Skocz do zawartości
AndyN

Asus A7n8x/-x/-e/-deluxe-porady Problemy


Rekomendowane odpowiedzi

Gdzieś znalazłem info o tym, że do MB Asus A7N8X-E można podłączyć dodatkowy czujnik temperatury. Sam czujnik bym wykombinował, lecz nie mogę znaleźć na płycie pinów, do których można by go podłączyć. No i oczywiście nie wiem, czy ten dodatkowy czujnik to nie ściema.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompletna solucja SATA do płyty głównej Asus A7N8X-E Deluxe

 

Witam.

Wczoraj kupiłem dysk Seagate Barracuda 7200.10 ST3250410AS 250 GB. Instalacja poszła dość gładko (najpierw odpaliłem kompa na starym dysku, zainstalowałem sterownik kontrolera SATA, a później sklonowałem partycję systemową Ghostem na nowy dysk). Jeżeli idzie o wydajność, to dysk wcale nie odczuwa, że pracuje w trybie SATA 150. Transfery są takie jak powinny być, czyli 93 MB/s maksymalnie, a średnio 83 MB/s. Ale pojawił się też problem. Otóż Speedfan wariował przy odczycie temperatury dysku. Czasem pokazywał dobrze, czasem 0 stopni, a momentami nawet nie wykrywał dysku, więc postanowiłem coś z tym zrobić:

 

1) Aktualizacja biosu kontrolera Sil 3112 SATA Raid.

Ściągnąłem oficjalne najnowsze biosy do płyty Asus A7N8X-E Deluxe i Sil 3112. Pobawiłem się Cbromem i zaktualizowałem bios SATA w biosie płyty.

Wersja Biosu płyty: 1013, kontrolera: 4284

2) Ściągnąłem najnowsze sterowniki do Sila 3112,

3) Wgrałem uaktualniony bios do płyty głównej,

4) Zainstalowałem nowe sterowniki.

 

Wyniki mojej pracy są następujące:

1) Speedfan dobrze odczytuje temperaturę dysku bez absolutnie żadnych problemów,

2) Średni transfer wzrósł o ~1 MB/s. (nie myślcie, że to błąd pomiarowy),

3) Podobno wzrosła liczba obsługiwanych dysków i napędów CD.

 

Oto link do już zmodyfikowanego biosu oraz najnowszych sterowników:

Pakiet SATA

 

Paczka zawiera:

-oryginalny najnowszy bios płyty głównej A7N8X-E Deluxe z uaktualnionym najnowszym oficjalnym firmware kontrolera SATA,

-najnowsze oficjalne sterowniki SATA, (WinXP, 2K, 98_Me, Vista),

-najnowszą wersję aplikacji konfiguracyjnej macierz.

 

A.. no i jeszcze małe OT :) Wbrew temu co się czyta o tym modelu dysku, muszę powiedzieć, że jest niesłyszalny! Mam go zamontowanego w gumowej "kołysce", więc nie przenosi drgań na obudowę. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to prześlę zdjęcia.

Edytowane przez slawex1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Posiadam płytę Asus A7N8X Deluxe i mam problem z zainstalowaniem dysku Sata 750GB. Mianowicie po podłączeniu go i włączeniu komputera zaczyna się ładować normalnie, ale potem pojawia się komunikat:

 

Press <Ctrl+S> or F1 to enter RAID utility

 

0 SAMSUNG HD753LJ

 

Wg instrukcji powinno pojawić się dalej 'Create RAID Set' itp, ale nie - nic zupełnie się nie dzieje. Ten komunikat pojawiał się wcześniej, ale po chwili znikał, gdyż nie było żadnego dysku sata. Z kolei zastosowanie sie do tego komunikatu, jak nie ma dysku Sata też nic nie dajebo komp mówi, że nie ma dysku sata i lipa.

 

Nic dalej się nie dzieje - jakby się zatrzymał, ale nie zawiesił, bo można resetować za pomocą klawiatury i to wszystko. Nawet, jak jest podłączony stary dysk dodatkowo, również stoi w tym miejscu. Jak chciałem zainstalować system XP, to też zmiana w biosie, żeby najpierw bootował cd, nic nie daje, gdyż normalnie przy zwykłym dysku bootuje odpowiednią jednostkę dopiero po tym komunikacie, a że stoi w tym miejscu, to nie można nic zrobić.

 

Czy ktoś wie, jak mam sobie z tym poradzić?

