Skocz do zawartości
Furtek

Blue Emotion by Furtek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !

 

Dziękuję wszystkim którzy w mniejszy lub większy sposób przyczynili się do naprowadzenia mnie na odpowiednie części do mojego PC.

 

Jest to mój pierwszy projekt WC. nie miał na celu być dziełem sztuki, miał na celu wyciszyć prace komputera, co niestety nie do końca się udało :/ O tym później.

 

Najpierw zaprezentuje wam co weszło w skład prac :

 

*********************** Zakupiona została większa buda : Cheiftec Bravo BA01

Dołączona grafika

buda by Furtek, on Flickr

Na razie została wprowadzona jedna modyfikacja. Jest to zrobienie miejsca na przodzie czyli usunięte zostały elementy zaznaczone na czerwono. będą też inne ale o tym później :)

 

 

*********************** Blok na CPU : EK Water Blocks EK-Supreme LT Nickel universal (AMD)

Dołączona grafika

Blok CPU by Furtek, on Flickr

 

 

*********************** Blok na GPU : Aquagrafx G200b

Dołączona grafika

blok GPU by Furtek, on Flickr

Niestety mój GTX 285 okazał się niereferyncyjną wersją i mój blok na niego nie pasuje :mur: sfrustrowało mnie to ogromnie. Będzie trzeba go sprzedać. niestety sprzedam również GPU ale dopiero jak wyjdzie GeForce GTX 590 i ją dopiero "utopię".

 

 

*********************** Pompka : Coolpump

Dołączona grafika

Pompka orginalnie by Furtek, on Flickr

 

Została wyciszona na maksa :) efekt nie zbyt śliczny ale cicha ona teraz jest :D

 

Dołączona grafika

wyciszona pompka by Furtek, on Flickr

 

 

*********************** Chłodnice : Feser TFC X-Changer 120 i XSPC RS 240

 

*********************** Woda : PrimoChill Pure Performance Coolant (32 oz.) - Electric UV Blue

Dołączona grafika

woda by Furtek, on Flickr

Wszedł litr bez kilku kropel.

 

*********************** Węże : Masterkleer 3,3m. 12,7/9,5mm (3/8"ID)

Dołączona grafika

rurka by Furtek, on Flickr

 

*********************** Rezerwuar : EK 100

Dołączona grafika

Rezerwuar by Furtek, on Flickr

 

*********************** Złączki : Czarne niklowane

 

*********************** Kontroler wentylatorów : padł po miesiącu :/

 

*********************** Pasta termo-przewodząca : Arctic Silver 5

Musę ją zachwalić ! Temperatura GPU po wymianie spadła o 10 stopni ! Coś pięknego :)

 

 

Więcej foteczek : 29,01,2011

 

Wygląd całości

Dołączona grafika

5 by Furtek, on Flickr

Widok Procesora :

Dołączona grafika

3 by Furtek, on Flickr

Porównanie starej i nowej budy :

Dołączona grafika

4 by Furtek, on Flickr

 

Plany na przyszłość :

*Wycięcie dziury na kable, zaraz obok płyty głównej, pionowo, pozwoli mi to na zamaskowanie kabli idących do GPU i głównego do MOBO, dziura zostanie zamaskowana gumą, podobnie jak o jest w nowszych budach.

*Znalezienie sposobu na wyciszenie GPU. 2 wiatraczki robią taki szum że szok, jak zatrzymam je palcami to powstaje błoga cisza :/ mam 5x 120mm na niskich obrotach, są niezwykle ciche!

*Przeniesienie Zasilacza na samą górę obudowy (muszę najpierw sprawdzić jak kable są długie :)

 

Plusy tego WC :

Temperatura CPU spadała o 20 stopni przy full obciążeniu! zapewne przyczyniła się do tego nowa pasta termo-przewodząca.

Brak wentylatora na CPU = cisza.

Wygląd :)

Minusy :

zbyt nagrzane mam mostki na MOBO :/

 

Co sądzicie o tym projekcie ? :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Furtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt dobry, tylko troche chaotyczny jak na mój gust, troche tak abstrakcyjnie, u góry pustka a u dołu bałagan :) Wygląda to troche jak byś złozył wc na dywanie i wcisną w obudowe :) Z resztą sam napisałeś że najważniejsza była dla ciebie cisza. Opisz cały konfig, widze że to jakiś intel, no i temperatury podaj przed i po wodowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Straszne pustki na piętrze obudowy- tylko zasilator i dwa dyski. Przy odrobinie brutalnej ingerencji w starą budę zapewne dało by się cały set w niej właśnie umieścić.

