Skocz do zawartości
AndyN

Asus A7n8x/-x/-e/-deluxe-porady Problemy


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś mógłby przykleić taki temat jak o Abicie NF7/S czy o Epoxie 8RDA/+ czyli złote rady i codzienne problemy ?

 

Zmieniłem mobo z Solteka 75FRN-RL i takim wątkiem jestem bardzo zainteresowany

 

Z góry dziękuję

 

An.

 

-------------------------------------------------------------------------

 

 

FAQ - Podsumowanie niektórych zagadnień poruszanych w tym wątku:

 

Jest to wersja beta - zapraszam do poprawiania błędów i uzupełniania białych plam.

 

FAQ by Wawelski ver. RC1.6

Historia (każda nowa wersja to też trochę kosmetyki - literówki, składnia itp.):

RC 1.0 wersja pierwotna

RC 1.1 Dodano pytanie Asus vs. Abit

RC 1.2 Uzupełniono różnice pomiędzy Asusem i Abitem

RC 1.3 Poprawione pytanie o szlifowanie - chodziło o chipset, a nie o radiator, poprawiony też link do tutoriala o szlifowaniu, kosmetyka (głównie linki)

RC 1.4 Dodane 2 podstawowe linki pod koniec i kilka słów puenty.

RC 1.5 Uwzględnione sugestie Hanu - kilka nowych pytań, kilka poszerzonych odpowiedzi.

RC 1.6 Dodane pytanie o ForceWare

 

P: Co jest lepsze: Asus A7N8X Deluxe (Gold) czy Abita NF7-S?

O: To bez wątpienia w tej chwili 2 najlepsze płyty socketA (IMO może z nimi konkurować jeszcze tylko 7NJS Ultra ZENITH). Niezależnie czy wybierzesz jedną, czy drugą powinieneś być zadowolony. Podstawowe różnice pomiędzy tymi płytami:

1. Abit ma jedną sieciówkę, Asus ma dwie.

2. Abit ma 4 gniazda USB (2 na płycie + 2 na śledziu), Asus ma 6 gniazd USB (4 na płycie + 2 na śledziu)

3. Abit ma certyfikat nVidii SS i System Utility Suport - Asus ma certyfikat tylko dla SS (Certyfikaty nVidii)

4. Abit ma wyjście cyfrowe optyczne (TOSlink) zaś Asus elektryczne (Coaxial)

5. Abit posiada gniazdo na dodatkowe zasilanie +12V, Asus go nie ma

6. Abit ma 5 bitowe ustawianie mnożnika - czyli nie ma problemu z ustawieniem mnożnika >12,5 np. na AXP1700+

7. Abit ma większy zakres regulowania napięć (zarówno procesora, pamięci jak i chipsetu, zarówno powyżej jak i poniżej nominalnych) i więcej parametrów do podkręcania. Asus ma dosyć ograniczoną regulację napięć (IMO to zabezpieczenie przed lamerami podkręcaczami - na tej płycie praktycznie nie da się zrobić krzywdy procesorowi ani pamięciom).

8. Abit ma dosyć głośny wiatrak na NB - Asus ma chłodzenie pasywne

9. Miejsce dookoła socketa - oceń sam: Asus; Abit

10. Abit ma 6 mosfetów (tranzystorów stabilizujących napięcie) zaś Asus 4. Układy te się bardzo grzeją - w Abicie trudno założyć na nie radiator, gdyż są umieszczone pomiędzy kondensatorami, w Asusie nie ma z tym problemów.

11. Do Abita jest dołączona przejściówka umożliwiająca podłączenie dysku ATA do kontrolera SATA (Serillel)

12. Asus ma Speach POST Reporter (komunikaty głosowe na przy starcie POST zamiast/oprócz szyfrowanych pisków), Abit tego nie ma.

13. Porównania, ilość i gatunek codziennych problemów z płytami oceń sam:

Porównanie płyt na nForce na Anandtech

Wszystko o Abicie na forum Tweaka

Wszystko o Asusie na forum Tweaka

 

P: Czym się różnią poszczególne wersje płyty (ASUS A7N8X, ASUS A7N8X Deluxe i ASUS A7N8X Deluxe GOLD)?

O:

ASUS A7N8X to wersja podstawowa.

ASUS A7N8X Deluxe (mostek południowy to MCP-T) - w porównaniu do wersji bez Deluxe dodano: Sound Storm, drugą kartę sieciową, Firewire, SATA RAID, śledzia z portem do gier i dodatkowymi gniazdami USB, Asus Post Reporter.

ASUS A7N8X Deluxe Gold. Sprzęt dokładnie taki sam, jak w wersji Deluxe. Różni się jedynie dołączonym oprogramowaniem - interVideo WinCinema (winDVD+WinRip+WinCoder+WinProducer)

A7N8X-X wersja bazująca na podstawowej, ale pozbawiona Dual Channel

A7N8X-VM wersja na NB IGP czyli ze zintegrowaną grafiką z wyjściem TV wydajnościowo plasującą się gdzieś na poziomie GF4MX (w przypadku tej płyty zysk z Dual Channel sięga 60%). Posiada tylko 2 gniazda DIMM i tylko 3 PCI. Ma gniazdo AGP.

Do tego grona niedawno dołączyła płyta A7N8-E Deluxe. Jest to rozszerzenie płyty A7N8X Deluxe. Jedna z kart sieciowych na płycie jest gigabitowa, ma też slot (i czasem w zestawie kartę) WiFi.

 

P: Czym się różnią poszczególne rev. płyty?

O: Podstawowa różnica to _oficjalna_ obsługa magistrali 200MHz od wersji 2.0. Ale na wcześniejszych też często nie było z nią problemów. Wraz z BIOSem 1005 Asus udzielił oficjalnego wsparcia dla FSB 200 również, dla rev. 1.0x. Niestety, konstrukcja "starego" NB spowodowała, że tylko jakieś 30% płyt z tym rev. potrafiło POPRAWNIE działać na tej magistrali. W rzeczywistości granica stabilnej pracy dochodzi w okolice FSB 195-197 i mocno zależy od typu stosowanej pamięci.

 

P: Jak sprawdzić rev. MB.

O: Wersja płytki jest napisana drobnym drukiem pod 2 slotem PCI.

 

P: Czy to prawda, że płytka posiada zintegrowaną kartę Gbit Ethernet?

O: Podobno istnieje taka wersja z gigabitową sieciówką Broadcom. Jednak nikt jej nie widział. Standardowo są 2x100Mbit

 

P: Co to jest pełny Sound Storm.

O: Mostek południowy nForce 2 występuje w 2 wersjach MCP i MCP-T. Ten drugi zawiera enkoder (nie mylić z dekoderem) AC3.

 

P: Co to Speach Reporter?

O: To bajer asusa polegający na tym, że komunikaty systemowe zamiast zaszyfrowanych pisków są przekazywane głosem. Komunikaty można nagrać i skonfigurować programikiem Winbond Woice Editor (jest na płytce dołączonej do MB). Speach Reporter działa tylko przez połączenie analogowe.

 

P: Z jaką magistralą działa płyta w praktyce?

O: Większość (a wszystkie rev. 2.0) bez problemu chodzi na 200MHZ. Stosując markowe pamięci o dużym potencjale, możemy liczyć na FSB 215. Dziwną przypadłością tej płyty, i na to trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest fakt, że BARDZO DUŻO egzemplarzy padało natychmiast, bądź w krótkim czasie przy stosowaniu FSB z przedziału 218-220. Powyżej 220 już nie notowano tych przypadłości. Generalnie maks. FSB bez modów oscyluje w granicach 232-234 i trzeba jasno powiedzieć, że pod tym względem płyta nie może konkurować z Abitem i Epoxem.

 

P: W jakim zakresie jest regulowana magistrala?

O: Co nieco zależy od wersji BIOSu. W najnowszym jest do 300MHz w zasadzie co 1 MHz (napisałem w zasadzie, bo są przeskoki - niektórych częstotliwości nie da się ustawić).

 

P: Co za badziewna płyta. Mogę ustawić magistralę tylko 100, 133, 166 (200). Nie da się innych?

O: Oczywiście, że się da. Trzeba tylko w BIOSie w Advanced Chipset Features opcję System Performance ustawić na User Defined.

 

P: Kupiłem procesor np. AMD 2000+ i po wsadzeniu płyta wykrywa go jako CPU Athlon XP 1250 Mhz. Co jest?

O: Płyta domyślnie ustawia procesor na FSB 100 i zostawia mnożnik fabryczny. Należy wejść do BIOSu zmienić FSB na 133 lub 166 zależnie od tego na jakiej FSB fabrycznie pracuje procesor. Po zatwierdzeniu zmian przez F10 powinno już być OK.

 

P: Czy to prawda, że płyta jest wymagająca co do pamięci?

