Skocz do zawartości
mpeg-4

Czy ktoś tutaj zna warunki życia w Libii ?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem dlaczego nie działa w Somali kiedy powinno. Brak ropy?

 

>Na każdego członka rodziny państwo dopłaca w ciągu roku 1000 dolarów dotacji.

>Zasiłek dla bezrobotnych wynosi — 730 $

>Wynagrodzenie pielęgniarki wynosi — 1 000 $.

>Dla każdego noworodka jest wypłacane 7000 dolarów.

>Nowożeńcy dostają od państwa 64.000 dolarów na zakup mieszkania.

>Na rozpoczęcie prywatne firmy otrzymują jednorazowa pomoc finansowa - 20 000 $

>Wysokie podatki i opłaty są zabronione.

>Edukacja i służba zdrowia są bezpłatne.

>Edukacja i staż za granicą - na koszt państwa.

>Sieci sklepów dla rodzin wielodzietnych mające symboliczne ceny na podstawowe artykuły żywnościowe.

>Za sprzedaż produktów po upływie terminu ich ważności są bardzo wysokie grzywny i zatrzymanie przez jednostkę policji specjalnej.

>Część aptek jest z bezpłatnym dostępem do lekarstw.

>Za podrabianie lekarstw - kara śmierci.

>czynszu (opłat za mieszkanie) nie ma.

>Ludzie nie płacą żadnych opłat za energię elektryczną.

>Sprzedaż i spożywanie alkoholu jest zabronione - "zakaz".

>Kredyty na zakup samochodu i mieszkania - są nieoprocentowane.

>Usługi handlu nieruchomościami są zabronione.

>Przy kupnie samochodu do 50% dopłaca państwo, a żołnierzom — 65 %.

>Benzyna jest tańsza niż woda. 1 litr benzyny - 0,14 dolarów.

 

Możliwe gdy w państwie 94% wpływów do budżetu to dochody ze sprzedaży ropy.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie jestem po rozmowie z osoba która jeszcze 4 miesiące temu mieszkała w Libii i niestety z większością powyższej wyliczanki nie może sie zgodzić

 

1. Od 2009 roku rząd centralny gwałtownie obniża świadczenia socjalne było to powodem wielu buntów, w niektórych przypadkach policja i wojsko strzelało do ludzi, w 2010 roku w jednym z miast zabito naraz 17 osób

2. Przywileje zależa od tego gdzie pracujesz jeśli jesteś urzędnikiem lub policjantem faktycznie masz dobrze, jeśli jesteś poza libijską budżetówka większości nie zobaczysz

3. Dotacja dla nowożeńców 64k $ to bzdura, potwierdzone od nowożeńców. Co najwyżej dostaniesz mieszkanie o takiej wartości (jak masz z 5 dzieci). A liczba mieszkań bardzo ograniczona i czy dostaniesz zależy od urzędnika a to może trwać i trwać.

4. oczywiście czynsze są, zabronione są czynsze dla osób prywatnych na państwo płacisz, dla najbiedniejszych dopłata

5. ludzie płacą za energię elektryczną dla najbiedniejszych dopłata

6. Służba zdrowia jest tragiczna, szpitale tak jak u nas za PRLu, wyjątek stolica i największe miasta

7. a apteki są puste coś fajnego teoretycznie bezpłatne leki których nie ma, bez własnych leków jest cieżko a posiadanie ich zbyt dużej liczby to przestępstwo czyli za podrabianie czapa całkiem możliwa

8. 4. Wysokie podatki zabronione a to już żart przy dochodzie powyżej 250000 dinarów może stracić nawet 90%, chociaż z drugiej strony VATu nie mają, normalny podatek to 40% plus 3% podatku "rewolucyjnego" na Dżamahirijje, czyli prawie jak u nas

 

Reszta

1. 1000$ dotacji na osobę ale jak to jest liczone, jeśli dostają gotówkę to bzdura jeśli np dotacje dla uczących się dzieci i młodzieży to prawda a i w tym tysiącu pewnie liczony jest zasiłek dla bezrobotnych, dotacja na mieszkanie, elektryczność :)

2 Dotacja dla firm nie 20K tylko ok 40k dolarów a dokładniej 50000 dinarów, wiadomo o programie rządowym z budżetem ok 2,5 miliarda $ na rozwój przedsiębiorczości. Tylko coś im to nie wychodzi bezrobocie wsród młodych dobija już do 50%.. Po drugie założenie prywatnej firmy nie należy do najłatwiejszych straszna biurokracja. Dostęp do pożyczek też utrudniony 4 banki państwowe mają ponad 90% rynku

3 Płaca pielęgniarki z Europy wschodniej do 2000$, miejscowej 200 dinarów według obecnego kursu to ok 250$

4 Co potwierdzone zasiłki faktycznie są spore tylko ile dokładnie wynoszą nikt nie wie, brak oficjalnych danych. Niektórzy dostają grosze a niektórzy i wyciągają do 1000 dinarów (średnia pensja x4) wszystko zależy od urzędnika

5 Edukacja bezpłatna w kraju jak i zagranicą tylko aby pojechać na staż to zależy od urzędnika czytaj po polsku: a koperta gruba?

