Skocz do zawartości
Vincent1982

Rozbudowa komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam następujący komputer w domu:

 

Procesor: C2D E4400

Ram: A-Data 6GB

Płyta: evga nforce 650i

Karta grafiki: Galaxy GF 8800 GE

Zasilacz: żadna firmówka, 400 W

 

Gry na kompie chodzą, a że gram głównie w MMO, nie potrzebuję super mocy. Niemniej - czasami zdarzy mi się zagrać w tytuły single-player - Fallout 3, Dead Space 2 (o dziwo, w natywnej na max detalach śmigał jak ta lala).

Monitor, który jest głównym - ma 22" z rozdziałką 1680 x 1050.

 

Początkowo myślałem nad kupnem całkowicie nowego komputera, ale być może da się na tyle pozmieniać podzespoły, że wycisnę coś jeszcze ze staruszka.

 

Nie ukrywam, że RIFT na max detalach nie chodzi zbyt pięknie. Również inne gry wymagają obcięcia wielu detali.

 

Moje pytanie brzmi następująco:

1) Przy opcji rozbudowy:

- jaką kartę graficzną wstawić, abym mógł spokojnie pograć w rozdzielczości 1680 x 1050. Od razu powiem, że Crysis mnie ani ziębi, ani grzeje, ale miło będzie pograć w Skyrim, czy inne nowości na max details.

- jaki zasilacz?

- jaki procek?

 

2) Przy kupnie nowego komputera potrzebuję informacji o tym:

- jaka płyta główna

- jaki zasilacz

- który procek SandyBridge (sorry - I'm AMD hater, nigdy więcej nie tknę ich chłamu - nie chce mi się zaczynać tematu ile się namordowałem z ich żałosnymi produktami)

- jaka karta graficzna pod rozdziałkę 1680 x 1050 (nie planuję w najbliższych 4 latach zmiany monitora)

- obudowa

- RAM

 

Dysków i napędów nie potrzebuję.

 

Cena - wiadomo, nie chcę przetracić majątku na komputer, ale jeżeli dany zestaw będzie wart, to mogę za niego zapłacić. To zabrzmi jak nieudolne tłumaczenie się, ale jestem około rok do tyłu z nowinkami sprzętowymi, a obecnie nie mam aż tyle czasu, aby prześledzić testy, opinie. Dlatego pytam Was, bo macie z pewnością większą wiedzę. Liczę na pokaźne grono odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym jednak podać przynajmniej jakieś orientacyjne widełki cenowe ile jesteś w stanie wydać na rozbudowę, a ile na nowy komputer, żeby było się łatwiej określić z propozycjami. Bo dla jednego np. 2000 zł za zestaw to jest tanio, a dla drugiego to kosmos...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co sugerować się tym, że się kiedyś na jakimś produkcie sparzyło. Na takiej zasadzie też mógłbym powiedzieć, że Intel to chłam i nigdy więcej.

Kilka lat temu przez półtora roku musiałem się w pracy męczyć na Celeronie 2GHz (P4), a kolegom którzy mieli Athlony XP/Sempromy 1,8GHz kompilacje czy testy automatyczne nawet dwa razy szybciej chodziły.

Tylko że tak naprawdę uogólnianie takich jednostkowych przypadków nie ma żadnego sensu.

Zresztą od połowy 2006 roku, od wypuszczenia Core 2 to Intel ma najwydajniejsze rozwiązania, a AMD ma bardziej wydajne w niższych przedziałach cenowych. Zatem przy zakładanym budżecie to i tak będzie Intel.

 

Ceny mocnych używanych quadów na LGA 775 (Q9x50) są wyższe niż nówek SandyBridge a wydajność o wiele niższa. Zatem minimum co warto zmienić przy upgrade to:

 

Procesor: Intel Core i5-2500K - 792zł

Płyta: Gigabyte GA-P67A-UD3 - 451zł

Pamięć: Goodram 2x4GB 1333MHz - 294zł

Grafika: Gigabyte Radeon HD6850 - 650zł

 

Razem jakieś 2200zł z wysyłką.

 

Zasilacz jeśli nie jest na liście bomb zegarowych i ma mocną linię 12V, czyli około 350W/29A, to może zostać. Powiedz jaki to konkretnie model. Jeśli ten "niemarkowy" to np. Delta/Fortron/Modecom MC nie ma potrzeby wymieniać.

 

Edit: zamiana płyty i grafiki

Edytowane przez miron_p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą - nigdy nie należy uogólniać. Sam kiedyś miałem słynnego AMD Athlon II ;)

 

Zasilacz sprawdzę po pracy, ale to może być nieco gorsza niefirmówka.

 

Zestaw praktycznie w całości odpowiada temu co oczekiwałem. Jedynie karta. Nie chodzi o wydajność - ta jest mi znana. Od kart AMD odrzucają mnie... sterowniki. Brak PhysX jakoś przeżyję, tym bardziej, że nie jest to jeszcze zbyt nagminnie wykorzystywana technologia. Chociaż z bólem :P

 

Być może dramatyzuję za bardzo - miło będzie, jeżeli ktoś posiadający karty AMD wypowie się na temat sterowników i problemów z grami. A nie ma co ukrywać - jest to aktualny temat.