O: Tak. Odmawia współpracy z niektórymi pamięciami, które w innych komputerach chodzą bez problemu. Lista certyfikowanych pamięci jest na stronie Asusa. Z doświadczeń zebranych w tym wątku, wynika, że problemy występują (co nie znaczy jednak, że nie działają) z:

-Kingston PC3200 Value CL3

-Corsair XMS PC3200

-Geil PC 2700 CL2,5

-Kingston HyperX PC3000, 3200, 3500

-TwinMos PC2700, PC3200 CL2,5

 

P: Jakie pamięci polecacie?

O: Na pewno markowe. Warto kupić pamięci _przynajmniej_ 400MHz. Większość systemów nie ma problemu z osiągnięciem takich szybkości, a asynchroniczne taktowanie to nieporozumienie znacznie obniżające wydajność. WSZYSTKIE pamięci pracujące na kościach WINBOND BH5 i BH6. Wynika to z faktu, że kości te powstały w ścisłej współpracy z firmą nVidia. Stosowane są one w pamięciach np. OCZ Platinium, Knigston HyperX PC2700, Kingston PC2700 Value.

Oczywiście możesz kupić tanie no name i mogą chodzić bez problemu i całkiem nieźle się kręcić - ale to kwestia szczęścia. W przypadku kości markowych masz praktycznie pewność działania.

 

P: Co daje DualChannel?

O: Przy płytach na nForce2 bez zintegrowanej grafiki przyrost wydajności DC w porównaniu do SC jest niewielki. W zależności od zastosowania od 2% do 20%.

 

P: Czy kupić 2x256(512) MB czy 1x512(1024)?

O: Jeżeli cenowo wychodzi tak samo, to lepiej kupić 2 kości i ustawić w DC. Zawsze jest to te parę % wydajności więcej za darmo. Zawsze można rozbudować o następną kość. Nie jest prawdą, że dla DC potrzeba 2 identycznych kości, ani nawet o tej samej pojemności. Ważne, żeby w obydwu kanałach była ta sama ilość pamięci.

 

P: Jak uzyskać DualChannel?

O: Należy w obydwu kanałach umieścić tę samą ilość pamięci. Pierwszy kanał to slot 1 i 2, zaś drugi to slot 3. Może to być zatem np. 256MB w slocie 1 + 256 w slocie 3 a potem dokupujemy 1x512 i umieszczamy 256MB w slocie 1 + 256MB w slocie 2 + 512MB w slocie 3.

 

P: Jak sprawdzić, czy mam DualChannel aktywny?

O: Przy starcie komputera przy teście POST system wyświtla "Dual-Channel" albo "Single-Channel"

 

P: Te same pamięci ustawione w SC chodzą bez problemu, zaś przy DC system jest niestabilny/nie wstaje. Co jest?

O: Niestety, wymagania co do pamięci w trybie DC są większe i mogą nie wyrabiać. Można zmniejszyć timingi i/lub taktowanie.

 

P: Co oznaczają poszczególne ustawienia timingów pamięci? Jak je ustawić?

O: Ustawienia pamięci - co jest co.

Chipset nforce2 jest BARDZO MOCNO uzależniony od niskich timingów typu 2-2-2-6, 2-2-2-11. W przypadku tej płyty lepsze efety daje więc zastosowanie FSB 200 i timingów 2-2-2-6 niż FSB 210 i timingów 2-3-3-8.

 

P: Czy płyta obsługuje dzielnik 1/6 dla PCI? Co z taktowaniem AGP przy niestandardowych częstotliwościach magistrali?

O: W nForcach nie ma dzielników. Taktowanie PCI i AGP jest niezależne od magistrali systemowej i może być ustawione w biosie.

 

P: Czy to prawda, że SATA na A7N8X to tylko przelotka na Parallel?

O: Nie. A7N8X Deluxe ma pełne SATA do tego z RAIDem (kontroler Silicon Image Sil 3112A). Jest podpięty do magistrali PCI - czyli jego ograniczenie to 133MB/s (przy stanardowym taktowaniu).

 

P: Czy płyta ma otwory wokół socketa?

O: Tak

 

P: Czy do tej płyty wejdzie cooler Zalman CNPS 7000 A Cu?

O: Na płytę wchodzi bezproblemowo. Problemem może być za to obudowa, a dokładniej zasilacz - sprawdź przed zakupem.

 

P: Jakie napięcie mogę dać na procesor.

O: Zależy od procesora. Dla serii DLT (czyli 1,5V standardowo) max 1,75. Dla procka DUT (czyli 1,6V standardowo) max. to 1,85V. Nie da się ustawić napięcia niższego, niż fabryczne dla danego procesora (bez modowania).

 

P: Jakie jest max napięcia dla pamięci i NB?

O: Bez modyfikacji nie da się zmienić napięcia na NB - jest 1,6V. Zaś pamięci max na 2,8V. Zmiana napięcia na chipsecie i pamięciach w większym zakresie wymaga modyfkiacji sprzętowych (v-mod).

 

P: Jaki BIOS jest najlepszy do podkręcania?

O: Jak dotąd (obecnie najnowszy BIOS to 1007) najlepsze wyniki w podkręcaniu zostały osiągnięte na 1004

 

P: Jak podkręcać?

O: O tym można książki pisać (a nie jest to tematyką tego FAQ). Poczytaj forum Tweak o podkręcaniu i Tutorial na nForcershq.

 

P: Słyszałem, że na płytach nForce2 jest fajny program do podkręcania pod Windowsem. Czy to prawda?

O: Tak. Jest to NVIDIA System Utility (ForceWare). W tej chwili jest dostępna wersja 1.0. Niestety, na naszej płycie _jeszcze_ nie działają zaawansowane ustawienia (kwestia aktualizacji BIOSu ? czekamy na Asusa). Program znajdziesz tu]http://www.nvidia.com/object/sysutility_1.0]tu[/url][/url] a instrukcje do niego tu]http://www.nvidia.com/object/IO_9367.html]tu[/url][/url].

 

P: Kombinowałem z podkręcaniem i komp nie chce wstać. Co robić?

O: 1. Odłącz komputer od źródła zasilania.

2. Przełóż opisaną w instrukcji zworkę jako Clear CMOS w pozycję 2-3 i po ok. 10 sek. znów przełóż w pierwotną pozycję.

3. Wyciągnij baterię BIOSu na jakieś 5 minut i wsadź z powrotem.

4. Komputer powinien odpalić się na DOMYŚLNYCH ustawieniach. Jeśli nie odpali spróbuj dodatkowo wyciągnąć i włożyć procesor i kości pamięci. Jeśli i to nie pomoże czeka Cię wędrówka do serwisu.

 

P: Pojawił się komunikat BIOS Checksum Error. Co mam zrobić?

O: Jeżeli możesz, to wejdź do BIOSU, dla pewności przestaw coś i zapisz zmiany. Jeżeli nie możesz wejść, albo nie pomoże - patrz poprzednie pytanie.

 

P: Co to bios Ubera? Czym się różni od zwykłego?

O: To bios zmodyfikowany przez zdolnego użytkownika ;). Różni się tym, że poprawiono w nim obsługę SATA oraz odkryto opcje, których Asus nie chce udostępnić szaraczkom. Przy czym opcja zmiany napięcia na chipsecie nie działa (jak zależy Ci na podniesieniu go to pozostaje tylko mod)

 

P: Skąd ściągnąć BIOS Ubera?

O: Wszystko o BIOSach - linki, opinie

 

P: Chciałbym zmienić BIOS ale nie wiem jak najbezpieczniej?

O: Można uaktualniać BIOS tak jak opisano w instrukcji, ale generalnie najbezpieczniejszą metodą updatu BIOSu jest sposób z parametrem. W tym celu:

1. Ściągamy ze strony Asusa interesujący nas BIOS ( z rozszerzeniem *.bin lub *.awd) oraz program AWDFLASH.EXE. Oba pliki kopiujemy do roota dysku C.

2. Odpalamy komputer z dyskietki startowej Windows 98. Wchodzimy z DOSu na dysk C.

3. Wpisujemy:

awdflash 1007. bin /py /sn /cp /cc /cd /ld /e

4. Wciskamy Enter. Procedura updatu BIOSu odbędzie się automatycznie. Parametry wpisane sprawią, że CAŁA zawartość kości zostanie zaktualizowana, nie tylko uzupełniona tak jak to ma miejsce przy klasycznym updatowaniu. Po zakończeniu operacji, gdy komputer przejdzie znów do wiersza poleceń wciskamy reset na obudowie ( NIE ALT+CTRL+DEL !!!!)

 

Uber vs Trats: różnią się bardzo poważnie - najważniejsze różnice to

* L12 soft mod

* RomSips from DFI for higher FSB

 

Dzięki temu mogłem puścić swojego procka najpierw 10.5x200, a potem coraz wyżej aż do aktualnego 9x236 (nie chcę przekraczać 1.525V vcore, wiec nie jade 9.5x236).

