Jump to content
mpeg-4

Czy ktoś tutaj zna warunki życia w Libii ?

Recommended Posts

Pytanie jest takie jak w temacie, tj czy zna ktoś może tutaj dobrze warunki życia w Libii ?, no bo w kontekście ostatnich wydarzeń poniższe znalezione przeze mnie dane o warunkach życia w Libii mogą nieco dziwić.

 

historycy.org -> Upadek Kadafiego?

 

Najciekawsze jest to substydiowane przez państwo Mitsubishi L200 (jako podstawowy srodek transportu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja natrafiłem na taki artykuł:

 

(...)- Libijczycy żyli jak pączek w maśle - wspomina Cezary Filipowicz, był wiceprezes Orlenu, który w latach 80. pracował w Libii. Trzy czwarte żywności Libia importuje, ale i tak była bardzo tania, ponieważ rząd dotował jej ceny. Na ulicach Trypolisu było mnóstwo samochodów, bo rząd importował limuzyny sprzedawane potem urzędnikom państwowym za ułamek ceny. Za jedną dziesiątą można było kupić sprzęt elektroniczny z importu, a tysiące Libijczyków dzięki rządowym stypendiom studiowało na uczelniach w Egipcie, państwach byłego bloku wschodniego, a czasem i na renomowanych uczelniach na Zachodzie (jeden z synów Kaddafiego Saif al-Islam ukończył słynną London School of Economics). - Libijczycy dostawali od rządu po 500 dol. na wakacje i były ich tłumy na Malcie, bo tam mogli jeździć bez wiz - mówił Filipowicz.

 

W kasie Libii było pełno petrodolarów, ale w kraju brakowało rąk do pracy. I Libia stała się mekką, gdzie pracę mieli nie tylko specjaliści z zachodniej branży naftowej, ale także pielęgniarki z Bułgarii czy dziesiątki tysięcy Egipcjan, Palestyńczyków, a ostatnio także Turków pracujących przy wielkich budowach. Libia była też głównym partnerem PRL w świecie arabskim i w tym czasie tysiące Polaków budowało tam fabryki i drogi. A imponujących inwestycji w Libii nie brakowało.

 

Najbardziej spektakularny był projekt budowy systemu rurociągów z głębi Sahary na wybrzeże kraju, gdzie wody gruntowe były już tak bardzo przesiąknięte morską wodą, że nie nadawały się do picia. Budowa tego systemu irygacyjnego pochłonęła ponad 25 mld dol. Układano go z rur o średnicy 4 m produkowanych w hucie specjalnie w tym celu zbudowanej w Libii przez Włochów w imponującym tempie około 1 km wodociągu dziennie.(...)

źródło: wyborcza.biz

Na to na pewno złożyło się wiele czynników, jednym z ważniejszych był efekt domina/reakcji łańcuchowej.

 

Inną kwestią jest też to, że Ci ludzie mający dostęp do mediów widzą u innych zachodnich narodów systemy demokratyczne i myślą że u nich też tak może być. Duża część zachodu również tak uważa. Ale jednocześnie żyją oni w zupełnie innym kręgu kulturowym, nieprzystosowanym do takiego systemu. Weźmy fakt, że dalej w wielu arabskich krajach kobiety nie mają prawa głosu i uważają to za całkiem dobre rozwiązanie i ani myślą to zmieniać. No więc jak wprowadzać u nich demokrację, kiedy taki mają światopogląd.

 

To jest strasznie skomplikowany splot wydarzeń, uwarunkowań, presji zachodu, etc.

Edited by Tony Soprano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znalezione na wykopie

 

"Prawdziwia Libia wygląda inaczej jak wam usiłują to przedstawić.

 

Wielu z was jest przykładem na to ż e obecne pololenia nie znają historii, a przewroty dziś robi się mediami, a ręce są jedynie dodatkiem. Kadafi Libię uczynił bogatym krajem, mega bogatym. Wielu z was zabiera tu głos w sprawie nie mając pojęcia o Libii , nie mając pojęcia o co naprawdę toczy się gra w Libii.