6 Alkohol faktycznie cienko swego czasu spiliśmy miejscowych i mieli kłopoty, podarunek w postaci kilku butelek wódki dla odpowiednich władz i okazało się że problemu nie było

 

Teksty o raju w Libii bardzo mi przypominają słodzenie o cudownym życiu w ZSRR, na papierze faktycznie wszystko było idealnie niestety praktyka mówiła co innego.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wielkie dzięki za zasięgnięcie informacji z pierwszej ręki, bo tak jak już wcześniej pisałem ja szukam jak najbardziej wiarygodnych (dotychczas miałem je głównie wyszperane z neta) i pełnych informacji o warunkach życia mieszkańców Libii tak aby móc (być w stanie) zrozumieć jakie mieszkańcy (lub ich określona część np w zależności od kwestji ekonomicznych lub religijnych ) Libii mogą mieć motywację do reakcji na aż tak dużą skalę i czemu ich nienawiść jest aż taka że chcą dosłownie wymordować cały dotychczasowy rząd libii. Czy naprawdę było im tam aż tak bardzo źle ?.

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle nie, jak na Afrykę to jest całkiem znośnie w innych krajach z głodu możesz umrzeć w Libii będzie to trudne. Wpływy do budżetu z ropy i gazu stanowią do 50% PKB więc Trypolis może szaleć.

Problem jest w tym że zyski są rozdzielane w bardzo nierównomierny sposób, powszechna korupcja, kumoterstwo brak przejrzystych praw, urzędnik w dwóch identycznych sytuacjach może podjąć różnorakie decyzję i nic mu się nie stanie.

Po drugie policja polityczna która związana jest ściśle z klanami z zachodu kraju, tępi tych ze wschodu. Dokładniej Ci ze wschodu mają kłopoty z dojściem do "koryta". Nachalne promowanie idei zielonej książeczki, jakakolwiek krytyka tego bełkotu może skończyć się nieciekawie. Jednostki siłowe to ponoć 400000 ludzi.

20% ludności to rolnicy, zgodnie z prawem ziemia z której żyją nie należy do nich socjalizm islamski. Wielodzietne rodziny potrafią mieszkać w lepiankach (a teoretycznie bezrobotna rodzina z 3 dzieci powinna wyciagnać od państwa 6500$ na miesiąc) . Mieszkania a dokładniej ich brak to poważny problem, posiadanie dwóch na 1 rodzinę to przestępstwo, tak samo jak w przypadku rolników ziemia na której mieszkasz tez należy do państwa.

 

Na koniec 40 lat jednego u władzy może zmęczyć każdego. Pewnie gdyby zrezygnował a polityka wewnętrzna pozostałaby bez zmian wojna domowa by nie wybuchła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej wklejam takie bezpośrednie porównanie tego co głównie krzyczą zwolennicy Kadafiego a co krzyczą rebelianci :

 

Zwolennicy Kadafiego:

 

Rebelianci:

http://www.youtube.com/watch?v=1776qYsxQ3k&fmt=18

 

Czyli tak jak słychać rebelianci krzyczą najwięcej allah akbar a zwolennicy Kadafiego Libia coś tam coś tam po arabsku. Myślę że daje to do myślenia (tj w tym konkretnym porównaniu) o zasadniczych różnicach pomiędzy nimi. Ale być może się mylę albo niewłaściwie to interpretuję ponieważ nie jestem znawcą tematyki Arabskiej.

 

Jeśli ktoś znajdzie więcej filmików (lub posiada inne argumenty) potwierdzających lub zaprzeczających tej tezie to proszę o wklejenie linków porównawczych tego co krzyczą najczęściej rebelianci a co krzyczą zwolennicy Kadafiego.

Edytowane przez mpeg-4
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...czemu NATO nie działa tak aktywnie w Somalii?

 

A tu akurat teraz właśnie mamy nowy konflikt na Wybrzeżu Kości Słoniowej i już jest dużo ofiar, ciekawe czy NATO będzie choćby protestować bo jak na razie protestuje tylko międzynarodowy czerwony krzyż.

