Skocz do zawartości
sentinel88

DDR II - czas na zmiany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

obecnie posiadam 2GB pamięci pracujące w dual-channel GR800D264L5/2GDC i na mojej płycie głównej pozostają jeszcze 2 wolne sloty na kolejne kości. W związku z tym, że DDR II powoli ale jednak będzie odchodził w niepamięć chciałbym rozszerzyć ilość RAMu. Oczywiście na obecną chwilę posiadam WINDOWS XP 32bit ale kolejny system to będzie niewątpliwie WINDOWS 7 64bit, który ma naturalnie większe wymagania.

Chciałbym zwiększyć RAM na obecną chwilę nie odkładając tego na później nauczony przykrym doświadczeniem, że w przypadku zmniejszania podaży kości pamięci ich ceny pójdą nieracjonalnie w górę. (tak miałem z SDRAMem). I dlatego lepiej nie odkładać tego 'na później' mimo, że nie skorzysta się z takiej ilości RAMu w Windows XP 32bit. Tym bardziej, że Gigabyte GA-MA78GM-S2H pozwoli nawet na włożenie 6cio-rdzeniowca więc rozbudowa tej platformy ma jakiś sens.

 

Są więc 3 opcje:

A) 2x1GB: GOODRAM 2GB (2x1GB) DDR2 800MHz CL5 (GR800D264L5/2GDC) - porównanie cen w sklepach internetowych

B) 2GB: GOODRAM DIMM DDR2 2GB 800MHz BOX (GR800D264L5/2G) - porównanie cen w sklepach internetowych

C) 2x2 GB: GOODRAM 4GB DDR2 800MHz DUAL (2x2048MB) CL5 (GR800D264L5/4GDC) - porównanie cen w sklepach internetowych

 

Mam więc następujące pytania:

1. Którą z opcji warto wybrać i dlaczego?

2. Czy jest sens inwestować w dual-channel (większa wydajność?) i zajmować sobie kolejne 2 gniazda na płycie głównej?

3. Czy warto wstrzymać się jednak z rozbudową licząc, że kości DDR II stanieją?

 

Jeżeli na takie pytania padły już na tym forum odpowiedzi to proszę mi wybaczyć ale przeszukiwałem już trochę i nie znalazłem takich odpowiedzi - proszę mi więc wskazać :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.GOODRAM 2GB (2x1GB) DDR2 800MHz CL5 (GR800D264L5/2GDC) - porównanie cen w sklepach internetowych dlatego, że będziesz miał dual channel

2. jest sens, bo w trybie jednokanałowym masz 64 bity, przez co wydajność jest mniejsza, a w dual channel masz 128 bit i jest większa wydajność w windows 7 64 bit, no i w grach oczywiście zauważysz sporą różnicę wydajności

3. kupuj teraz, bo wg. mnie kości nie stanieją, na przykład z rok temu kupowałem kości ddr1 po 100 zeta za sztukę nówki oczywiście goodrama a teraz nową najtańszą goodrama za 105 zeta na allegro można kupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czyli inwestowanie w 2x 2GB to jednak niepotrzebny wydatek nawet mając na uwadze większe zapotrzebowanie WIN 7 64bit?

 

Jeżeli dual-channel da w tym przypadku różnicę w wydajności to w takim razie w to zainwestuję.

Nota bene to w 2008 roku wydałem na te pamięci 109 zł a teraz będę musiał zapłacić jakieś 110-115 zł - a podobno podzespoły komputerowe to jedna z najgorszych możliwych lokat pieniędzy :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz mam pamięci z sygnaturki 4 gb razem i do windowsa 7 64 bit wystarczają w zupełności, moim zdaniem też ci wystarczy, a jak z tymi lokatami jest to ja niemam pojęcia poprostu kupuję i już.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

gdy zdecydowałem się już na zakup GR800D264L5/2GDC w jednym ze sklepów okazało się, że zamiast w/w mogą mi zaoferować dokładnie taką samą ale opóźnienie CL6...

 

powiedzieli mi że nie zauważę różnicy pomiędzy pierwotną wersją CL5 a CL6

 

1. Czy są jakieś różnice pomiędzy tymi opóźnieniami i czy mogę je odczuć teraz bądź w przyszłości?

2. Czy jeżeli teraz wezmę dual-channel z Cl6 nie spowoduje już spadku wydajności tej pamięci którą już mam na płycie głównej czyli CL5?

Edytowane przez sentinel88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, w cl6 w grach zauważysz różnicę (spadek 10 do 11 klatek w stosunku do cl5) cl5 są szybsze szukaj w innym sklepie lub alledrogo CL5 oczywiście :)

 

1. Jest różnica 2 - 3ns i możesz je odczuć w grach

2. Jeżeli w dualu dasz cl5 i cl6 to mogą ze sobą nie współgrać, przez co może zmniejszyć ci się wydajność

 

Jak chcą ci wcisnąć cl6 to lepiej poszukaj na allegro cl5 i zamów, teraz nawet bez konta możesz zamawiać.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się chyba :wink: , chodziło mi o to czy ta druga para pamięci CL6 spowoduje spadek wydajności tej pierwszej pary 2x1GB którą już mam

 

Chodzi o to, że będą teraz 2 duale i czy ten drugi dual-channel spowoduje spadek wydajności również tego pierwszego?

 

Mam konto na Allegro :) , ale tam wybór tej pamięci GR800D264L5/2GDC jest mniejszy.

Sytuacja przedstawia się tak: tą CL6 w ramach 'pomyłki' sprzedawcy mogę dostać za 100zł

a CL5 mogę dostać za 111zł w neo24 (razem z dostawą do PWO)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@patmil18

Przestań ludziom wciskać ciemnotę,jak nie polecasz przedpotopowych kart graficznych,to teraz jeszcze dajesz popis swojej znajomości w temacie o pamięciach.

 

@sentinel88

Ram kup w jednej kości 2GB najtaniej jak znajdziesz, dual ma małe znaczenie,nawet nie poczujesz różnicy w codziennym użytkowaniu (chyba,że bawisz się w marki),to samo tyczy się cl6..która zapewne też pójdzie na cl5. Poza tym 2GB będzie łatwiej w przyszłości sprzedać.

Edytowane przez Gr3gory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, w cl6 w grach zauważysz różnicę (spadek 10 do 11 klatek w stosunku do cl5) cl5 są szybsze szukaj w innym sklepie lub alledrogo CL5 oczywiście :)

 

1. Jest różnica 2 - 3ns i możesz je odczuć w grach

2. Jeżeli w dualu dasz cl5 i cl6 to mogą ze sobą nie współgrać, przez co może zmniejszyć ci się wydajność

 

Jak chcą ci wcisnąć cl6 to lepiej poszukaj na allegro cl5 i zamów, teraz nawet bez konta możesz zamawiać.

Pozdrawiam

 

Na razie to można odczuć ból brzucha i zajady ze śmiechu - skąd Ty się urwałeś bajkopisarzu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to teraz mogę być chyba tylko pewien tego, że kupię GOODRAMa... bo działa mi na tej płycie bez zarzutu

 

zamówienie złożone na GR800D264L5/2GDC bo tylko do tych mogę mieć pewność, że nie będą robiły problemów z Gigabytem, w wydajności pewnie nie odczuje różnicy ale będę miał spokój już z RAMem do końca żywota tego komputera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...