Skocz do zawartości
st208

4GB DDR3 1333MHz - jedna kość czy 2x2?

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym kupić 4GB RAM-u do płyty Foxconn A76ML-K 3.0 (http://www.foxconnchannel.com/product/motherboards/detail_overview.aspx?id=en-us0000506) i nie jestem pewien, które wyjście będzie korzystniejsze.

 

Mam możliwość zakupu pamięci Samsunga PC-10600 po 65 zł za sztukę, czyli razem 130 zł za 2x2 GB. W przypadku 4 GB cena wynosi 120 zł, czyli jest nawet taniej.

 

Jest sens płacić więcej za dwa takie same moduły do pracy w dualu?

 

Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili nie potrzebuję, ale ten zestaw ma być na lata, dlatego chcę wiedzieć, czy dual w tym przypadku będzie miał jakikolwiek wpływ na wydajność tego sprzętu w porównaniu do zastosowania jednej kości 4 GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma płyta do tego?

Po premierze windowsa XP wszyscy przekonywali, że wystarcza 256MB a 512MB to już przepych i luxus.

Dzisiaj dowiaduję, że z 1GB ramu nie da się nic zrobić.

Dual daje tyle co i nic.

W przyszłości 8GB może się przydać, po co sobie blokować możliwość rozbudowy? Tym bardziej, że dual channel daje niezauważalny przyrost wydajności. Różnice widać tylko w syntetykach.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer "przyszłościowy" ładnie brzmi w teorii ale jest to założenie bez sensu. Lepiej brać to co teraz jest wydajniejsze/lepsze niż liczyć na przyszłą rozbudowę. Ale rób jak tam chcesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro dual i tak prawie nic nie daje, to czy nie lepiej jednak wziąć tańsze (zawsze 10 zł) 4 GB w jednej kości?

 

Jeśli chodzi o zużycie RAM-u, to u mnie sama przeglądarka potrafi zająć 1,5 GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się co do tego, że zwrot "przyszłościowy komputer" to mit służący do nabijania kosztów komputera. Nabywca może być nabijany przez sprzedawcę, kolegów z forum lub samego siebie. Komputery budowane na wypasionych na wyrost i spuchliznę płytach szybciej lądują na giełdzie niż doczekują się drugiej grafy do sli/cf bądź mocniejszego cpu. Zasilacze z przesadzoną mocą okazują przestarzałymi konstrukcjami i też nie doczekują się modernizacji jak wyżej.

Pamięć ram jest jednak najczęściej rozbudowywanym elementem w komputerach. Apetyt na ram rośnie chyba kwadratowo z każdą nową wersją systemu operacyjnego. Wystarczy, że ktoś nie chce uruchamiać komputera ponownie kilka razy dziennie, lubi wiele zakładek w przeglądarce, od czasu do czasu ma ochotę obrobić video czy grafikę i okaże się, że fajnie byłoby mieć więcej niż 4GB pamięci.

 

Dlaczego nie warto pchać się np w pamięci 1600MHz a poleca się 1333MHz? Bo te parę groszy różnicy lepiej dołożyć do lepszego chłodzenia cpu, lepszych wentylatorów do obudowy, grafiki z niereferencyjnym chłodzeniem niż pchać w pamięć. Dobry wentylator zapewni np ciche chłodzenie obudowy przez cały okres użytkowania kompa. A co da da większa wydajność pamięci 1600MHz w dualu w stosunku do 1333MHz single? NIC. A to dlatego, że jak zabraknie wydajności zestawowi z pamięcią 1333MHz single to ten sam zestaw z mem 1600MHz dual też nie będzie demonem szybkości. Więcej, w normalnym użytkowaniu nie odczuje się absolutnie żadnej różnicy. Natomiast zwiększenie ilości ramu w niektórych zastosowaniach może znacząco podnieść komfort pracy.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mnie rozwalił tekst o kompie na lata :lol2:, już pomine płyte foxcona, i w ogóle z dwoma slotami pamięci. Bierz te tańsze w jednej kości podejrzewam że reszta kompa jest pokroju tejże płyty, także sam rodzaj pamięci nie zrobi żadnej różnicy. I pytanko jakiej przeglądarki używasz i co nią przeglądasz bo nie potrafie sobie wyobrazić żeby internetowa tyle ramu zajmowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa sloty z obsługą do 8 GB w moim przypadku powinno wystarczyć na długo. :) Od razu zaznaczam, że w ogóle nie gram.