Górny wentyl 120x120 możesz wyłączyć- wszystko z budy wyciąga wentyl na chłodnicy 120 i wentyl w zasilaczu.

Skróć wężyk pompa-chłodnica- ustawi to pompkę poziomo, co wpłynie na kulturę jej pracy i żywotność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pc_max dzięki za pomysł z pompką. tak zrobię.

 

Gdyby udało mi się wrzucić zasilacz na samą górę wówczas przeniósłbym chłodnice 120 na miejsce zasilacza.

 

Wycięcie tej dziury na kable poprawi wygląd wewnętrzny.

 

Nie jestem zbyt zadowolony z węża. nie udało mi się go poprowadzić między CPU a chłodnicą. Zagina się.

 

 

Konfig:

Motherboard: GIGABYTE GA-MA790X-UD4P

CPU : AMD Phenom II X4 955

GPU : Gainward GTX 285

Zasilacz: Be quiet 500W

Ram : 4 Gig OCZ

 

temperatura Procka to:

przed:

bez obciążenia 25-35

obciążenie max 55

po:

bez obciążenia 18-28

obciążenie max 35

 

Więc procek gotowy do OC :) mam zamiar go podciągnąć do 3.5 nie trzeba więcej :)

A najważniejsza to cisza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że kombinujesz tak jak ja z tym przeniesieniem zasilacza na górę w Chieftecu który teraz stoi sobie u mnie na emeryturce a w którym miałem pierwszą rewizję LC :wink:

 

Dołączona grafika

 

Pomysł jest jak najbardziej zacny. Niepotrzebnie tylko zakupiłeś 2 chłodnice. Ten sposob z zasilaczem pozwala na zamontowanie chłodnicy 3x120 w jego oryginalnym miejscu. Ja do tego użyłem przygotowanej przezemnie blachy.

 

Dołączona grafika

 

Taki montaż jednej chłodnicy pozwala na skrócenie i bardziej przejrzyste poprowadzenie węży. Właśnie żeby nie wyglądało to tak jak u Ciebie teraz.

Miałem w planie też dołożenie drugiej chłodnicy - 2x120 na przód i zrobienie zabudowy z blachy tej że chłodnicy oraz wywiercenie otworów pod fillporty aby widziane węże układały się w jakieś sensowne łuki - jednak postanowiłem odprawić szefuńcia na emeryturkę i zająć się "grubszą kombinacją" :wink: w innej obudowie :lol:

 

Obudowę kupiłeś ze sklepu - jako nową ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciem to zmienia postać rzeczy :D jednak wydaje mi się że za długie miałbym te węże więc pomysł u mnie chyba nie przejdzie.

 

DIZEL ukradłeś mi pomysł jeszcze przed tym jak go wymyśliłem :D

widzę dokładnie jak to będzie wyglądało. Ciekawe.

Obudowa z drugiej ręki, 10 funtów :) stan niemal idealny, 2-3 rysy, brak kluczyka, idzie przeżyć za tą cenę :D

 

Co sądzicie o takim czymś :

 

Przenieść zasilacz na górę jak u DIZELa. zrobić półkę podobną jak u DIZELa, na nią położyć Pompkę i rezerwuar ?

Miejsce na górze zostało by zagospodarowane a dół nieco oczyszczony.

 

Mały update :D :

nie należy to do WC ale...

został schłodzony oraz odizolowany od obudowy HDD :

Dołączona grafika

cool hdd by Furtek, on Flickr

Żadna metalowa część HDD nie styka się bezpośrednio z obudową. Efektem jest brak lekkiego buczenia Obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram pomysł Maciem-a.

Zasilacz zostawił bym na swoim miejscu, zrobił otwory w "suficie" budy i dał tam chłodnicę. Najlepiej 3x120mm. Rzecz jasna tak, aby wszystko było w środku.

Dzięki temu nie będzie problemu zarówno z długością jak i estetyką niezasłoniętych kabli PSU.

Z tego co widzę, to masz gruubo ponad 120mm miejsca pod sufitem, więc spokojnie wejdzie gruba chłodnica typu Phobya (60mm) oraz zwykły wentylator (25mm).

Wykorzystując 4 złączki Phobyi mógłbyś też zrobić elegancki fillport na suficie.

 

Rezerwuar proponuję Ci zawiesić na holderach na górnym wentylatorze od frontowej chłodnicy.

