Skocz do zawartości
AndyN

Asus A7n8x/-x/-e/-deluxe-porady Problemy


Rekomendowane odpowiedzi

No ludziska, jestem po walkach z BIOSem 1007. Tak to jeszcze dawno się nie naku...łem. Zacząłem zgłębiać tę opcję OPTIMAL dla CPU i za nic w świecie nie chce sie zmienic na Aggresive. Pozostaje nieaktywna. Myślę,że tak po prostu musi być. Pamiętacie jak w poprzednich BIOSach nie można było zmienić Spread Spectrum? Karas ma rev.1.04 i tam może być inaczej. Jednak róznic w wydajności podsystemu pamięci przez to nie ma. Porównywałem z BIOSem 1006. AIDA i Sandra pokazują prawie identyczne wyniki, różnica błędu pomiarowego ( wczorajsze testy Sandry wykazywały wzrost, ale ja się później kapnąłem proc pracował na FSB 205, a nie 200 jak zazwyczaj, zapomniałem zmienić w BIOSie po testach stabilności pamięci). Zanim doszedłem,ze nie da się tego zmienic straciłem 2 godziny i trochę nerwów. W kwestii stabilności systemu nic na szczęście się nie zmieniło ( no może poza wczorajszym incydentem z BSOD i zwiechami w HALO, na szczęście jednorazowymi). Nadal niestety nie mam lepszych :D pamięci by potestować max. FSB na timingach 222x. Myślałem o GeILach, TwinMosach, ale chyba jednak poczekam i dozbieram do OCZ. Póki co moje Kingstonki chulają 210 na 22211 i 220 na 2337 (synchro of koz :D, mogę wyżej, ale cl 2,5 nie uznaję )

Znalazłem wczoraj też trochę czasu by rozwikłać problem z najwydajniejszymi timingami. I muszę stwierdzić, że najlepsze są , uwaga, 2-2-2.....11! Zdecydowanie szybciej niż 2-2-2-6. Uatwienie jakiegokolwiek poniżej 5 to już spadek wydajności. Bardzo ciekawe jest 2-3-2-11, prawie tak wydajne jak 2-2-2-6, a daje się puścić na wyższym FSB (207 kontra 210). Zdecydowanie nie polecam 2-3-3-wszystko powyżej 7 oprócz 11 i wszelakich kombinacji z cl 2,5. Porażka. Sprawdziłem w AIDA i Sandra + losowo 3dMark2001 ponad 20 kombinacji, ale się opłaciło. Wiele zalezy oczywiście od samego modelu pamięci, w singlu czy dualu, rodzaju kości, ale macie przynajmniej jakąś wykładnię dla własnych prób.

JODLASTY, moje FSB 200 z podpisu jest wartośćią na jakiej działam na codzień. Ale jak chcesz to podaję co komp potrafi stabilnie przy "synchronicznym dualu" ( ale słowotwór :D ):

Pamięć 2-2-2-11 FSB 210 Vmem default

Pamięć 2-3-3-7  FSB 220 Vmem default

Pamięć 2,5-3-3-7 FSB 225 Vmem 2,7V (podbijanie Vmem wyżej nic już nie daje) (CPU 11,5x225 1,725 V - 2588 MHz)

 

Maks. stabilne CPU  12,5x212 1,825 V - 2650 MHz

 

PIETREK, pytałeś o wyniki w 3dMarku2001 - służę uprzejmie (zaokrąglone):

CPU 2200 (11x200) ,Radeon default (325/620) - 16720

CPU 2500 (12,5x200), Radeon default - 17840

CPU 2650 (12,5x212), Radeon 400/700 - 19110

3dMark03 - 6110.

Z takim procem, kartą i pamiątkami to możesz tylko innych w kompleksy wpędzać :( . Napisz na pocieszenie ile Cię taki zestawik jak masz kosztował??

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AndyN, wydajność JAK NAPISAŁEM mierzona była AIDĄ i Sandrą. Można też looknąc na pomiar z MemTesta.

Wheelerfan, dobrze zrozumiałeś intencje. Dzięki AndyN za znalezienie rozwiązania (szkoda,ze tak późno :cry: :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AndyN, wydajność JAK NAPISAŁEM mierzona była AIDĄ i Sandrą. Można też looknąc na pomiar z MemTesta.

