Skocz do zawartości
wet17

Blok wodny cpu własnej roboty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam tak jak w temacie jestem w trakcie projektowania bloku CPU i piszę z konkretnym pytaniem czy jego podstawa może mieć rozmiarów 48mm 48mm 10m procesor to e8400 w przyszłości może AMD PHENOM II X6 co o tym sądzicie

post-186018-0-62038500-1297097406_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kształt WATERJET wnętrze frezarka piny te najwyższe będą mieć 8mm a dno w najcieńszym miejscu 2mm

 

Mam jeszcze pytanko co do pompki co myślicie o atman at-305 i obieg

1. pompka

2. GPU

3. CPU

4. może mobo dfi p45

5.chłodnica (NAGRZEWNICA OD GOLFA)

6 zbiornik

pompa

 

węże 10mm-12mm wewnątrz

Edytowane przez wet17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety pompę już kupiłem powinna do mnie trafić w poniedziałek. w tedy ją przetestuje a tak z Ciekawości jaką masz pompe?

Edytowane przez wet17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma w sygnie - OCZ HydroPulse 800.

Atmany z tego co pamiętam były kiedyś często używane w WC, bo łatwo się je przerabiało na niezatapialne, kosztowały grosze i były ciche.

Ta ma duży przepływ, ale 1,3m słup wody wrażenia nie robi. Do 2 bloków i jednej chłodnicy jednak spokojnie wystarczy.

Edytowane przez Hejger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blok powinien być ok , coś jak stary dobry prison , chodz nie bedzie tak wydajny jak najnowsze konstrukcje. Kolejność przepływu wody jest obojetna , jedynie gdy rez jest przed pompka to ułatwia to napełnianie całego układu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałem do osoby której zamówiłem pompkę może uda mi się wziąć model wyższą at-306

a jaka kontradykcja bloku była by wydajniejsza? Mile widziane przykładowe zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam atmana 305 , zostal przerobiony na inline , wraz z blokiem frost2slim i 2 nagrzewnicami z corsy dzielnie radzi sobie juz przeszlo 6 lat , pompka chodzi u mnie 24h , przezyla 3 zmiany platformy poczynajac od Athlona XP , na e8400 konczac. Sprzecik jest nie do zajechania i polecam go kazdemu kto chce miec mega tani ale niezawodny naped do swojego wc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt się trochę zmienił blok będzie wyglądać w ten sposób na kartę graficzną miałem też robić ale, idzie ek-fc 9800 gx2 który już kupiłem za 80zł :) do tego węże 10mm wewnątrz pompa AT-306 zastanawiam się jeszcze nad chłodnicą i płytą główną (bloki robione samemu) :)

post-186018-0-87487900-1298999795_thumb.png

Edytowane przez wet17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewnym polskim forum Kyniek chwalił się chyba 6 lat temu, że zrobił sobie Prisona Ultra, mającego o wiele mniejsze piny od wersji pro (324 zamiast 144 pinów)

Efekt? 1 stopień mniej, a w dodatku (cytat):

"stępiłem 2 frezy robiąc to cudo... samo frezowanie trwało 3 dni - na raty od ok. 15:00 to 19:00 a dziś od 14:00 to 20:30...."

Niby inna maszyna itd., ale imho nie warto kombinować dla tak nieznacznej różnicy ;)

Edytowane przez Hejger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP.

Domyślam się, że "do mnie pijesz" ;-) (drobniejsze finy).

Widać, że autor kombinuje by zmienić coś w swoim projekcie- jeśli już na siłę coś zmieniać (nie wnika w możliwości obróbki) to lepiej zagęścić finy niż zostawiać "bobla" w centralnej części spodu.

Być może takie rozwiązania sprawdzały się w przypadku jednojajowych CPU (vide Frost)- nie wiem, nie miałem, nie testowałem.

W przypadku wielojajców "drobienie" finów/lameli do "śladowych wartości" milimetra to powszechna cecha obecnych komercyjnych bloczków CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dzięki temu bąblowi woda rozchodzi się po bokach, a w pierwszym projekcie woda w trafia w środek ale potem nie wiem gdzie zrobić odpływ

Edytowane przez wet17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybaczcie że stary temat odświeżam, możecie mi powiedzieć jakiego freza używacie do tworzenia takich małych elementów ? szczególnie te finy wewnątrz bloku.

 

mam dostęp do maszyny weeke bp15 3s z tym ze ona jest do drewna, mam duzo frezów typowych do drewna ale one są bardzo grube. wydaje mi się że malutki frez by albo się zaraz stępił/rozpadł, chyba ze uzywacie bardzo wolnego posuwu i chyba bardzo wolnych obrotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tworzenia kratki w miedzi (czego wynikiem są finy / piny) używa się frezów tarczowych.