 

Download dla A7N8X-E (bazowane na 1013):

CPC ON

CPC OFF

 

Link do biosow tratsa i jego topica http://forums.pcper.com/showthread.php?t=352326&page=1&pp=15

 

Modowane BIOSy do wszystkich Asusów tej serii (Trats, Uber): http://www.hwtweakers.net/postx4741-0-0.html

 

P: Co to jest i co powoduje zmiana VDDQ Voltage?

O: Opcja "ujawniona" w biosie Ubera. Teoretycznie powinna zmieniać napięcie chipsetu, ale nie działa.

 

P: Jak zmienić napięcie chipsetu?

O: BIOS Ubera, chociaż odkrywa w menu opcje podnoszenia napięcia, nie pozwala na jego zmianę. Jedyna metoda to zabawa sprzętowa - Volt Mod

SB VDD Voltage Mod

Różne Mody

 

P: Jaki jest najlepszy cooler na socketA?

O: Za ludzkie pieniądze najwyższą wydajność ma Zalman 7000A-Cu. Więcej na forum o chłodzeniu.

 

P: Podkręciłem procka, działa stabilnie, ale po restarcie czasami nie chce się uruchomić. O ssso chozzi?

O: Typowy przejaw przetaktowania. Niestety, musisz zmniejszyć taktowanie.

 

P: Ustawiłem 200MHzx10 - na innych płytach ten sam proc z tymi samymi pamięciami kręci się sporo wyżej, a tu mnie nie chce wystartować nawet. Co jest?

O: Niektóre Asusy rev. 2.0 nie trawią mnożników: 8.5, 9, 9.5, 10 i 10.5 przy wysokim taktowaniu magistrali. Sprawdź z 11 i wyższymi (ewentualnie zmniejszając najpierw magistralę).

 

P: Czy w Asusie a7N8X deluxe można ustawić mnożnik > 12,5?

O: W zasadzie tak. Jednak nie dla wszystkich procesorów (Asus nie ma 5 bitowego ustawiania mnożnika). Pozostaje jeszcze drut mod lub malowanie mostków.

 

P: Ustawiłem 1,5V napięcie dla procka, a BIOS i programiki monitorujące pokazują 1,54V. Czy im wierzyć?

O: Asus od dawna cieszy się opinią producenta super stabilnych płyt. Częściowo zawdzięcza to wybiegowi polegającemu na podwyższeniu napięć. Zazwyczaj napięcie podawane na procka jest o 0.03-0.04V wyższe, niż ustawione. Ten typ tak ma. Ale do temperatur i napięć mierzonych przez czujniki na płycie trzeba podchodzić z pewną dozą nieufności. Chcesz mieć pewność - zmierz dobrym miernikiem.

 

P: Napięcie pod obciążeniem (np. Prime95 torture test) dla 12V mam 13V a dla 5V jest 4,8V. Co z tym można zrobić?

O: Typowy objaw niewyrabiania zasiłki. Napięcia 12V i 5V są regulowane razem. Gdy 5V spada niebezpiecznie zasiłka podbija obydwa. Wynik jest taki, że +12V jest znacznie zawyżone, a +5 i tak nie udaje się podciągnąć do prawidłowej wartości. Doraźnie zmniejsz napięcie proca i odkręć go (jeżeli podkręcony). Jedyne sensowne rozwiązanie to zakup markowej zasiłki (nie koniecznie musi mieć "w papierach" więcej watów, ale minimum to 300W).

 

P: Mam pamięci 166MHz. Czy mogę procka puścić na 200MHz magistrali??

O: Tak. nForce można ustawić asynchroniczne taktowanie pamięci i procka. Ale sporo system wtedy traci na wydajności. Najlepiej ustawić system i pamięci synchronicznie.

 

P: Czy opłaca się (jakie korzyści) zmieniać AGP Frequency?

O:Nie zmienia w sposób mierzalny wydajności. Za to często wpływa na stabilność i żywotność karty graficznej.

 

P: Mam problem z SATA. Co można na to poradzić?

O: Na początek BIOS Ubera i najnowsze stery.

 

P: Jak zainstalować system na dysku SATA:

O:

1. Jeden dysk SATA - instalujemy XP, F6, stery od SATA, dalej idzie gładko.

2. Dwa dyski SATA - jw.

3. Dwa dyski SATA w RAID - instalujemy XP, stery standardowe XP, po zakończeniu instalacji zamieniamy stery XPkowe na oryginalne SiliconImage lub Asusowe.

 

P: Nie mogę ustawić CPU interface na Aggressive. Dlaczego?

O: W BIOSie 1007 ustawienia Aggressive i Optimal działają identycznie (tak jak dawne Aggressive), więc nie miało sensu pozostawianie wyboru.

 

P: Zamontowałem swoją starą kartę graficzną xxx. Świeci się czerwona dioda obok AGP i system nie wstaje. O co chodzi?

O: Płyty na nForce2 wymagają kart graficznych w pełni zgodnych z AGPx4. Chodzi głównie o napięcie. Karty niekompatybilne większość płyt uszkadzają. Ciesz się, że masz Asusa, który ma zabezpieczenie - wymień tylko kartę na zgodną z AGPx4 i wszystko powinno śmigać.

 

P: Zainstalowałem win98 i ciągle mam zwiechy i BSODy. Jest na to rada?

O: Są szczęściarze, którym win98 chodzi na tej płycie. Ale generalnie ma prawo nie działać - jest starszy od chipsetu. Najrozsądniejsze wyjście to przesiadka na winxp.

 

P: Zainstalowałem na czysto windowsa XP. Wiesza się co chwilę. Co jest?

O: Po instalacji XP należy niezwłocznie zainstalować ostatniego SP i stery od płyty.

 

P: Zainstalowałem winXP, wszelkie łaty, stery do nForce i komputer dalej się wiesza. Co może być przyczyną?

O:

- Ustaw sprzęt na ustawienia fabryczne. Jeżeli dzieje się to na ustawieniach standardowych, czytaj dalej

- Zainstaluj nowe sterowniki, BIOS i service packa do systemu

- Sprawdź temperatury - jak za ciepło trzeba poprawić chłodzenie

- Sprawdź napięcia - zasilacz ze starego kompa często nie wyrabia już przy nowym sprzęcie (i nie ma znaczenia, że ma napisane, że ma 1000W). Jak napięcia nie są stabilne czeka Cię zakup nowego zasilacza (warto wyłożyć parę złotych na markowy produkt - badziew konając może pociągnąć za sobą dużo innych podzespołów do krainy spoczynku).

- Popraw chłodzenie NB - chipsety nVidii są płaskie jak Tatry. Powierzchnia styku radiatora do NB jest naprawdę niewielka. Warto zdjąć radiator, wytrzeć z niego taką różową gumę do żucia i posmarować dobrą pastą termoprzewodzącą (dzięki kołkom nie trzeba przyklejać). Taśma termoprzewodząca, ze względu na konieczność wyrównania dolin nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie zaszkodzi też wiatrak - ale jak wiatrak z procesora wieje też na radiator chipsetu, to można to sobie darować. Pozwoli to uzyskać zauważalnie wyższe częstotliwości magistrali. Dla hardcoreowców istnieje też możliwość wyszlifowania chipsetu - daje jeszcze kilka MHz magistrali.

- Popraw chłodzenie MOSFETów - to takie 4 czarne tranzystory na lewo od NB. Warto na nie założyć radiatory. Bardzo się grzeją. Ich schłodzenie przedłuży ich żywotność i poprawi stabilność napięć (a tym samym systemu).

- Dobrze też założyć radiator na SB (zwłaszcza, gdy występują problemy z dźwiękiem, SATA lub FW).

- Więcej o problemach sprzętowych.

 

P: Jak zdjąć radiator z NB?

O: Najlepiej wyciągnąć kołki, włączyć komputer i popracować. Z rozgrzanego chipa radiator schodzi leciutko. Ewentualnie możesz użyć suszarki lub zapalniczki (ostrożnie - bez przesady).

 

P: Jak przykleić radiator na SB??

O: Wokół SB niestety nie ma otworów. Pozostaje przyklejenie taśmą termoprzewodzącą (najlepsze rozwiązanie), klejem termoprzewodzącym (na stałe), posmarowanie pastą i przyłapanie na rogach kropelką czy zwykłym silikonem sanitarnym.

 

P: Jak szlifować chipset?

O: Wbrew pozorom jest to, przy ostrożnym wykonaniu, dosyć bezpieczna metoda poprawiania chłodzenia NB. Po przyklejeniu radiatora nawet trudna do wykrycia w serwisie (więc przy odrobinie szczęścia nie powoduje nawet utraty gwarancji). Tutorial

 

P: Czy warto chłodzić jeszcze jakieś układy na płycie?

O: W zasadzie poprawienie chłodzenia na NB, SB i MOSFETach powinno być wystarczające. Jeżeli jednak masz zbędne radiatory (albo słabo wentylowaną obudowę), możesz je umieścić na grzejących się elementach. Co się grzeje na A7N8X Deluxe

 

P: Włączyłem w BIOSie opcję uruchamiania komputera klawiaturą i myszą. Dlaczego nie działa?