 

Wybrzeże we krwi. Co najmniej 800 ofiar walk - Najnowsze informacje - Informacje - portal TVN24.pl - 02.04.2011

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Somalia to są w ogóle jakieś jaja. Wszyscy wiedzą, że stamtąd operują piraci, którzy nie raz i nie dwa porywali statki dla nielichego okupu (który dostawali zresztą), ale nikt z tym nic nie robi, tylko każdy bezradnie rozkłada ręce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu akurat teraz właśnie mamy nowy konflikt na Wybrzeżu Kości Słoniowej i już jest dużo ofiar, ciekawe czy NATO będzie choćby protestować bo jak na razie protestuje tylko międzynarodowy czerwony krzyż.

 

Wybrzeże we krwi. Co najmniej 800 ofiar walk - Najnowsze informacje - Informacje - portal TVN24.pl - 02.04.2011

 

Na Wybrzeżu Kości Słoniowej od lat działała francuska Legia Cudzoziemska, pewne jest, że Francja zareaguje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim czasie poczyniłem pewną obserwację, otóż na różnych forach zaczęły się pojawiać posty sugerujące że jakoby w Libii pomimo tego że ten kraj jest bogaty w złoża ropy to ludzie poruszają się tam na drogach najczeście przy pomocy osłów a ci trochę bogatsi, na wielbłądach. Otóż jest to oczywista bzdura, o czym zresztą można się przekonać choćby z poniższych filmików z ulic w Libii. Ale najpierw przykład takiego posta:

 

Wiadomości - Mini.wp.pl - Wirtualna Polska

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=_K4nbnmXY70&feature=related

 

 

No i co są tam samochody i motory czy też osły głównie tam hasają ;) . Oczywiście na peryferiach mogą być i osły i mieszkania w namiotach itp.

 

EDIT:

 

Jeszcze z ciekawości trochę poszperałem na youtube aby obadać jak mniej więcej wygląda współczesna zabudowa miast w Libii:

 

http://www.youtube.com/watch?v=lWxXeD1SP04&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=rWdBzyPcRJs&feature=channel_video_title

http://www.youtube.com/watch?v=a6i2NgMV6H8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=_irrlX-qgPs&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=tM-yjzJMWNo

http://www.youtube.com/watch?v=5N6ymy7re0U&feature=related

http://www.youtube.com/user/rererere927#p/u/4/9IOdE_Od3_M

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem starałem się coś poszukać nie tyle o zabudowie miast wzdłuż dróg, ale bardziej o zabudowie mieszkalnej.

 

Blokowisko w Libii (podczas aktualnej wojny) ciekawe czy są to bloki przyznawane przez państwo a jeśli tak to ;) :

 

Poniżej można kliknąć na odnośnik danego miasta w Libii i zobaczyć jakie są tam oferty domów jednorodzinnych:

 

 

Google Tłumacz

 

Pewnie jest więcej tego typu stronek z ofertami ale trzeba by pewnie znać arabski żeby więcej tego wyszukać.

 

 

Tak wyglądają domki na sprzedaż w Trypolisie:

 

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

دليل شبكة عقارات ليبيا

 

 

 

 

Wizualizacje planów rozbudowy Libii:

 

 

 

Na panoramio też można poszukać fotek z różnych miast i okolic Libii, mi to wyszukało na chybił trafił (klikać na strzałki nad fotografią ) :

 

http://www.panoramio.com/photo/40035207

 

Na razie znalazłem tyle, niewykluczone że norma odbiega (jak bardzo ?) od przytoczonych powyższych linków.

Edytowane przez mpeg-4
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

News z ostatniej chwili, znacząca liczba Polskich ekspertów od śmigłowców walczy po stronie Kaddafiego :

 

"Polscy eksperci na służbie u Kaddafiego" - Najnowsze informacje - Informacje - portal TVN24.pl - 27.04.2011

Edytowane przez mpeg-4
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaistniała ciekawa sytuacja tj aktualnie Muammar Kaddafi znajduje się w Bani Walid, na południowy wschód od Trypolisu. Co jednak najważniejsze, miasto to jest bastionem plemienia Warfalla, największego w Libii. Powstańcy mają związane ręce, ponieważ nie mogą zaatakować tego miasta. Problem jest bowiem w tym, że powstańcy nie mogą zaatakować plemienia Warfalla. Bowiem z niego rekrutuje się wiele brygad stacjonujących w Bengazi i Zintan.

 

''Rozmawialiśmy z władzami Bani Walid, żeby go aresztowali i wydali. Nie odpowiedzieli. Teraz oceniamy naszą pozycję - dodaje oficer armii powstańczej.''

