativowe (takie białe) ;) musisz mieć specjalną przejściówką, jakiś gość sprzedaje je na allegro. Aczkolwiek do SB live'a 5.1 bym się nie fatygował, bo kabelek warty tyle ile karta niemalże :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Extreme6 znów się pojawiła - ale tym razem w sporo niższej cenie - jakby ktoś szukał.

ASROCK P67 E6 • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

rynek się już chyba nasycił ;-)

 

A co do dźwiękówek zintegrowanych to IMHO - lepiej ją mieć, niż nie mieć, jak się - "prawdziwą" kartę muzyczną do serwisu wysyła - i jest to chyba jedyny pozytywny aspekt istnienia tej "karty muzycznej" na płycie, no bym zapomniał - w pracy można jeszcze wykorzystać do głośników za 15zł.

W pozostałych przypadkach - wyłączyć - najlepsza opcja.

Xonar natomiast rzeczywiście potrafi pokazać jak wygląda muzyka.

Edytowane przez BraWura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może jestem ślepy ale gdzie UEFI ma ustawienia Vcore? nigdzie nie widze... sama plyta sobie ustala napiecie na procka? - chcialem ustawic recznie na 1,350-1,375 i krecic ile sie da a pozniej jak znajde stabilny mnoznik, zjechac z napieciem, ale widze ze ten sposob na tej plycie chyba sie nie sprawdzi...

BTW. aktualnie mam 28-30 IDLE, do 54 w stresie, wynik ok czy powalczyc z chlodzeniem?

UPDATE: juz kumam OCB z napieciami...

Edytowane przez ernik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie temperatury masz na stockowych ustawieniach CPU? Jeżeli tak to na mugena troszke za dużo w stresie. Ja na 4.5Ghz na corsair h50 mam 30-32 idle i 58 stress.

 

tak na stocku... przewaznie mam ~50 - ale sa piki do 54...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chłodziwem nic nie kombinuj. Zobacz jakie temperatury będą po OC, ale tak nawiasem mówiąc to po co Ci OC skoro (o ile dobrze widzę w sygaturce) grafika to 4850?

Pozdro.

 

grafa bedzie wymieniana na jesieni, natomiast krece zeby miec maksymalna wydajnosc przy obrobce filmow HD...

narazie jest 4,4Ghz przy 1,320v - temp w stresie dochodzi do 70 stopni, ale to maks, - jest w przedziale 65-69... krece profilami + mnoznik, reszta na auto, pozniej bede zbijal napiecie...

update: 4,6ghz - 1,376 - 1,392v - temp piki do 75 (70-72)... troche duze napiecie, ale jest na auto...

Edytowane przez ernik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie:

Panowie mam lekki problem. Mam zewnętrzną kartę muzyczną na USB, jest oczywiście podpięta na stałe. Dziś zainstalowałem kierownicę Logitecha, no i pojawił się problem. Jak podepnę kierownicę nie ma dźwięku na w/w karcie a kierownica chodzi bez problemów, natomiast jak odepnę kierownicę dźwięk wraca. Sprawdzałem wszystkie możliwe porty USB, sterowniki instalowałem na nowo, grzebałem w UEFI - nic to nie zmienia. Tymczasowe rozwiązanie to podpięcie kierownicy pod USB3.0 - no ale przecież powinno wysztko pod 2.0 działać bez najmniejszych problemów - ostatnie pól roku na starym P31 od Gigabyta działało bez zająknięcia.

Spotkał się ktoś z podobnym problemem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System przeinstalowałeś czy przełożyłeś dysk z systemem ze starszego kompa? W UEFI masz opcje USB legacy czy coś takiego, może pozmieniaj - zobacz co masz ustawione przy USB 3.0 i to samo ustaw przy USB 2.0

Edytowane przez przelip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@przelip - system stawiany od nowa, win7 x64, wszystkie stery są, wszystkie poprawnie, zabawa w biosie była - wszelkie możliwe kombinacje ustawień - nic to nie zmienia. Problem występuje cały czas. W tym momencie jestem bezradny. Liczę na pomoc. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tempy podczas pracy IBT to 60'C, napięcie maksymalnie skacze do 1.361 na chwile, a tak to 1.33. Przy graniu, czyli średnie wykorzystanie proca 1.2x. Nie wiem skąd wytrzasnąłeś 1.5V, przecież te profile były robione przez jakichś tam inżynierów, jest więcej v niż potrzeba, żeby każdy proc był stabilny, nawet te mało krętliwe, ale nie jest absolutnie źle z tego co zaobserwowałem. Reszta napięć z auto też nie odbiega od tych manuali z pojawiających się tutaj screenów także daj sobie spokój z tą nagonką.

 

 

Sprawa z dźwiękiem to nie żadne sterowniki, ewidentnie wina płyty, zdarzało mi się tak już parę lat temu, ale nie sądziłem że obecnie jeszcze takie rzeczy mogą się dziać, no cóż.

 

 

co za głupoty wypisujesz - u mnie na auto napięcia były baaardzo zawayżone (np. 4,4 ghz a napięcie >1,4v w stresie) - tak więc te profile są TOTALNIE DO [gluteus maximus].