O: Zasilacz musi dostarczać przynajmniej 1A +5V w trybie standby i trzeba jeszcze przestawić zworkę na płycie (patrz s. 19 instrukcji)

 

P: Asus PCProbe pokazuje dużo większe temperatury niż bios. Komu wierzyć?

O: Po pierwsze - wskazania zarówno napięć jak i temperatur z wbudowanych czujników są mało miarodajne. Można, co najwyżej, porównywać wydajność różnych wiatraków na tym samym sprzęcie przy tej samej wersji BIOSu. Nie ma się zatem co przejmować, że "kolega na 3x tańszym coolerze ma 10* mniej". Co do różnic pomiędzy BIOSem i PCProbe to wynikają one z 2 podstawowych przyczyn.

- BIOS czyta temperaturę z diody wbudowanej w procka, a PCProbe z czujnika w sockecie. Aby wyeliminować ten czynnik warto zainstalować programik, który pokaże temperaturę zarówno socketa jak i diody.

- W BIOSie można zobaczyć tylko temperaturę nieobciążonego proca. Nawet, jeżeli użyjesz programiku czytającego temperaturę z diody (np. MBM) to po restarcie, w BIOSie i tak temperatura będzie dużo niższa. Temperatura mierzona diodą bardzo szybko się zmienia w zależności od obciążenia.

 

P: Temperatura mierzona przez diodę w ciągu sekundy skacze o kilka(naście) stopni. Czy to normalne??

O: Tak. Temperatura rdzenia bardzo szybko reaguje na obciążenie. Wystarczy z uruchomić program obciążający w 100% odpoczywający dotąd procek by temperatura skoczyła o kilkanaście nawet stopni.

 

P: Skąd ściągnąć MBM??

O: Strona domowa MBM

 

P: Zainstalowałem MBM i pokazuje jakieś abstrakcyjne temperatury. Co robię źle?

O: Najprawdopodobniej zła konfiguracja.

Właściwe ustawienia czujników w MBM5:

Asus 1...............................Obudowa/Mobo (Rev < 1.06)

Asus 1...............................Socket (Rev 1.06 i nowsze)

Asus 2...............................Socket (Rev < 1.06)

Asus 2...............................Case (Rev 1.06 i nowsze)

W83L785TS-S Diode.......Dioda (w większości przypadków)

W83L785TS-S..................Dioda (w wyjątkowych sytuacjach)

Asus 3, Asus 4...................Nie używane/Opcjonalne, dodatkowe czujniki

Fan Asus 1........................Wiatrak CPU

Fan Asus 2........................Wiatrak Obudowy

Fan Asus 3........................Wiatrak PSU

Ustawienie zasilania.......ASB100 Standard 2

Można też ściągnąć pliki INI:

Dla płyt do wersji 1.04.

Dla płyt 1.06 i nowszych.

 

P: Gdzie są umieszczone poszczególne czujniki mierzące temperaturę?

O: W jądrze procesora (dioda), pod procesorem (socket) i na dole płyty, obok czarnego "bzyczka" (system).

Zdjęcia

 

P: Czy to możliwe, żeby temperatura wskazywana przez diodę była niższa niż wskazywana przez socket?

O: Tak. Jeżeli masz dobre chłodzenie (bardzo wydajny cooler, chłodzenie wodne) temperatura procesora może być niższa, niż temperatura socketa.

 

P: Co to jest Sound Storm? Jak go skonfigurować?

O: Artykuł na FrazPC

 

P: Co lepsze: Sound Storm czy Live?

O: Bez wątpienia Live przegrywa z kretesem. SS może konkurować z Audigy2. Do tego jest to jedyna karta dźwiękowa _kodująca_ do AC3 o jakiej słyszałem (wiec jeżeli to uznać za kryterium - to jest bezkonkurencyjna).

 

P: Mam głośniki 5.1 podpięte analogowo, ale tyły nie grają. Dlaczego?

O: Pewnie włączyłeś kodowanie do dolby surround. DS to tylko sposób na zakodowanie w stereo namiastki kanału centralnego i tyłów. Takie stereo może odkodować zewnętrzny wzmacniacz z dekoderem DolbyProLogic. Oczywiście przy podłączaniu głośników 5.1 należy kodowanie do DS wyłączyć.

 

P: Podpiąłem cyfrowo wzmacniacz z dekoderem DD. Jednak tyły nie grają. Jak uruchomię test, to sygnał tylnych głośników mam w przednich.

O: Wygląda, jakbyś zapomniał włączyć kodowanie do DD i wzmacniacz dostaje zwykłe stereo. Włącz kodowanie do DD.

 

P: Zainstalowałem nowe stery i przestały mi tyły grać muzykę. Czy mam downgradować stery?

O: Żeby dodatkowe kanały grały, gdy źródło jest stereo trzeba dodać jakieś efekty. IMO to bez sensu - to tylko psuje dźwięk. Ale jeżeli ktoś lubi, to w winampie zaznaczyć w Plugins->Output->DirectSound, we właściwościach DirectSounda zaznaczyć "Allow hardware acceleration". Globalnym rozwiązaniem jest dodanie w mikserze SS jakiegoś efektu.

 

P: Zainstalowałem nowe sterowniki od nVidii i nie mam dźwięku. O co chodzi?

O: Asus dokonał kilku modyfikacji SS. Po wgraniu sterowników nVidii na sterowniki modyfikowane przez Asusa czasami występują problemy z dźwiękiem. Dlatego zaleca się instalowanie sterowników od Asusa. W przypadku instalowania sterowników od nVidii należy najpierw odinstalować poprzednie sterowniki i zainstalować uniwersalne. Oczywiście tracisz wtedy funkcje dodane przez Asusa.

 

P: Co Asus zmienił w MCP-T?

O:

1. TAD jest opcjonalny

2. Mikrofon 2 jest domyślnym mikrofonem

3. Obsługa SPDIF In włącza się, jeżeli jest podłączony śledź I/O

 

P: Jak podpiąć analogowo głośniki 5.1, kartę TV i mikrofon?

O: W odróżnieniu od wielu innych płyt na nForce A7N8X Deluxe pozwala na jednoczesne podpięcie tych wszystkich urządzeń. Otwórz instrukcję na str. 5 i w gniazdo 36 wepnij kabelek od karty TV (czyli do line-in), do 37 przednie głośniki, do 38 mikrofon, do 41 tylne głośniki a do 42 sub i centralny.

 

P: Podłączyłem tak, jak jest napisane wyżej, ale grają tylko przody. Co zrobiłem źle?

O: Łopatologicznie na maxa (najważniejszy przy tym problemie p. 5 i 6):

1. Klikasz na ikonkę panela kontrolnego SS w trayu

2. Klikasz na zakładkę Speaker Setup

3. Klikasz przycisk Speaker Setup Wizard

4. Klikasz przycisk "Next"

5. Odznaczasz (jeżeli masz zaznaczony) checkbox, że tylne głośniki masz podłączone pod Line In (czyli że line in ma być dalej line in)

6. Odznaczasz (jeżeli masz zaznaczone) checkbox, że pod mic in masz podłączony centralny i bas (wtedy będzie to wejście mikrofonowe).

7. Klikasz przycisk "Next"

8. Zaznaczasz, ile masz głośników

9. Klikasz przycisk "Next"

10. Zaznaczasz, czy głośniki masz połączone cyfrowo, czy analogowo (czy i tak, i tak).

11. Klikasz przycisk "Next"

12. Jeżeli zaznaczyłeś wyjście cyfrowe, to określasz, czy głośniki obsługują DD (czyli czy ma kodować).

13. Klikasz przycisk "Next"

14. Klikasz przycisk "Finish"

 

P: Czy da się podłączyć do tego SoundStorm głośniki Creativa bez dekodera DD cyfrowo?

O: Tak. Ale będzie to tylko 1xPCM, czyli zwykłe stereo. W kartach Live! i Audigy Creative zastosował myk pozwalający przesyłanie 4 kanałów cyfrowo bez kodowania ich do DD, ale wymaga to obsługujących ten myk głośników. Ten myk polega na tym, że i w karcie i w głośnikach są 2 łącza cyfrowe (wystarczają 3 żyły przewodu by posłać 2xPCM czyli 4 w pełni niezależne kanały).

 

P: Po pewnym czasie pracy, zazwyczaj w grach dźwięk zaczyna charczeć. Co z tym można zrobić?

O: Nowe sterowniki do dźwięku. Jak nie pomoże, to poprawić chłodzenie SB.

 

P: Dźwięk z SS jest tragicznej jakości. Szumy, trzaski i piski. To naprawdę taka tandeta?

O: Przyczyn może być wiele. Generalnie Sound Storm jest bardzo dobrą kartą dźwiękową. Najpopularniejsze przyczyny:

1. BIOS i sterowniki - praktycznie z każdą aktualizacją BIOSu i sterowników poprawia się jakość dźwięku. Uaktualnij BIOS i sterowniki do najnowszej wersji.

