Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

Jasne że kręcić dalej, 4200 nie jest źle ale warto jeszcze potestować bo te procki mają spory zapas. Mój na razie chodził na 4400. Jak będę miał czas to się pobawię. Jak 4500 będzie stabilne to będę zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w pro3 znajduje się load line calibration?

Wydaje mi się, że jak po zmianie jakiejś opcji ta funkcja mi zniknęła i nie mogę jej teraz znaleźć.

 

p.s.

Jeśli już uda mi się znaleźć LLC to ustawić tak jak przeczytałem czyli stopień niżej od najwyższego czy inaczej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w pro3 znajduje się load line calibration?

Wydaje mi się, że jak po zmianie jakiejś opcji ta funkcja mi zniknęła i nie mogę jej teraz znaleźć.

 

LLC nie znika po wgraniu nieoficjalnego biosu aczkolwiek wydanego przez Asrock w wersji 2.00B.

Tutaj masz link v2.00B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wgrywałem nieoficjalnego biosu. Chodziło mi o zmianę jakiejś opcji.

Ten 2.00B jest nowszy niż ten z oficjalnej strony asrock czy po prostu tam nie umieścili literki B?

 

Adres, który podałeś prowadzi do niemieckojęzycznej strony i nie bardzo mogę rozszyfrować czy to nie jakaś beta

 

 

Edit.

 

Przywróciłem domyślne ustawienia i okazało się, że LLC znika mi kiedy ratio zmieniam z Auto na Manual.

Może to nie błąd tylko celowy zabieg producenta?

Ciekawy jestem tylko czy po zniknięciu LLC gdzieś tam zostaje zapisana wartość czy leci na domyślnej. Domyślnie mam 5, a chciałem zmienić na 4.

Da się to jakoś sprawdzić? (jakiś program diagnostyczny czy coś)

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciałbym się dowiedzieć od was jak to jest z LLC. Niby w biosie przy wyborze na wykresie podają ładnie że im wyższy level tym niższe napięcie podczas obciążenia (a za co tym idzie również w spoczynku). U mnie jest chyba odwrotnie (4.5GHz, offset +0.040V, wszystkie funkcje oszczędzania włączone):

LLC 3:idle - 0.992-1.000V, stress - 1.208-1.216V (BSOD po paru sekundach)

LLC 4:idle - 1.000V, stress - 1.248-1.256V (stabilnie)

LLC 5:idle - 1.008V, stress - 1.296-1.304V (nie sprawdzane ale musi być stabilnie)

 

Te napięcia to odczyty z cpu-z (stress to prime95 blend). W biosie podobne wartości. Jak jest u was?Co ciekawe LLC2 ma jeszcze niższe napięcia ale jak wrzucę 1 to przynajmniej w biosie mam najwyższą wartość (nie sprawdzałem w systemie). Dla mnie to troszkę dziwne.

Edytowane przez crystal84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wgrywałem nieoficjalnego biosu. Chodziło mi o zmianę jakiejś opcji.

Ten 2.00B jest nowszy niż ten z oficjalnej strony asrock czy po prostu tam nie umieścili literki B?

 

Adres, który podałeś prowadzi do niemieckojęzycznej strony i nie bardzo mogę rozszyfrować czy to nie jakaś beta

 

 

 

 

Tak to jest beta ,nowsza wersja niż ta z oficjalnej strony.

Ale bez obawy wszystko z nią ok ,sam jadę już ponad tydzień i żadnych problemów ,zresztą już kilku forumowiczów to potwierdziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Mam jednak jeszcze jedno pytanie odnośnie tego biosu. Czy jest to wersja, którą zrobił asrock czy ktoś coś zagrzebał w domowym zaciszu?

Chodzi mi głównie o ewentualne podejście asrock'a do kwestii gwarancyjnych.

 

 

Edycja.

Nie wytrzymałem napięcia i w końcu wgrałem B.

Jest pewna różnica. Teraz procesor hula na 4.3Ghz@1.264V, a wcześniej było 1.336

Cała noc OCCT i nic się nei wysypało. Później 2h pracyw idle żeby sprawdzić czy proc na niskich obrotach za mało prądu nie dostaje i przynajmniej na razie jest git.

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie testy wypadly pomyslnie, 2 tyg komp pracowal w normlanych warunkach idealnie a jak właczylem STALKER czyste niebo to BSy co jakis czas walił. Zaden program testowy nie walil BSów tylko ta gra :D dlatego ja ponownie robie testy stabilnosci hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem komputer na noc w celu przetestowania.