 

Przeglądarka Opera, otwartych 20+ zakładek, w tym strony napakowane flashem i masą zdjęć. Kilka takich wystarczy, by 1 GB pamięci zostało zajęte od razu, a później już tylko zużycie się podnosi.

 

W tej chwili działam na starym sprzęcie typu Athlon XP 2400+ i 1GB DDR1, i praktycznie nie da się już z tego korzystać, bo system bez przerwy ciągnie z pliku wymiany. A to i tak Windows 2000, więc zużycie RAM-u przez system sam w sobie raczej minimalne. Z racji braku funduszy bardzo rzadko zmieniam sprzęt, więc i ten Foxconn powinien wystarczyć na bardzo długo.

 

Dodam, że całość wygląda tak:

 

1. Płyta Foxconn A76ML-K 3.0 - 140 zł

2. Procesor AMD Athlon II X2 255 - 160 zł

3. RAM DDR3 Samsung 1333MHz 1x4GB - 120 zł

 

Płyta taka, bo w tej cenie chyba nic lepszego znaleźć się nie da, a ma ona i wbudowaną grafikę z obsługą HD, i wyjście na dwa monitory, co jest dla mnie absolutnie niezbędne.

Edytowane przez st208

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bierz 1 x 4GB przy oc procesora po obłożeniu wszystkich slotów lecą na łeb możliwości ;/ przyklad:

 

mam 4 x 1 GB hyperX 1066 DDRII

 

przy 2 kościach ustawiam swojego q9550 c1 na 4 ghz i działa.

 

przy 4 kościach te same ustawienia i nie ruszy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na LGA775 jest zupełnie inaczej bo konstrukcja chipsetu jest inna. Nie ruszy bo przy obłożeniu wszystkich slotów mostek północny jest za bardzo obciążony i potrzebuje np. więcej V ;)

 

@st208 ty pracujesz gdzieś, gdzie potrzebne jest aż tyle ramu? Bo ja dalej nie widze sensu pchania się w 8 GB w szczególności na tej płycie.

Oczywiście twoje wcześniejsze wyjaśnienie ma jakiś tam sens ale nie założyłes że pamięci RAM też nie stoją w miejscu. Teraz kupisz 4GB 1333Mhz CL9 za te 120zł a w przyszłości będziesz mógł kupić 4GB 1866Mhz CL8 za tą cenę :)

Dobra, kwestia RAMu chyba zamknięta :)

 

Masz już tą płytę? Bo w tej cenie ostatnio wyrwałem AsRock'a na 785G który jest przynajmniej o klasę lepszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego AsRocka mogę mieć za 35 zł więcej. Jest sens?

 

Jeszcze raz zaznaczę, że sprzęt nie będzie w ogóle używany do grania, a 35 zł w tej chwili też nie jest dla mnie aż tak małą kwotą.

 

Czy poza czipsetem graficznym będzie jakakolwiek różnica w wydajności między Foxconnem i tym AsRockiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem jednak tego Foxconna. Dzisiaj złożyłem sprzęt i wszystko wydaje się działać bez problemu.

 

Jedno pytanie na koniec:

 

Mam podłączone dwa dyski - 3,5' IDE Samsung 40GB 7200 rpm i 2,5' SATA Samsung 320GB 5400 rpm, system zainstalowany na pierwszym. Jest sens ustawiać SATA na AHCI dla drugiego dysku czy lepiej zostawić legacy IDE?

Edytowane przez st208

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...