Skocz do zawartości
Gość

@ 2*256MB vs. 2*512MB Dual Channel

Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie ten temat mógłby być i w dziale Sprzęt ale mi bardziej chodzi o podkręcanie sprzętu, a właściwie pamięci. Czytałem trochę postów na forum ale nigdzie jednoznacznie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie które mnie interesuje. chodzi mi mianowcie o różnicę w pracy (@) RAMu w Dual Channel w zależności od wielkości pamięci. Zauważyłem, że na 2*256MB można uzyskać lepsze timingi oraz @ niż na 2*512MB. Oczywiście Ameryki tym nie odkrylem, ale sam posiadam 2*512MB jak w podpisie i interesują mnie wyniki innych userów którzy posiadają taką pamięć. Pomijam tu oczywiście fakt, że kość kości nierówna i nawet dwie pary tego samego producenta będą chodzić lepiej lub gorzej od innych; także w zależności na jakie MOBO je włożymy - będziemy mieli rżne wyniki. Z postów wynika także, iż niektóre kości mają problemy w Dual Channel a bez DCh jest wszystko OK lub lepiej można je podkręcić. Tak więc reasumując - prosiłbym o wymianę doświadczeń userów którzy mają 2*512MB - najlepiej na 8RDA+ lub innym NF2. Ja osobiście na moich TwinMosach max FSB to 195 (7*3*3*2,5), FSB200 lub inne timingi - to błędy w Gold Memory niezależnie od napięcia - powiem więcej - jak dam 2.77v miast 2.6v to po pewnym czasie w WinXP restart kompa - ale może to kwestia założenia radiatorów, choć przy 2.77v jeszcze chyba nie są wymagane. Wypowiedzi wasze są dla mnie otyle pomocne gdyż planuję wymianę tych Twinów na Geile PC3200 CL2.5 Value - ale nie wiem czy dadzą mi możliwość większego FSB niż 200 przy dobrych timingach. Pozdrawiam.

 

P.S. Ale zagmatwałem :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale kilka osób jest - natknąłem się np. czytając megatemat o 8RDA+. W końcu jedna osoba na 50 to też już coś jak na takie forum :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jedna z kostek mnie drogo kosztowala i przeplacilem za nia w adaxie strasznie :? , ale musialem miec na szybko na rozruch kompa, a ze ta plyta nieobsluguje unbuffered to mialem bol. Pozniej wyczailem kolesia ktory sprzedawal reg ecc na allegro i zassalem trzy 256mb od niego po cenach calkiem oki. mniej wiecej cenki:

adax - 306zl/szt

allegro - 180zl/szt (razy trzy kostki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 x 512MB, OCZ PC3200.

 

chodzą na 200MHz (3-3-3-cl2) @ 2.77V w dual channel

 

co prawda ustawiłem je teraz na 6-3-3-cl2 (nie uwierzycie, ale i sandra i aida pokazała lepsze wyniki), a przy takich ustawieniach spokojnie poszły na 210MHz i to chyba nie wszystko, co potrafią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś ma te właśnie Geile Value, chociaż 2*256MB ale na 8RDA+(8RDA) to może napisze jak chodzą, bo słyszałem że mogą być problemy Epox+Geil. Najwyżej 2*512MB będą miały trochę gorsze timingi bo są dwustronne - więcej do obsłużenia. A właściwie to chyba nie wszystkie RAMy 256MB są jednostronne - prawda? Na pewno to takżę ma wpływ na @ czy kostka jest jedno- czy dwustronna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 x 512MB, OCZ PC3200.

 

chodzą na 200MHz (3-3-3-cl2) @ 2.77V w dual channel

 

co prawda ustawiłem je teraz na 6-3-3-cl2 (nie uwierzycie, ale i sandra i aida pokazała lepsze wyniki), a przy takich ustawieniach spokojnie poszły na 210MHz i to chyba nie wszystko, co potrafią.

Maluszek, te OCZ to defaultowo są na 2.77v czy podnosisz by skrócić timingi? Bo przecież default FSB to 200 a by podnieść do 210 nie musisz podnosić napięcia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VIZZARD:

 

hmmm... no masz rację :D . w zasadzie std. vdimm to 2.5V, epox std. ustawia na 2.63V, a ja z przyzwyczajenia podnoszę jeszcze pięterko wyżej. prawdę mówiąc nie próbowałem niższego napięcia, a wyżej nie kręciłem bo najpierw trzeba namachać jakąś porządną wodę.

 

za jakieś dwa, trzy tygodnie może znajdę trochę czasu na wyciskanie siódmego potu z kompotu :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponadto:

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?p=353...ht=2x512#353390

kolega GumiMF napisał:

Mam taki problem z EPOX 8RDA+ (bios z kwietnia), procesor 1700XP+, 2x512 Kingston 333mhz 2.5CL (dwie identyczne)

Moje podkrecanie wyglada tak:

Procesor 133, Pamieci 133 - GoldMemory - OK.