No i faktycznie- przy obróbce miedzi stosuje się małe obroty i mały posuw + duuużo chłodziwa.

Edytowane przez pc_max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też próbować tak, jak kiedyś robił DangerDen i Enzotech, czyli nie frez, a odlew precyzyjny. :D

 

Ale pc_max ma rację, bez tarczy nie podchodź nawet do frezów "cienko-pinowych/finowych". Przypatrz się takim konstrukcjom, jak Raystorm/CPU-370/Kryos. Wszystkie wykonane tą samą techniką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale pc_max ma rację, bez tarczy nie podchodź nawet do frezów "cienko-pinowych/finowych". Przypatrz się takim konstrukcjom, jak Raystorm/CPU-370/Kryos. Wszystkie wykonane tą samą techniką.

 

Nie do końca się z tym zgodzę. Raczej elektrodrążarką są wykonane.klyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden kolega z tego forum wykonał takie bloki:

 

http://i47.photobucket.com/albums/f169/Misiu15go/gielda%20bloki/gpu%20cube/2.jpg

 

powiedzcie mi jak to jest zrobione ?

 

Wydaje się że 2 kawałki miedzi ze sobą złączone i na górę pleksa.

 

Jeden to płytka z finami, Drugi płytka miedziana z otworem okrągłym jako druga warstwa, i trzeci top z pleksy. Dobrze myślę ?

 

Inaczej nie naciął by frezem tarczowym finów w środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta mosiężna część z otworem, była zlutowana ze miedzianym spodem z tego co pamiętam. Sam top chyba jest z poliwęglanu.

Jak szukasz produkowanych rodzimych bloków, to ostały się do dziś tylko MNP od Kyńka, jeszcze prostsza konstrukcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden kolega z tego forum wykonał takie bloki:

 

http://i47.photobucket.com/albums/f169/Misiu15go/gielda%20bloki/gpu%20cube/2.jpg

 

powiedzcie mi jak to jest zrobione ?

 

Wydaje się że 2 kawałki miedzi ze sobą złączone i na górę pleksa.

 

Jeden to płytka z finami, Drugi płytka miedziana z otworem okrągłym jako druga warstwa, i trzeci top z pleksy. Dobrze myślę ?

 

Inaczej nie naciął by frezem tarczowym finów w środku.

 

Trochę pomagałem przy tych blokach i mam nadal 2 sztuki w domu ( w tym cube pro gpu nadal w kompie).

 

Spody są z 2 kawałków miedzi lub kawałka miedzi i kawałka mosiądzu.

Było z nimi sporo zabawy. Spód miedziany został stoczony w kształcie walca do wysokości ok 2mm. Potem ta część jest nacinana frezami piłkowymi. Nastepnie powstaje dopełnienie spodu zwykle mosiężne.

Wytoczony otwór w środku oraz rowek pod oring.

Oba kawałki są zlutowane domową metodą- topik pomiędzy i piekarnik ;)

Wbrew pozorom połączenie jest trwałe i niezawodne- blok na gpu ma coś koło 4-5 lat i nie nie przecieka itp..

 

 

Na cpu miałem uproszczoną wersję. Zamiast mosiężnej przelotki to poliwęglanowy top jest wydrążony i ma miejsce na piny oraz oring.

 

 

edit:

 

trochę fotek

 

 

 

http://imageshack.us/photo/my-images/214/img09256oq.jpg

 

http://imageshack.us/f/214/img09275mv.jpg

 

http://imageshack.us/photo/my-images/392/img11580bq.jpg

 

http://img140.imageshack.us/img140/1272/img2160zg2.jpg

 

 

 

Uprzedzę jendak,zęrpzy obecnych cenach miedzi oraz robocizny taki blok dzisiaj wyszedł by drozęj niżkupno dobrego bloku ze sklepu...

Edytowane przez 99tomcat
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm na swoim cnc nie dam rady użyć freza piłkowego, jedynie palcowy wchodzi w grę.

Bo niby mam wrzeciono do cięcia, ale tylko po linii poziomej.

 

 

A czy zamiast lutowania tych dwóch miedzianych elementów nie lepiej było zrobić top który by przykrył finy i połączył się z podstawą ? ot poprostu w topie frezować okrąg na głębokość finów.

 

Ja chcę popróbować aby nauczyć się używać mojego kolosa do takich drobnych elementów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...