 

Kaddafi w 1970 roku zlikwidował w swoim kraju amerykańskie i brytyjskie bazy wojskowe, wydalił włoskie i żydowskie organizacje narodowe, a w 1973 dokonał nacjonalizacji przemysłu naftowego należącego do zachodnich inwestorów. Kaddafi prowadził bardzo aktywną politykę zagraniczną, wymierzoną przeciwko wpływom Stanów Zjednoczonych i Izraela oraz wspieraniem Organizacji Wyzwolenia Palestyny, przez co był oskarżany o wspieranie islamskiego terroryzmu. Wielokrotnie zabiegał o utworzenie ścisłej federacji państw północnoafrykańskich i bliskowschodnich. Proponował zawarcie unii m.in. Sudanowi, Egiptowi, Syrii oraz Malcie. W wyniku pogarszających się stosunków z Egiptem nawiązał współpracę z ZSRR, ale w zimnej wojnie pozostawał neutralny, wiążąc się z Ruchem Państw Niezaangażowanych.

 

Od połowy lat 90. Kaddafi prowadził bardziej umiarkowaną politykę. Gdyby Kadafi na początku nie obalił starego, nieudolnego króla Libia do dziś utrzymywałaby się ze sprzedaży złomu, jako miło to miejsce przed 42 laty. Wówczas Koczownicze plemiona zbierały to co zostawiła Armia Roomla i Moontgomerego podczas II wojny światowej. To był istotny element PKB Libii jeszcze w latach 60. Wiecie jak wyglądra standard życia w Libii dziś. Otóż najniższe wynagrodzenie w tym kraju to 600 dolarów, powtarzam najniższe!!!! Libijczycy nie płaca za prąd, szkoły są bezpłątne , służba zdrowia zatrudniająca min Polaków , Włochów, Brytyjczyków tez jest bezpłatna. Litr paliwa kosztuje 40 groszy polskich. Ceny są porównywalne do cen w polsce, może nieco niższe. Mógłbym tak pisać bez końca ale powiem wam jedno: wielu z was uwaza sie za eurpejczyków , podczas gdy standard życia Libijczyków jest na europejskim poziomie , moze nawet nieco wyższym, Polacy zaś żyją.... jak ... Gdy do władzy w Libii dorwą się Ci , którzy dziś rękami 16 do 25 letnich prymitywnych chłopaków robią ten przewrót w Libii to w niedługim czasie i oni Libijczycy będą musieli , jak my Polacy jezdzić za chlebem na zmywaki w Europie!!!! Przeciętny Polak, nie mieszkaniec aglomeracji szcześliwy jest jak nabędzie sobei starego Opla. Libijczycy już w latach 70 i 80 zostawiali nowe auta na pewryferiach Trypolisu bo nie wiedzil ,że nalezy zmieniac olej i zajeżdzali auta na amen. Nie martwili się jednak kupowali kolejne nowe aby wozić Volvo czy Nissanem czy Datsunem swoje kozy. To nader częsty widok wówczas w Libii. Polak wówczas , za Gierka marzył o małym Fiacie.

 

Jedno jest oczywiste Kadafi nigdy nie będzie maił za sojuszników Europy zachodniej ani Ameryki wszak to własnie dzieki temu że ich wyrzucił ze swojego kraju ten kraj jest dziś tak bogaty. Tego faktu oni mu jednak nigdu nie zapomną , tej nacionalizacji i utraty złóz ropy , jak stał się z dnia na dzień własnością libijczyków. Dziś to własnie rękami nieświadomych ludzi Ameryka I Izrael usiłują dostac się do najbardziej energetycznych złóż ropy w Afryce i przygotowac się do ostatecznego starcia o wpływy na bliskim wschodzie z Iranem.

 

Czy w telewizji o tym mówią?"

 

Wykop.pl - Zobacz: Czego nie wiemy o Libii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Racja gdyby nie Kadafi to by nie odkryto ropy naftowej a każdy Libijczyk byłby złomiarzem

 

W 2006 roku przez 17 dni mieszkałem w Trypolisie i co zauważyłem, skoro każdy dostaje pieniądze za nic to skąd kurna tyle żebraków na skrzyżowaniach, pierwsze co mi NAKAZANO to jazda z obowiązkowo zamkniętymi szybami. Zatrzymasz się na światłach i tłum biedoty od razu startuje do Ciebie.

Druga sprawa wyjeżdżanie na dłuższe trasy tylko w konwojach i miejscowy jako kierowca, Polacy nie rozpoznają czy blokada na drodze to sprawka policji czy bandytów, dużej różnicy zresztą nie ma tylko policja brała mniej i była o wiele uprzejmiejsza.

Mieszkania skoro rozdają to skąd u miejscowych taki żal ze muszą mieszkać z rodziną. Ciekawostka u nas PiS obiecywał 3 miliony domów, Kadafi był większym realista zapowiedział 240 tys. (5lat) niestety bez łapówki i znajomości bardzo trudno otrzymać a pula niewielka średnio 45 tys na rok.

