Skocz do zawartości
AndyN

Asus A7n8x/-x/-e/-deluxe-porady Problemy


Rekomendowane odpowiedzi

Wheelerfan, ja na Twoim miejscu jako pierwsze wymieniłbym grafę - jeśli trochę pogrywasz. Jesli nie to inwestycja w chłodzenie. Jeśli nie możesz zmienić budy by wszedł Zalman to jeśli już trzeba zmienić chłodzonko to proponuję dwie wersje - cicha i głośna. Cicha to TT Silent Boost + dwa wentylki ( nawiew i wyciąg) Zalman, Papst, Coolermaster. Głośna to do wyboru TT Volcano 11 Xaser Editon, Coolermaster Aero 7+ i do tego stosowne wentylki do budy. Ewentualnie można sie pobujać po sklepach zachodnich i jakiś radiator Swiftech lub Thermalright i oddzielnie dokupic do nich Papsta 80 mm. Byłoby to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, bo taką kombinacją nawet Zalman miałby problemik. Ale niestety kosztuje to dużo powyżej Zalmana ACu7000. Jeśli chodzi o pamięci to lepiej jakbyś poszukał jakichś zwykłych PC3200 z gwarancją bujania się na FSB 200. Wywalanie za dużo kasy na pamiątki dziś jest średnio opłacalne. Athlony FX 51 potrzebują pamięci ECC, niby potem ma być powrót do zwykłych, ale...już nie na 400 DDR tylko 533! Sam widzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałbym na śmierć! Obiecałem wczoraj wyniki OCZ PC3200 Platinium 2x256 MB. Właśnie wyciągnąłem karteluchę z testami. Na początek jedno:

NIE SĄ TO PAMIĄTKI DLA NASZEJ PŁYTY. Dlaczego? Sprawa jest prosta. Asus niestety zgodnie z moimi obawami nie radzi sobie dobrze z FSB w granicach 230. Jak pisałem wcześniej na takich pamiątkach z podpisu udało mi się pracowac na stabilnym 225 przy 2-2-2-11 i obniżanie timingów ani podbijanie napięcia, co dziwne, nic nie pomagało by to zmienić. Pomyślałem o czymś "mocniejszym". Wybór padł na OCZ. Aby nie marnować czasu walnąłem od razu z grubej rury ( wszystko na mnożniku 9, aby częściowo wykluczyć proca:

 

FSB 220, 2-2-2-11, Vmem 2,7V - sprzęcior odpalił, MemTest i Prime bez zająknięcia.

FSB 222, j.w. - tak samo

FSB 225, j.w - serducho mocniej bije, bo jak by to było, gdyby zwykłe Kingstony były lepsze. Ale OCZ trzyma poziom i tortury wytrzymuje bez problemu. NB na płycie jakby nieco ciepławy :D

FSB 227, j.w - tu już byłem pełen obaw. Ale o dziwo wszystko działa i przechodzi testy.

FSB 230, j.w - bootuje, Winda wchodzi, ale...Prime podziękował. Hmm..., obnizamy timingi na 2-2-3-11. To samo. Obnizamy dalej 2-3-3-11. Dalej to samo. I już nawet zbicie do 2,5-3-3-11 nie zmieniło faktu. Pomyślałem o Vmem. Daję 2,8 V. Dobra. Prime leciał 2,5h i wszystko ok.

FSB 232, 2-2-2-11, Vmem 2,8V - bootuje winda wchodzi, Prime zwis po 6 minutach. Obnizyłem timingi od razu do 2,5-3-3-11, ale nic nie pomogło. NB bardzo ciepły.

I na tym boje sie skończyły - FSB 230, 2-2-2-11, Vmem 2,8V.

 

Wnioski: Nie sądzę by był to kres możliwości tych pamięci. Wszystko wskazuje na to, że płyta nie daje rady z tak wysokim FSB. NB był mocno ciepły. Proc pracował na 2070Mhz i napięciu 1,85V, też celowo aby wykluczyć procka. Przydałoby się zrobić moda na chipset, ale nie chcę ryzykować. Myśle,że nawet danie Vmem na 2,9V też by tu nic nie dało. Za mała różnica między FSB 230 a 232. Tym bardziej,że obniżanie timingów też nic nie dawało. Niby można było sprawdzić tę opcję na BIOSie Uber, ale uznałem to za niecelowe.

