Skocz do zawartości
AndyN

Asus A7n8x/-x/-e/-deluxe-porady Problemy


Rekomendowane odpowiedzi

coś z gniazdami na ramy było nie tak. Po wsadzeniu kingstonów czasami nawet nie wykrywało dobrze pamięci, tj. zamiast 512 pokazywało 256; i jak pisałem wcześniej osiągnięcie 200 MHz na RAMach było niemożliwe. Albo komp się restartował albo wywalało do pulpitu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No panowie jestem w szoku co potrafi moj rev 1.04. Zapuscilem wlasnie FSB210 i wstal za pierwszym razem. Pamiatki na 210 2-2-2-11 2.8V i chodza jak na razie. W marku 2001 bez wiekszego podkrecania VGA (czyli to co ponizej) 15k ,wiec jestem happy. Jednak oplacilo sie dolozyc kaski do tych TwinMosow na Mtecach :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ahaa a czemu nie chciałes noego asusa ??

8RDA+ ma wszystko czego potrzebuje i działa zajebiście więc nie będe kombinować na siłę i go zostawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No panowie jestem w szoku co potrafi moj rev 1.04. Zapuscilem wlasnie FSB210 i wstal za pierwszym razem. Pamiatki na 210 2-2-2-11 2.8V i chodza jak na razie. W marku 2001 bez wiekszego podkrecania VGA (czyli to co ponizej) 15k ,wiec jestem happy. Jednak oplacilo sie dolozyc kaski do tych TwinMosow na Mtecach :P

Jesteś szczęściarz i tyle. Ja chętnie zapuściłbym 10,5 X .... , ale o mnożniku 10,5 to se mogę pomarzyć. :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm akurat chyba jestem szczesciarz (oprocz tych przygod z SATA) i ten moj egzemplarz jest niezly. No ,ale od poczatku poprawiony i przesmarowany radiator na NB ,radiator na SB no i bez biosu 1007 nie moglbym tego osiagnac. Ten bios chyba poprawia wspolprace moich pamieci z plyta ,bo nawet na 1004 nie moglem FSB200 stabilnego uzyskac. A co do mnoznika ,to musialem dwa razy w biosie przestawiac ,zeby mi fsb210 zalapal. Najpierw ustawilem 210x10.5 i bootowal sie jako 200x10.5. Ponowne ustawienie ze zwolnieniem timingow pomoglo i teraz jade na tym co w podpisie. A dlaczego nie mozesz uzywac mnoznika 10.5?? Cos mi swita ,ale chyba zapomnialem (to ten mankament rev2 i nowego biosu??)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Cos mi swita ,ale chyba zapomnialem (to ten mankament rev2 i nowego biosu??)

Co do Bosu nie wiem, nie pamietam, żeby na jakimkolwiek startowała z tymi mnożnikami . Pozazdrościłem Ci i chciałem spróbować i jak zwykle 10,5 10 9,5 oraz 9 to czarny ekran. Startowała na 8,5 oraz 8 ale tylko do FSB 220, weszła nawet do Windy. To zamknąłem i haja FSB w górę. Jak sie przy 8 X 223 zwiesił w Biosie, a potem nie wstał nawet na Clear Cmos to mi się ekspertymentów odechciało :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hello! Czy mial ktos moze problem z dyskami SATA. Posiadam taka plyte (jak w topicu) i nie wiem czy to wina dysku WD Caviar 120 GB 8 MB Cache czy plyty ale przy kazdym uruchomienu winxp wlacza mi sie chkdsk. Czy ktos z posiadaczy plyty Asusa mial podobne problemy ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hello! Czy mial ktos moze problem z dyskami SATA. Posiadam taka plyte (jak w topicu) i nie wiem czy to wina dysku WD Caviar 120 GB 8 MB Cache czy plyty ale przy kazdym uruchomienu winxp wlacza mi sie chkdsk. Czy ktos z posiadaczy plyty Asusa mial podobne problemy ???

na tej mojej padniętej A7N8X-E DELUXE WIFI - tez mi sie tak zrobiło. Mam co prawda WD 120 GB 8 MB na ATA. Dysk na 100% jest dobry. Pousuwałem partycje i założyłem je na nowo i ten problem zniknął, tyle że moim najwiekszym zmartwieniem było to co opisałem wczesniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem narazie w zawieszeniu czekam na nowe kosci .. już są od pn na hurtowni .. a tu jak na ironie malacz mi sie zje... a musze tam bryknąć z całą budą aby to sprawdzili czy w ogóle biega .. zaraz po wymianie będe sie dzielił sposrzeżeniami i kłopotami ewentualnymi ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych 103 stronach zawarte jest wszystko - nie ma o czym pisac :P

No niedługo chyba tak bedzie.

