Skocz do zawartości
Faunuk

Układ jednostopniowy - pierwsze podejście

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przymierzam się do zbudowania jednostopniowego agregatu (pierwszy raz w życiu).

 

Komputer:

Procesor Core2Duo E7200 (pobiera ~130W pod obciążeniem)

Grafika Radeon HD4850 (pobiera ~120W pod obciążeniem)

Zasilacz Enermax Liberty 500W

2 dyski Seagate 7200.12 RAID

Płyta Asus P5E Deluxe

 

Podstawowe założenia:

- podkręcić procesor do ~4.2 GHz (bez podkręcania ma 2.53GHz)

- uzyskać bezwzględną ciszę

 

Aby spełnić założenia zastanawiałem się nad kupnem chłodzenia powietrzem Noctua NH-U12P SE2 (2 wentylatory), co wyniosło by nieco ponad 200PLN. Jeśli jestem w stanie w niewiele większym budżecie zmieścić agregat, to chętnie to zrobię.

 

Do stworzenia agregatu będę potrzebował:

* Kompresor

* Desuperheater

* Skraplacz

* Filtr

* Kapilara

* Parownik

* Linia ssąca

* Gąbki do izolacji (aby nie osadzał się szron)

 

Największy problem to kompresor, ponieważ musi być A: cichy, B: tani, C: odpowiednio wydajny.

Czy jako skraplacza mogę użyć pierwszej lepszej chłodnicy ze złomu? Albo skraplacza od klimatyzacji samochodowej?

Desuperheater, filtr, gąbki do izolacji, kapilara i linia ssąca muszą być kupione ze sklepu.

Parownik mogę sobie "zrobić" u znajomych w stoczni. Pytanie jak to zamocować na procesorze.

 

Teraz kolejna kwestia. Czy da radę wstawić trójnik za skraplaczem -> filtrem i dać 2 kapilary (odpowiednio cieńsze), 2 parowniki, za nimi trójnik i do linii ssącej? Chciałbym jednym agregatem chłodzić procesor i kartę graficzną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co rozumiesz przez bezwgledną cisze, ale halas wytwarzany przez najcichszy kompresor bedzie na poziomie glosnosci 20 dyskow 3,5", poza tym sam kompresor kosztuje 500zł, bo uzywany na pewno bedzie glosniejszy niz nowy, zloz sobie tanie chlodzenie wodne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wśród was ludzi, którym poza wydajnym chłodzeniem zależy także na ciszy? Używanie na co dzień takiego traktorka musi być bardzo niekomfortowe. No chyba, że macie jakieś sposoby, aby to zaizolować akustycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TEGO SIĘ NIE UŻYWA NA CODZIEŃ!!! To jest podstawowa sprawa. To tak jakbyś narzekał, ze Ferrari, którym dojeżdżasz do pracy dużo pali. FC jest do robienia wyników w OC, a nie do 24/7. Jak masz na tym sobie puszczać E7200 @ 4,2Ghz, to lepiej kup E8400, który tyle zrobi na coolerze pokroju Scythe Ninja i masz lepszą wydajność, ciszę i spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, skoro to nie do użytku codziennego, to zrobię sobie ciche chłodzenie wodne. Dzięki za rady, pozdrawiam.

//swoją drogą freonem też zainteresowałem się na tyle, że jak dorwę starą lodówkę, to nie omieszkam spróbować zrobić sobie jakiegokolwiek agregatu i potestować stare komputery na tym :].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co rozumiesz przez cisze.

 

Mi kiedyś nie przeszkadzały wentylatory 5x 120mm @ 12V, a teraz mam pasywny zasilacz, małego BOX'a AMD @ 800rpm, na grafie IceQ na minimalnych obrotach i wkurzam sie, ze slysze kompa ;)

 

Masz w miarę nową lodówkę w domu? Słyszysz jak pracuje? +/- taki sam dźwięk dostaniesz ze swojego FC, o ile będzie to nowy kompresor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...