Najpierw 4h stressu. Później komputer pracował w idle. Wszystko poszło gładko.

 

W ciągu dnia jednak zdarzyło się, że system się wysypał przy normalnej pracy - takiej kiedy czasem mnożnik wskoczy na 43, a czasem jest na 16.

 

Jak sprawdzić czy za mało V jest w idle czy w stresie?

 

Aktualnie moje ustawienie z biosu wygląda tak:

 

offset -0.010

LLC 4

 

CPUZ pokazuje mi przy tych wartościach takie napięcia:

Idle: 0.944 (najczęściej). Czasami 0.952 oraz 0.936

Stress: 1.272

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i chyba faktycznie procki chyba będą gorsze z tygodnia na tydzień :(

mam Fatal1ty P67 Performance i stabilnie udało się mi uzyskać zaledwie 4,0GHz

Przy 4,2Ghz wytrzymuje jakieś 2 minuty

ustawienia

 

VOLTAGE CONTROL:

FIXED MODE - 1,295V

CPU Core Voltage - Offset Mode + 0,040V

Dram Voltage - 1.5V

PCH Voltage - AUTO

CPU PLL Voltage - 1,709V

VTT Voltage - 1,051V

VCCSA Voltage - Auto

CPU LLC - level 4

 

CPU CONTROL:

MAX Ratio - 42

Short (W) 255

Long (W) 250

Long (sec) 1

Internal PLL Overvoltage - Enabled

Core Current Limited - 300

BLCK - 100

Spread Spectrum - Disabled

 

CPU CONFIGURATION:

C1E - Enabled

CPU C3 - Enabled

CPU C6 - Enabled

 

dziś już mi się nie chce dalej kombinować ale widzę że jakaś kicha mi się chyba trafiła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeśli przy fixed prawie 1,3V nie chce iść 4,2GHz to coś nie tak... :/ Aż ciężko uwierzyć

 

hot_lopez: Za mało jest w idle, kiedy wysypuje się w idle ;) Stress stable masz przy różnej maści linx'ach, prime'ach po parę godzin. SB najczęściej wysypuje się w grach/w idle na offsecie, bo wtedy procesor nie jest w 100% obciążony, a chodzi na wyższym taktowaniu przy czym dostaje mniej napięcia niż w full-load. Najczęściej wystarczy podnieść trochę napięcie i ew zmienić LLC na niższy lvl. Testować na spokojnie poprzez gry lub siedząc na necie.

Spróbuj LLC na lvl3 i odpowiednio zmniejszyć napięcie do takiego jakie masz przy full-load na lvl4.

Edytowane przez Popiół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem ustawiłem tak:

 

Internal PLL Overvoltage - OFF

 

offset - -0.005

LLC - 4

 

Cała noc prime95 w trybie torturowania przeszła - temperatura max 65*. O 8 rano wyłączyłem prime i zostawiłem komputer w spokoju. Ok 10 zacząłem pisać posta na purepc w sprawie karty gtx570 i system się wysypał.

 

Czy nie jest przypadkiem tak, że jak zwiększę wartość offsetu to podniosę napięcia zarówno w idle i w stresie, a jeśli llc obniżę llc z 4 do 3 to napięcie w idle pozostanie niezmienione, a pójdzie w górę napięcie w stresie?

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj offset na +0.005 V, level 4.

U mnie ujemne wartości offsetu powodują blue screeny. Bodaj tylko do mnożnika x42 mogę dać delikatny minus, przy wyższym mnożniku muszę dawać już plus.

 

Jak zmniejszysz poziom LLC to napięcie wzrośnie zarówno w stresie jak i idle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i chyba faktycznie procki chyba będą gorsze z tygodnia na tydzień :(

mam Fatal1ty P67 Performance i stabilnie udało się mi uzyskać zaledwie 4,0GHz

Przy 4,2Ghz wytrzymuje jakieś 2 minuty

 

Jedziesz na offsecie? Daj CPU PLL Voltage na Auto (chyba coś koło 1,83 V), CPU LLC na Level 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A która to jest funkcja turbo w pro3 i jak ja nalezy ustawic jezeli polecialem recznei z mnoznikiem na 45??(w sensie zeby nie wlaczal sie tryub turbo tylko byl OC na wszystkie rdzenie jak nalezy albo w idle 1.6GHz)

 

u mnie po zmianie LLC na 3 i offie 0,03 jest ok ale wciaz wali przy 4,5GHz do 1,366V momentami.. (w trybie auto plyta dawala 1,372)

Edytowane przez Frytejro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze ta podana kolejnosc to taka jak w plycie gdzie w standardzie pisze 110/95/1 ?? a co z vcore turbo ???