I na końcu piękny bełkot o CIA i Mosadzie, chociaż w Libii najwięcej udzielali się Francuzi i Włosi. Tak trudno zrozumieć że to słodzenie o rozdawnictwie to w większości bzdury i ludzie którzy nie załapali się na darmowe są wściekli. Nie jesteś z tej samej grupki (rodu) co wódz to najczęściej nic nie zobaczysz z tych subsydiów.

 • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

...W 2006 roku przez 17 dni mieszkałem w Trypolisie i co zauważyłem, skoro każdy dostaje pieniądze za nic to skąd kurna tyle żebraków na skrzyżowaniach...

A jeśli to byli nielegalni uchodźcy, albo ludzie wyalienowani społecznie ? ja tylko pytam bo tego nie wiem/nie sugeruję . Odnośnie wrażeń ludzi z pobytu w Libii, to na różnych forach ludzie wypowiadają o tym tak skrajnie odmienne opinie że albo byli oni w całkowicie odseparowanych od siebie częściach tego kraju albo co niektórzy widzą tylko to co chcą widzieć ( skrajne przekonania polityczne/religijne). Dlatego szukam jak najbardziej obiektywnych informacji od osób tam mieszkających lub tych którzy przebywali tam przez dłuższy okres czasu. Osobiście sam słyszałem od znajomych którzy znali osoby pracujące kiedyś w Libii, że panujący tam standard życia jest dosyć wysoki.

 

Poniżej jeden z pzykładów skrajnie odmiennych wrażeń odnośnie pobytu w Libii :

Wiadomości - Mini.wp.pl - Wirtualna Polska

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odwieczne pytanie, skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle. Jakoś o emigracji do Libii nigdy nie słyszałem. I nie mam tu na myśli europejczyków ale z innych krajów arabskich.

W każdym reżimie są ludzie którym jest dobrze inaczej taki reżim rozpadł by się od razu. Musi być grupa zadowolonych która pomaga w kontroli nad resztą.

 

W każdym razie Francja mocno się zaangażowała w zastosowanie rezolucji ONZ. Osobiście uważam że dość późno ją przyjęto, dość ludzi zdążyli tam wystrzelać niszcząc przy okazji infrastrukturę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odwieczne pytanie, skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle. Jakoś o emigracji do Libii nigdy nie słyszałem. I nie mam tu na myśli europejczyków ale z innych krajów arabskich.

W każdym reżimie są ludzie którym jest dobrze inaczej taki reżim rozpadł by się od razu. Musi być grupa zadowolonych która pomaga w kontroli nad resztą.

 

W każdym razie Francja mocno się zaangażowała w zastosowanie rezolucji ONZ. Osobiście uważam że dość późno ją przyjęto, dość ludzi zdążyli tam wystrzelać niszcząc przy okazji infrastrukturę.

 

 

Kaddafi ma nadal spore poparcie u Libijczyków z zachodu. Świadczy o tym szybkość dławienia rebelii. Buntują się ludzie młodzi, którzy nawet nie potrafią konkretnie sprecyzować powodów, jakie ich do tego zmusiły.

 

Emigracja do tego kraju nie jest zapewne tak powszechna jak do Angli itp. Tam potrzebują specjalistów, do zmywania naczyń w GB żadnych studiów nie potrzeba. BARDZO dużo obcokrajowców pracowało w przemyśle libijskim, zobacz tylko ile samolotów latało tam z różnych państw po swoich obywateli.

 

To powinna być sprawa wewnętrzna libijczyków, żadene obce państwa nie powinny w to ingerować. Atakowanie krajów arabskich to ostatnio powszechna polityka USA i państw NATO (no tutaj zadziałała głównie rezolucja ONZ, ale jednak dzięki zachodowi). Irak, Afganistan i teraz Libia, w każdym przypadku celem było obalenie dyktatury...

Edited by OCM4n14k
 • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co by nie mówić- zaczęło się- kolejna wojna.

Na-ten-czas informacje są cokolwiek biedne ale jednoznacznie można stwierdzić, że wojna europa+ VS libia wystartowała.

Jutro pewnie nastąpi wysyp newsów i filmów- dziś europa już śpi, więc "nikogo" nie zainteresuje start tak poważnego przedsiemwzięcia.

Ehhh...