Wheelerfan, dobrze zrozumiałeś intencje. Dzięki AndyN za znalezienie rozwiązania (szkoda,ze tak późno :cry:  :D )

:oops: :oops: :oops:

 

 

to forum na www.nforcershq.com jest czasem bardzo pomocne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wheelerfan, zestawik kosztował naprawdę niewiele więcej niż Twój. Wszystko jest kwestią przemyślanego doboru komponentów. Fakt, płytę kupiłem jak kosztowała 850 zeta, później wymieniałem na 2.0 z dopłatą 50 zeta. Procki wymieniam u znajomego w hurtowni z dopłatą róźnicy do nowego w aktualnych cenach (słowem używany ma cenę nowego, bo dla nich to bez różnicy, i tak walą własną naklejkę). Kingstonki nabyłem po długich włóczęgach na linii dom - sklep Ideał. Co przyszła dostawa to zawsze nie na takich kościach jak chciałem. W końcu znalazłem te Winbondy. Grafa to kupiony przez znajomego ,który wyleciał akurat do USA, referencyjny ATI, zapłaciłem za niego na polskie niecałe 1300 zeta, jak u nas dostępne tylko Sapphiry i Supergrace były po 2 tys. Teraz posiada dodatkowo radiatorki na pamięciach. Całość działa w budzie Chiefteca, nieco zmodowanej, wzbogaconej o 3 wentyle + jeden dodatkowy do chłodzenia grafy. No a procek pewnie nie miałby, aż tak dobrych osiągów gdyby nie Zalman ( na poprzednim Tt DragonOrb sądzę,że uzyskałbym jakieś 100 Mhz mniej).

Bo, aby złożyć dobry zestaw nie trzeba iść do sklepu i zamówić hi-end za 10k bez monitora. Tu trzeba sporego doświadczenia, ciągłej pracy przy konfigu, uzupełniania swych wiadomości poprzez choćby udział na forach dyskusyjnych, nie tylko polskich. I nagle się okazuje, że do kompa za 5 tys. nadęty pyszałek co wywalił bez mrugnięcia oka 10k nie ma się nawet co zbiżać, bo zostanie zjedzony wydajnościowo już przy pierwszym podejściu przez przemyślanie podkręcony i zoptymalizowany zestaw. I choć nie wiem ile macie lat i jakie doświadczenie, to może się nieco zagalopuję, ale z własnych przeżyć szczerze radzę: JEŚLI WIDZISZ, ŻE ZNAJOMY KUPIŁ SOBIE HIPER SPRZĘCIOR, A TY NIE MASZ TYLE KASY BY MIEC TAKI TEŻ, NIE PRZEZNACZAJ WSZYSTKICH OSZCZĘDNOŚCI CO MASZ I NIE ZAPOŻYCZAJ SIĘ, BY <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> UDZIAŁ W TYM WYŚCIGU SZCZURÓW. SIADAJ PRZED TYM CO MASZ, ODPAL NET I KOMBINUJ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wheelerfan, zestawik kosztował naprawdę niewiele więcej niż Twój. Wszystko jest kwestią przemyślanego doboru komponentów. Fakt, płytę kupiłem jak kosztowała 850 zeta, później wymieniałem na 2.0 z dopłatą 50 zeta. Procki wymieniam u znajomego w hurtowni z dopłatą róźnicy do nowego w aktualnych cenach (słowem używany ma cenę nowego, bo dla nich to bez różnicy, i tak walą własną naklejkę). Kingstonki nabyłem po długich włóczęgach na linii dom - sklep Ideał. Co przyszła dostawa to zawsze nie na takich kościach jak chciałem. W końcu znalazłem te Winbondy. Grafa to kupiony przez znajomego ,który wyleciał akurat do USA, referencyjny ATI, zapłaciłem za niego na polskie niecałe 1300 zeta, jak u nas dostępne tylko Sapphiry i Supergrace były po 2 tys. Teraz posiada dodatkowo radiatorki na pamięciach. Całość działa w budzie Chiefteca, nieco zmodowanej, wzbogaconej o 3 wentyle + jeden dodatkowy do chłodzenia grafy. No a procek pewnie nie miałby, aż tak dobrych osiągów gdyby nie Zalman ( na poprzednim Tt DragonOrb sądzę,że uzyskałbym jakieś 100 Mhz mniej).

