Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

@up jak to sprawdzić w BIOsie i ew. przestawić?

@ metal fizycznie jeszcze nie sprawdziłem, ale jak go podstresuję i skoczą mi takie tempy po O/C to zerknę...

Póki co nie wiem jak się do tego wszystkiego zabrać. Ma ktś jakieś sprawdzone turtroiale?

Edytowane przez goldomor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz za słabo dokręconych śrub mocujących radiator?

 

Sruby dokręciłem mocno. Raczej nie przeginałem z wkręcaniem na siłę, ale są wkręcone "twardą ręką".

 

@up up Co do prędkości wentyli. Co sądzisz o speed fanie?

 

A i jeszcze jedno, czy temperatury przy niepodkręcaniu (te ze screenów) są ok?

 

BTW. Mam jeszcze nieużywaną performę, ale słyszałem, że flex jako sam radiator jest lepszy. Czy to prawda? Bo teoretycznie, mógłbym przykręcić mu Performę.

 

BTW. 2: Obroty w Hardware Monitor pokazują ok 1400RPM obecnie.

Edytowane przez goldomor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli tak z prfoilu bocznego? Bo dokręciłem je na tyle na ile starczyło gwintu, dalej była już płaska powierzchnia śruby i nie dało się wkręcać. Co do zdjęć, będę miał taką możliwość jutro wieczorem. Tak więc jutro po 20 będą zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, raczej już nie trzeba. Myślałem, że blaszki mają dojść do mobo a na śrubkach być sprężynki. Pomyliłem z innym chłodzeniem.

Zacznij więc od sprawdzenia paluchem czy podstawa flexa parzy tych 80st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co "pogibałem" tym radiatorem i raczej nie wydaje się być luźno zmontowany. Teraz np. w idle mam 33*, ale główną przyczyną jak przypuszczam jest to, że w pokoju mam okropnie gorąco. Podczas grania (cały czas mówimy o niepodkręconym) temp. nie przekracza 60*, albo nawet 55*. Testowane na GTA4, Bad Company 2.

Co dalej? Kręcić go? Może coś nieumiejętnie ustawiłem, stąd złe tempy?

Edytowane przez goldomor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPUID - System & hardware benchmark, monitoring, reporting

 

Bardzo przydatny programik. Pokazuje takze predkosci wentylatorow w systemie. Sprawdz CPU FAN podczas stresu.

 

Zamiast HWMonitor polecam zupełnie darmową, open source'ową, niemal identyczną aplikację [względem HWMonitor PRO] - Open Hardware Monitor

Edytowane przez metal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

domyślne dla czego? chyba dla tych ciach!ianych profili OC z których korzystasz. pokaż screeny z UEFI z twoimi ustawieniami.

 

automatyczne przetaktowanie to efekt tego, że nie czytałeś tematu o tych płytach gdzie wiele razy było opisane jak ustawić limity trybu Turbo.

 

moje ustawienia z extreme4. wszystko oprócz mnożnika i wartości offsetu możesz zastosować u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Chciałem się tylko podzielić nowym sterownikiem kontrolera USB, który wyszedł kilka dni temu. Dzięki niemu mój zew. dysk A-Data CH11 USB3.0 1TB pracuje poprawnie, bez zwolnień/pauz przy kopiowaniu większej ilości danych. Sterownik poprawia też kompatybilność z innymi urządzeniami (głównie zewnętrznymi dyskami wyposażonymi w kontroler JMicron).

 

EtronTech USB3 Treiber (EJ168) 1.00.0000.0104 WHQL - PCTreiber.Net

 

Chipset: Etron EJ168 USB3.0 Controller

Driver Version: 1.00.0000.0104 WHQL

Driver Date: 25.07.2011

 

Sterownik instaluje się ręcznie - brak programu instalacyjnego:

1. Przejdź do Menedżera Urządzeń -> Kontrolery uniwersalnej magistrali systemowej -> Prawy klik na "Etron USB 3.0 Extensible Host Controller" i "Aktualizuj oprogramowanie sterownika". Wskazujesz folder, gdzie rozpakowałeś sterowni, wybierasz wersję 32 lub 64bit w zależności od systemu operacyjnego i instalujesz sterownik.

2. Powyższe kroki powtórz dla "Etron USB 3.0 Extensible Root Hub".

3. Może być wymagany restart komputera.

 

Mam nadzieję, że się przyda.

Edytowane przez Cor3y
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Cor3y za info.