I pomyśleć, że jeszcze jakiś rok temu czytałem o tym, że Berluskoni gościł Kadafiego i oglądali sobie 100 blond modelek (w domyśle bunga-bunga)- czy cóś- było coś takiego- pamiętacie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich !

Na początku byłem pozytywnie nastawiony do tej wojny . Niesienie pomocy uciskanym i gnębionym powstańcom chyba nie jest niczym złym , prawda? W końcu walczą o wolność i obalenie reżimu. Teraz jednak mam wątpliwości . Szczególnie po przeczytaniu paru co ciekawszych komentarzy, między innymi na tym forum . W Libii przed Kadafim , nie wydaje mi się żeby było lepiej ,a za jego panowanie chyba nie było aż tak źle , jeżeli za punkt odniesienia weźmiemy inne kraje arabskie.

 

Moja mama i babcia pracowały tam w latach 87-89 jako pielęgniarki . Przypuszczam , że w ramach współpracy bratnich krajów socjalistycznych :) . Pomińmy ich życie , ponieważ pewnie jako europejki ściągnięte z Polski by pracować w szpitalu, były traktowane lepiej i żyło im się lepiej niż przeciętnym Libijczykom. ( Służba zdrowia stała na wysokim poziomie, szły na nią ogromne pieniądze ).Z tego co mi opowiadały , nie widziały żebraków ani skrajnej biedoty. Arabki ponoć dziwiły się że moja babcia ma tylko dwójkę dzieci. Można z tego wywnioskować , że nie było problemów z utrzymaniem większej rodziny ( nawet pomijając inną mentalność ), bo nawet kilkunastoosobowe rodziny nie żyły w nędzy .Infrastruktura była dobrze rozwinięta , w sklepach wszystko można było dostać, jak ktoś tu już wspomniał Arabowie jeździli drogimi zachodnimi samochodami ( i to nie tylko nieliczni ). Drogi ponoć też były ok, edukacja była darmowa. Tym ludziom nie żyło się źle ,oni nie odczuwali tego nagłaśnianego przez media "ucisku".

 

Kadafi nie jest normalny , z tym się jak najbardziej zgadzam . Ale z drugiej strony za jego rządów ten kraj wydźwignął się z ubóstwa. Co oni teraz myślą ? Obalą jego rządy , będzie fala radości - ludność będzie się cieszyła przez tydzień może dwa, nie zdając sobie sprawy co właśnie zrobiła. Skończą się dotacje , pół-darmowe kredyty i dopłaty do wszystkich produktów , które do tej pory szły ze sprzedaży ropy . Nagle ceny pójdą w górę, nastąpią masowe zwolnienia z miejsc pracy , które do tej pory były utrzymywane po części "sztucznie" , "po kosztach". Cały przemysł naftowy, utrzymujący społeczeństwo zostanie sprywatyzowany , a pieniądze pójdą do prywatnych inwestorów , raczej niechętnych do dzielenia się z resztą.

 

Cała ta rewolucja , wg mnie była swoistym "strzałem w stopę".

 • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

To powinna być sprawa wewnętrzna libijczyków, żadene obce państwa nie powinny w to ingerować. Atakowanie krajów arabskich to ostatnio powszechna polityka USA i państw NATO (no tutaj zadziałała głównie rezolucja ONZ, ale jednak dzięki zachodowi). Irak, Afganistan i teraz Libia, w każdym przypadku celem było obalenie dyktatury...

 

Otóż to. Problem w tym, że nigdy nie wiadomo kto jest tym dobrym, a kto tym złym. Komu by nie pomogli, zawsze ktoś ucierpi. A potem w nagrodę za "pomoc" będą ataki terrorystyczne ze strony tych poszkodowanych.

Wojna domowa to problem kraju, w którym się ona odbywa. Nikt Libii z zewnątrz nie atakuje, a nie można bronić ludzi przed nimi samymi, więc nie da się nic zrobić.

 

Wiadomo jednak, że nikt nie zamierza nikomu pomagać. Skoro jest okazja, to każdy chce wykorzystać ją na swoją korzyść.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widocznie nie wszyscy lubią życie w złotej klatce. Do dziś dzień są osoby które twierdza że za komuny było lepiej...

 

Ja tam popieram wyzwolenie od dyktatur mimo że czasem robią coś dobrego. Ale tak jak napisałem wcześniej muszą coś dobrego robić, kogoś zadowolić by można było trzymać masy w ryzach.

 

Jaki będzie z tego efekt zobaczymy, ale sami ludzie wybrali rewolucje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tam popieram wyzwolenie od dyktatur mimo że czasem robią coś dobrego.