Edytowane przez Gromitek2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybkie pytanko

ma ktoś może zamontowanego Thermaltake Big Typhoona na płycie P67 Extreme4 , bo tak myślę że można by coś z SBekiem pocisnąć a thermal służy mi od dawna i fajnie jak by dało się to razem złożyć , tylko czort wie czy to będzie pasować a ciężko znaleźć gdzie jakieś info o kompatybilności

POZDRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Lucid Virtu: szczerze nie widzę żadnego większego pożytku. Karta dedykowana zawsze pracuje w idle, wentylator chodzi, więc nie oszczędzamy ani wata. Ba, wacik więcej pobieramy, bo integra jest włączona.

Korzyści dopiero pojawiają się pod obciążeniem 2D(np. film) - wtedy dekodująca integra pochłonie mniej mocy, niż gdyby to robiła dedykowana grafika. Niestety to i tak parę watów oszczędności, niewielka różnica.

Pod obciążeniem 3D są już cyrki. Dochodzi tutaj opóźnienie przesyłania obrazu z dedykowanej do integry, co powoduje spadki fps. Oczywiście podobnie jak w przypadku idle, pobieramy ten wacik więcej...

 

Póki nie będzie możliwości wyłączenia całkowicie karty dedykowanej w IDLE, to Virtu nie ma sensu. A obawiam się, że bez fizycznej ingerencji (np. w postaci dodatkowego chipu), to nie jest możliwe. Wnioski wyciągnijcie sami ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos moglby wytlumaczyc jak dziala ustawianie offsetu? w stosunku do jakiego napiecia dodaje lub odejmuje volty?

mialem na AUTO, napiecie ustawilo sie na ~1,350 - system stabilnie na 4.6Ghz

ustawilem offset na +0,010, napiecie dal ~1,250 - system zlapal BSOD-a w trakcie wczytywania - myslalem ze offset daje napiecie +/- od wartosci 1,350-1,375 - a tak to juz sam nie wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Przedstawiam dla tych co mają problemy z odpowiednimi ustawieniami uefi w płycie Asrock.Ustawienia te nie gwarantują,że u ciebie będą na takich samych pracować ale mają ci przybliżyć jak postąpić by uzyskać żądany efekt.

 

Postanowiłem wybrać najkrótszą drogę i skorzystałem z gotowych profili OC i zaniżając odp. napięcia uzyskać te min. stabilne.Korzystając z pozostałych ustawień w uefi jest czasochłonne a efekt końcowy praktycznie taki sam który przedstawie poniżej.Również trzeba brać pod uwagę własną sztuke procesora który nie podkręca się identycznie jak kolegi:)

 

-do pełnej stabilności manipulujmy funkcją offset mode oraz cpu pll voltage i pamięć ustawiając z 1600 na 1333.

 

Starzy wyjadacze n/c :) jest to dla zielonych :)

 

na początek 4ghz bez podnoszenia napięć/i5 2500K

Noctua NH-D14 max temp. 52st.

max. 1.25v ( końcowe napięcie procesora po OC )

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

teraz kolei na 4.4ghz

max. 1.285v

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

i na koniec 4.6ghz

temp. max 62st

max. 1.35v

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Troche inf. na temat cpu na tej płycie.

Wydajność procesora powala na ust. default. a co dopiero gdy go podkręcimy a jeśli już chcemy tak bardzo to max do tych 4.6ghz w zupełności wystarczy (kosmos).

Widać szczególnie w grach wykorzystujących 4jajka:)

Procesor potencjał nadal ma ale musimy brać pod uwagę napięcia wyższe i temperatury (zależne od trafionej sztuki) a ta zabawa dla hardkorowców z butlą azotu na plecach:)

 

Na temat płyty mogę minus dać za dzwięk który jest trochę drętwy jeśli chodzi o słuchanie muzyki,natomiast w grach jest ok co do reszty mobo daje 10 zarówno jak dla niższych modeli extreme4 i pro3 nawet dla przyszłych użytkowników którzy zastanawiają się nad któryś z tych modeli.

 

Pozwoliłem sobie na mały teścik z 2gier oc 4ghz :)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

fps-y fps-ami ale nie odczuwa się żadnych zrywów itp.rzeczy.

Mam nadzieję,że komuś się przyda,dzielcie się swoimi wrażeniami:)pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ernik

Na Auto płyta sama dobiera offset. Włącz ponownie Auto i w Windowsie odpal AXTU i w zakładce Overclocking podejrzyj sobie jaki offset daje.

Offset jest zależny od VID (przynajmniej taką mam teorię), a VID każdy procek ma inny i dodatkowo zmienia się on wraz ze zmianą taktowania.

 

@lws

Na twoich ustawieniach w stresie będzie ci zbijać mnożnik bo przekraczasz domyślne limity turbo. Musisz je ręcznie podnieść (tylko nie pytaj jak bo masz wszystko narysowane na screenach).

Po drugie na biosie 1.50 z Spread Spectrum włączonym BCLK ustawia się na 99,8MHz, a to odrobinę zaniża i taktowanie CPU i RAM (nie dużo ale zawsze). Poza tym ujowo wygląda. Na potwierdzenie stanu obu rzeczy odpal CPU-z, jakiegoś LinX'a/IBT/Prime95 i zobacz jak ci przy tych 4,4GHz mnożnik leci w dół.

 

Wgraj najnowszy BIOS->popatrz w moje screeny i popraw co masz źle->wróć i się pochwal.

 

:wink:

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...