 

kolejne pytanie czy zostawienie vcore turbo i limitów turbo na auto powoduje ze jak podkrece procka do 4,5GHz to tylko te 4,5 bedzie dla 1 rdzenia a dla aplikacji wykorzystujacych wiecej jak jeden rdzen odpowiednio mniej wg danych intela??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze ta podana kolejnosc to taka jak w plycie gdzie w standardzie pisze 110/95/1 ??

Tak.

 

a co z vcore turbo ???

Jak ustawiając limity wyłączysz Turbo, to niby po co ustawiać napięcie Turbo? Może zostać na Auto.

 

kolejne pytanie czy zostawienie vcore turbo i limitów turbo na auto powoduje ze jak podkrece procka do 4,5GHz to tylko te 4,5 bedzie dla 1 rdzenia a dla aplikacji wykorzystujacych wiecej jak jeden rdzen odpowiednio mniej wg danych intela??

Jak ustawisz 45x i Turbo będzie aktywne, to dla jednego rdzenia ustawi się bodajże 48x.

 

A czy te limity mają jakieś maksimum? Chodzi mi o bezpieczeństwo procesora.

Przecież to są limity określające moment włączenia i czas działania Turbo. Jak takie rzeczy mają być niebezpieczne dla procesora? Co najwyżej zbyt wysokie napięcie dla Turbo może (ale nie musi) coś namieszać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ luk1999

Czyli reasumując: zeby najlepiej krecic to poza poradnikowymi usawieniami, plus wlasnymi testami na temat LLC i offseta, by wszystko bylo bardziej stabilne wylaczamy turbo wpisujac wartosci jakie podales? - tego w poradnikach nie pisza ale cos czuje ze jak to wyłacze to bedzie to wszystko lepiej pracowało..a moze i stabilniej.. skoro tryb turbo przy 45x wbijal nawet 48..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Te wartości możesz dać na początek. Przy wyższych napięciach (> 1,4 V) może się okazać, że trzeba będzie ustawić wyższe limity (np. 300/300/250), żeby nie mieć np. losowych problemów z uruchomieniem komputera. Ale to musisz już sam dopasować.

No i na początku raczej nie zmniejszaj napięcia CPU PLL, ono też może wpłynąć na oc (z tego co widzę, to niektórzy na pałę to robią).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Gdzie w uefi znajduje się ustawienie krytycznej temperatury, przy której wyłączy się komputer?

 

2. Przy ustawieniach obortów wentylatorów mam takie opcje:

full auto - wentylatory chodzą na max

manual - tu trzeba ustawić temperaturę i wartość od 1 do 9. Sprawdzałem, ale chciałbym się upewnić. Jeśli ustawię 45* i poziom 1 to wentylator będzie chodził na minimalnych obrotach do czasu kiedy temperatura procesora przekroczy 45* czy tak?

 

3. Na obudowie (fractal design core 3000) mam dodatkowe wyjście słuchawkowe i wejście mikrofonowe. Kiedy podłączam słuchawki to nic się nie dzieje. Kabel na płycie podłączony, on board hd audio w biosie enabled. Co pominąłem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem gdzie jest ta opcja.

 

Mobo masz inne, ale może znasz odpowiedzi na pytania 1 i 2? (jestem prawie pewny, że to co opisałem w 2 tak właśnie działa, ale za cholerę nie mogę znaleźć tej krytycznej temperatury)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ luk1999

 

Ok dzieki za info !! :) 1,4V nie zamierzam wogole przekraczac ;) płyta na auto przy 4,5 daje mi 1,372 - ja chce offsetem zejsc nizej ile sie da i tyle (wlasciwie to nie rozchodzi sie o prąd bo tego mi nie szkoda tylko o to by bylo chlodniej). Przy 1,42 w trybie auto proc idzie na 4,6GHz ale dla mnie to za duzo bo temp sa juz wysokie bo 70 stopni na moim chlodzeniu. Ponizej 1,4 (1,37)temp nie przekraczaja 66 a przy 1,34 nie przekracza 64. PLL nie ruszam bo tak nakazuja wszelkiej masci poradniki. Jedynie co zmienilem to napiecie ramów bo plyta na auto dawala 1,63 a ja dalem 1,5V (chcoiaz i tak w windzie pokazuje 1,53). Reszta poradnikowa :)

 

@ hot_lopez

ad 2 - tak jak piszesz :) ja mam lvl2 do 50stopni :)

Edytowane przez Frytejro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...