Jestem dość zielony w tym, więc jeśli można, to prosiłbym w miarę prosto opisać.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, w ogóle co ty chcesz zrobić ?? Założyć RAID mając jeden dysk??

Pokazuje Ci normalnie dysk podpięty do kontrolera ale nic więcej z tym nie zrobisz.

Uruchom płytę z systemem, potem wciskasz F6 wsadzasz dyskietkę ze sterami SATA i instalator już powinien bez problemu widzieć dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, w ogóle co ty chcesz zrobić ?? Założyć RAID mając jeden dysk??

Pokazuje Ci normalnie dysk podpięty do kontrolera ale nic więcej z tym nie zrobisz.

Uruchom płytę z systemem, potem wciskasz F6 wsadzasz dyskietkę ze sterami SATA i instalator już powinien bez problemu widzieć dysk.

Nie chodzi o to, że ja chcę założyć RAID, tylko przytoczyłem komunikat, który mi wyskakuje i na żadną komendę nie reaguje (pewnie dlatego, że jest jeden dysk, ale nie wiem, bo mam za mało wiedzy).

Sęk w tym, że nie mogę zainstalować systemu na tym dysku, czy nawet na dysku IDE, ponieważ NAJPIERW jest ten komunikat, na którym wszystko się zatrzymuje, jeśli jest podpięty dysk SATA, a dopiero potem komputer bootuje się z płytki. Jeśli natomiast nie ma dysku SATA, to komunikat po chwili znika i kamputer ładuje się dalej. Nie wiem co zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Press <Ctrl+S> or F1 to enter RAID utility

 

0 SAMSUNG HD753LJ

 

Wg instrukcji powinno pojawić się dalej 'Create RAID Set' itp, ale nie - nic zupełnie się nie dzieje. Ten komunikat pojawiał się wcześniej, ale po chwili znikał, gdyż nie było żadnego dysku sata.

Nie trzeba nic wciskać (Ctrl+S i F1). Nie powinno się pojawić Create Raid Set. Wcale nie musisz włazić do ustawień kontrolera.

1. Ustawiasz kompa na botowanie z CD.

2. Instalujesz Winde (pewnie będą potrzebne sterowniki kontrolera SATA na dyskietce).

3. Ustawiasz kompa na botowanie z SATA, czyli w Biosie płyty powinno być SCSI lub RAID (nie pamiętam już).

4. Komputer powinien działać. Po uruchomieniu Windowsa ew. zainstaluj najnowsze stery do kontrolera SATA.

 

Jeżeli masz płytę A7N8X-E (Deluxe) to wgraj zaktualizowany bios (zaraz nad Twoim pierwszym postem).

Edytowane przez slawex1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyłączyć RAID na tej płycie??? Ponad pół roku temu kupiłem dysk SATA do kompa i nie mogę go podłączyć do tej pory bo przy uruchamianiu kompa wyskakuje Raid Utility i jako że mam tylko 1 dysk SATA nie da się nic w nim zrobić ani uruchomić dalej kompa. Szukałem w manualu, szukałem w Biosie, nigdzie nie ma. Błagam pomóżcie bo już rwę włosy z głowy.

Edytowane przez Misiolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to, że ja chcę założyć RAID, tylko przytoczyłem komunikat, który mi wyskakuje i na żadną komendę nie reaguje (pewnie dlatego, że jest jeden dysk, ale nie wiem, bo mam za mało wiedzy).

Sęk w tym, że nie mogę zainstalować systemu na tym dysku, czy nawet na dysku IDE, ponieważ NAJPIERW jest ten komunikat, na którym wszystko się zatrzymuje, jeśli jest podpięty dysk SATA, a dopiero potem komputer bootuje się z płytki. Jeśli natomiast nie ma dysku SATA, to komunikat po chwili znika i kamputer ładuje się dalej. Nie wiem co zrobić.

Witam,

 

Mam dokładnie ten sam problem (dysk również Samsung, tylko 1 TB). Czy udało Ci się go rozwiązać? Będę wdzięczny za praktyczne rady...

Edytowane przez jfiedorowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Mam pilne pytanie: czy płyta ta (a konkretnie kontroler SATA Sil 3112) obsługuje nagrywarki SATA? Muszę pilnie kupić nową nagrywarkę i chciałbym, aby była SATA, ale jak mam mieć z nią problemy....

