Skocz do zawartości
dr.elich

Uszkodzenie zasilacza - nietypowa sprawa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

sprzęt z podpisu odmówił posłuszeństwa = spalił się Tacens Valeo 460W. Od 2 dni zdarzało mu się skiwerczeć - w idle, stress. Wczoraj go potraktowałem odkurzaczem 0 nie pomogło. Dziś natomiast żona odpaliła sprzęt i komp zrobił bum, poszedł smród palonej elektroniki i "dentysty". Po powrocie do domu spróbowałem podpiąć zasiłkę do sieci - to samo - wyjęty z kompa, odłączony zasilacz robi bum i wywala korki. Rozkręciłem więc, wyczyściłem dokłądniej (było trochę kurzu) podpinam - znów poszły korki, w zasilaczu błysnęło w miejscu zaznaczonum kóleczkiem.

 

Ale to nie wszystko:

 

W drugim pokoju mam kompa - linia na jednym korku - uszkodzeniu uległ monitor - Benq FP202WA - bardzo dziwnemu - źle dostraja kolory - daje za mało czerwonego. Po naciśnięciu przycisku autokalibracji w momencie samego kalibrowania jest ok, pod koniec tego procesu ustawia ciemny obraz z małym wysyceniem czerwonego. Olałbym to gdyby nie fakt, że wybór ustawień ręczbych powoduje wyłączenie funkcji senseye, która bardzo porawia w tym monitorze jakość obrazu.

 

Ponadsto sfjczył mi się TV - stary kineskopowy. W momencie podpinania był wyłączony "pstrykiem" - teraz się nie włącza nawet do standby.

 

Uprzedzając pytanie nie podłączałem zasiłki z wyłączonym pstryczkiem zasilania, bo mi się korki kończą

 

Komp był podłączony do gniazdka bez bolca = taka instalacja w bloku, nie stać nas na wymianę narazie.

 

Załączam zdjęcia zasiłki od środka (przepraszam za sposób w jaki to robię - piszę z dość starej, kłopotliwej maszyny) - jeden z dużych kondziorów jest spuchnięty, była na jego szczycie kropka czegoś - elektrolitu?

 

HELP

 

zasilacz.7z - download now for free. File sharing. Software file sharing. Free file hosting. File upload. FileFactory.com

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to valeo II tylko I. A poza tym przeczyszczenie nic nie pomoze w tym ze wywala korki. W miejscu ktore zaznaczyles kolkiem jest mostek prostownicz , mozliwe ze sie przepalil.

I zapewne z wlasnej glupoty mogles zapsuc monitor i tv , podlanczajac uszkodzony zasilacz do sieci 10 razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor padł w momencie awarii zasilacza, a TV to stary kineskopowiec, który był rozłączony guzikiem od standby - stwierdziłem więc, że skoro wyłączenie go w taki sposób zapobiegło awarii za pierwszym razem to zapobiegnie i za drugim. A skoro nie było mnie przy samej awarii nie uważam, by było głupim sprawdzanie co dokładnie się stało -fakt - TV mogłem odłączyć, tu masz rację. Ale na pewno 10 razy go nie podpinałem.

 

No nieważne. Znalazłem więcej uszkodzeń - spalony bezpiecznik oraz kondensator na wejściu - załączam fotkę. I tu pytanie - czy da się coś takiego naprawić i czy się to opłaca?

 

Kurcze, miał to być w miarę przyzwoity zasilacz a okazał się szitem większym niż jakieś feele.

 

http://www.filefactory.com/file/cad90ef/n/zasilacz.zip

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi 10 razami to ironia , chodzilo mi o to ze jak sam go wlaczyles i wybilo korki to nie powinnes tego juz iecej robic.

Jezeli nic wiecej nie padlo albo jeszcze kilka drobnostek to koszt naprawy wysoki nie powinien byc.

Byly to dość dobre zasilacza , ale teraz sa jednak lepiej robione. Wiesz ten zasilacz przedewszystkim odroznia to ze ma niemal wszystkie potrzebne zabezbieczenia i to co pisze na tabliczce znamionowej to prawda a nie wymyslone wartosci.

Zapewne ten zasilacz co masz juz kilka lat ma i nie masz sie co dziwic ze odszedl do krainy wiecznych zasilaczy.

Jak byś mieszkal blizej to bys mogl podrzucic mi zasilacz bym spojzal do niego , lecz musial bys sie bawic w wysylki , to sadze ze lepiej jak bys znalazl gdzies u siebie jakiegos elektryka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, załapałem..

 

Szarpnąłbym się na samodzielną naprawę, jednak nie potrafię zrobic wiele ponad wymianę kondensatorów i tego bezpiecznika. Sprawdzić diody np. nie potrafię. Powiedz mi jeśli wiesz - czy mogły paść jedynie te kondziory i zrobić zwarcie?

 

Sprzęt mam 2 lata z groszami - akurat ze 2-3 miechy temu gwarancja się skońcczyła.

 

Aha - komp był podłączony do gniazdka bez bolca - czy to może mieć znaczenie w tym wyapdku?niestety nie stać mnie narazie na wymianę, a manewry typu zmostkuj bolec z zerem/rurą itp jakoś mnie nie przekonują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz się porywać na samodzielną naprawę, choć pojęcia o elektronice nie masz? ("kondensatory powodujące zwarcie") Oddaj ten zasilacz komuś kto się zna na tym zanim puścisz dom z dymem ;>

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli bezpośredniego wywołania zwarcia przez kondensatory - znam zasadę ich działania, fizykę w szkole miałem.. nie potrafię jednak spojrzeć na układ jako całość i wykluczyć wywołania zwarcia prze nie pośrednio..

 

Ale fakt faktem, wolę oddać zasiłkę do naprawy i wiedzieć, że jest to dobrze zrobione. Pytanie tylko czy to się opłaca czy też wyniesie mnie to niewiele mniej niż nowy zasilacz..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu pojawia się magiczne słowo "zależy" - od listy uszkodzeń, od dostępności ich zamienników, od ceny robocizny - daj go do oceny uszkodzeń i wyceny naprawy - Twoje pieniądze i Twoj budżet :) ja osobiście wziąłbym nowy, nie lubię dwa razy płacić za to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...