Skocz do zawartości
Drusek

Spore napięcie na uziemieniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie: czy napięcie na uziemieniu rzędu 100V jest 'ok' czy trza wymienić zasilacz? Mam Corsaira 650W i po podłączeniu ostatnio pod gniazdko bez bolca miałem ok 100V na obudowie (i całej reszcie). Sprawdziłem i to zasilacz tyle daje na obudowę. Dodam że mimo to komp stabilnie chodził. Obecnie mam podpiętego pod listwę i gniazdko z bolcem i oczywiście na obudowie napięcia nie ma - całość leci na uziemienie (przy okazji zastanawiam się czy przez to nie będę miał wyższych rachunków...?).

Edytowane przez Drusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie napięcie nie jest ok.U mnie było około 30V a wszystko przez to, że elektryk zerowania nie podłączył w skrzynce i jakieś tam zwarcie się robiło czy coś...wyszło dopiero wtedy gdy ojciec się kąpał w nowej wannie (ten prąd pojawiał się w pewnym obszarze w domu) i prąd go popieścił (dobrze, że to tylko 30V) także zasilacz wymień albo sprawdź w innym gniazdku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drusek tu masz wszystko wyjasnione: Przebicie na obudowe komputera i wszystkich urządzeń!

 

Powodem tego napiecia jest brak bolca podpietego do przewodu ochronnego. Wszystkie urzadzenia posiadajace wtyczke z dziurka na bolec MUSZA byc podlaczone do gniazdek posiadajacych te bolce (oczywiscie podpiete do przewodu ochronnego).

 

Pamietaj by nie przeprowadzac zadnych modyfikacji sieci elektrycznej samemu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz sie co tym martwic , w zasilaczu masz taki maly filter ktory podaje ok polowe napiecia sieciowego na obudowe ale o bardzo niskim natezeniu. Oczywiscie gdy jest bolec jest ono uziemione.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze nie zajrzales do linka ktory Ci udostepnilem, wiec jeszcze raz. Oto uproszczony schemat filtra zasilacza ATX:

Dołączona grafika

 

A nastepnie cytujac jedna z odpowiedzi:

Kondensatory (c3 i c4) w normalnych warunkach zwieraja do uziemienia wysokie harmoniczne częstotliwości sieci, w pewien sposób zapobiegaja powstawaniu krótkich impulsów tzw. szpilek napięcia. Normalne warunki to takie gdy ten obwód ma gdzie zwierać wspomniane zakłócenia.... Do uziemienia. W przeciwnym wypadku obwód ten mało że nie spełnia swojej funkcji, to jeszcze do tego tworzy dzielnik napiecia sieci podlaczony do obudowy urządzenia. W takim przypadku na obudowie urzadzenia wystapi połowa napiecia sieci - 115V wobec potencjału faktycznego urządzenia jak grzejnik czy rura wodociągowa - metalowa.

Edytowane przez Trawienny
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...