Bo, aby złożyć dobry zestaw nie trzeba iść do sklepu i zamówić hi-end za 10k bez monitora. Tu trzeba sporego doświadczenia, ciągłej pracy przy konfigu, uzupełniania swych wiadomości  poprzez choćby udział na forach dyskusyjnych, nie tylko polskich. I nagle się okazuje, że do kompa za 5 tys. nadęty pyszałek co wywalił bez mrugnięcia oka 10k nie ma się nawet co zbiżać, bo zostanie zjedzony wydajnościowo już przy pierwszym podejściu przez przemyślanie podkręcony i zoptymalizowany zestaw. I choć nie wiem ile macie lat i jakie doświadczenie, to może się nieco zagalopuję, ale z własnych przeżyć szczerze radzę: JEŚLI WIDZISZ, ŻE ZNAJOMY KUPIŁ SOBIE HIPER SPRZĘCIOR, A TY NIE MASZ TYLE KASY BY MIEC TAKI TEŻ, NIE PRZEZNACZAJ WSZYSTKICH OSZCZĘDNOŚCI CO MASZ I NIE ZAPOŻYCZAJ SIĘ, BY <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> UDZIAŁ W TYM WYŚCIGU SZCZURÓW. SIADAJ PRZED TYM CO MASZ, ODPAL NET I KOMBINUJ.

Masz Hanu sporo racji! :D

Między innymi z powodów, które podajesz uczęstniczę w tym naszym mobowym forum. Jeszcze 3 miesiące temu nie wiedziałem o overclockingu absolutnie nic. Jedynym naprawdę w 100% przemyślanym zakupem w moim zestawie była właśnie płyta główna. Teraz wiem trochę więcej o overclockingu, jestem po nabyciu przyzwoitej zasiłki, a przed zakupem nowych pamięci RAM. Jestem starym zgredem i wyścig szczurów mnie nie interesuję, to dobre dla młodych nowobogackich. Ja chciałbym po prostu wyciągnąć max z tego co już mam, eliminując jedynie słabe punkty i wąskie gardła. Zestawik mój kosztowal mnie dotychczas łącznie z monitorem 6k i więcej dawac za kompa uważam za niestosowne, a przynajmniej na więcej mnie nie stać. Faktem jest, że miałeś większe możliwości (grafa i proc) i znacznie większą wiedzę w temacie (pamiątki, proc i inne). Liczę, że uchylisz rąbka tajemnicy (na razie w temacie pamiątek) i dzieki temu i inni będą mogli cieszyć się niezłymi osiągami.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OT: Tak czasem się zastanawiam. Panowie/Panie, ale szczerze :!: :!:

 

Ile macie lat :?: I może stan cywilny :?:

:lol:

 

Bo ja 28. Wolny

 

Tak mnie ciekawi, czy zabawa w komputer to dziedzina nastolatków, osób bez zobowiązań czy nie do końca ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do pamiątek to podjąłem już konkretną decyzję - będą to na 100% OCZ PC 3200 .Zastanawiam się tylko jeszcze nad konkretnym modelem i rozwiązaniem 2x256 czy 1x512. No i zastanawiam się jeszcze kiedy wpadnie jakaś kasa na ten "zbyteczny" wydatek.... :wink:

Gwoli porady, nie polecam do naszej płyty Corsairów XMS 3200. Problem nie tkwi w tym,że nie działają, ale w tym, że lubią wariować zaleźnie od wersji BIOSu płyty. Odsyłam oczywiście po dokładniejsze info na nforcershq.com

A jeśli potrzebujecie tanich pamięci "natychmiast", to może Ameryki nie odkryłem, ale spójrzcie tutaj i zobaczcie co zwykły TwinMos 2700 nawyprawiał z kosztującym 2k zestawem Mushkina...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanu napisalem ,ze nie uzywasz CL2.5 ,ale u mnie przestawienie na FSB200 pamieci na CL2.5 daje wyzsze wyniki!!! Tez mnie to zaskoczylo i ktos tutaj tez juz pisal ,ze tak mial ,wiec zobacz i daj znac jak jest u ciebie. Zaraz wgram ubera i zobaczymy co ten bios potrafi. I jeszcze takie spostrzezenie co do zwisow w Halo. Jezeli masz CAT3.8 czytalem na rage3d ,ze wlasnie one to powoduja. Ja przeszedlem cala gre na 3.7 bez zwiochy ,a moj brat gral kilka godzin i jedna zaliczyl ,wlasnie na 3.8. BTW mam 22.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanu napisalem ,ze nie uzywasz CL2.5 ,ale u mnie przestawienie na FSB200 pamieci na CL2.5 daje wyzsze wyniki!!! Tez mnie to zaskoczylo i ktos tutaj tez juz pisal ,ze tak mial ,wiec zobacz i daj znac jak jest u ciebie.