Są to pamiątki dla innych płyt - Epox i Abit, tam FSB można ciągnąc wyżej. Ale jeżeli komuś wystarczy 220-225 i ma do tego odpowiedni procek , który zniesie takie FSB to polecam jak najbardziej. Nie sądzę jednakże by wersje 512 MB tez tak się zachowywały. Z pewnośćią trzeba by odjąć od 230 jakieś 5-6 MHz. IMHO dla mnie zakup jest uzasadniony tylko tym ,że niedługo moje Kingstonki dla zwykłego śmiertelnika będą nieatrakcyjne i niewiele za nie dostanę ( chyba, że ktoś chce kupić z Was :wink: ) Jedynie pasjonat się połasi, bo wie co to Winbond bh6. Amen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanu: a może aktywne chłodzenie NB dało by coś? Wyższe FSB?

 

Wentylator?

 

WC?

:lol:

 

Kiedyś się zastanawiałem nad rozbudową mojego WC o ten element. Na razie na grafikę bloczek w kolejce zakupów stoi. Mate ma już w swej ofercie takie, zostaje tylko zamówić

:?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wheelerfan, ja na Twoim miejscu jako pierwsze wymieniłbym grafę - jeśli trochę pogrywasz. Jesli nie to inwestycja w chłodzenie. Jeśli nie możesz zmienić budy by wszedł Zalman to jeśli już trzeba zmienić chłodzonko to proponuję dwie wersje - cicha i głośna. Cicha to TT Silent Boost + dwa wentylki ( nawiew i wyciąg) Zalman, Papst, Coolermaster. Głośna to do wyboru TT Volcano 11 Xaser Editon, Coolermaster Aero 7+ i do tego stosowne wentylki do budy. Ewentualnie można sie pobujać po sklepach zachodnich i jakiś radiator Swiftech lub Thermalright i oddzielnie dokupic do nich Papsta 80 mm. Byłoby to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, bo taką kombinacją nawet Zalman miałby problemik. Ale niestety kosztuje to dużo powyżej Zalmana ACu7000. Jeśli chodzi o pamięci to lepiej jakbyś poszukał jakichś zwykłych PC3200 z gwarancją bujania się na FSB 200. Wywalanie za dużo kasy na pamiątki dziś jest średnio opłacalne. Athlony FX 51 potrzebują pamięci ECC, niby potem ma być powrót do zwykłych, ale...już nie na 400 DDR tylko 533! Sam widzisz.

Hanu!

ThX za sporo cennych informacji. Do zachodnich sklepów nie mam dojścia, więc będę szukał u nas. Jak znajde coś ciekawego na pewno jeszcze raz zapytam o opinię. Co do pamiątek na naszą mobo rozumiem, że przyzwoite PC 3200 tak, ale górnej półki nie ma co ruszać??

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AndyN, jak tylko zobaczyłem ,ze się zaczyna grzać od razu do boju poszedł na NB bezpośredni kontratak w postaci starego wentylka od Rivy TNT2. Od razu mu było chłodniej. Powtarzałem testy na 232 z i bez wentylka na NB i róznic nie było.

Wheelerfan, na to by wyglądało, jeśli nie masz zamiaru przeznaczać 1450 zeta lub polowy na wersję 2x256.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AndyN, jak tylko zobaczyłem ,ze się zaczyna grzać od razu do boju poszedł na NB bezpośredni kontratak w postaci starego wentylka od Rivy TNT2. Od razu mu było chłodniej. Powtarzałem testy na 232 z i bez wentylka na NB i róznic nie było.

Wheelerfan, na to by wyglądało, jeśli nie masz zamiaru przeznaczać 1450 zeta lub polowy na wersję 2x256.

Nad połową na 2 X 256 się ciagle waham. A możę 2 X 512 z niższej półki?? Tj. nie całkiej dolnej jak mam teraz ale coś markowego w trochę niższej cenie. A może OCZ 2 X 512 Mb, tylko, że po grafie i chłodzeniu??

Cały czas się zastanawiam, a wnioski z tego forum w tym głównie Twoje uwagi modyfikują moje preferencje i ich kolejność.

Na razie jest

1. grafa

2. chłodzenie

3. pamiatki

4. buda

5. proc

6. twardziel

7. inne zabawki

ale zastanawiam sie nad zmianą 1 z 2

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AndyN, jak instalowałeś system na JEDNEJ Barracudzie 120 SATA, to czy na początku wgrywałeś przez F6 stery do kontrolera SATA?

Hmmm, szczerze to już nie pamiętam. Trochę cxasu minęło. Ale CHYBA tak.

 

Jeśli jest to jedyny dysk twardy w systemie to bez sterowników z dyskietki instalka Windowsów nie zobaczy dysków. Bo nic z dysków HD nie jest podpięte do kanałów IDE

 

Chyba że coś bredzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanu: a może aktywne chłodzenie NB dało by coś? Wyższe FSB?

nie sądzę... ja chłodze NB wodą i to wodą o temperaturze 14C

max co uzyskałem to 215Mhz

 

u mnie procek chodzi 11X200Mhz i na takich ustawieniach jest stabilny jak skała po zmianie zasialcza na CHIEFTECa postanowiłem jeszcze go podkręcić.