Znalazłem trochę dokumentów na stronie Silicon Image (zanim usunęli ten chipset ze wsparcia), ale nie znalazłem o czym, czy obłśuguje napędy optyczne.

 

Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?

 

Wielkie dzięki za wszelką pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z płytą A7n8x Deluxe. Nie uruchamia bios (brak ekranu startowego, sygnału do monitora) się nie wydaje dźwięków o braku ramu, wiatraki kręcą się, dysk załącza, grafika robi cię ciepła, chipset też, ram też, procesor chłodny.

 

Przy stykach zasilania 3 z nich są lekko zbrązowiałe ale nie spalone.

Kondensatory są w porządku wizualnie żaden nie ma najmniejszego wybrzuszenia.

Nie było żadnego podkręcania

 

ram sprawny, grafika sprawna, dysk też, cpu nie sprawdziłem.

 

Bateria sprawna.

 

Nie przychodzi mi nic do głowy, czy bios mógłby sam z siebie paść? Czy tutaj pomoże wymiana kostki z nim na inną? Gdzie takie mógłbym dostać?

Edytowane przez mihalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

mam to samo, w sumie nie wiem od czego.

Chcialem zrobic update biosu, ale cos nie chcialo mi wczytac pliku.

Czyli nic sie nie stało. Probowalem tak kilka razy az po ktoryms komputer juz nie wstał...

Chyba juz od pol roku szykuje sie, zeby wymienic ta kostke, albo skombinować programator i wgrać bios od nowa :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ODKOPUJE

Mam pytanie, czy a7n8x-deluxe współpracuje w dual channel z pamięcią ocz4001024eldcper2-k? Zależy mi na szybkiej odpowiedzi. Pozdrawiam Asusomaniaków!

 

A masz dwie takie kosci...???

U mnie w dualu latają dwa microny 512 z jednym 1GB kingstonem, tak wiec to ze cos ma byc identyczne do duala to bzdura imo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Co moze byc przyczyna BSOD 0x00000007B i restartow, podczas instalacji Windows XP SP3 PL (a dokladniej ladowania systemu po skopiowaniu plikow instalacyjnych na HDD). Probowalem juz roznych metod i naprawde nie wiem jak zainstalowac XP SP3 PL na tej plycie glownej. Dodam, ze te same drivery SIL3112A SATA RAID z dyskietki dzialaja bez problemu podczas instalacji Windows 7 PL.

 

OK problem rozwiazany: zintegrowalem z Windowsem sterowniki 1.50 ze strony Asusa i poszlo.

 

Odnosnie Waszych problemow. Jezeli komputer startuje, ale nie ma obrazu i BIOS nie startuje to jest nadzieja !

 

Zrobilem eksperyment - wlozylem kosc BIOSu od Epoxa 8RDA+(2Mb) i Asus ruszyl przez chwile pokazujac ekran BIOSu.

 

Nastepnie probowalem flashowac kosc Asusa metoda "hot swap", czyli wymiana kosci BIOS podczas dzialania komputera (po uruchomieniu programu flas[ciach!]acego w DOS) na Epoxie, ale bez rezultatow. Tzn. flashowanie przebieglo poprawnie, ale kosc byla uszkodzona. Co oczywiscie nie oznacza, ze u Was sie to nie powiedzie.

 

Od razu mowie, ze pod Windowsem taki numer nie przejdzie przy uzyciu MagicFlash, WinFlash i pochodnych, jezeli rozmiar pamieci jest inny np. 2Mb vs 4Mb.

 

Finalnie zamowilem kosc z flashowaniem na allegro. Wyslalem mailem wsad w postaci spakowanego pliku BIN.

 

Na plycie Asusa A7N8X-E Deluxe pod naklejka z rewizja wersji BIOS jest nastepujacy uklad w obudowie PLCC32 o pojemnosci 4Mb:

 

PMC Flash

XXXXX

XXXX

Pm49FL004T-33JC

 

, gdzie X oznacza symbole przypisane do danej serii, a FL004 oznacza pojemnosc 4Mb.

 

Odnosnie demontazu kosci BIOS w obudowie PLCC32 to nie polecam zadnych metod z zarzywianiem drutu lub sznurkami. Podwazamy uklad w rogach zwyklym wkretakiem z plaskim ostrzem np. 2,0 x 40 i wyciagamy metoda dzwigni. To samo z drugiej strony po przekatnej ukladu.