 

Potwierdzam u mnie to samo

dziwne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OT: Tak czasem się zastanawiam. Panowie/Panie, ale szczerze :!:  :!: 

 

Ile macie lat :?:  I może stan cywilny :?: 

:lol: 

 

Bo ja 28. Wolny

 

Tak mnie ciekawi, czy zabawa w komputer to dziedzina nastolatków, osób bez zobowiązań czy nie do końca ...

A co TY na TWEAKu dziewczyny szukasz?

tu jej nie znajdziesz

:lol: :wink:

 

ale widze ze kulegi w moim wieku bawia sie w podkrecanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na wstepie... 22 lata, "swiezy" overclocker o malym dorobku...

 

dzis postawilem swoja maszynke 11x200 synchro z pamiecia (jeszcze nie krecona). pod primem na ponad 4-ro godzinnym torture test komp byl grzeczny :) martwi mnie jednak napiecie +5V i temperaturka

 

idle: waha sie w granicach 4,865 - 4,92V, temp. 39C

tortury: wahania na poziomie 4,811 - 4,865V, kilkukrotnie pojawilo sie nawet 4,784V, temp. max 46C.

 

spisane z asusprobe2

 

kiepsko, nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niezbyt ciekawie ale i tak o niebo lepiej niż u mnie

:D właśnie zamówiłem zasiłke z siriusa i czekam niecierpliwie (Antec True Power 430W) myślę że poradzi sobie ona z napięciami bez najmniejszych problemów

Pozdrawiam !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisalem, że jestem zgred przy Was! 32 wiosny, żona i dwa egezemplarze bardzo udanych dzieci, w tym następca tronu przyszły kompkiller :twisted:

Tak jak to widac na załączonym zdjęciu po lewej :lol:

 

to moze zmienimy nazwe topiku na "ILE MASZ LAT uzytkowiniku ASUSA"?

i jeszcze mały zlocik by się przydał hehe

 

a ja kurde ciagle w pracy i konca nie widac

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do pamiątek to podjąłem już konkretną decyzję - będą to na 100% OCZ PC 3200 .Zastanawiam się tylko jeszcze nad konkretnym modelem i rozwiązaniem 2x256 czy 1x512.

Ponieważ też taką wersję przyjąłem i takiej sie będę trzymał (OCZ 3200) pochwal sie Hanu gdy odkryjesz dobre źródełko tych kostek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisalem, że jestem zgred przy Was! 32 wiosny, żona i dwa egezemplarze bardzo udanych dzieci, w tym następca tronu przyszły kompkiller :twisted:

Tak jak to widac na załączonym zdjęciu po lewej :lol:

 

to moze zmienimy nazwe topiku na "ILE MASZ LAT uzytkowiniku ASUSA"?

i jeszcze mały zlocik by się przydał hehe

 

a ja kurde ciagle w pracy i konca nie widac

pozdrawiam

Pomysł niezły :D . Możesz już Jodlasty zająć się organizacją tego zlotu :) Oczywiście przepustkę stanowić będzie topicowa płyta główna, więc komputerki trza bedzie wziąć ze sobą. Rozłożymy kompy i będziemy majstrować przez tydzień, aż wyciągniemy z wszystkich max mozliwości. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wam przedstawie jak u mnie to wygląda :

12V  --   12.98V

5V    --   4,75V

3,3V --   3,26V

Nieżle co nie !!??

 

P.S. Hanu ja znów do Ciebie z zapytankiem :D czy tego Zalmanna da się bezproblemowo zamontować ??

Pietrek, wyniki masz jak ja na moim CODESHICIE miałem. Czym Ty zasilasz Twój zestawik??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...