I tak ustawiam go na 11,5X200Mhz procesor chodzi spoko

katuję go PRIME i innymi programammi, grami wszystko oki tylko jest jedno ale...no własnie....

czasami nie mogę za pierwszysm razem włączyć kompa i nie wiem jaka jest tego przyczyna. Wiatraczki sie kręcą ale procek nie postuje wyłączam go i włączam ponownie i zaskakuje, czasami musze to zrobic kilka razy.

może ktoś z was miał taki przypadek?

może wiecie czego to wina.....procka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, włąsnie przed chwilką testowałem mojego proca 200x11 na 1,75V. Bez problemu przeszedł 3Dmark 2001 i 2003 :) Po zrobieniu tych benchmarków w SpeedFanie miałem 64 C. Teraz po 5 min w Idle spadło juz do 54 i czekam aż dojdzie do tej stałej temp 50-52 :)

 

Btw: Mam pytanie, w biosie wyłączone mam Q-Fan a przy 3dMarku na wyzej napisanych ustawienieniach moj Falcon Rock zaczyna się robić naprawdę głosony. No i teraz to pytanie, czy to normalne ze przy wiekszych obciazeniach cooler zaczyna chodzic szybciej = glosniej mimo ze mam Q-Fan wyłączone :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, włąsnie przed chwilką testowałem mojego proca 200x11 na 1,75V. Bez problemu przeszedł 3Dmark 2001 i 2003 :) Po zrobieniu tych benchmarków w SpeedFanie miałem 64 C. Teraz po 5 min w Idle spadło juz do 54 i czekam aż dojdzie do tej stałej temp 50-52 :)

 

Btw: Mam pytanie, w biosie wyłączone mam Q-Fan a przy 3dMarku na wyzej napisanych ustawienieniach moj Falcon Rock zaczyna się robić naprawdę głosony. No i teraz to pytanie, czy to normalne ze przy wiekszych obciazeniach cooler zaczyna chodzic szybciej = glosniej mimo ze mam Q-Fan wyłączone :?:

64C?!! o dzizus :)

 

a ile ten twój FALCON ma obrotów przy takiej temperaturce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2300 to chyba w normie, te wiatraczki tak się kręcą

np w MBM jest jakis dzielnik /2

a moze ten SpeeDFan pokazuje źle te temp.

a ASUS PROBE co ci pokazuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, włąsnie przed chwilką testowałem mojego proca 200x11 na 1,75V. Bez problemu przeszedł 3Dmark 2001 i 2003 :) Po zrobieniu tych benchmarków w SpeedFanie miałem 64 C. Teraz po 5 min w Idle spadło juz do 54 i czekam aż dojdzie do tej stałej temp 50-52 :)

 

Btw: Mam pytanie, w biosie wyłączone mam Q-Fan a przy 3dMarku na wyzej napisanych ustawienieniach moj Falcon Rock zaczyna się robić naprawdę głosony. No i teraz to pytanie, czy to normalne ze przy wiekszych obciazeniach cooler zaczyna chodzic szybciej = glosniej mimo ze mam Q-Fan wyłączone :?:

64C?!! o dzizus :)

 

a ile ten twój FALCON ma obrotów przy takiej temperaturce?

Mój Artcic (z podpisu) przy 63 - 64C (pod Primem) ma 2220 - 2445 obrotów, a wg producenta 2800 to jego max. Ale trzeba uczciwie przyznać, że producent przeznaczył go do max. AMD XP3000+, który jest taktowany ździebłko niżej, więc reklamacji nie mam co wnosić.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe a jaki miałeśzasilacz Codegen cy coś gorszego :D :D :D :?:

 

btw: komp nie chodził przez 20 min, włączyłem go i trzyma temp jak narazie 47-49 C w idle :)

wcześniej miałem inny config z zasilaczem IMPET 300W :)

XP1800 nie był kręcony

myslę że ten procek tak miał

szczególnie latem miałem problem 58C chodzi,chodzi 59C zgon :)

i właśnie od tego zaczeła się moja zabawa z WC

w tej chwili ma 28C na procku i jak mi przekracza 30C to już się robie zły ;)

wtedy załączam wiatrak na chłodnicy na 12V a co niech sobie hałasuje i tak chłodnica jest na balkonie hehe najwyżej sąsiadaom będzie warczeć

ja mam szczelne okna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe a jaki miałeśzasilacz Codegen cy coś gorszego :D :D :D :?:

 

btw: komp nie chodził przez 20 min, włączyłem go i trzyma temp jak narazie 47-49 C w idle :)

wcześniej miałem inny config z zasilaczem IMPET 300W :)