 

I w zamian co? "Wyzwalamy", a potem pozostawiamy ludzi własnemu losowi, niech się sami uczą demokracji (oczywiście wg. wzorców narzuconych przez wyzwalających, bo przecież niepodobna, żeby znowu jakieś jednowładztwo wybrali)? Poza tym, jak to: robią coś dobrego, ale i tak wyzwalamy, bo to dyktatura?

Dyktatura nie jest z definicji zła, wszystko zależy od dyktatora (dosłownie i w przenośni). Kaddafi jest kontrowersyjny, ale po "sukcesach" tej rewolucji widać, że jednak niezadowolenie z jego rządów nie jest aż tak powszechne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

 

Osobiście jestem przeciwny mieszaniu się do cudzych wewnętrznych spraw. Obecna interwencja NATO przypomina mi klasyczna scenkę pt. "widzisz tłum goniący jakiegoś faceta; pomożesz jemu, czy tłumowi?"

Swoją drogą, widać, że cała ta interwencja jest robiona tak, żeby w razie czego zachować twarz przed każdą ze stron:

- jak wygraj rebelianci: "przecież wam pomogliśmy"

- jak wygra Kaddafi: "oj, to było tylko takie grożenie palcem, żeby nam się opinia publiczna nie burzyła, i tak już było prawie pozamiatane"

 • Upvote 4
 • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

... substydiowane przez państwo Mitsubishi L200 (jako podstawowy srodek transportu)...

Co prawda nie udało mi się znaleźć jakichś dokładniejszych (poza tym podanym wcześniej linkiem gdzie ktoś o tym pisał) danych odnośnie tego w jakim stopniu Libia subsydiuje swoim obywatelom Mitsubishi L200, ale na filmikach i fotkach z tej rewolucji jest tego widać w sumie dosyć sporo :

 

http://www.youtube.com/watch?v=gzkflaE9imA&fmt=18

http://www.youtube.com/watch?v=1776qYsxQ3k&fmt=18

 

http://www.militaryphotos.net/forums/attachment.php?attachmentid=151852&d=1300461759

http://img651.imageshack.us/img651/2627/800xt.jpg

http://img823.imageshack.us/img823/7849/800xf.jpg

http://img6.imageshack.us/img6/1215/800xwi.jpg

http://media.militaryphotos.net/photos/albums/album413/agr.sized.jpg

http://img191.imageshack.us/img191/2964/800xn.jpg

http://img34.imageshack.us/img34/9462/800xu.jpg

http://img832.imageshack.us/img832/4236/800xzn.jpg

http://i52.tinypic.com/15iaiyd.jpg

http://img718.imageshack.us/img718/1566/800xz.jpg

http://img806.imageshack.us/img806/6118/800xv.jpg

http://img694.imageshack.us/img694/1583/800xl.jpg

http://img97.imageshack.us/img97/2783/800xdz.jpg

http://i92.photobucket.com/albums/l21/josip25/tbrt.jpg

http://img856.imageshack.us/img856/7595/800x.jpg

http://img98.imageshack.us/img98/2311/800xw.jpg

http://img593.imageshack.us/img593/2226/800xe.jpg

http://img828.imageshack.us/img828/1566/800xz.jpg

http://i759.photobucket.com/albums/xx233/atus_photos/military/141442808-27dd7d61-b595-4f1a-a108-2f8f5499e064.jpg

 

EDIT:

 

Jak się przez dłuższy czas dokładniej przyjrzeć na doniesienia z mediów, to można dostrzec że rebelianci często wykorzystują Toyotę Hilux i Mitsubishi L200 jako platformy uzbrojenia dla artylerii przeciwlotniczej .

Edited by mpeg-4

Share this post


Link to post
Share on other sites

I w zamian co? "Wyzwalamy", a potem pozostawiamy ludzi własnemu losowi, niech się sami uczą demokracji (oczywiście wg. wzorców narzuconych przez wyzwalających, bo przecież niepodobna, żeby znowu jakieś jednowładztwo wybrali)? Poza tym, jak to: robią coś dobrego, ale i tak wyzwalamy, bo to dyktatura?

Dyktatura nie jest z definicji zła, wszystko zależy od dyktatora (dosłownie i w przenośni).

 

Na razie nikt tu nikogo nie wyzwala, póki co jest No-Fly Zone której respektowanie wymusza ONZ. Nie wyprzedzajmy faktów. Rebelia zaczęła się tygodnie temu.