Ja od czasu jak tu zajrzałem pierwszy raz sporo zmieniłem w kompie.

pierwszy był Chieftec, potem TT Volcano 12 eXtreme (tylko dlatego, że Zalman nie wejdzie :() Silencer na grafę, Papst do budy a na zakończenie najdroższe z wszystkich nowych zabawek OCZki (które się nudzą, bo teraz dla odmiany wąskim gardłem jest proc) Wprawdzie możnaby go zmienić, ale wkrótce okaże się, żę ostatnim wąskim gardłem jest ... nasz Asusik niestety, a wtedy to przyjdzie zmienić topic :(.

Tymczasem mam jeszcze drobne OT.

Tak po zakupie pamiątek kombinuje z timingami, taktowaniem i tak sie zastanawiam jak Wy decydujecie o wyborze takich a nie innych ustawień??

Po pierwsze stabilność!!

Tu pozostaję przy Prime95 bo okazuje się, że on najsurowiej orzeka o stabilności, Memtest jest dużo łagodniejszy pod tym wzgledem. A może warto spróbować czegoś innego??

Ale w ramach tego co subiektywnie uznajecie za stabilne czym kierujecie się przy pozostawieniu na stałe danych ustawień??

Po drugie wydajność??

Czy lepsze będzie dla Was np. 11,5 X 205 czy może lepiej 11 X 210 ??

Ważne jest dla Was jak najwyższe (stabilne) FSB czy może kierujecie się czymś zupełnie innym?? Macie może jakieś ulubione benchmarki, których wyniki są dla Was wskaźnkiem do podjęcia decyzji??

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bezrybiu i rak ryba, toteż czasem warto o czymś takim pogadać. A nóż widelec ktoś coś ciekawego wyciągnie?

Dla mnie wyznacznikiem stabilności sprzętu jest oczywiście Prime95, ale ta najnowsza wersja z możliwością testu Blend. 8h musi sprzęcior bez błędu wytrzymać ( nawet bez jednego, bo co jeśli okaże się, że dopuścimy kompa do pracy, a tu na złość zawiśnie podczas update BIOSu

8) ). Oczywiście do tego dochodzi 8h MemTest 3.0, ale z reguły to juz raczej formalność po Prime...

Grafa wałkowana jest na dwa sposoby.Pierwszy to oczywiście 3DMarki. Drugi to Benchmark FarCry puszczony w loopie. Niech no tylko pojawi się jakieś przekłamanie....

Używam z reguły na codzień ustawień "oczko" niższych niż maks. stabilne. tak dla bezpieczeństwa sprzętu. Czyli jeśli np. FSB 234 to daję 230 itp.

Co do wydajności to oczywiście najważniejsze jest pogodzenie wysokiego FSB z niskimi timingami. Co mi z tego,że załóżmy sprzęt działa na FSB 250 przy 3-3-4-11 jak wydajniej jest 235 na 2-2-2-11. Nie bawię się w jakieś pośrednie, kompromisy. Albo wóz albo przewóz...

OC to OC albo się ryzykuje albo się nic nie ma. To wciąga i daje adrenalinki. Dobrze jest jednak mieć jakiś "znajomy" sklep, w którym przyjmą spaloną płytkę, grafę czy procka. Bo co tu dużo mówic ale bez takiego komfortu lepiej dla własnych finansów nie podchodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Co do wydajności to oczywiście najważniejsze jest pogodzenie wysokiego FSB z niskimi timingami. Co mi z tego,że załóżmy sprzęt działa na FSB 250 przy 3-3-4-11 jak wydajniej jest 235 na 2-2-2-11. Nie bawię się w jakieś pośrednie, kompromisy. Albo wóz albo przewóz... 

Cześć Hanu i inne konfratry!

Mam pytanko odnośnie powyższego fragmentu. Jak oceniasz wydajność, masz jakieś ulubione benchmarki??

Ja osobiście sprawdzam przepustowość pamięci testami Aidy, daje Aritmetic i Multimedia test z Sandry, i zapuszczam 3D Marka 01, czasem też 03. Potem porównuję, choć czasem róznice są niewielkie i wyniki nie jednoznaczne.

Zauważyłem, ale nie jestem tego pewien, że wyższe taktowanie ogólne daje wyższe wyniki w benchmarku mocy obliczeniowej, a multimedia i testy graficzne lubią wyższe FSB z krótkimi, ale koniecznie stabilnymi timingami.

Pozdrawiam

P.S. Hanu! Często zdarzały Ci błedy w Prime'mie wychodzące później niż po drugiej godzinie testu?? Bo 8 h to może i słuszny czas, ale dla mnie stanowczo za długi :(. Ja po tym jak mi błędy ok. 2 godziny wyskakiwały, robię testy 2.30 (chyba, że w nocy to czasem dłużej), ale widzę, że może za mało?? Czy jak masz zapuszczonego Prime'a to robisz jeszcze coś na kompie?? Czy stoi i sam się testuje, aż minie 8 godzin??

