Skocz do zawartości
Powerslave

E8400 -> i5 czy i7 2x00K

Rekomendowane odpowiedzi

Otoz stoje przed nie lada dylematem, nadszedl czas by wymienic staruszka E8400, ktory dzielnie sluzy mi juz prawie 2,5 roku na cos nowego, nadal sie stara i moge pograc w praktycznie kazde gra w max, lub prawie max detalach, ale to juz nie to samo i FPSy nie ciesza jak dawniej.

 

Po przeczytaniu paru recenzji jedyne warte uwagi opcje to i5 2500K i i7 2600K. Pytanie tylko czy naprawde warto, czy skok wydajnosci bedzie az tak wielki by znow zainwestowac nie mala kase w kompa?

 

Podobnie jak z E8400 chce by procek uciagnal nowosci przez powiedzmy 2 lata, wymianiam CPU, MOBO, RAM, reszta zostaje.

 

 

Reasumujac:

 

CPU

1 - Intel Core i5-2500K £185.99

2 - Intel Core i7-2600K £263.99 *

* Czy naprawde warto doplacic?

 

MOBO

3 - Asrock P67 Pro 3 Intel P67 £114.98

4 - Asus P8P67 Intel P67 £124.99

5 - inna, jaka?

 

RAM

6 - 4, 6, czy 8GB?

7 - Corsair XMS3 4GB (2x2GB) DDR3 PC3-10666C8 1333MHz Dual-Channel £44.99

8 - Corsair Value 6GB (3x2GB) DDR3 PC3-10666C9 1333MHz Low Voltage Triple-Channel Kit £65.95

Jesli zle dobralem RAM to prosze o poprawki, dlugo nie siedzialem w temacie :)

 

CHLODZENIE

Czy Karakorum uciagnie i5/i7? Moge do neigo dokupic podstawke na 1155? Jesli nie to co polecacie?

 

 

OC - oczywiscie, ze tak, licze na lekkie 4,5GHz, miesiac siedzenia nad BIOSem w poszukiwaniu tych idealnych ustawien - jak najbardziej :)

 

 

 

Alternatywa dla kupowania wszystkie osobno sa zestawy proc, mobo, ram, cooler,

 

i5

 

"Radon Allosaur" Intel Core i5 2500K 3.30GHz @ 4.40GHz Overclocked Bundle - Asus £449.99

- CPU: Intel Core i5 2500K 3.30GHz @ 4.40GHz Sandybridge CPU

- Motherboard: Asus P8P67 PRO Intel P67 (Socket 1155) DDR3 Motherboard ** B3 REVISION **

- RAM: Corsair XMS3 4GB (2x2GB) DDR3 PC3-12800C9 1600MHz Dual Channel

- Cooler: Corsair A50 CPU Cooler

- Artic Silver 5 Thermal Compound

 

To samo na Gigabyte P67A-UD4 - "Radon Torosaur" Intel Core i5 2500K 3.30GHz @ 4.40GHz Overclocked Bundle - Gigabyte £479.00

 

 

i7

 

"Krypton Ankylosaur MKII" Intel Core i7 2600K 3.40GHz @ 4.60GHz Overclocked Bundle - Asus Extreme £539.99

- CPU: Intel Core i7 2600K 3.40GHz @ 4.60GHz Sandybridge CPU

- Motherboard: Asus P8P67 PRO Intel P67 (Socket 1155) DDR3 Motherboard ** B3 REVISION **

- RAM: Corsair Vengeance 4GB (2x2GB) DDR3 PC3-12800C8 1600MHz Dual Channel

- Cooler: Akasa Venom CPU Cooler

- Artic Silver 5 Thermal Compound

 

To samo na Asus P8P67 DELUXE Intel P67 B3 Revision - "Krypton Stegosaur" Intel Core i7 2600K 3.40GHz @ 4.60GHz Overclocked Bundle - MSI £549.00

 

 

 

Tak wiec co polecacie kupic, czy warto dokladac do i7? Zakupy bede robil tu http://www.overclockers.co.uk/ chyba ze ktos poleci sklep w UK z nizszymi cenami (a takie sa :P)

Edytowane przez Powerslave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli i7 moge sobie odpuscic, problem z P67 Extreme4 jest taki ze nie moge tej plyty nigdzie znalezc, jest juz w ogole dostepna?

Co myslisz o tych gotowych zestawach, warto czy lepiej samemu zllozyc?

Edytowane przez Powerslave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez powinien pasować. Tak samo jak w przypadku Extreme4.

Ktoś w temacie o Sandy Bridge chyba wspominał, że zamontował chłodzenie pod 775 na Extreme4 lub innym AsRocku i było trochę krzywo więc z tym różnie bywa.

 

Kupując Pro3 niedużo tańszego od P8P67 stracisz rok gwarancji, dodatkowe PCI-E i 2 porty SATA3.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Karak nie spasuje do Asrock P67 Pro 3 Intel P67?

 

Widzę że mamy podobny problem :| Ktoś może coś na ten temat napisać. Bo sam mam wątpliwości czy wejdzie. Wolałbym uniknąć zmiany chłodzenia. I w zasadzie głównie dla tego biorę Extreme 4 zamiast 50-60 zł droższego P8P67 PRO...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Pro3 tez odpada, pozostaje czekac na Extreme 4 az bedzie dostepne, ewentualnie brac Asusa i nowy cooler, pytanie jaki?