Dzięki temu będzie przymocowany na stałe, a nie walał się luzem i dodatkowo będzie nad pompką (czyli tak jak powinien być).

 

Na Twoim miejscu zwodowałbym grafikę. Przy tak wydajnej i ciepłej karcie jak GTX285 wydajne i ciche chłodzenie powietrzne wyjdzie tyle co blok full-cover.

Edytowane przez ivanov
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ivanov pomysł naprawdę super ale nie chce na chwile obecna juz dokladac do WC. Mam blok do GTX 285 niestety ja mam niereferencyjną płytkę od Gainward-a i blok pójdzie do sprzedania.

 

Czy to jest w porządku abym napełniał zestaw blisko 2 godziny ? wydaję mi się że pompka którą mam nie za dobrze sobie radzi z pchaniem wody :/

 

Oki no to pkaże teraz co wymodziłem nowego. calutki dzień mi to zajęło.

 

Na pierwszy rzut idzie półeczka:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Teraz wam pokaże dziury na kable :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Teraz widok w okół procusia :

Dołączona grafika

 

Teraz widok dolnego poziomu :

Dołączona grafika

 

Widok górnego poziomu :

Dołączona grafika

 

I na koniec widok całości:

Dołączona grafika

 

Dziękuję za cenne rady, jestem zadowolony z końcowego etapu. oczywiście na tym nie koniec :) Pracki wciąż będą kontynuowane :)

 

Słowa krytyki mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiem, że Gainward jest niereferencyjny, ale przecież bloki na konstrukcje niereferencyjne jak najbardziej istnieją (w tym przypadku Gainward/Palit).

Cooling.pl : EK Water Blocks EK-FC260/275/285 GTX - GW Acetal Nickel [EK109] - 390.67PLN

 

2h napełnianie? :blink: Albo pompka jest taka masakrycznie słabiutka, albo zaraz wyzionie ducha, albo miałeś gdzieś wąż zagięty.

Weź się temu dokładniej przyjrzyj, ale obawiam się, że trzeba będzie się w coś nowego i mocniejszego zaopatrzyć.

U mnie napełnienie układu (a nie mam monstera typu Laing D5 czy choćby nawet DCC) to dosłownie parędziesiąt sekund łącznie z przerwami na wyłączanie/włączanie PSU i dolewanie płynu (nie mówię tu rzecz jasna o odpowietrzaniu, ale to też idzie szybciutko). Gdyby rezerwuar był odpowiednio duży (nie trzeba by nic dolewać) wszystko napełniło by się w mniej niż 10 sekund, a układ mam bardziej rozbudowany niż Ty (większe chłodnice, więcej kolanek).

 

BARDZO podoba mi się pomysł na przepusty na kable :D

 

Ta półeczka zaprowadziła swego rodzaju porządek i jest dużo lepiej; to fakt.

Mam jednak wciąż duże ale. Buda jest OGROMNA, ale przestrzeń w niej jest dalej marniutko wykorzystana.

 

Ten zasilacz przykręciłeś po prostu tak na chama przez otwory od kratki wentylatora, czy coś wierciłeś w budzie?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2h? To 2/3 czasu jaki zajmuje mi poskładanie mojego kompa od zera do zalanego i odpowietrzonego układu.

 

Mojej EK-DCP 4,0 opróżnienie reza (145ml) zajmuje ok 4s, przy pierwszym zalaniu ;] Nie mniej czasem nie zdąże napięcia wyłączyć jak juz jest pusty rez. No i wiecej czasu zajmuje sumarycznie nalewanie płynu do reza niż przepchanie cieczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurka rzeczywiście coś jest nie tak z tą pompką, węże 100 procent nie są zagięte, za pierwszym razem tez mi zajęło coś około półtorej godziny napełnianie systemu :/ a niby 750l/h bujda.

 

Co do bloku 400 zl heh sporo, ale cisza by była chociaż. pomyśle. Dzięki Ivanov za link, ja szukałem ale nie mogłem znaleźć a tu proszę :) gdyby znalazło się taniej

 

Co do zasilacz oczywiście wywierciłem z tyłu otwory i przykręciłem go po tym :)

 

Dziury na kable zaślepiłem czarną taśmą :) nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedniej gumy aby wyciąć i przykleić w to miejsce, ale jak znajdę to na pewno podmienię :) niestety kable do GPU nie dostają dolną dziurą więc musiałem wpuścić zaraz obok głównego kabla :) ale i tak lepiej niż było :)

 

nowy fan controller w drodze :) gość wymienił bez gadania super

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja szukałem ale nie mogłem znaleźć a tu proszę

 

To tylko przykład.