A przed zmianą Biosu można trochę kompa w dół staktować (na inne sprawdzone ustawienia), no ale trzebaby o tym pamietać :!:

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wychodze z założenia takiego. Pierw należy wyeliminowć bład ramów. Znaleźć najlepsze ustawienie przy najwyższym FSB>>200MHz z najniższymi timingami

CL2 2-2-2-11 (BH5 itp.) lub CL2-3-2-11 (CH5, twister, twinMOS).

Polecam z 2004r. Windows Memory Diagnstic i Memtest86+

 

Dla takiego FSB dobieramy odpowiedni mnoznik i Vcore przy którym mamy stabilność w 3Dmarkach, Prime i SuperPi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8h powinno wystarczyć. Ja zapuszczam jak idę spać i jak wstaję sprawdzam :D Jak używasz jakichś progsów P2P to lepiej jak będziesz pewny, że ci się zwiecha nie zrobi. Choć raz zdarzyło mi się, ze Prime wywalił dopiero po 10h, ale tylko raz. Zresztą pokaż mi zwykły program czy grę , którą będziesz ciągle przez 8h używał i będzie tak obciążała jak Prime...

Sandrę można o kant du... potłuc. Podaje wyniki pamięci uzależnione od FSB i olewa timingi. Generalnie lipa i brak obiektywizmu.

AIDA wydaje się być raczej wiarygodna, uwzględnia zmiany timingów.

Dobry jest też RightMark Memory Analyzer. Jest tam kupa fajnych testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8h powinno wystarczyć. Ja zapuszczam jak idę spać i jak wstaję sprawdzam  :D Jak używasz jakichś progsów P2P to lepiej jak będziesz pewny, że ci się zwiecha nie zrobi. Choć raz zdarzyło mi się, ze Prime wywalił dopiero po 10h, ale tylko raz. Zresztą pokaż mi zwykły program czy grę , którą będziesz ciągle przez 8h używał i będzie tak obciążała jak Prime...

Sandrę można o kant du... potłuc. Podaje wyniki pamięci uzależnione od FSB i olewa timingi. Generalnie lipa i brak obiektywizmu.

AIDA wydaje się być raczej wiarygodna, uwzględnia zmiany timingów.

Dobry jest też RightMark Memory Analyzer. Jest tam kupa fajnych testów.

Akurat progsów P2P nie używam, o tym dlaczego długo byłoby mówić.

Sandry nie używam do testu pamięci, ale czy pozostałe testy Arithmetic Benchmark i Multi-media Benchmark też uważasz, że są do d...??

RightMarka znalazłem w wersji 3.1, wiadomo Ci coś o nowszej wersji??

Potestuje to podzielę się opinią.

Co do timingów na BH 5 widzę, że wyrażnie podkreślacie, że 2-2-2-11 jest najlepsze. Cóż kiedy u mnie oznaczać będzie to kilkadziesiąt Mhz mniej na procu FSB chyba 204, kiedy tymczasem na 2 - 2 - 3 - 11 mam stabilne (na razie sprawdzane max 4 godziny) FSB 208. A że nie jestem w stanie ocenić co naprawdę wydajniejsze to postanowiłem wrzucić to OT na nasze forum.

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety czasem trzeba na tych OCZ zjechać z 2-2-2-11 na 2-2-3-11. Dlaczego? Nie wiem, ale sporo ludzi na sieci też zauważyło taki problem. U jednych jest u innych nie ma. Co ciekawe inne pamieci na bh-5 nie mają takich wariacji 8O . Podejrzewam, że któraś z serii produkcyjnych była "gorsza" i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety czasem trzeba na tych OCZ zjechać z 2-2-2-11 na 2-2-3-11. Dlaczego? Nie wiem, ale sporo ludzi na sieci też zauważyło taki problem. U jednych jest u innych nie ma. Co ciekawe inne pamieci na bh-5 nie mają takich wariacji 8O . Podejrzewam, że któraś z serii produkcyjnych była "gorsza" i tyle.

Albo to że wprowadzane są CH5 a te woląą tRCD=3 jednak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze to OT, ale... co tam. Tez szykuje sie do zmany pamieci i tez chcialbym OCZ. Ale jak tak patrze na te ceny np w Proline... :(

 

Czy OCZ PC2700 256MB Rev3.2 Performance pojda mi w dualu na defaultowych timingach na FSB powiedzmy 200-215MHz??