 

Jeszcze prosiłbym o podanie jaką obudowę najlepiej obecnie kupić. Zależy mi nie na ilości wiatraczków, ale na tym, aby obudowa była bardzo przyszłościowa - czyli jak pojawią się karty 50cm, to abym je włożył :P

Dużo słyszałem o polskiej obudowie SilentiumPC dobrych i złych rzeczy. Z tych złych: 3 dyski twarde bardzo mocno przenoszą drgania na całą obudowę, co z miejsca dyskwalifikuje ją jako rzecz wartą uwagi. Zastanawiałem się nad Fractal Design DEFINE R3 BLACK • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław jednak nie mogę znaleźć informacji na temat grubości blach użytych we fraktalu. Również Cooler Master CM-690 II BLACK • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław jest całkiem, całkiem. OWszem - brak USB 3 na panelu po jakimś czasie będzie męczące. A może jest jakaś obudowa, która ma na panelu chociaż jedno USB3 i jest przestronna + mocno wytłumiona? Fajnie będzie poczytać Wasze propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wlasnie nie jest to za bardzo aktualny temat. Sterowniki nie sa zle czasem zdazaja sie jakies bugi ale u konkurencji jest to samo. Sa na podobnym poziomie co nvidiowskie.

Ja problemow ze sterownikami nie odczuwam a w wiekszosc nowych gier gram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor: Intel Core i5-2500K - 792zł

Płyta: Gigabyte Radeon HD6850 - 451zł

Pamięć: Goodram 2x4GB 1333MHz - 294zł

Grafika: Gigabyte GA-P67A-UD3 P67A-UD3 - 650zł

 

Razem jakieś 2200zł z wysyłką.

 

Ten zestaw jest ok. (nazwa grafiki i płyty na odwrót).

Ma sens jeszcze modernizacja procesora na używany Q6600, ale tylko, jeśli chcesz wydać jak najmniej, przy czym za rok nawet i Q6600 może być niewystarczający. 2500K starczy na znacznie dłużej.

Do 1680x1050 HD6850 jest optymalna, ewentualnie GTX 460 1GB.

Zasilacz starczy markowy 450W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych złych: 3 dyski twarde bardzo mocno przenoszą drgania na całą obudowę, co z miejsca dyskwalifikuje ją jako rzecz wartą uwagi.

Odnośnie obudowy, to z twoimi wymaganiami za bardzo ci nie doradzę.

Jednaj jeśli masz tyle dysków twardych to wstrzymaj się z zakupem.

W obecnych chipsetach P67 ryzykowne jest podłączanie urządzeń do SATA II, a złącza SATA III są typowo tylko dwa.

Poczekaj aż wejdą do sklepów płyty z poprawionym chipsetem w wersji B3, co ma nastąpić w początkach przyszłego miesiąca.

Edytowane przez miron_p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie obudowy, to z twoimi wymaganiami za bardzo ci nie doradzę.

Jednaj jeśli masz tyle dysków twardych to wstrzymaj się z zakupem.

W obecnych chipsetach P67 ryzykowne jest podłączanie urządzeń do SATA II, a złącza SATA III są typowo tylko dwa.

Poczekaj aż wejdą do sklepów płyty z poprawionym chipsetem w wersji B3, co ma nastąpić w początkach przyszłego miesiąca.

 

Tak właśnie zrobię.Niby można wymienić, niby gwarancja, ale wolę nie ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

tu ponownie ja :)

 

zmieniły się trochę plany. Do gier kupię notebooka MSI GX740.

 

Ale sprawa rozbudowy komputera powraca. Tym razem, wymiana procka nie wchodzi w grę. Bardziej chcę wymienić kartę graficzną, gdyż GT 8600 GE zaczyna dostawać zadyszki w 1680x1050 (5500 punktów w 3dMark06).

 

Mam dokładne dane co do zasilacza napędzającego mojego "demona" prędkości:

 

to: TRACER mgb-400atx

 

Moje pytanie brzmi, jaką kartę graficzną i jaki zasilacz polecacie (Tracer raczej nie uciągnie nowej grafiki).

 

Koszta - powiedzmy, że jak najtaniej. Bez szaleństw.

 

Ok, już wiem jaką kartę graficzną kupię.

Wybór padł na GF GTX260

 

Niestety, potrzebuję propozycji co do zasilacza.

 

PS. Jeżeli ktoś zna lepszą alternatywę dla tego GF'a w podobnej cenie, niech da znać:)

Edytowane przez Vincent1982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma lepszej alternatywy dla tej grafy.

Co do zasilacza to zalezy ile bys chcial wydac ?

Ponizej 100 sa fortrony 350/400w na allegro , i to jest minimum jakie powinnes miec.

Oczywiscie drozej dostaniesz lepszy zasilacz , wszystko zalezy ile bys mogl wydac na niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że karta GTX260 jest do wyrwania za 350zł, to na zasilacz do 300zł max. (bardziej 200-250)

Nadmieniam, że nie zamierzam kręcić karty. Może lekko procesor o ile Core2Duo E4400 2.0ghz będzie mocno ograniczał GTX'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozbudować kompa żeby w miare chodził mi ghotic III

to parametry mojego kompa

 

 

Płyta główna

Typ procesora Intel Celeron D 336, 2800 MHz (21 x 133)

Nazwa płyty głównej Asus P5GPL-X (3 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Mikroukład płyty głównej Intel Grantsdale i915PL

Pamięć fizyczna 1024 MB (PC3200 DDR SDRAM)

Typ BIOS'u AMI (08/02/05)

Port komunikacyjny Replacement of the Serial Enumeration Service (COM2)

Port komunikacyjny Port drukarki ECP (LPT1)

 

Ekran

Karta wideo ATI Radeon X300/X550/X1050 Series Secondary (256 MB)

Karta wideo ATI Radeon X300/X550/X1050 Series (256 MB)

Akcelerator 3D ATI Radeon X300 (RV370)

Monitor LG Flatron L1730S [17" LCD] (152988000)

 

Multimedia

Karta dźwiękowa Intel 82801FB ICH6 - High Definition Audio Controller [C-0]

 

nie chce wchodzic w koszty 100-150 zł

 

z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...