2. Wycisz zbędne wejścia. Sprawdź, po wyciszeniu którego (sprawdź też te potrzebne) zakłócania ustają.

3. Kable - wymień kable dobrze ekranowane i staraj się poprowadzić je jak najdalej od źródeł zakłóceń (zasilacze, transformatory itp. urządzenia generujące pole elektromagnetyczne).

4. Wzmacniacz i głośniki. Upewnij się, że to nie ich wina. Sprawdź, czy nie stoją w pobliżu źródeł zakłuceń.

5. Podłącz komputer do gniazdka z uziemieniem.

 

P: Dźwięk AC3 z DVD/divx posyłany cyfrowo na zewnętrzny dekoder jest zdecydowanie inny, niż ten, który miałem przy innej karcie. Przecież to tylko strumień żywcem posyłany z płytki do dekodera. Czy dźwięk nie powinien być identyczny?

O: Powinien. Jeżeli jest inny, to znaczy, że nie zaznaczyłeś w odtwarzaczu lub w filtrze bezpośredniego posyłania AC3 na S/PDIFa. Jeżeli zaznaczysz 6 kanałów, to playerek/filtr rozkoduje dźwięk (można wtedy dodać efekty czy obrobić w jakiś sposób dźwięk) a następnie Sound Storm ponownie zakoduje dźwięk do AC3. Oczywiście wiąże się to z pewną utratą jakości. Zaznacz w playerku/filtrze posyłanie strumienia bezpośrednio na S/PDIF.

 

P: Do jakiej wersji jest dołączony śledź z wejściem i wyjściem cyfrowym?

O: Do żadnej. Trzeba go dokupić osobno.

 

P: Modyfikowałem sprzęt, zgodnie ze wskazówkami w tym FAQ. Po złożeniu nie odpala - płyta jest martwa. Co robić?

O: WSZELKIE MODYFIKACJE W SPRZĘCIE ROBISZ NA WŁASNE RYZYKO I WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. WIĘKSZOŚĆ MODYFIKACJI JEST NIEODWRACALNA I POWODUJE UTRATĘ GWARANCJI. AUTORZY FAQ I TUTORIALI NIE BIORĄ ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA EFEKTY KOŃCOWE.

 

Lektura obowiązkowa:

Przeczytaj przed zadaniem pytania

Odwiedź zanim zapytasz na forum

Instrukcja obsługi

Najnowsze pliki na stronie Asusa

Wszystko o A7N8X Deluxe na forum Tweaka

nForcershq - wszystko o nForce, artykuły, tutoriale, rewelacyjne forum

FAQ A7N8X na nForcershq

Wszystko o BIOSach

Tutoriale (mody, overclocking, problemy itd.)

Wszystko o sterownikach

 

Jeżeli w powyższym FAQ ani w linkach podanych na koniec nie znalazłeś rozwiązania Twojego problemu, to możesz zadać pytanie (oczywiście dostarczając jak najwięcej danych i opisując, czego już próbowałeś).

(...) Gwoli ścisłości - prawie wszystkie czujniki Asusa kłamią mniej lub bardziej. Sprawdzałem swego czasu ( o czym juz pisałem) miernikiem i termometrem elektrycznym:

 

- odczyty temperatury są zaniżane o ok. 5-7 C

- odczyty napięć linii 12V sa zawyżane o 0,4 V, linii 5V o zaniżane o 0,06 - 0,08V, linii 3,3V trzymana jest poprawnie, aczkolwiek czujnik nie trzyma odczytu i wykazuje wahania nawet o 0,1 V.

Dobra, żeby już się nie bawić powiem Wam jak to jest z tymi Mobile.

Jak wiadomo Mobile mają odblokowany mnożnik i w teorii system może zmieniać je w locie. Macie Mobile 2500+ taktowanego 14x133. Jeśli byłby "zwykłym" Bartonem Asus umożliwiałby zmainę mnoznika pow. 12,5 z racji faktu, że nie ma 5bit FID. Ale Mobile jest traktowany z racji "lotnosci" swojego mnożnika jak procek z domyslnym mnożnikem poniżej 12,5 i płyta domyślnie ustawia go jako 6x100 lub 6x133. Sumując, wynika z tego prosty fakt, że na naszej płycie z wsadzonym Mobile będą działać TYLKO mnożniki z zakresu 6-12,5. Wszystko powyżej odpalać będzie się będzie z "drugą" wartością po slashu znajdującym się za wybranym mnożnikiem ( czyli np. zamiast 13 będzie wchodził 8 ). Jasne?

Pisane 25 maja 2004

Zgodnie z obietnicą przygotowałem dla Was spis pamięci, które BEZPROBLEMOWO działają na serii płyt A7N8X. Pamięci objęte spisem testowałem osobiście na USTAWIENIACH SPD na BIOSie 1007. Przy niektórych, ewidentnie nadających sie do OC zaznaczyłem na jakich są kościach ( Winbond rulezz :D ). Oznaczyłem również te, które potrzebują do POPRAWNEJ pracy wyższego napięcia zalecanego przez producenta. Zebrałem najpopularniejsze kości w rozsądnych cenach ( może poza OCZ EL LE :wink: ). Brak tu pamieci pow. PC 3700-4000 gdyż z reguły są one na podobnych kościach jak 3500 z tym , że złagodzono timingi, ewentualnie ich osiągi na A7N8X nie są adekwatne do kosztów i możliwości MoBo. W zasadzie do tego spisu można by wciągnąć również WSZYSTKIE pamieci oparte na kościach Winbond bh-5/6, bo nasza płyta bardzo je lubi i są świetne do OC. Nie ma tu kostek Corsair'a i Mushkina, gdyż uznałem, że i tak 99% z Nas ich nie kupi 8). Przy kościach Value Kingston'a na ustawieniach SPD nie ma znaczenia jakich kości użyto ( Kingston, Infineon, Samsung, Hynix), różnice są dopiero przy próbach OC ( stąd też zaznaczyłem na jakich kościach należy takich szukać). Nie podawałem również osiagniętego maks. FSB, gdyż i tak poszczególne kości będą działały inaczej. Jedynie generalia ( nie tyczy się Winbondów bh):

Kingstony Value - ok. 210-212 2,9V

Kingston HyperX - ok. 220-225 2,9V

OCZ Performance - ok.212-215 2,9 V

OCZ Enchanced - ok. 220 2,9V

OCZ Platinium - ok. 218-222 2,9V

TwinMOS - ok. 215 2,9V

Pamięci na Winbondach - kapitalne do niskich timingów 2-2-2-6/11 T i na takich wartościach od 220 do 234 2,9V na naszej MoBo.

:D

W zasadzie można jeszcze powiedzieć, że tyczy się to ustawień DUAL CHANNEL i odpowiednim doborze par kości. Zdarza sie bowiem tak, że i teoretycznie DWIE NIBY podobne kości nie chcą działać w DUALU nawet lekko powyżej standardu, a czasem i z tym są problemy. Dlatego weźcie poprawkę na to przy zakupie i jeśli jest taka możliwość kupujcie pakiety DUAL CHANNEL ( szczególnie gdy są radiatory na kościach), chyba, że macie wybór i możecie dobrać kości z identycznej serii produkcyjnej.

Tak więc naprzód:

 

OCZ

 

OCZ PC3200 Performance 256MB 400 MHz DDR CL2-3-3-6

OCZ PC3200 Performance 512MB 400 MHz DDR CL2-3-3-6

OCZ PC3200 Performance Rev.2 256MB 400 MHz DDR CL2-3-3-6

OCZ PC3200 Performance Rev.2 512MB 400 MHz DDR CL2-3-3-6

OCZ PC3500 Performance 256MB 400 MHz DDR 2,5-3-3-7

OCZ PC3500 Performance 512MB 400 MHz DDR 2,5-3-3-7

 

Enchanced Latency

 

OCZ PC3200 EL 256MB 400 MHz DDR CL2-2-3-6

OCZ PC3200 EL 512MB 400 MHz DDR CL2-2-3-6

OCZ PC3200 EL Platinium 256MB 400 MHz DDR CL2-2-3-5

OCZ PC3200 EL Platinium 512MB 400 MHz DDR CL2-2-3-5

OCZ PC3200 EL LE Platinium 256MB 400 MHz DDR CL2-2-2-7 2,8 V Winbond bh-5

OCZ PC3200 EL LE Platinium 512MB 400 MHz DDR CL2-2-2-7 2,8 V Winbond bh-5

OCZ PC3500 EL 256MB 400 MHz DDR CL2-3-3-7

OCZ PC3500 EL 512MB 400 MHz DDR CL2-3-3-7

OCZ PC3500 EL LE Platinium 256MB 400 MHz DDR CL2-2-3-6 2,7 V Winbond bh-5

OCZ PC3500 EL LE Platinium 512MB 400 MHz DDR CL2-2-3-6 2,7 V Winbond bh-5

 