 

Te: OCZ PC3500 EL Platinum Dual Ch 2x256MB sa na timingach 2-2-3-6 i ponoc istnieje mozliwosc ze nie uda mi sie zejsc do 2-2-2-11

 

Te natomiast: OCZ PC3200 2x256MB EL Platinum Kit maja dobre timingi, ale nizsze taktowanie.

 

Oba ostatnie zestawy sa po 0,95k... :(. Ktore lepiej kupic?

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę dorzucić swoje trzy grosze jeśli chodzi o high endowe pamięci: Jaki realny, w codziennym użytkowaniu przyrost prędkości zanotowaliście w porównaniu z pamięciami tańszymi? Jaki sens skoro niedługo wejdzie athlon 64 i inne pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę dorzucić swoje trzy grosze jeśli chodzi o high endowe pamięci: Jaki realny, w codziennym użytkowaniu przyrost prędkości zanotowaliście w porównaniu z pamięciami tańszymi? Jaki sens skoro niedługo wejdzie athlon 64 i inne pamięci?

AndyN!

Przyrost ok 10 - 15 % choć na starych SPECTEKACH DDR max. stabilne FSB to było 194. Teraz mam 208 bo dalej proc nie wyrabia.

Ale masz rację, że wysokie koszty nabycia nie zwracają się to pewne. Stosunek ceny nowych OCZ DDR 433 Platinium LE Cl 2 do starych Spectec cl 2.5 DDR 333 wynosi u mnie 3,44 : 1. W życiu nie osiągnę takiego stosunku, jeżeli chodzi o przyrost osiągów.

Z drugiej zaś strony ten wchodzący Athlon 64 wchodzi już od pewnego czasu i zanim jego ceny osiągną cywilizowany pułap trochę czasu minie. Czy to będą dwa lata czy rok trudno ocenić, ale nie sądzę, że szybciej.

Podsumowując.

Zakup hi-end'owych pamiatek należy traktować jako kaprys overclokera (tak to wyszło u mnie) a nie jako wyższą konieczność.

Nie mniej myślę, że nalezy celować przynajmniej w środkową półkę aby pamiątki nie były słabym ogniwem naszego zestawu.

A więc ma pewno warto zainwestować w pamiątki z listy Hanu, ale niekoniecznie w te które ja osobiście kupiłem.

Bowiem teraz mam w kompie takiego Mercedesa klasy S, który niestety nie może rozwinąć pełnej mocy bo droga dziurawa :P

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze to OT, ale... co tam. Tez szykuje sie do zmany pamieci i tez chcialbym OCZ. Ale jak tak patrze na te ceny np w Proline... :(  

 

Czy OCZ PC2700 256MB Rev3.2 Performance pojda mi w dualu na defaultowych timingach na FSB powiedzmy 200-215MHz??  

 

Te: OCZ PC3500 EL Platinum Dual Ch 2x256MB sa na timingach 2-2-3-6 i ponoc istnieje mozliwosc ze nie uda mi sie zejsc do 2-2-2-11

 

Te natomiast: OCZ PC3200 2x256MB EL Platinum Kit maja dobre timingi, ale nizsze taktowanie.  

 

Oba ostatnie zestawy sa po 0,95k... :(. Ktore lepiej kupic?

 

Pozdr

Martinii!

Jest duże prawdopodobieństwo, że podobnie jak u mnie wąskie gardło Twojego zestawu stanowić będzie proc. Wtedy niezależnie od tego jakie pamiątki kupisz będą się "nudzić". Najniższy sensowny mnożnik jaki można na rev. 2.0 osiągnąć to 11 a przecież

11 X 200 = 2200 (ale to już masz, więc po co)

11 X 209 = 2300 ( mnie się nie udało stabilnie pod Prime na żadnych timingach)

11 X 218 = 2400 (tu już nie tylko proc ale i płyta głowna może szwankować)

11 X 227 = 2500 (j.w. ale z jeszcze wiekszym prawdopodobieństwem)

 

IMHO. Jeżeli nie zamierzasz zmieniać proca dla kolejnych 100 - 200 Mhz a i zasobność portfela Cię ogranicza to celuj w ten tańszy zestaw, w przeciwnym wypadku możesz zaszaleć, choć efekty są wysoce niepewne. Ucz się na błędach (tymczasem na moich to taniej wychodzi).

 

Pozdrawiam

Overclocker Kwadratowa Lama zw. dalej wheelerfanem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCZ PC2700 256MB Rev3.2 Performance - za te zaplacilbym 650 zl, iec wlasnie sie zastanawiam.

Moje pamieci sa do bani i te 2200MHz nie jest do konca stabilne, a do tego te timingi nie takie jak bym sobie zyczyl.

 

Procka moge zmienic troche pozniej na np. mobile.

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...