Skocz do zawartości
ivanov

HR05 rozebranie podstawki

Rekomendowane odpowiedzi

Mam chyba dosyć nietypowe pytanie.

Otóż potrzebowałbym tak przerobić Thermalright HR-05 IFX SLI, aby jego podstawka była z drugiej strony niż normalnie (czytaj do góry nogami).

Z tego co kombinuję, to należałoby rozebrać stopkę (składa się z dwóch części) i złożyć ją do kupy, tyle że wcześniej obracając wszystko o 180 stopni.

 

Moje pytanie jest następujące – jak tą stopkę rozebrać, aby wszystko dalej było cacy (przewodnictwo cieplne stopka-heatpipe zachowane, a same heatpipe’y szczelne i nie spłaszczone)?

Podejrzewam, że wsadzenie dłuta pomiędzy jedną a drugą część stopki i walenie młotkiem nie jest najlepszym wyjściem :rolleyes:

Jak to ugryźć? Górna część jest przyklejona, a dolna (przewodząca ciepło) przylutowana do heat-pipe’ów, czy jak?

Gdyby góra stopki była przyklejona, to może całość mocno rozgrzać, wsadzić w imadło, a potem ciągnąć w dół?

 

Na zdjęciach dokładnie widać, że stopka to dwa osobne elementy.

 

post-182561-0-41619100-1297101683_thumb.jpg

 

post-182561-0-54992900-1297101700_thumb.jpg

 

Robił już ktoś coś takiego (szalonego)?

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelką (sensowną) pomoc i porady.

 

Eee, dział chyba dobry?

Niech to, do czego tego potrzebuję pozostanie na razie tajemnicą :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na co chcesz to wsadzić? Może lepiej sprzedać hr 05 ifx sli i kupić coś co zda egzamin?

 

Wierz mi, że przez tydzień głowiłem się nad tym i rozpatrzyłem wszelkie możliwości i po prostu NIC innego nie będzie pasować.

A jeżeli już pasuje to jest zdecydowanie zbyt mało wydajne oraz na dodatek zbyt głośne.

 

BTW, zawsze to będzie coś nowego :D

 

Niech to, do czego tego potrzebuję pozostanie na razie tajemnicą :razz:

 

Jeśli uda się to wykonać zrobię fotorelację z prac. Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na pewno będzie coś, co wykorzysta hr05 z odwróconą podstawką (thank you mr obvious).

 

A teraz do rzeczy - pytanie, czy to jest sklejone, czy to jest zlutowane.

Jeżeli sklejone, to pewnie jakiś mały przecinak i za ojczyznę. Jeżeli zlutowane, to imo grzanie jakimś palnikiem do skutku.

W przypadku, kiedy te dwie moje, jakże przemyślane, propozycje zawiodą - spisać wymiary i zrobić nową podstawkę, a tę zeszlifować do samych heatpipe i się jej pozbyć.

Możesz jeszcze w przypływie odwagi napisać do producenta - przy odrobinie fantazji ktoś Ci odpisze.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sklejone, to pewnie jakiś mały przecinak i za ojczyznę. Jeżeli zlutowane, to imo grzanie jakimś palnikiem do skutku.

 

Może jednak dwiza "bez majzla i młota to nie jest robota" ma rację bytu :)

 

Domyślam się, że dla lepszego przewodnictwa cieplnego dolna część jest przylutowana (do heat-piepe'ów), a z kolei górna do nich przyklejona, bo w sumie jak by to mieli zlutować :huh:

Kurczę przydał by się ktoś, kto zna technologię wytwarzania takich chłodziw. To by zdecydowanie ułatwiło "sekcję" pacjenta B-)

 

W przypadku, kiedy te dwie moje, jakże przemyślane, propozycje zawiodą - spisać wymiary i zrobić nową podstawkę, a tę zeszlifować do samych heatpipe i się jej pozbyć.

 

To raczej nie wchodzi w grę. Nie mam aż takiego parku maszynowego, ani doświadczenia ani zacięcia.

 

 

Dzięki za odzew. Zobaczymy co ludziska jeszcze skrobną.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inna opcja to przegiąć to w drugą stronę. Też jest ryzyko pęknięcia, mogą się pogiąć finy.

 

Zapewniam Cię, że takie coś z miejsca odpada.

 

Kiedyś chciałem sobie troszeczkę dogiąć HR-05 IFX (bez SLI), ale dałem sobie spokój, bo heat-pipe'y zaczęły się zaginać do środka (zmniejszał się ich przekrój wewnętrzny).

Fakt, materiał, z którego HP są zrobione jest dosyć plastyczny (można je giąć normalnie w rękach) i byłoby to do wykonania, ale jestem przekonany, że po takiej operacji HP byłyby po prostu płaściutkie...

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sadzisz o tym by , gore podstawki wyszlifowac by byla plaska a w dole wywiercic taka mala dziorke jaka tam byla i tak to zamontowac ?

 

Gdyby nie zależało mi wydajności to bym tak najprawdopodobniej zrobił.

Sam na to wcześniej już wpadłem, ale odrzuciłem ten zamysł - niby jest fajny, ale niestety diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach.

Stopka jest z miedzi, a górna część z miedzi na pewno nie jest (zdaje się, że to stal).

Sporo pogorszyłaby się przewodność cieplna, a ona jest akurat w tym przypadku wysoce istotna.

 

Tak czy inaczej dzięki za pomysł.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś szukałem bo miałem podobny problem, i niektóre heatpipe'y da się poprostu wysunąć w ich długiej osi - zwykle po odpowiednim obruszaniu, w Twoim wypadku być może podgrzaniu jeśli tam jest lut. oczywiście głowy nie dam, że przekrój rurek jest jednolity na całej długości odcinka do wysunięcia. Wtedy tylko nakładasz podstawkę odwrotnie i po problemie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, czy ja wiem... Brzmi to sensownie, ale jak tak obejrzałem tego HRa to wydaje się, że te HP siedzą w podstawce naprawdę bardzo solidnie.

No nic, jak na razie nie będę tego wypróbowywać, ale kto wie co przyniesie przyszłość :wink:

Tak czy inaczej dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...