Wygląda, że Cooling nie ma go na stanie.

Za to w Angeli sprowadzą (tyle, że nie niklowany)

EK Water Blocks EK-FC260/275/285 GTX - GW - Acetal :: ..:: Angela.pl ::..

 

Jeśli chodzi o poszukiwania co do istnienia danego bloku nieocenione jest

CoolingConfigurator.com

EK robi największą ilość (jeśli chodzi o kompatybilność) bloków.

Jak znajdziesz nazwę modelu bloku, to potem już tylko ją wklepujesz do Ceneo, Cenowarki albo Skąpca i jazda.

 

Warto też sprawdzać dostępność sprzętu na

Aquatuning -Your watercooling and modding distributor

W Angeli bez żadnych dopłat sprowadzają mi z tej strony graty, a i jeszcze naliczają swój rabat :D

 

Możesz też ewentulanie spróbować poprosić Angelę o załatwienie bloku z tego sklepu

EK Waterblocks EK-FC260/275/285 GTX - GW

Chcę sobie parę rzeczy z od nich ściągnąć, ale jeszcze do tej pory z Angeli nie odpowiedzieli mi na maila, czy się zgadzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co dokładnie przez to rozumiesz mib ? tak było oryginalnie jak do mnie przyszło hmmm

 

Ze zmianą będzie trudno :) nie chce mi się tylko po to odpowietrzać :)

 

 

 

Jeżeli pomieszałeś wlot z wylotem do pompka nie pracuje prawidłowo. Nawet maja słaba pompkę CR2 zalewanie trwało naprawdę chwilę.

 

Generalnie chodzi o to czy wylot cieczy z pompki idzie na układ czy może do reza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co dziwić, bo ta pompka to lipa w sumie jest. Mam w drugim kompie podobną (Alphacool AP700), tylko chyba słabszą niż ta tutaj. Do Lainga, którego mam w głównym kompie to nie ma co porównywać - na oko to ledwo wydajność Lainga puszczonego na 7V, poza tym terkotanie i w ogóle to nie jest rewelacyjna konstrukcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mib pompka na pewno jest skierowana w odpowiednią stronę. heh głupie to :/ bąbeliki powietrza nawet suną się jak ślimaki patrząc na węże :/

 

Ivanow rzeczywiście :) zaspany już byłem pisząc to :) GW na końcu ma być, dziękuję bardzo za te linki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorka za multi ale :

 

patrząc na to :

Mój odnośnik

 

miałem to kiedyś w ręce i to działa, podłączasz i od razu mroźne lub gorące. Wpadłem na pomysł aby tak ową rzecz wpakować do metalowego "pokrowca"/"bloku" tak aby był styk i wsadzić to do rezerwuaru, myślicie że nie zamarzła by woda w rezerwuarze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest ogniwo peltiera lub modul peltiera - wpisz sobie to w wyszukiwarce tutaj i zrozumiesz ze nie warto sie w to pchac wogole

 

A myślałem że ja taki pomysł tylko mam :D dzięki wielkie za wybicie mi tego z głowy !

 

 

 

Co sądzicie o tym abym przełożył wiatraczki na przedniej chłodnicy tak aby były miedzy obudową a chłodnica i żeby wdmuchiwały powietrze do środka ? wydaje mi się że mam mały obieg powietrza w środku hmmmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze ale piękna robota. Musisz mieć niezłą cierpliwość. Długo zajęło Ci zrobienie tego arta w plexi?

 

Primo to jest SZKŁO :)

Ile czasu ? hmmm coś około półtorej godziny z przerwami krótkimi :) Dremel na najniższych obrotach i jakoś poszło. niestety z moimi końcówkami niemal jest niemożliwe zrobienie tego idealnie, za grube niestety są :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały projekt "komputerowo" :

 

Dołączona grafikapc moj copy by Furtek, on Flickr

 

 

Jak ja to widzę :

Dwa pręty na całej długości po bokach przymocowane do drzwiczek, siatka znowu do prętów, gdy będę otwierał drzwiczki cała długość siatki komputera będzie się z nimi otwierać, jak jedne wielkie drzwi hehe, masło maślane ale nie umiem inaczej tego napisać :)

 

Teraz trzeba zebrać odpowiednie budulce :) O postępie prac będę was informował :)

Jakieś pomysły ?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...