 

Co do władzy skomasowanej - socjalizm też ma piękne ideały równości i inne dyrdymały które nigdy nie sprawdzają sie w życiu realnym. Tak jak dyktatury.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na razie nikt tu nikogo nie wyzwala, póki co jest No-Fly Zone której respektowanie wymusza ONZ. Nie wyprzedzajmy faktów. Rebelia zaczęła się tygodnie temu.

 

Co do władzy skomasowanej - socjalizm też ma piękne ideały równości i inne dyrdymały które nigdy nie sprawdzają sie w życiu realnym. Tak jak dyktatury.

 

Niezła ta No-Fly Zone skoro dochodzi do bombardowań i ostrzałów rakietowych.

 

Socjalizm sprawdza się na zachodzie. Nie chwalę tego typu działań, ale socjal w państwach "zachodu" jest o wiele większy niż u nas za tzw. komuny. Wybory samorządowe we Francji wygrywają socjaliści, w Hiszpanii w rządzie są socjaliści, w Szwecji jest ogromny socjal. To komunizm jest do pupy bo nie szanuje wolności jednostki i własności prywatnej, socjalizm jako koncepcja gospodarcza na świecie istnieje od lat. Powstał taki mix, kapitalistyczna idea wolnego rynku i socjalne przywileje dla społeczeństwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie sprawdza się, bo nie słyszałem nigdy o kraju, w którym social security nie jest jedną wielką piramidą finansową.

 

Popatrz na rozwój takich krajów - wszędzie wzrost gospodarczy kuleje. W porównaniu z Chinami, Hong Kongiem, Singapurem itp. Zachód to dno i dziesięć metrów mułu. To, że wygrywają socjaliści, to żadna nowina. Przez jakiś czas ludzie cieszą się ze "zdobyczy" socjalizmu, po czym okazuje się, że nikt nie dostanie tego, co mu obiecano, bo całość to jeden wielki przekręt od pierwszego dnia.

 

Grecja jest tego dobrym przykładem, to samo Irlandia. Szwecja to przykład jak tragiczny w skutkach może być socjalizm (kiedyś tu na forum nawet pojawił się fajny dokument o Szwecji).

 

Prawdą natomiast jest, że bogaty kraj stać na marnowanie swojego bogactwa, o ile marnowanie nie przewyższa efektywnego wykorzystywania zasobów. Problem w tym, że marnotrawstwo to marnotrawstwo i zamiast niego lepiej bogaty kraj uczynić jeszcze bogatszym. Wtedy zyskuje każdy obywatel.

 • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie po furach widac ze pewne grupy spoleczne stoja finansowo wyzej niz srednia w polandi :)

 

Dorzuce dwa grosze na temat jak bylo w Libi w polowie lat 80siatych ,

ano ojciec pracowal na kontrakcie w Trypolisie , w dzielnicy gdzie byli zakwaterowani mozna by rzec ze standardem byli jakies 10 lat przed owczesna Polska

samochody , domy i ogrody wszystko na poziomie , oczywiscie na przedmiesciach mozna bylo spotkac lepianki i kozy ;) ale w tamtych czasach i sloma kryte domy w Polsce tez mozna bylo trafic .

Mozna zaryzykowac stwierdzenie ze w owczesnych latach 1984/86 obywatele duzych miast Libi zyli lepiej niz polowa Polakow .

 • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie sprawdza się, bo nie słyszałem nigdy o kraju, w którym social security nie jest jedną wielką piramidą finansową.

 

Popatrz na rozwój takich krajów - wszędzie wzrost gospodarczy kuleje. W porównaniu z Chinami, Hong Kongiem, Singapurem itp. Zachód to dno i dziesięć metrów mułu. To, że wygrywają socjaliści, to żadna nowina. Przez jakiś czas ludzie cieszą się ze "zdobyczy" socjalizmu, po czym okazuje się, że nikt nie dostanie tego, co mu obiecano, bo całość to jeden wielki przekręt od pierwszego dnia.

 

Grecja jest tego dobrym przykładem, to samo Irlandia. Szwecja to przykład jak tragiczny w skutkach może być socjalizm (kiedyś tu na forum nawet pojawił się fajny dokument o Szwecji).

 

Prawdą natomiast jest, że bogaty kraj stać na marnowanie swojego bogactwa, o ile marnowanie nie przewyższa efektywnego wykorzystywania zasobów. Problem w tym, że marnotrawstwo to marnotrawstwo i zamiast niego lepiej bogaty kraj uczynić jeszcze bogatszym. Wtedy zyskuje każdy obywatel.

