Skocz do zawartości
Rev

Domowy serwer i internet z tym związany

Rekomendowane odpowiedzi

Dystrybucją wifi w moim mieszkaniu zajmuje się obecnie Linksys WRT-54GL podłączony bezpośrednio pod modem. Z sieci bezprzewodowej korzysta mój laptop (w środku Atheros AR5009) oraz komórka. Notebook ma z DHCP statycznie przyznawane IP i jest w strefie DMZ. Żadnych problemów, od trzech lat działa to w takiej konfiguracji i router nigdy mnie nie zawiódł.

 

Zamierzam się ostatnio do kupna domowego serwera, który służyć będzie za NAS, furtkę VPN, audio, video (podłączony na stałe do TV, z tym problemów nie powinno być, bo przeciętny materiał 720p to raptem niecałe 4mbitów/s) i kilka innych rzeczy. Generalnie w związku z tym poszukuję rozwiązania, które zapewni mi przede wszystkim większą przepustowość. Obecne 3MB/s z kawałkiem to trochę za mało i zastanawiam się nad przejściem na standard 'n'.

Bazą serwera będzie płyta ASRock z APU AMD Zacate E350. Wbudowany gigabitowy port, brak karty wifi, ale z wolnym slotem PCI-E (pełnym i tylko tym jednym).

Zastanawiam się teraz nad następującymi rozwiązaniami:

 

1. Kupno karty wifi na PCI-E, która będzie mogła pracować w trybie AP. Wtedy serwer będzie bezpośrednio połączony z modemem i to serwer zajmie się rozdzieleniem internetu.

 

2. Kupno karty ethernetowej na PCI-E oraz sprzętowego AP. Na pewno większe koszta niż pierwsza propozycja, ale i pewnie jakość. Nie wiem niestety co będzie lepsze.

 

3. Kupno nowego routera z AP, który będzie, podobnie jak obecnie, podpięty do modemu, a serwer będzie w LAN.

 

Zależy mi na sprzęcie, który będzie jako tako zgodny z moją laptopową kartą i wyciśnie z niej jak najwięcej. Z tego co do tej pory doczytałem, obsługuje dwukanałową (40MHz) transmisję. Maksymalny transfer rzędu 50mb/s byłby niewielką zmianą. Realny transfer 100mb/s już bardziej by mnie ucieszył.

 

Warunków w mieszkaniu nie mam złych, odległości o jakich mówimy to 2-3 metry i żadnych ścian na drodze sygnału.

Chciałbym jak najbardziej ograniczyć budżet. 150zł? Za mniejszą kwotę kupiłem swojego obecnego Linksysa i z DD-WRT, jak już wspominałem, radzi sobie bardzo dobrze.

 

System na serwerze to będzie pewnie jeden z Windowsowych Serverów (ano, ma się MSDN AA to skorzystam ;)). Zależy mi na multimedialności, żadnych zasobożernych usług stawiać nie będę, od tego mam serwer dedykowany pod Debianem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...