 

Ja również zauważyłem dziwne, mało satysfakcjonujące prędkości portów USB3 (nieważne czy z przodu, czy z tyłu). Prędkości były mizerne a'la USB2, a mam dysk przenośny Samsung z USB3). Trochę pomagała ta aplikacja Asrocka Turbo, lecz chyba nie o to chodzi. Już miałem pisać tu na forum, dziś sprawdzę nowy sterownik. Dzięki.

Edytowane przez Gee79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Cor3y za info.

 

Ja również zauważyłem dziwne, mało satysfakcjonujące prędkości portów USB3 (nieważne czy z przodu, czy z tyłu). Prędkości były mizerne a'la USB2, a mam dysk przenośny Samsung z USB3). Trochę pomagała ta aplikacja Asrocka Turbo, lecz chyba nie o to chodzi. Już miałem pisać tu na forum, dziś sprawdzę nowy sterownik. Dzięki.

 

Ja właśnie miałem bardzo podobnie - dysk przez parę sekund kopiował 70-80MB/sek, po czym następowała pauza 10-15sek i wznowienie kopiowania. Ogólnie średnia prędkości wypadała tak, że lepiej mi było podłączyć dysk do USB2.0 i mieć stałe 30MB/sek. Ten sterownik to właśnie poprawił - nie ma już pauz i dysk działa z pełną szybkością, bez aplikacji Turbo.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie miałem bardzi podobnie - dysk przez parę sekund kopiował 70-80MB/sek, po czym następowała pauza 10-15sek i wznowienie kopiowania. Ogólnie średnia prędkości wypadała tak, że lepiej mi było podłączyć dysk do USB2.0 i mieć stałe 30MB/sek. Ten sterownik to właśnie poprawił - nie ma już pauz i dysk działa z pełną szybkością, bez aplikacji Turbo.

 

Identyczna sytuacja!!! Dziś sprawdzę ten sterownik.

Jeszcze raz, dzięki.

 

Edit:

 

Wreszcie, można byłby rzec... Wszystko zostało sprawdzone, nie "hamuje" kopiowania.

Choć wciąż te prędkości nie są jakieś bajeczne. Przy kopiowaniu filmu BD (22GB) prędkość spada do 33 MB/s

Edytowane przez Gee79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie, można byłby rzec... Wszystko zostało sprawdzone, nie "hamuje" kopiowania.

Choć wciąż te prędkości nie są jakieś bajeczne. Przy kopiowaniu filmu BD (22GB) prędkość spada do 33 MB/s

 

U mnie z nowym sterownikiem prędkości są OK. Przerzucałem backup dysku, tj. ok 600GB i transfer wahał się od 60 do 90MB/sek przy dużych plikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie dziś dziwna sytuacja. Wciskam power komp się włącza ale obraz czarny na wyświetlaczu na mobo numerek 32 (nie wiem co to w ogolę jest za ciężkie słownictwo w instrukcji) i stoi. Pokombinowałem poczyściłem ram grafe itp kilka razy clr cmos i w końcu za którymś razem ruszył. Bios mam 1.8 chyba czas na aktualizacje mam nadzieje ze pomoże.

Oświeci mnie ktoś co to ten kod 32 oznacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki mam problem, postanowilem dac lepsza paste na proca zalman stg2 i wyjalem plytke itd ... skaldam wszystko do kupy i zonk error 45 :/ na monitorze czarny ekran. Szybko google search bo w ksiazce nie ma i - CPU zle zamontowany lub RAM failure. Wiec po wielu probach kombinowania komp wrescie ruszyl ale pamieci sa w single channel :/

 

i teraz tak probowac jeszcze raz wszystko rozkrecic i zlozyc czy darowac sobie i niech lata na single channel - jest jakas duza strata na ddr3 i i5 ?

 

plyty nie moge narazie wyslac do serwisu bo komp jest bardzo potrzebny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie masz napisane, że pamięci są w single channel?

Jeśli włożysz pamięci w sloty tego samego koloru to masz dual, jeśli w sloty o różnych kolorach, to jest single.

A różnica wydajności między single a dual channel jest nieistotna i niezauważalna w zwyczajnych zastosowaniach. Może w testach pamięci byłby jakieś różnice w wynikach.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie dziś dziwna sytuacja. Wciskam power komp się włącza ale obraz czarny na wyświetlaczu na mobo numerek 32 (nie wiem co to w ogolę jest za ciężkie słownictwo w instrukcji) i stoi. Pokombinowałem poczyściłem ram grafe itp kilka razy clr cmos i w końcu za którymś razem ruszył. Bios mam 1.8 chyba czas na aktualizacje mam nadzieje ze pomoże.

Oświeci mnie ktoś co to ten kod 32 oznacza?