 

 

Kwestie opłacalności tego "interesu" pozostawiłem bez komentarza. Zresztą pewnie zauważyłeś moje zdanie ze wcześniejszego postu czyli :"Nie chwalę tego typu działań", a dlaczego nie chwalę? Po części już to wyjaśniłeś, ekonomia w takim systemie traci na rzecz "nierobów". Ludzie pracujący muszą utrzymywać rodziny patologiczne żyjące z zasiłków i bez pracy z dajmy na to sześciorgiem dzieci na karku. Socjalizm jest z [gluteus maximus], ale się sprawdza bo istnieje i będzie istniał dopóki ludzie będą w to wierzyli. Partie polityczne zwiększając socjal jednoczesnie podnoszą swoje poparcie, trybik się kręci, zegarek idzie dalej, ktoś inny znowu więcej obiecuje, ludzie znowu go popierają itd. itp.. Ludzi nie obchodzi to co będzie za 40 czy 50 lat bo większość nie myśli o przyszłości. Dlatego ta machina się sprawdza.

 

Jako narzędzie sprawdza się doskonale.

Edited by OCM4n14k

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doraźnie, na niektóre grupy obywateli. Irlandia jest dobrym przykładem, obserwowałem od wewnątrz jak to puchło.

 

Jedno wiemy, rewolucje zaczęli sami Libijczycy więc standardowe teksty "jaki to zachód zły, znów napadł biedny kraj dla ropy" nie mają tu raczej zastosowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno wiemy, rewolucje zaczęli sami Libijczycy więc standardowe teksty "jaki to zachód zły, znów napadł biedny kraj dla ropy" nie mają tu raczej zastosowania.

 

Owszem zaczeli i Libijczycy by ją skończyli. To ich wewnętrzna sprawa! Rewolucje i wojny domowe pozostawmy same sobie. Czemu nikt bezpośrednio nie pomaga Somalii? Sytuacja w tej chwili jest tam gorsza niż w Libii.

 • Upvote 2
 • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chwilę temu oglądałem Tvn 24 (o godz 12:10) i Tadeusz Chabera ze stowarzyszenia euro atlantyckiego przyznał że najnowsze doniesienia amerykańskie wskazują że rebeliancie mają jednak powiązania z Al-Kaidą. Czyli co że niby przed zadecydowaniem o tej całej akcji militarnej popierającej rebeliantów nic o tym nie wiedzieli ? . No bo przecież Al-Kaida to ponoć największy wróg Amerykanów. A może nie chcieli po prostu o tym wtedy wiedzieć tak jak kiedyś popierali (a ponoć nawet ich stworzyli (?) do walki z Rosjanami) talibów nazywając ich kiedyś walecznymi wojownikami a potem terrorystami. Oczywiście polityka to jest dosyć złożona sprawa i nie chciałbym wydawać tutaj jakichś niekompetentnych werdyktów (bo nie jestem po prostu ekspertem w tych tematach), ale coby nie mówić to dosyć pokrętnie to wszystko wygląda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeciez wiadomo ze cala ta pomoc to lipa , zachod na czele z US chca wprowadzic swoj buisnes do Libi

wyciagnac wrecz wyssac miliardy petrodollarow ,jak w gre wchodzi taka kasa to nawet Al-kaida im nie bedzie przeszkadzac

 • Upvote 1
 • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja pytam, w jakim celu Liga Arabska lobbowała u ONZ całą akcje?

 

Owszem zaczeli i Libijczycy by ją skończyli. To ich wewnętrzna sprawa! Rewolucje i wojny domowe pozostawmy same sobie...

Czyli jak na nas komuchy czołgi wyprowadzali to było wszystko cacy i wcale nie nie chciałbyś żeby nam wtedy ktokolwiek pomógł, przecież to nasza walka polaków z polakami, tak?

Hipotetycznie, mimo że mogłoby wtedy mniej ludzi ucierpieć a demokracja mogłaby przyjść wcześniej to mówisz wara Wam rżniemy się po swojemu?

