Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

ASRock > Products > Fatal1ty P67 Professional

Dołączona grafika

ASRock > Products > P67 Extreme6

Dołączona grafika

ASRock > Products > P67 Extreme4

Dołączona grafika

ASRock > Products > P67 Pro3

Dołączona grafika

ASRock > Products > P67 Pro

Dołączona grafika

 

Baza wiedzy o płytach P67/Z68 na forum XS:

Asrock P67 Extreme4 UEFI & Drivers thread [Extreme6 & Pro3 owners welcome]

**Official** Asrock Z68 Extreme4/Pro3/Pro3-M thread. Share experiences/issues here!

**Official** Asrock Z68 Gen3 Extreme7 & Extreme4 thread


P.S. oczywista oczywistość, że mnożnik i offset dobierasz indywidualnie B-)

 

Zalecane przy podkręcaniu UEFI 2.00B dla modelu P67 Pro3:

http://www.pctreiber.net/forum/index.php?action=dlattach;topic=14970.0;attach=816

 

Napięcie Fixed czy Offset by Popiół:

Na fixed łatwiej ustabilizować procesor na niższym napięciu w load, ale w czasie idle będzie miał względnie wysokie napięcie. Przeciętny komputer pracuje w większości czasu w idle, dlatego też nie warto męczyć procesora stałym wysokim napięciem przeznaczonym do pracy w obciążeniu. Zwiększa to tylko niepotrzebnie pobór energii oraz z pewnością w jakiejś części skraca żywotność procesora.

Offset za to wymaga wyższego napięcia przy OC względem trybu fixed, ale umożliwia pracować na niższym napięciu w idle. Wnioski podobne jak wyżej. Dodatkowo ciężej ustabilizować procesor przy OC - nie ma jednolitego sposobu sprawdzania stabilności, gdyż procesor może być stabilny w load a niestabilny w idle lub quasi-load. Testowanie stabilności w idle/quasi-load jest dość specyficzne, wiąże się to z normalnym użytkowaniem komputera na co dzień :)

 

Aby dokonać poprawnego wyboru, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy komputer częściej pracuje w full load czy w idle?. W quasi-load (pod niepełnym obciążeniem procesora, np. praca z programem jednowątkowym) przy offsecie napięcie będzie nadal niższe w większości przypadków niż na fixed. To też trzeba wziąć pod uwagę.

Osobiście tryb fixed zalecałbym tylko osobom, którym komputer pracuje przez większość czasu w full-load, a liczy się dla nich przede wszystkim stabilność. A leniuchom , którym się nie chce męczyć z napięciami dla offsetu mówię stanowcze NIE :) OC jest za łatwe na tej platformie, by katować proca napięciem fixed.

 

Moja przykładowa, sprawdzona konfiguracja UEFI:

Na przykładzie P67 Extreme4

190802174328.jpg

190802174345.jpg

190802174416.jpg

  • Upvote 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja równiez dziekuje za jego otworzenie.

Sam zamówiłem Asrock P67 extreme 4, do tego i5 2500K, ADATA GAMING 4GB (Kit 2x2GB) 1600MHz DDR3 CL9, (1.35V Low Voltage to Icore5).Zasilacz Seasonic S12II-520 520W 80 Plus.

Także, będę prosił o Waszą pomoc, jak już sprzęt dojdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i czekam w tygodniu powinienem dostać do tego i5 2400

Mogę wiedzieć dlaczego i5 2400, a nie i5 2500k ??

 

Ja nadal nie mogę się zdecydować czy Extreme 4 czy PRO3 :)

Za PRO3 przemawia ładne ułożenie slotów :)

 

Za Extreme 4 cyfrowa sekcja zasilania (lepiej chlodzona) :)

Edytowane przez aImLeSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o Extreme4 to u mnie sprawuje się bez większych problemów. Złożyłem całość i odpaliło od razu, później update biosu do najnowszego. Stosunek cena/możliwości jest bardzo dobry, chyba żadna płyta z tej półki cenowej nie oferuje tyle co ten Asrock.

 

Mam z nim tylko jeden problem - może ktoś wie o jak to wyeliminować :

- Spread Spectrum włączone, w BCLK ustawia się na się na 99,8 MHz

- Spread Spectrum wyłączone, BCLK ustawia się na 100 MHz, jednak kiedy odpalam komputer jest dualboot

Płytka Extreme4, bios najnowszy obecnie 1.50.

Chciałem napisać zapytanie do supportu Asrocka, ale na stronce widniej info, że do 9 lutego mają wolne z okazji chińskiego nowe roku :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę wiedzieć dlaczego i5 2400, a nie i5 2500k ??