 

0x32 CPU post-memory initialization is started

Czyli zatrzymuje się podczas inicjalizacji CPU, zaraz za inicjalizacją pamięci. Robiłeś coś z CPU, co mogło go uwalić lub poruszyć w slocie? Może docisk coolera zmalał i jakieś piny nie sykają? Różne jaja były już z socketami od Intela. Może zdejmij cooler, delikatnie wyjmij proca z socketu i zobacz, czy nie nie jest powyginane?

 

Chlopaki mam problem, postanowilem dac lepsza paste na proca zalman stg2 i wyjalem plytke itd ... skaldam wszystko do kupy i zonk error 45 :/ na monitorze czarny ekran. Szybko google search bo w ksiazce nie ma i - CPU zle zamontowany lub RAM failure. Wiec po wielu probach kombinowania komp wrescie ruszyl ale pamieci sa w single channel :/

 

0x3F-0x4E OEM post memory initialization codes

Pomiędzy tymi przedziałami masz zawarty numer 45. Sytuacja może być podobna, jak wyżej. Czy wyjmowałeś proca z socketu jak zmieniałeś pastę? Jeżeli tak, to zobacz, czy nic się tam przypadkiem nie powyginało i czy czasem jakiś pin nie dociska.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0x32 CPU post-memory initialization is started

Czyli zatrzymuje się podczas inicjalizacji CPU, zaraz za inicjalizacją pamięci. Robiłeś coś z CPU, co mogło go uwalić lub poruszyć w slocie? Może docisk coolera zmalał i jakieś piny nie sykają? Różne jaja były już z socketami od Intela. Może zdejmij cooler, delikatnie wyjmij proca z socketu i zobacz, czy nie nie jest powyginane?

 

no faktycznie może za lekko blok do cpu jest przyciśnięty ale to chyba nie ma wpływu na styk cpu do socketu? temp mam max 55* w prime na 4,5ghz na 1,38 z offsetem (tyle daje pod obciążeniem), może wyciągnąć proca i jeszcze raz włożyć? w sumie to już 3-4 m-sce i git chodził do dziś, uwalony wątpię by był przechodzi testy 0 zwiech itp tylko ta pojedyncza akcja z dzisiaj z włączeniem może pies jak przełaził pierdyknął skrzynkę i coś się ruszyło, jak na razie bios wrzuciłem 2.0 i normalnie odpala pewnie to pojedyncza akcja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0x3F-0x4E OEM post memory initialization codes

Pomiędzy tymi przedziałami masz zawarty numer 45. Sytuacja może być podobna, jak wyżej. Czy wyjmowałeś proca z socketu jak zmieniałeś pastę? Jeżeli tak, to zobacz, czy nic się tam przypadkiem nie powyginało i czy czasem jakiś pin nie dociska.

 

Tak wyjmowalem proca, moze jutro znow wszsytko rozbiore ale tak mi sie nie chce :D, w single channel zrobilem 3dmarka i wynik taki sam jak na dual

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wyjmowalem proca, moze jutro znow wszsytko rozbiore ale tak mi sie nie chce :D, w single channel zrobilem 3dmarka i wynik taki sam jak na dual

 

Z tymi Intelowymi socketami to zawsze jaja były. Nie ma to jak tradycyjne piny w AMD. Choć zdolny człowiek i tak potrafi to uwalić, ale jednak ciężej. Raz widziałem zdjęcie, gdzie gość zapiął proca na siłę i okazało się, że 1/3 pinów się powyginała, a w czasie prostowania ułamały się 3 i to w nowiutkim, świeżym zestawie :) Na plus dla Intela jest jednak to, że jak uwalisz socket, to serwis może ci go przelutować za ok. 100zł, jeżeli już nic poprostować się w pinach nie da.

 

Ja bym jednak na Twoim miejscu jednak sytuację z procem sprawdził. Cholera wie, co jeszcze może być nieaktywne oprócz części kontrolera pamięci. Na forach poopisywane są różne historie, gdzie proc w uszkodzonym sockecie pracował poprawnie, aby za parę tygodni/miesięcy odejść, bo okazało się, że kilka pinów z sekcji zasilającej nie stykało.

 

Pamiętaj tylko, żeby bardzo ostrożnie wyjąć proca, najlepiej unosząc go tak, aby pozostawał w poziomie. Niestety dużo osób podnosi proca unosząc najpierw jedną krawędź, a potem drugą. Tym sposobem można łatwo powyginać bardzo delikatne piny w sockecie.

 

Przed tym możesz jeszcze puścić MemTest86+ - zobaczysz, czy oprócz przejścia na single channel nie ma innych problemów z RAM'em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...