Procesor 133, Pamieci 166 - GoldMemory - OK.

Procesor 166, Pamieci 133 - GoldMemery - OK.

Procesor 166, Jedna Pamiec 166 w DIMM2 lub DIMM3 (ustawienia optimal) - OK

Procesor 166, Dwie pamieci 166 w dowolnych slotach (z dual ddr i bez), rozne mozliwosci napiecia i parametrow pamieci - zawsze bledy w GoldMemory, Windows sie uruchamia ale miewa sam z siebie restarty.

 

Ja na takich samych kingach miałem prawie to samo - jedna kostka COOL, dwie - max FSB 175 bez błędów w Prime95, ale za to na bardzo ostrych timingach. To dla mnie było trochę za mało więc zmieniłem na Twiny jak w podpisie, ale te powyżej 195 iść nie chcą i nie wiem czy jest sens dopłacać i brać Geile Value PC3200?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam Twinmosy 512 MB PC400 na hynix'ach

Synchro 12x200 6-3-3-2.0 na 2,7 V - tu ciekawostka musiałem mocno zająć się chłodzeniem Epox'a bo na początku tak to nawet na 166 MHz nie chciały chodzić. A więc konieczne było na SB i NB radiator z wentylatorkiem, radiator na mosfety i na to wszystko dmucha jeszcze jeden wentylator :( - już wiem, że czeka mnie wydatek na porządne WC. Tak więc jeśli ktoś ma problemy z kręceniem 1GB to proponuję przyglądnąć się mostkom południwemu i północnemu oraz mosfetom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dARIO ma racje. Moim zdaniem w większości przypadków największym problemem jeśli chodzi o kręcenie na epoxach to niewydolność zasilaina w wyniku braku porządnego chłodzenia mosfetów i stabilizatora i przez kiepski zasilacz.

 

Prawda jest taka, że pamiątki żreją trochę prądu. Wg tomshardware 128MB DDR żre 2 ampery prądu czyli między 0.5GB a 1GB jest różnica około 8 amper. Przy 2.5V jest to dodatkowe 20W (na stabilizatorze) do ochłodzenia.

 

U mnie stabilizator przy mosfetach grzeje się tak, że musiałem na spinaczu do papieru (popularnym pingwinie) przymocować kawałek płaskownika aluminiowego, bo bydle parzyło palce. A teraz ten prymitywny radiator też ma całkiem ciekawą temperaturę, więc pewnie pomyślę o jakiejś wodzie na mosfety (co prawda bydlaki nierówno wlutowane, ale przetrze się glanc-szmatą i będzie ok).

 

Do tego zmiana tego syfu pod radiatorem NB na normalną pastę. Na SB jeszcze nie założyłem nic, ale najpewniej założe.

 

Myślę, że pozytywny efekt ma też grafa pobierająca prąd bezpośrednio z zasilacza, a nie z płyty. Dzięki temu więcej "soczku" może płynąć do pamiątek, procka i NB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z wami. Jednakże ja mam Chiefteca 420W DF, Zalmany+wentyle na NB i SB, z przodu i z tyłu obudowy po dwa wentyle - więc chyba nie jest tak źle :wink: . Coś tylko na mosfety jeszcze muszę pomyśleć. Na forum znalazłem że można dać na ASIII z brzegu przyklejając silikonem do akwarium. A ten spinacz biurowy to taka czarna profilowana blaszka z dwoma drucikami? A z drugiej strony to chyba jakąś izolację trzeba dać nie? Bo to taki obejmujący spinacz jak się nie mylę i żeby coś z drugiej strony nie zwarło :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moich Twinach można dojść do FSB200 ale już na timingach 8*3*3*2.5 2.63V - nie wiem czy jest sens zakładać radiatory na kostki i zwiększać voltage :?: . Acha, przy tych ustawieniach 4h w GoldMemory no errors więc chyba ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jedna z kostek mnie drogo kosztowala i przeplacilem za nia w adaxie strasznie  :? , ale musialem miec na szybko na rozruch kompa, a ze ta plyta nieobsluguje unbuffered to mialem bol.

a zatestuj czy nie obsluguje... czyli włóz 1 kostke w pierszy slot i zrob boot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam Twinmosy 512 MB PC400 na hynix'ach 

Synchro 12x200 6-3-3-2.0 na 2,7 V - tu ciekawostka musiałem mocno zająć się chłodzeniem Epox'a bo na początku tak to nawet na 166 MHz nie chciały chodzić. A więc konieczne było na SB i NB radiator z wentylatorkiem, radiator na mosfety i na to wszystko dmucha jeszcze jeden wentylator :( - już wiem, że czeka mnie wydatek na porządne WC. Tak więc jeśli ktoś ma problemy z kręceniem 1GB to proponuję przyglądnąć się mostkom południwemu i północnemu oraz mosfetom.