 

Jeszcze wazna uwaga - od razu po wlozeniu kosci Asus nie ruszyl. Trzeba zresetowac BIOS zworka, czyli:

1) Wylaczami komputer z zasilania.

2) Wyjmujemy baterie.

3) Zmieniamy pozycje zwory z 1-2 na 2-3 prez krotka chwile.

4) Wkladamy baterie.

5) Podlaczamy zasilanie i uruchamiamy komputer.

 

Jezeli komputer nadal sie nie uruchamia to podejrzenie moze byc na zly styk w sockecie BIOSu - wyciagamy kosc BIOSu i wkladamy ponownie, ale nie do konca - najlepszy styk jest kiedy wyczuwamy najwiekszy opor, czyli faza poczatkowa. Uruchamiamy ponownie komputer. Jezeli nadal nic to polecam przyjrzec sie punktom lutowniczym przy uzyciu lupy powiekszajacej (sa w srodku socketa).

Edytowane przez limerro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam taki problem, zamontowałem sobie Athlona XP 3200+ oraz nowe chłodzenie zalmana na radeona X1950Pro, po odpaleniu kompa nie ma obrazu. Co może być nie tak?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Uszkodzony procesor - sprawdź na tym 2500+ jeśli go jeszcze masz;

2. Uszkodzona k. graficzna - sprawdź na innej karcie lub sprawdź czy bez karty komputer zgłasza beepami brak karty graficznej.

3. Nie podłączone dodatkowe zasilanie.

4. Za mała moc zasilacza na linii 5V do tej konfiguracji (mało prawdopodobne, jednak zasilacze nie są wieczne).

5. Uszkodzony przewód sygnałowy do monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Uszkodzony procesor - sprawdź na tym 2500+ jeśli go jeszcze masz.

2. Uszkodzona k. graficzna - sprawdź na innej karcie lub sprawdź czy bez karty komputer zgłasza beepami brak karty graficznej.

3. Nie podłączone dodatkowe zasilanie. Tu jest ok.

4. Za mała moc zasilacza na linii 5V do tej konfiguracji (mało prawdopodobne, jednak zasilacze nie są wieczne).

5. Uszkodzony przewód sygnałowy do monitora.

 

1. Mam, lecz 3200+ "ponoć" był ledwo używany. Kupowałem jako działający.

2. Też się nad tym zastanawiałem, może ją uszkodziłem podczas zmiany chłodzenia. Wszystko robiłem uważnie. :/

3. Tu jest ok.

4. Ten Tagan do kiepskich nie należy, ma mocy aż nadto, 500W (linia 5+ 28A).

5. Przewód jest ok, bo chodzi na pierwszym kompie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Mam, lecz 3200+ "ponoć" był ledwo używany. Kupowałem jako działający.

2. Też się nad tym zastanawiałem, może ją uszkodziłem podczas zmiany chłodzenia. Wszystko robiłem uważnie. :/

3. Tu jest ok.

4. Ten Tagan do kiepskich nie należy, ma mocy aż nadto, 500W (linia 5+ 28A).

5. Przewód jest ok, bo chodzi na pierwszym kompie.

 

1. W sumie zakup bez większego uzasadnienia, każdy 2500+ robi 2,2GHz (11x200), z 3200+ wiele więcej się nie wyciśnie niż z 2500+. Sprawdź więc na tym 2500+ co jest grane.

4. Do rewelacyjnych zasilaczy też nie należy Tagan 380 U01 - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne jak na platformę zasilającą cpu z linii 5V to 28A nie jest jakąś ogromną mocą, nawet jak będzie miał w sumie i 1,5kW.

 

Clear cmos robiłeś?

 

Zasilacz nie zaszkodzi otworzyć, sprawdzić kondensatory, przy okazji przegonić koty kurzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Barton 2500+ od początku nie chodził na 2200mhz, stąd się skusiłem na 3200+ po dość promocyjnej cenie. ;)

 

Clear cmosu nie robiłem, nie sądzę by to coś dało. Strasznie nie chce mi się znowu rozbierać całego kompa. Na bartonie 2500+ chodził jeszcze do grudnia bez problemów. :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro rano zrobię clear cmos i się okaże czy to był powód...oby. Pozdrawiam.

 

Clear cmos zrobiony, niestety to nic nie dało. :/ W weekend wsadzę radka X800XT i się okaże czy karta padnięta.

Edytowane przez Corso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...