Enchanced Bandwitch Platinum

 

OCZ PC3200 EB Platinum 256MB 400 MHz DDR CL2,5-2-3-8 2,8 V

OCZ PC3500 EB Platinum 512MB 400 MHz DDR CL2,5-2-3-8 2,8 V

 

 

KINGSTON

 

Value

 

KVR333X64C25/256 256MB 333MHz DDR PC2700 CL2.5-3-3-7 Winbond bh-6

KVR333X64C25/512 512MB 333MHz DDR PC2700 CL2.5-3-3-7 Winbond bh-6

KVR400X64C25/256 256MB 400MHz DDR PC3200 CL2.5-3-3-7

KVR400X64C25/512 512MB 400MHz DDR PC3200 CL2.5-3-3-7

KVR400X64C3A/256 256MB 400MHz DDR PC3200 CL3-3-3-8

KVR400X64C3A/512 512MB 400MHz DDR PC3200 CL3-3-3-8

 

HyperX

 

KHX2700/256 256MB 333MHz DDR CL2-2-3-6 Winbond bh-6/ch-6

KHX2700/512 512MB 333MHz DDR CL2-2-3-6 Winbond bh-6/ch-6

KHX3200/256 256MB 400MHz DDR CL2-2-3-6 Winbond bh-5

KHX3200A/256 256MB 400MHz DDR CL2-2-3-6 Winbond ch-5

KHX3200A/512 512MB 400MHz DDR CL2-2-3-6 Winbond ch-5

KHX3200/1G 1GB 400MHz DDR CL2.5-3-3-7 Winbond ch-5

 

KHX3500A/256 256MB 434MHz DDR CL2.5-3-3-7 Winbond ch-5

KHX3500A/512 512MB 434MHz DDR CL2.5-3-3-7 Winbond ch-5

 

KHX3700/256 256MB 466MHz DDR CL3-4-4-8

KHX3700/512 512MB 466MHz DDR CL3-4-4-8

KHX3700/1G 1GB 466MHz DDR CL3-4-4-8

 

 

TWINMOS

 

PC3200 256MB 400 MHz DDR CL2,5-3-3-8 Mtec/Samsung

PC3200 512MB 400 MHz DDR CL2,5-3-3-8

Twister PC3200 256MB 400 MHz DDR CL2-2-4-8 Mtec/Samsung

Twister PC3200 512MB 400 MHz DDR CL2-2-4-8

Mam info dla wszystkich tych, którzy będą chcieli postępować "ekonomicznie" przy zakupie pamięci. Chodzi o sytuację gdy ktoś ma np.2x256 i chce włozyć do tego 1x512, albo ma 1x256 i chce jeszcze 1x512. Większość kości 512MB zajmuje 2 banki pamięci ( nie mylić ze slotami). Moze to utrudniać pracę w DUALu przy założeniu, że kość 256MB zajmuje 1 bank ( choć są i dwustronne czyli zajmujące dwa banki pamieci). Warunkiem jaki należy spełnic jest odpowiednie umieszczenie pamięci w slotach 1-2-3:

 

ŹLE - 512 - 256 - 256 lub 256 - 512 - 156

DOBRZE - 256 - 256 - 512

 

Tak ułozone kosci powinny poprawnie działac w DUALU, mimo, że nie zaleca sie do takiego ustawienia pamieci o różnych pojemnościach. Do sprawdzenia skłonił mnie brat, który ma A7N8X i chciał dołozyć do 512 jedną 256. Z rozpędu sprawdziłem wszystkie mozliwe kombinacje z trzecią kością włacznie.

Przy ZŁYCH uastawieniach komp bootował, systaem wstawał, ale MemTest i Prime od razu wywalały błędy a przy próbach odpalenia 3DMarków zwis zaraz na pierwszym teście.

 

Miejcie to na uwadze.

Pozwolę sobie zacytować za www.nforcershq.com krótką instrukcję migracji najnowszego BIOSu SATA do dowolnych BIOSów A7N8X/ Deluxe:

 

" For any parties interested...

Sil SATA RAID 4.2.47 - link make sure you get the 4247.bin file and not the other two. The 4.3.47 BIOS is for the 3152 controller if you go to siimage.com to complete the download.

 

CBROM- link

 

Command Line: CBROM215.EXE ASUSBIOS.BIN /pci 4247.bin

 

Obviously change the ASUSBIOS.BIN to the correct BIOS file and make sure you run CBROM from a folder that is < 9 characters in length otherwise you get the dreaded "Cannot execute C:LONGFOLDERNAMECBROM215.EXE" error.

 

I know with my A7N8X Deluxe revision 1.04 board I do not need to remove the logo to make space but as I recall reading back in October on a SATA bios thread you must use CBROM to remove the logo in order to make enough space for the new SATA bios to fit on revision 2 boards. I have no clue as a result about the A7N8X-E and the like.

 

The command to release the Logo is: CBROM215 ASUSBIOS.bin /logo Release

 

My suggestion is keep a copy of the original downloaded ASUS Bios. Run the CBROM command to patch in the newer Silicon Image SATA Bios file. If the file sizes are the same I believe you should be good to go. Seeing as how I do not have any other hardware than a Rev 1.04 Plain Deluxe please take that into account when reading my post and consider seeking other opinions on the issue"

 

Zapodaję linki do gotowców:

 

1004 UBER SATA 4.2.47

1007 SATA 4.2.47

 

 

Wszystkie BIOS'y z najnowszym BIOS'em SATA:

 

http://www.nforcershq.com/forum/viewtopic.php?t=47158

Ostatni raz podaję stronę , na której są WSZYSTKIE BIOSy (włącznie z UBER) do WSZYSTKICH modeli A7N8X:

 

http://torkelom.nettbutikk.no/index.html

 

Zapamiętać, zapisać, zamkąć w sejfie i nie zgubić..... :evil:

Nie dziwcie się, ze nagle okazało się, iż A7N8X może fikać na wysokim FSB. To było wiadomo od dawna z racji konstrukcji samej MOBO. Problem w tym, że Asus poblokował wszystko w BIOSach i ustawił płytę pod dużą wydajnosć na w miarę niskich FSB. Porównajcie sobie testy Asusa i Abita przy jednakowych ustawieniach na FSB 166 czy 200. W 90% przypadków Asus będzie szybszy. BIOSy MOD3 to jakby kompilacja oficjalnego BIOSu Asusa z ustawieniami przepustowości z płyt DFI. Dlatego włąsnie okazuje się , że ktoś ma np. 220 a wcześniej miał 205.

Druga sprawa to CPC. CPC OFF to niejako kastracja na linii pamięć - procesor. Nic nadzwyczajnego walnąć FSB 230 z OFF. Chłopaki od Abita po prostu przestali uważać takie wyniki za "honorowe" , bo w praktyce każdy oficjalny BIOS na MoBo z NF2 ma CPC ON. Z tym, że jedni tak jak Asus ograniczą kosztem stabilności wydajność, a ABit i DFI jakoś potrafią to w miarę pogodzić. Owszem z CPC OFF można uzyskac piękne wyniki, ale pamiętajcie o jednym - im wyższe FSB tym wieksza będzie różnica na korzyść włączonego CPC. Tak więc zapaleńcom życzę FSB pow. 230 z CPC ON :D

 

Wieczorkiem przymierzyłem się do BIOSów MOD3. Na razie tylko przepustowosć/osiągi. Nie sprawdzałem OC. Klasyczną już dla mnie metodą ( aby wszyscy mogli porównać, bo co z tego ,że opublikuję wyniki powiedzmy na FSB 225 jak większosć sobie tego nie zrewiduje bo nie ma jak) czyli Barton@3200+, CPUAggresive, Timings 2-3-3-11, Radeon Default (325/620)

 

1004 Uber - Everest Memory 3069/1181 3DMark2001 17010

1008 Uber - Everest Memory 3046/1180 3DMark2001 16988

1008Mod3_2T (CPC OFF) - Everest Memory 2840/1211 3DMark2001 16677

1008Mod3 (CPC ON) - Everest Memory 2940/1231 3DMark2001 17194

 

Widać jasno ,że przy włączonym CPC sporo daje zaimplementowany z DFI Infinity "higher bandwith romsips". CPC OFF porażka. Zapewne jednak na nim stabilne FSB będzie większe. IMHO na BIOSach z CPC ON wydajnośc na FSB 200 będize taka jak na BIOSach z CPC OFF na FSB 210. Resztę wyciągnijcie z wyników sami... :wink:

 

http://members.lycos.co.uk/trats102002/A7N...N8X_Deluxe_2.0/

UPDATE:

 

Są już BIOSy MOD3 ze zintegrowanym SATA 4.2.50

 

BIOSy

Chyba te mixy BIOS'ów płyty z najnowszym BIOS'em SATA nie usuwają błędu przy RAID0 :!: 8O :?