Edited by rafa
 • Upvote 1
 • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chwilę temu oglądałem Tvn 24 (o godz 12:10) i Tadeusz Chabera ze stowarzyszenia euro atlantyckiego przyznał że najnowsze doniesienia amerykańskie wskazują że rebeliancie mają jednak powiązania z Al-Kaidą. Czyli co że niby przed zadecydowaniem o tej całej akcji militarnej popierającej rebeliantów nic o tym nie wiedzieli ? . No bo przecież Al-Kaida to ponoć największy wróg Amerykanów. A może nie chcieli po prostu o tym wtedy wiedzieć tak jak kiedyś popierali (a ponoć nawet ich stworzyli (?) do walki z Rosjanami) talibów nazywając ich kiedyś walecznymi wojownikami a potem terrorystami. Oczywiście polityka to jest dosyć złożona sprawa i nie chciałbym wydawać tutaj jakichś niekompetentnych werdyktów (bo nie jestem po prostu ekspertem w tych tematach), ale coby nie mówić to dosyć pokrętnie to wszystko wygląda.

 

Jakoś tak dziwnie się składa, że kogo Amerykanie nie zbombardują, to zaraz się okazuje, że miał on powiązania z Al-Kaidą. I jeszcze dziwniejszym trafem zawsze są to doniesienia amerykańskie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakoś tak dziwnie się składa, że kogo Amerykanie nie zbombardują, to zaraz się okazuje, że miał on powiązania z Al-Kaidą. I jeszcze dziwniejszym trafem zawsze są to doniesienia amerykańskie.

 

Trzeba trzymać opinię publiczną pod kontrolą ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odnośnie warunków życia w Libii znalazłem jeszcze takie dane z ponizszej stronki :

 

http://www.echosevera.ru/politics/2011/03/17/314.html

Когда же и у нас в России появиться свой Каддафи :: NoNaMe

 

Konkretne cyfry i fakty z Libijskiej Ludowo-Socjalistycznj Dżamahirij:

 

>Na każdego członka rodziny państwo dopłaca w ciągu roku 1000 dolarów dotacji.

>Zasiłek dla bezrobotnych wynosi — 730 $

>Wynagrodzenie pielęgniarki wynosi — 1 000 $.

>Dla każdego noworodka jest wypłacane 7000 dolarów.

>Nowożeńcy dostają od państwa 64.000 dolarów na zakup mieszkania.

>Na rozpoczęcie prywatne firmy otrzymują jednorazowa pomoc finansowa - 20 000 $

>Wysokie podatki i opłaty są zabronione.

>Edukacja i służba zdrowia są bezpłatne.

>Edukacja i staż za granicą - na koszt państwa.

>Sieci sklepów dla rodzin wielodzietnych mające symboliczne ceny na podstawowe artykuły żywnościowe.

>Za sprzedaż produktów po upływie terminu ich ważności są bardzo wysokie grzywny i zatrzymanie przez jednostkę policji specjalnej.

>Część aptek jest z bezpłatnym dostępem do lekarstw.

>Za podrabianie lekarstw - kara śmierci.

>czynszu (opłat za mieszkanie) nie ma.

>Ludzie nie płacą żadnych opłat za energię elektryczną.

>Sprzedaż i spożywanie alkoholu jest zabronione - "zakaz".

>Kredyty na zakup samochodu i mieszkania - są nieoprocentowane.

>Usługi handlu nieruchomościami są zabronione.

>Przy kupnie samochodu do 50% dopłaca państwo, a żołnierzom — 65 %.

>Benzyna jest tańsza niż woda. 1 litr benzyny - 0,14 dolarów.

Edited by mpeg-4
 • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja pytam, w jakim celu Liga Arabska lobbowała u ONZ całą akcje?

 

 

Czyli jak na nas komuchy czołgi wyprowadzali to było wszystko cacy i wcale nie nie chciałbyś żeby nam wtedy ktokolwiek pomógł, przecież to nasza walka polaków z polakami, tak?

Hipotetycznie, mimo że mogłoby wtedy mniej ludzi ucierpieć a demokracja mogłaby przyjść wcześniej to mówisz wara Wam rżniemy się po swojemu?

 

 

A czy ktoś był wtedy gotów nam pomóc? Czy była to w ogóle wojna domowa? Jeśli byłaby to wojna domowa to ZSRR na pewno by udzieliło "bratniej pomocy". Gdyby nie wojska ZSRR w Polsce to komuna upadła by już w latach 50! To jest właśnie przykład na to, że obce państwa nie powinny się mieszać do polityki wewnętrznej innych państw.

 

Odpowiedz mi na pytanie, czemu NATO nie działa tak aktywnie w Somalii?

 

PS Liga Arabska składa się z proamerykańskich państw, dobrym przykładem jest tutaj Arabia Saudyjska.

Edited by OCM4n14k
 • Upvote 1
 • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

Aktualności

Artykuły×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.