dario, a więcej jak fsb200 próbowałeś dawać, np. przy niższym mnożniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam Twinmosy 512 MB PC400 na hynix'ach 

Synchro 12x200 6-3-3-2.0 na 2,7 V - tu ciekawostka musiałem mocno zająć się chłodzeniem Epox'a bo na początku tak to nawet na 166 MHz nie chciały chodzić. A więc konieczne było na SB i NB radiator z wentylatorkiem, radiator na mosfety i na to wszystko dmucha jeszcze jeden wentylator :( - już wiem, że czeka mnie wydatek na porządne WC. Tak więc jeśli ktoś ma problemy z kręceniem 1GB to proponuję przyglądnąć się mostkom południwemu i północnemu oraz mosfetom.

dario, a więcej jak fsb200 próbowałeś dawać, np. przy niższym mnożniku?

SYnchro max to 210 ale płyta jest na A2/A3 a nie C1 więc nie jest już stabilna na tak wysokich fsb, ponadto zaczynam podejrzewać, że zasilacz też już osiągał max. Obecnie więc poszedłem na kompromis stabilność i jadę asynchro z fsb 215

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam Twinmosy 512 MB PC400 na hynix'ach

Synchro 12x200 6-3-3-2.0 na 2,7 V - tu ciekawostka musiałem mocno zająć się chłodzeniem Epox'a bo na początku tak to nawet na 166 MHz nie chciały chodzić. A więc konieczne było na SB i NB radiator z wentylatorkiem, radiator na mosfety i na to wszystko dmucha jeszcze jeden wentylator :( - już wiem, że czeka mnie wydatek na porządne WC. Tak więc jeśli ktoś ma problemy z kręceniem 1GB to proponuję przyglądnąć się mostkom południwemu i północnemu oraz mosfetom.

 

dario, a więcej jak fsb200 próbowałeś dawać, np. przy niższym mnożniku?

SYnchro max to 210 ale płyta jest na A2/A3 a nie C1 więc nie jest już stabilna na tak wysokich fsb, ponadto zaczynam podejrzewać, że zasilacz też już osiągał max. Obecnie więc poszedłem na kompromis stabilność i jadę asynchro z fsb 215

Co to za kompromis :?: :idea: :?: Chyba o wiele lepiej jechac bez Duala na np FSB=200, niz asynchro na FSB=215... Roznice nie sa az tekie duze, a ten tryb Dual, to IMHO na AMD mozna sobie wsadzic wiadomo gdzie :wink:

IMHO bez sensu takie cos jak masz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam Twinmosy 512 MB PC400 na hynix'ach

Synchro 12x200 6-3-3-2.0 na 2,7 V - tu ciekawostka musiałem mocno zająć się chłodzeniem Epox'a bo na początku tak to nawet na 166 MHz nie chciały chodzić. A więc konieczne było na SB i NB radiator z wentylatorkiem, radiator na mosfety i na to wszystko dmucha jeszcze jeden wentylator :( - już wiem, że czeka mnie wydatek na porządne WC. Tak więc jeśli ktoś ma problemy z kręceniem 1GB to proponuję przyglądnąć się mostkom południwemu i północnemu oraz mosfetom.

 

dario, a więcej jak fsb200 próbowałeś dawać, np. przy niższym mnożniku?

SYnchro max to 210 ale płyta jest na A2/A3 a nie C1 więc nie jest już stabilna na tak wysokich fsb, ponadto zaczynam podejrzewać, że zasilacz też już osiągał max. Obecnie więc poszedłem na kompromis stabilność i jadę asynchro z fsb 215

Co to za kompromis :?: :idea: :?: Chyba o wiele lepiej jechac bez Duala na np FSB=200, niz asynchro na FSB=215... Roznice nie sa az tekie duze, a ten tryb Dual, to IMHO na AMD mozna sobie wsadzic wiadomo gdzie :wink:

IMHO bez sensu takie cos jak masz...

Pomalutku... czyli jak dam 1024MB (niejako dual) to uzykam twoim zdaniem stabilność lepszą niż przy 1024MB (jako dual) ? mam 8rda+ na A2/A3 - przy tym 12x200 po dłuższej pracy pojawiały się błedy - stąd podniosłem fsb do 215 asynchro - bo z testów wyszło mi, że przy takich ustawieniach najlepsze wyniki (pamięci niższe timingi) - ale przyznam, że nie sprawdzałem tego z Dual'em. Dziś dotarł do mnie Chieftec 420-DF więc kwestię zasilacza też mam załatwioną :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomalutku... czyli jak dam 1024MB (niejako dual) to uzykam twoim zdaniem stabilność lepszą niż przy 1024MB (jako dual) ? mam 8rda+ na A2/A3 - przy tym 12x200 po dłuższej pracy pojawiały się błedy - stąd podniosłem fsb do 215 asynchro - bo z testów wyszło mi, że przy takich ustawieniach najlepsze wyniki (pamięci niższe timingi) - ale przyznam, że nie sprawdzałem tego z Dual'em. Dziś dotarł do mnie Chieftec 420-DF więc kwestię zasilacza też mam załatwioną :)