 

W recenzji na ppc byl testowany Zalman CNPS10X Extreme, ale moze Zalman CNPS10X-Performa z 1 fanem wystarczy?

Edytowane przez Powerslave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Performa może być. Za tą cenę nie jest to złe chłodzenie.

 

Sandy Bridge - pierwsze benche - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne - strona 68

ja dzisiaj dostalem procka od esc ale moje montowanie zostaje odlozone na 2 dni . przed chwila sie zmarszczylem jak mialem wszystko montowac niby plyta asrock 4 extreme ma nozki pod 775 ale prolimatech megahalems nie chcial za chiny ludowe tam wejsc jedyne wyjscie teraz to zamowilem z proline . zestaw montazowy jutro wysla to pojutrze bede mial

 

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No konstrukcyjnie wygląda podobnie, więc chyba będę musiał zmienić chłodzenie :| W tym wypadku brałbym Asusa P8P67 PRO. Ponoć w gralu są już Deluxe w nowej rewizji. Wiec może i na dniach będzie wersja PRO.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zanosi sie by ASRock P67 Extreme4 byl do dostepny na wyspach w najblizszym czasie wiec musze wybrac cos innego:

 

1. Asrock P67 Pro 3 Intel P67 - £114.98

2. Asus P8P67 Intel P67 - £124.99

3. Asus P8P67 PRO Intel P67 - £139.99

 

Pytanie ktora brac, czy warto doplacic do Asusa/Asusa PRO czy Asrock w zupelnosci wystarczy? Nie potrzebuje SLI/CrossFire, czy czyms jeszcze roznia sie te plyty ze warto do nich doplacic?

 

Ostatnie pytanie:

Czy pasta Zalman ZM-STG1 uzyta raz i lezaca od ponad roku na polce nadal bedzie ok?

Edytowane przez Powerslave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytanie:

Czy pasta Zalman ZM-STG1 uzyta raz i lezaca od ponad roku na polce nadal bedzie ok?

 

Zalman STG1 jest kiepski, dużo lepszy jest STG2. Ze sprawdzonych przez mą osobę polecam Prolimatech PK-1 lub nieco gorszy Arctic Silver 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karakorum spokojnie wchodzi na ASRocku Extreme 4. Tyle że nieco krzywo. To znaczy nieco odchylony w okół własnej osi. Gdyż otwory montażowe pod 775 na tej płycie są lekko na skos. Ale to nie przeszkadza w zamontowaniu chłodzenia. Podstawka i tak pokrywa się z cała powierzchnią procka. Chociaż oczywiście lepiej by było jakby bylo prostu. Jak ktoś chcę to może się pokusić o ten dodatek co Klaus polecał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat..

Mam znajomego właśnie swierzy system zainstalował na nowym kompie

2500k@4,5ghz

Asrock Z68 pro3

16gb ram

SSD

6870 1gb

 

Ja mam e8400@4ghz 4gb ram i 6870

Obie nasze karty ustawionie tak samo, na szybko i na świeżo zrobiłem kilka testów

Hard reset demo w FHD u mnie srednio 42fps u niego 44fps

Heaven benchmark FHD u mnie 872pkt u niego 820pkt

3dmark 11 u mnie 3900 u niego 4700pkt..

I co? Większe wrażenie zrobił na mnie SSD:D niz cały ten 2500k.

Owszem zabawa rarem cały system na wielki plus, ale mnie to intresuje z punktu widzenia GIER, od zawsze brzdękanie o 4 jajcach itd, a tu jedynie Gta 4 mi przychodzi do głowy które już dawno zaliczyłem, a które czerpało garściami z 4 jaj.

Pytanie DO GRACZY, panowie zapodajcie tytułami w których będzie spora różnica w FPS.

Bo ja tu e8400 na allegro rzuciłem a tu się okazuje że mój staruszek spokojnie daje na razie radę i aż zacząłem wątpić w sensowność aktualną wymiany.

Powerslave zmieniłeś kompa? W sigu jeszcze stary widnieje.

Dokonywał ktoś podobnego upgradu? Jakie wrażenia

Ten test robi na mnie wrazenie:

http://nvision.pl/Intel-Core-i7-2600K-Core-i5-2500K-test-procesorow-Sandy-Bridge--Articles-409-ndetails-20.html

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe porównanie. Przyczyna jest prosta, w grach taki procesor podkręcony radzi sobie całkiem nieźle, 2 rdzenie + taktowanie, musi dawać taką wydajność. Większość gier nie obsługuje nawet quada, a co dopiero więcej rdzeni. Prawdziwy potencjał takiego 2500k po ostrym oc można zobaczyć dopiero przy najmocniejszych grafach, czy np. sli/cf (a znowu żeby to wykorzystać trzeba dużą rozdzielczość i absolutny max ustawień w najnowszych grach max anizo itp).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie zmartwiłeś

Zamieniając platformę z E2180@3ghz na E8400@4ghz wzrost był taki że musiałem szczękę z podłogi zbierać.

Wymieniając E8400@4ghz na 2500k@4,5ghz też chcę szczęki szukać, a nie doszukiwać się różnicy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to powód do zmartwień, jeżeli jeszcze nie kupiłeś :) Są inne sposoby na wydanie pieniędzy.

Trzeba jeszcze poczekać żeby poczuć takiego kopa, kiedy normalne będzie, że wszystkie nowe tytuły skalują się ładnie dla wielordzeniowców (i to nie tylko quadów). Może ivy bridge, chociaż tutaj cenowo na początku może nie być za ciekawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...