XP1800 nie był kręcony

myslę że ten procek tak miał

szczególnie latem miałem problem 58C chodzi,chodzi 59C zgon :)

i właśnie od tego zaczeła się moja zabawa z WC

w tej chwili ma 28C na procku i jak mi przekracza 30C to już się robie zły ;)

wtedy załączam wiatrak na chłodnicy na 12V a co niech sobie hałasuje i tak chłodnica jest na balkonie hehe najwyżej sąsiadaom będzie warczeć

ja mam szczelne okna ;)

Dla mnie kosmiczna jest chłodnica na balkonie :D Między innymi dlatego, że nie mam balkonu :( . Jak Ty ją masz wyprowadzona na zewnatrz, że Ci nie ciągnie huraganem z przeciągu po nogach??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

to stare zdjęcie

w miejscach gdzie zaginają się węże są teraz kolanka

zapewniam że nic nie wieje

no i muszę jeszcze obudować chłodnice ale coś nie mogę się za to zabrać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jodlasty, wiem że mam duża temperature, ale co skąd biedny uczeń ma mieć $$$, już i tak się zadłużyłem od rodziców i kase która skąś nazbieram, to nie oddaje im tylko zbieram na nowe elementy kompa :) Dlatego też mam do wyboru jakaś większa obudowę do 120-130 zł albo jakiś lepszy wiatrak.. do Mojego Midi Towera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jodlasty!

Dla mnie bomba, ale raczej dla 2300 Mhz tego nie powtórzę (mówilem już, że nie mam balkonu :)) Powiedz mi jeszcze jedno, jak przychodzą mrozy to chyba kompa nie wyłączasz?? Czy może w ogóle mu mrozy nie straszne (dokładniej jego chłodzeniu wodnemu)??

P.S. Powiedziałem żonie, że też muszę takie zrobić, to mi powiedziała, że wylecę z kompem do piwnicy. Nie wiecie dlaczego?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaska najwiekszy problem

człowiek chce tyle rzeczy do kompa kupic a tu qupa

ja tez nie mam kaski

kombinuje jak mozna, skladam ludziom kompy, sprzedaje swoje części od komputera ludkom co sie nie znaja za "dobra" cene i jakos sie wymienia na nowe-lepsze

trzeba sobie jakos radzic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jodlasty!

Dla mnie bomba, ale raczej dla 2300 Mhz tego nie powtórzę (mówilem już, że nie mam balkonu :)) Powiedz mi jeszcze jedno, jak przychodzą mrozy to chyba kompa nie wyłączasz?? Czy może w ogóle mu mrozy nie straszne (dokładniej jego chłodzeniu wodnemu)??

P.S. Powiedziałem żonie, że też muszę takie zrobić, to mi powiedziała, że wylecę z kompem do piwnicy. Nie wiecie dlaczego?? :)

 

jak nie masz balkonu to wywal chłodnice za okno

 

hehe mojej żonce tez rece opadly

przychodzi z pracy a tu dziury w scianie :)

 

A jak przychodza mrozy to nic sie nie dzieje

w układzie mam GLIXOL czyli nic nie zamarznie

a termostat pilnuje temperatury wody-ustawione mam na 14C po prostu wyłącza mi drugą pompke która pompuje "wodę" do chłodnicy

czyli nic sie nie skropli na bloku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yasin, wydaje mi się,że problem może tkwić w dwóch postaciach:

1. Siada bateria utrzymująca zawartość BIOSu lub uszkodzony jest BIOS ( może nawet sama kość)

2. Za bardzo podkręcony komp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychylać się nie chcę bo można wypaść i się nawet zabić - tak mówi mama :lol: Po prostu chcę zmusić "niektórych" do mocniejszej pracy nad configiem, bo jak widzę niektóre podpisy to aż krew mnie zalewa, że się "cacuszka" marnują, a potencjał mają sporawy...

Hanu, drugi (chyba) raz zadzieram z Tobą, ale ja - żeby czuć się prawdziwym mężczyzną - nie muszę mieć podkręconego kompa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychylać się nie chcę bo można wypaść i się nawet zabić - tak mówi mama :lol: Po prostu chcę zmusić "niektórych" do mocniejszej pracy nad configiem, bo jak widzę niektóre podpisy to aż krew mnie zalewa, że się "cacuszka" marnują, a potencjał mają sporawy...

Hanu, drugi (chyba) raz zadzieram z Tobą, ale ja - żeby czuć się prawdziwym mężczyzną - nie muszę mieć podkręconego kompa...

Poprosimy bana dla tego Pana. Po co się rejestrowałeś, nie wiesz co w swiecie informatyki oznacza tajemnicze "TWEAK" ??? Proponuję: http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=468

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...