 

Zobaczcie to:

 

"I have mentioned this many times. The fix for the data corruption had nothing to do with the Sata Bios it was in the Motherboard. The Sata bios was not changed when they came up with the MainBoard bios to address corruption. In Fact ASUS has not change the Sil. Bios until just recently."

 

Źródło:http://www.nforcershq.com/forum/viewtopic.php?t=47390&highlight=)

AndyN, chodzi mi o to , że koleś moe sie mylić. IMHO bug RAID związany jest bezpośrednio z BIOSem SATA i 2.4.47 go rozwiązuje.

Niestety, moje skromne testy pokazują, że mix BIOS'u 1004 z BIOS'em SATA 4.2.47 nie usuwa problemu z błędem BIOS'u 1004 w RAID0 (co oznacza, że ten koleś z forum nforcershq.com miał rację) -> wcale nie jestem z tego zadowolony :(

 

W ten weekend chciałem przy pomocy Drive Image 7.0 zrobić backup dysku C aby później móc zainstalować nowe stery do chipsetu i grafiki. Zrobienie backupu nie udało się, program wyświetlił komunikat o błędzie w pliku obrazu (Drive Image tak skonfigurowałem, żeby plik obrazu podzielił na części po 650 MB i żeby zweryfikował pliki image po ich stworzeniu)

 

Ustalenia:

 

(wszystkie BIOS'y wgrywane z wiersza poleceń w DOS ze wszystkimi parametrami)

1004 ASUS -> 4.1.50 BIOS SATA - błedy w plikach image

1005 ASUS -> 4.1.50 BIOS SATA - nie ma błędów w image'u

1006 ASUS -> 4.1.50 BIOS SATA - nie ma błędów w image'u

1007 ASUS -> 4.2.27 BIOS SATA - nie ma błędów w image'u

 

1004 UBER z BIOS'em SATA 4.2.47 - błędy w plikach image

 

Wnioski:

* Błąd SATA w RAID0 dotyczy BIOS'a płyty a nie kontrolera

* Dopiero w BIOS'ie 1007 ASUS zmienił BIOS kontrolera SATA

* Mix 1004 i 4.2.47 SATA nie usuwa błędu z miacierzą RAID0

 

Konkluzja: "No to się skończyło rumakowanie ..." :( Jadę na BIOS'ie ASUS 1006

Jak sflaszować BIOS płyty?

 

(...) a jakie znaczenie ma to, ze masz dysk na NTFS? Po prostu wtedy odpalasz kompa z dyskietki startowej Win98, na której także umieszczasz flasher awdflash oraz plik z BIOSem. Update wykonujesz z dyskietki. Czyli po kolei:

- Bootujemy z dyskietki

- Jak pojawi się bootloader wciskamy SHIFT+F5 i czekamy aż załaduje

- Cały czas bedąc na dysku A wpisujemy - awdflash 1007.bin /py /sn /cp /cc /cd /LD /E

- Wciskamy ENTER i czekamy. W międzyczasie modlimy się by dyskietka nie była uszkodzona albo BIOS źle przekopiowany :wink:

- Jak update się skończy i pojawi się prompt wciskamy na obudowie Reset ( broń Boże nie alt+ctrl+del!!!!! )

Oczywiście, że mozna Asus Update'm.

Ale powtórzę (było to w tym topic'u już z 5 razy) metoda z parametrem daje Ci pewność, że kość Biosu przed wgraniem nowej zawartości została dokładnie wyczyszczona. Asus Update takiej pewności nie daje (aktuallizuje komórki w których są zmiany wzgledem starej wersji) i powienien być raczej uzywany przy aktualizacji Biosu w górę (np. z C1006 na C1007) wtedy będzie OK. Przy wgrywaniu Biosu modyfikowanego czyli np. Ubera albo downgrade w dół, jest cień ryzyka, że w pamięci BIOSU zostaną częściowo informacje z nowego Biosu, które z pozostałą zawartością starszego BIOSU nie bedą działać i kłopot gotowy.

(...) PS.1.

Śledząc lekturę całego tematu dotyczącego płyty ASUS A7N8X zauważyłem powtarzające się pytania. Tak sobie pomyślałem, że można zapodać, szczególnie dla początkujących parę linków, np:

- aktualny bios:

http://www.asus.com/support/download/item....=A7N8X%20Deluxe

- metody jego wczytania:

http://www.asus.com/support/english/techre...s/awdflash.aspx

- ukompletowanie i parę cennych informacji o A7N8X Dlx (gold):

http://www.frazpc.pl/artykuly_wyswietl/126

P: Czy w Asusie a7N8X deluxe można ustawić mnożnik > 12,5?

O:W zasadzie tak. Jednak nie dla wszystkich procesorów (Asus nie ma 5 bitowego ustawiania mnożnika). Pozostaje jeszcze drut mod lub malowanie mostków.

 

Mnożniki > 12,5 osiągalne są w sytuacji kiedy nominalny fabryczny mnożnik również jest wyższy niż 12,5 a więc

Athlon T-bred od XP 2100+ do 2600+ (z fabrycznym FSB 133)

Athlon T-bred od XP 2700+ do 2800+ (z fabrycznym FSB 166)

Athlon Thorton od XP 2200+ do 2400+ ( z fabrycznym FSB 133)

Ahtlon Barton XP 3000+ (z fabrycznym FSB 166)

oraz

Duron Morgan 1300 Mhz i

Duron Applebred 1800 Mhz

 

Na zasadzie eliminacji mnożniki =< 12,5 mają niestety:

Athlon T-bred XP 1600+ do XP 2000+ (z fabrycznym FSB 133)

Athlon T-Bred XP 2600+ (z fabrycznym FSB 166)

Athlon Thorton XP 2000+ (z fabrycznym FSB 133)

Athlon Barton XP 2500+ do XP 2800+ (z fabrycznym FSB 166)

Athlon Barton XP 3000+ do XP 3200+ (z fabrycznym FSB 200)

oraz wszystkie pozostałe Durony.

Wheelerfan, Mnożniki powyżej 12,5 mają także wszystkie Bartony MOBILE ( FSB 133) 2500+ oraz powyżej.

 

jak, gdzie i czy warto przesmarować, odczepić, zamienić radiator na mostku

może chociaż mała pdpowiedź gdzie tego szukać - nr strony na forum, może jakiś adresik web, lub poprostu koleżeńska pomoc

 

Radiator warto odkleić, choćby po to żeby położyć dobrą pastę, ewentualnie wyrównać powierzchnię radiatora.

 

Wyjmujesz kołki, radiator podgrzewasz np: suszarką do włosów, żeby rozmiękczyć "gumę/pastę" która pod nim jest i gdy "guma" zrobi się plastyczna delikatnie kręcisz radiatorem żeby w końcu "odkręcić" go od chipsetu. Rób to delikatnie i z wyczuciem. Oczywiście wszystko robisz na swoją odpowiedzialność. Ja tak zrobiłem żeby zdjąć radiator i założyć bloczek

 

Gwarancja? Radiator zdjąłem i schowałem, jak płyta (nie daj Boże) padnie, wszystko wraca na swoje miejsca i do serwisu ...

 

O ściąganiu radiatora jest też na stronie 35 i 79 tego wątku (posty Hanu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nom mam ta sama plytke co ty :D i tez bym sie nieobrazil jak by cos ktos ciekawego pisal.

Czy ktos juz zmienial bios, a jak tak to na jaka wersje. Z tego co czytalem wersje od 2.0 w gore maja juz obsluge 400 FSB..

 

 

ps. Ja za swoja nowke dalem 550 zl, promocja byla sprzedawca nie umial zajzec w odpowiedna rubryke w cenniku :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem wersje od 2.0 w gore maja juz obsluge 400 FSB..

 

ps. Ja za swoja nowke dalem 550 zl, promocja byla sprzedawca nie umial zajzec w odpowiedna rubryke w cenniku :D.

Tak, ma oficjalne wsparcie dla 200 MHZ FSB. Choć starsze wersje też dają taką możliwość po upgradzie BIOS'u - czy w takim samym stopniu? nie wiem.

 

Ja, jako że wymieniałem z Solteka i z moją dopłatą zapłaciłem łącznie bardzo dużo, ale po przygodach z Soltekiem (nigdy więcej eksperymentów) wolałem zapłacić więcej a mieć spokój

 

Polecam ten wątek:

 

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=32887&highlight=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z tymi złotymi radami - przynajmniej będzie wszystko w jednym miejscu. Udało mi się wymienić za dopłatą wersję standartową 1.6 na 2.0 Deluxa :D . Tylko przeginają z gumą do żucia pod radiatorem. Trzeba się też troche napracować żeby go wyrównać (krzywy jak diabli), a później dopolerować. Ale to już było omawiane w innych wątkach. Poza tym płyta bardo mi i sąsiadowi przypadła do gustu do tego stopnia, że za tydzień kupił taką samą + A1700 DUT.. .