 

Ano dlatego ,że jest jak dla mnie za drogi (800+) może byłbym jeszcze skłonny dołożyć ale 2400 oferuje i tak super wydajność i trochę też go mogę pogonić. Pierwotnie miałem zamiar kupic PII X4 ale po testach widać ,że lepiej brać i5 2400. Zresztą w porównaniu do tego co mam obecnie i tak poczuje kopa z x2 lub lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam z nim tylko jeden problem - może ktoś wie o jak to wyeliminować :

- Spread Spectrum włączone, w BCLK ustawia się na się na 99,8 MHz

- Spread Spectrum wyłączone, BCLK ustawia się na 100 MHz, jednak kiedy odpalam komputer jest dualboot

 

Faktycznie jest tak jak piszesz. Ja się kontaktowałem z oddziałem europejskim w Holandii i tam uzyskałem sporo odpowiedzi. Zobaczymy w poniedziałek czy pracują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rano zamówiłem PRO3 i i5 2400, a dziś taki zonk: Anandtech . Wygląda na to, że trzeba będzie za jakieś 2 - 3 miesiące odsyłać płytę na gwarancję, a na razie korzystać tylko z portów SATA 3.0 :/ .

 

Ja dzisiaj odmówilem PRO 3 . Ehh i znów trzeba będzie czekać:?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość henek45

posiadam płytę extreme 4 i nie działają mi 3 porty sata 3 , działa jedynie ten pierwszy , ktoś wie o co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NA chipsetach serii 6, dokładnie P67 i H67, obsługujących procesory Sandy Bridge. Wykryta usterka dotyczy kontrolera SATA po prostu płyty sa zjeb....... na gwarę z nią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość henek45

no ale ta usterka jest z kontrolerem sata2, a ja chce do sata3 podłączyć , w ogóle w biosie w storage configuration widać tylko 2 porty sata3, a są 4 na płycie, nie wiem o co chodzi działa tylko ten pierwszy port

 

a kontroller ustawiałem różnie w ahci i ide i nic nie pomaga

 

a jak np. podłączyłem drugi dysk pod sata3 to w biosie nie był wykrywany a jak włączyłem windowsa to próbowało zainstalować jakiś kontroler intela 6 dokładnie nie pamiętam nazwy ale nie zainstalowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla posiadaczy Extreme 4 użwyajacych Windowsa 7

 

"The Accusys ACS6xxx is Windows Update incorrectly trying to install drivers for the onboard PLX PCIe bridge chip. As you have found, installing this will essentially disable most of the PCIe devices on the board and make it unstable."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e57 mialbym do ciebie prosbe moglbys zapodac screenami co i jak przestawic w plycie aby ocowac procka ?? inaczej bylo widze zupelnie na 1366 inaczej jest tu . ty juz posiadasz ta plytke i wiesz co i jak ja po wielkich bojach z przykreceniem megahalemsa zlozylem wlasnie maszyne . tylko prosba wlasnie jak to wszystko ladnie poustawiac zeby smigalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chętnie bym Ci pomógł gdybym porządnie ogarniał sprawę. nie maiłem jeszcze czasu do dłuższej zabawy z płytą i procesorem. jeden wieczór poszedłem na żywioł i udało się ugrać 4,6-4,7 GHz ale nie testowałem tego długo i wróciłem do ustawień domyślnych z małymi zmianami (Power Saving Mode dałem na Enable oraz DRAM Voltage na 1,5V) - teraz procesor i ram chodzą na niższym napięciu niż płyta ustawiała na początku.

Przy OC napewno będziesz musiał dać :

- CPU Ratio na Manual i podać mnożnik (kręcimy procesor przez mnożnik turbo)

- Internal PLL Overvoltage na Enable

- Spread Spectrum na Disable

- ja dawałem jeszcze Power Saving Mode na Enable, bo nie wolałem ustawienia ekonomiczne

- CPU Core Voltage na początku miałem auto ale później próbowałem na Offset i jest to lepsza opcja

- możesz jeszcze ustawić ręcznie Turbro Power Boost Power Limit i Core Current Limit

- jeżeli procesor będzie niestabilny to można jeszcze wyłączyć CPU Thermal Throttling/C State w zakładce dot. procesora

Powyższe to raczej luźne spostrzeżenia...

Spróbuj poczytać tematy na zagranicznych forach dot. Asrocka Extreme 4 :

hardwarezone

xtremesystems

overclock.net

tam jest trochę screenów i uwag dot. ustawień płyty. w ostatnim linku znajdziesz screeny z biosu kolegi Radiera (są również w temacie o SB).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze praktycznie wszystko na auto , a probowaliscie moze cos bardziej bo szczerze mowiac interesuje mnie oc na poziomie 4.9 5.0 ghz , na razie uwalczylem 4,7 temperaturki pod linxem super max 65 , ale te 4,7 dla mnie troche malo

 

, ogolnie dzieki za screeny i podpowiedzi :)

Edytowane przez spoxxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czapki z głów. Oprócz wymiany płyt głównych z wadliwym chipsetem ASRock dodatkowo wydłuży gwarancję o rok dla wszystkich dotkniętych tym problemem. LINK

 

Podejście do problemu jak przystało na trzeciego producenta płyt głównych na świecie. :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...