Oczywiscie, ze najlepszy jest tryb synchro i tylko taki by mnie interesowal 8)

Jesli masz slabe pamiatki, to przy nizszym FSB oplaca sie dawac Dual, bo nie powoduje to zwykle problemow, a minimalnie zwieksza wydajnosc podsystemu pamieci. Z moich doswiadczen z 8RDA i NF7-S v2.0 moge powiedziec, ze roznica w trybie Single i Dual na synchro 333 (5-2-2-2CL) wynosila w Sandrze jakies ~100MB/s na korzysc trybu Dual. Jak dla mnie, to zadna rewelacja :?

Jesli chcesz miec tryb Dual z wysokim FSB, to na pewno musisz miec dobre pamiatki, chlodzenie i napiecie na NB

Ja np zrezygnowalem z Duala (2x 256MB HyperX PC3000), ktory u mnie dzialal na max 190FSB (choc pozniej byl bios poprawiajacy wspolprace z tymi pamieciami, ale juz nie sprawdzalem) na rzecz 100% stabilnego FSB=220 w trybie Single (1x 512MB TwinMOS PC3200).

Nie mowie juz o wzroscie wydajnosci w tym przypadku synchro Single na FSB=220 w porownaniu do 190 Dual przy tych samych timingach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dimek, o jaki biosie pod HyperXy mówisz??? Co prawda mam inną płytę bo 8RDA3+ ale nie wiedziałem że wogóle są takie kombinacje...

Mam HyperXy (roboczo nazywam jest hipersyfy) i to 3500 (DDR433) i jak zapodałem 2x256 naduala to synchro max. było 185-190 :evil:

Z kolei z doświadczenia wiem, że puszczanie asynchroniczene jest o doope rozbić. Co do różnic między dualem a singlem to jeszcze dziś sprawdzę wszelkie kombinacje z obsadzaniem dimmów.

Na razie załamka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym jak oddalem HyperXy i wzialem TwinMOSa Abit wydal nowszy bios, ktory wg wielu uzytkownikow na polskich i zagranicznych forach dyskusyjnych naprawil/poprawil wspolprace NF7-S z pamieciami tej firmy... Niestety nie mialem juz mozliwosci potestowania z nowym biosem i zostalem z TwinMOSami DDR400

Te twoje PC3500 na pewno sa lepsze niz moje TwinMOSy i moze uda ci sie wiecej wycisnac nawet w Dualu. Daj tylko wyzsze napiecie na NB i zapewnij mu dobre chlodzenie - powinno byc ok :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już problem rozwiązałem!

Mam uwalony dimm1!!! Nie idzie FSB200 ani w dualu ani pojedyncza kostka!!! Jak zapodam do dimm3 to jest git. Puściłem 2x256 w dimm2 i 3 (single channel) na 225 przy 2-2-2-5 i idzie jak burza!!! Spróbuje nowe biosy a potem reklamuje mobo (pamiątki są midzio)

 

vide: http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=35523

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2x512 OCZ Rev.2 PC3200 w ABIT NF7-S. Jak narazie to nie idzie mi dobrze. najlepsze timingi jakie mam w tej konfiguracji to CAS2 7-3-3. Jakiekolwiek inne konfiguracje powoduje duze problemy dla mnie. Jak narazie nie jestem nawet w stanie wyciagac 200FSB na pamieci i na procku bo pada mi system. Mysle ze jedna z kosci jest inna od drugiej i dlatego sie tak dzieje. Mam takze problemy z PRIME95 poniewaz wywala mnie z programu co chwile.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2x512 OCZ Rev.2 PC3200 w ABIT NF7-S. Jak narazie to nie idzie mi dobrze. najlepsze timingi jakie mam w tej konfiguracji to CAS2 7-3-3. Jakiekolwiek inne konfiguracje powoduje duze problemy dla mnie. Jak narazie nie jestem nawet w stanie wyciagac 200FSB na pamieci i na procku bo pada mi system. Mysle ze jedna z kosci jest inna od drugiej i dlatego sie tak dzieje. Mam takze problemy z PRIME95 poniewaz wywala mnie z programu co chwile.

No jak na OCZ i Abita to faktycznie słabo, ale spróbuj dać timingi 8x3x3x2.5 i wtedy daj FSB200 - powinno ci się ustabilizować - daj ewenualnie znać jak z różnicą wydajności w stosunku do lepszych timingów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...