Jedno mnie ciekawi - ja mam A1700 z serii DLT.. czyli 1.5V i w biosie zakres napięć kończy się na 1.750V. Przy nawet takim napięciu nie chce chodzić na magistrali 200 np 10.5x200 i inne kombinacje (ramy asynchronicznie chodzą na 200) bios 1005_002 beta najnowszy dostępny. Zastanawiam się czy wyższe napięcie coś by zmieniło. Zasilacz Hunt Key 300W

Obecnie pracuje stabilnie 12.5X169 przy napięciu 1.525V :D , przy 12.5x175 napięcie trzeba podnieść do 1.575V i też chodzi stabilnie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadalem kiedys ta plyter rev 1.4.

Plyta pod wzgledem wykonania jest naprawde bardzo dobrze dopracowanym produktem, znacznie lepiej rozwiazany bios i sposob jego zapisu, oraz naprawde jest to plytka wypasiona pod wzgledem wyposarzenia.

 

A teraz dlaczego zmienilem plyte na Abita - odpowiedz krotka O/C plyta w rev. 1.4 pozwalala osiagnac maks 180 mhz Synchro podobno poprawilo sie to z wyjsciem ostatniego biosu lecz jak czytam zachodnie fora nie u wszystkich. Ogolnie w sprawie tej plyty polecam http://www.nforcershq.com/forum/viewforum.php?f=13 naprawde potezne kompendium wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tego Asuska i zero problemów, rev. 1.04 bios 1004 i śmiga na 194 fsb, chyba trzeba by schłodzić SB żeby poszło wyżej ( wyjaśnienie: śmiga = prime aż do znudzenia :D ) Nie do końca rozumiem dlaczego na tym forum Asus jest delikatnie mówiąc nielubiany :? ale powstrzymam się od komentarzy nt. Epoxa, Abita czy Solteka, lubicie swoje mobo to pozwólcie mi lubić moją :wink: . Dwa pytanka: jak radzi sobie z obsługą 2 x 512 ramu (niedługo zmiana, będzie na zbyciu 2 x 256 Kingstonów na BH-6) i pytanie drugie, jak chodzą dyski serial na tym kontrolerze, ponoć nie jest najlepszy? Niedługo nowy SB do Nforca to może będzie zmiana na nowy rev. :?:

 

Pozdr

 

IVO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yo wszyscy użytkownicy Asusa i nie tylko przyłączcie sie do inicjatywy A7N8X : złote rady i codzienne problemy . Według mojego zdania ta płyta zasługuje na taki post ala przyklejony . Pozdra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Również jestem posiadaczem tej mobo (deluxe) rev 1.4 i biosem uber1004.. Chodzi stabilnie na 11 x 194mhz. Niestety mam problem z uruchamianiem systemu. Po włączeniu zasilania system nie wstaje. Tzn. jest zasilanie na wszystkich wiatrakach, napędach itp., Lecz na tym koniec.

Po szybkim wyłączeniu z sieci i włączeniu ponownym system wstaje na 11x100mhz. Następnie wchodzę do BIOS robię reset i wstaje już na 11x194. Troszkę uciążliwe takie uruchamianie kompa. Co z tym zrobic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, na prośbe Andy'ego N przykleiłem wątek, i mam nadzieje że wszystkie problemy dotyczące tej płyty będą lądować właśnie tutaj

Witam

 

Bardzo dziękuję za "przyklejenie" wątku

:D

 

Mam nadzieję, że wiadomości w nim umieszczane okażą się pomocne wszystkim korzystającym z forum.

 

Pozdrawiam

 

An.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich posiadaczy tej płytki. mam zamiar kupic sobie tego asusa w poniedzialek i chciał bym sie dowiedziec cos na temat dzwieku i czy sa cyfrowe wyjscia z karty dzwiekowej.mam jeszcze do wyboru abita i mam mały dylemat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jak miło widzieć taki wątek. Sam mam płytkę (rev. 1.04) od połowy grudnia zeszłego roku i w zasadzie nie mogę złego słowa powiedzieć. Ale po kolei.

 

1. Bios 1004 ( UBER też) umożliwia współpracę z FSB 200 ale nie każdy Antek 1700 to znosi. Sam próbowałem czterech i tylko dwa były w pełni stabilne na takiej magistrali niezależnie od pamięci ( do testów 200 i powyżej pożyczałem Geile 433 od nieco bogatszego sąsiada :D )

2. Są problemy z wstawaniem kompa przy tym biosie w wypadku gdy wartość FSB wynosiła 200 i zmienimy ją na cokolwiek innego. Ale wyłączamy kompa ręcznie i włącza się już normalnie do biosu. Tam zmieniamy wartości i ok.

3. Kontroler Serial ATA od Asusa czasami szwankuje, pomaga BIOS Uber ze stosownym sterownikiem.

4. Najwyższe stabilne FSB jakie osiągnąłem na tym revisionie to 214. Wstawał 220 ale zaraz zwiecha lub resecik, niezależnie od napięć.

5. Czujnik temperatury nie jest chyba dobrze wykalibrowany i co BIOS to wskazuje inaczej ( na szczęście różnice są niewielkie)

6. No i co najsmutniejsze to Vcore tylko do 1,85 i działające ( nie, wyświetlane) mnożniki do 12,5 przy 1700+ ( ale to już wszcyscy wiedzą)

7.Zauważyłem nieznaczny spadek transferu pamięci (Sandra) przy obsadzeniu banku 2, jako uzupełnienie dla dualu 1,3 o ok. 20 MB/s.

8. W niektórych BIOSach kopie się Speach Reporter ( jakieś trzaski)

 

To tyle pobieżnych uwag. Z nadzieją czekam na uzupełnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich posiadaczy tej płytki. mam zamiar kupic sobie tego asusa w poniedzialek i chciał bym sie dowiedziec cos na temat dzwieku i czy sa cyfrowe wyjscia z karty dzwiekowej.mam jeszcze do wyboru abita i mam mały dylemat.

Jeśli będziesz miał możliwość wyboru bierz Asus'a w wersji 2.0 (najnowsza, oficjalne wsparcie 200MHz FSB, choć w starszych rev. też ono jest możliwe po zmianie BIOS'u) - oznaczenie znajdziesz na płycie między slotami PCI

 

Wersja Deluxe ma SoundStorm'a - bazując na opiniach z tego forum - podobno lepszy od SBLive i według niektórych lepszy od Audigy 1 - mam SBLive ale jakości dźwięku nie porównywałem. Po wymianie z Solteka 75FRN-RL (zjarał się-zniechęciłem się do firmy dokumentnie, pieprzę eksperymenty, żadnych firm spoza: Asus, Abit) na tego Asus'a SBLive leży w szufladzie

 

Wersja Deluxe ma wyjście cyfrowe S/PDIF out - wersja nie-deluxe chyba nie ma (nie mam pewności)

 

Generalnie wersja Deluxe jest bogatsza (i oczywiście droższa): 2xSATA z RAIDEM, 2xIEEE 1394, S/PDIF out, jednoczesna obsługa dwóch kart sieciowych, w tym jedna 1Gbit. Dokładny opis znajdziesz na stronie Asus'a:

http://www.asus.com/products/mb/socketa/a7...-d/overview.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asusek ma sieciówe 1Gigową . Pierwsze słysze . :?:

LOL

 

to akurat wiedzialem i wsumie to lekko przewazylo strone asusa.

Za to np. po kupnie mobo zauwazelem ze ma on 2 sieciowki tez slepy jestem i nie wiem jak ja te opisy czytalem.

Plytka jest piekna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi sie to, ze ma 4 mosfety.

Nie wiem czy to jest cos nie tak czy ja bloku nie umiem przykrecic ale mam kolo 48 stopni na konfigu jak w podpisie (nawet na niepodkreconym) a blok zimny. Jak wylaczylem wiatraki na chlodnicy to woda byla naprawde ciepla a temp w gore nie poszla. Poza tym BIOS czasem pokazuje mi "poprawna" temp. - okolo 35 stopni - nic nie zmieniam a odczyt z tego samego czujnika. Reset i z powrotem 48. Co moze byc nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...6. No i co najsmutniejsze to Vcore tylko do 1,85 i działające ( nie, wyświetlane) mnożniki do 12,5 przy 1700+ ( ale to już wszcyscy wiedzą)....

No u mnie sie nie dalo nigdy na zadnym biosie wyjsc ponad 1,75V(orginalnym lub Ubermana)....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIPEK, co do napięcia maks. 1,85 to tyczy się to wersji procków z defaultowym 1,6 V (DUT3C). Jeśli wsadzisz proca 1,5 V (DLT3C) to rzeczywiście maksymalne dostępne napięcie to tylko 1,75 V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma sprawa z modyfikowanymi BIOSami. Bo kilku użytkowników ma UBER BIOSy. Jak się sprawują, co umożliwiają czego normalny BIOS nie umożliwia, skąd ściągnąć (UBER jak i dowolny inny modyfikowany)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...