 

"Kaddafi jest w Bani Walid". Z synem i szefem wywiadu - Najważniejsze informacje - Informacje - portal TVN24.pl - 01.09.2011

 

A jaki z tego wniosek ?, ano taki że gdyby powstańcy zaatakowali plemię Warfalla to mają murowaną wojnę pomiędzy sobą a gdyby tak Nato zaatakowało plemię Warfalla to wtedy może być samo zaatakowane przez powstańców.

 

Milionowe plemię Warfalla. Pod jego opiekę udał się Kaddafi

 

http://www.tvn24.pl/-1,1715934,0,1,milionowe-plemie-warfalla-pod-jego-opieke-udal-sie-kaddafi,wiadomosc.html

 

EDIT:

 

Powstańcy w zamian za aktywny udział w nalotach na cele Kaddafiego obiecali Francji dostęp do 35 proc. libijskich złóż ropy.

 

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/upadek-kaddafiego/tajne-porozumienie-ws-libii-sprzedali-kaddafiego-z,1,4836388,wiadomosc.html

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotychczasowe podsumowanie wojny w Libii jest takie:

 

''Odkąd NATO przejęło dowództwo nad operacjami powietrznymi 31 marca, jego lotnictwo przeprowadziło w sumie 21 893 loty i atakowało 8 220 celów. W nalotach na siły Kaddafiego uczestniczyły dotychczas samoloty Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Danii, Belgii, Włoch i USA.''

 

''W trwającej od lutego wojnie domowej w Libii zginęło już co najmniej 30 tys. ludzi, a około 50 tys. zostało rannych - poinformował minister zdrowia w tymczasowym rządzie libijskim Nadżi Barakat''

 

http://www.tvn24.pl/-1,1716698,0,1,w-skarbcu-brakuje-29-ton-zlota-kaddafi-zdazyl-je-sprzedac,wiadomosc.html

 

http://www.tvn24.pl/-1,1716713,0,1,w-wojnie-w-libii-zginelo-co-najmniej-30-tys-ludzi,wiadomosc.html

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tak się do niedawna zastanawiałem dlaczego w mediach pokazują głównie jak rebelianci gdzieś tam z daleka z terenówek ostrzeliwują pozycję wroga, a praktycznie nie pokazuje się ataków/nalotów prowadzonych przez Nato. No ale jak zobaczyłem ten (w drodze wyjątku) udostępniony filmik, to mnie w sumie przestało to dziwić, i doszłem do takiego wniosku że nie pokazują tego po prostu z takiego powodu żeby nie szokować opinii publicznej.

 

http://www.youtube.com/watch?v=W_Lj8H5439E

 

Aż dziw bierze że Kadafi jeszcze się broni:

 

Powstańcy przegrali bitwę o Bani Walid. "Wrócimy tu później" - Świat - Informacje - portal TVN24.pl - 16.09.2011

 

EDIT:

 

Ten filmik to jest jednak w oryginale z wojny Iraku, ale na youtube pojawia się przepisany jako z Libii. W przypadku Libii Nato raczej już nie kręci filmików ze swoich ataków tak jak to robili Amerykanie w Iraku. Tym niemniej tam też może to tak wyglądać, bo tam też chyba są używane te helikoptery, być może dlatego przepisali w tym filiku Irak na Libię .

 

Poniżej oryginał w sporo dłuższej wersji:

 

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

''Hillary Clinton : Chcemy, by Kaddafi został zabity lub schwytany... przedstawiciele administracji prezydenta Baracka Obamy do tej pory unikali mówienia wprost, że pułkownik powinien zostać zabity''

 

Clinton: Chcemy, by Kaddafi został zabity lub schwytany - Świat - Informacje - portal TVN24.pl - 18.10.2011

 

Clinton o dyktatorze: chcemy go zabić...

 

http://konflikty.wp.pl/kat,126314,title,Clinton-o-dyktatorze-chcemy-go-zabic-lub-schwytac,wid,13905580,wiadomosc.html?ticaid=1d3af

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kadafi ponoć został schwytany :

 

"Muammar Kaddafi nie żyje" - Najnowsze informacje - Informacje - portal TVN24.pl - 20.10.2011

 

http://tvp.info/informacje/swiat/nrl-kadafi-nie-zyje/5506467

 

EDIT:

 

Do tego człowieka co dał mi minusa, weź się palnij w głowę człowieku, podałem kulminacyjną wiadomość podsumowującą całą tą wojnę a ty mi dajesz minusa.

 

Przy okazji dodałem.

 

Tak czy inaczej nie ma się co w to wszystko za bardzo emacjonalnie wczuwać i osądzać to wszystko co się tam dzieje na naszą logikę, kto tam jest dobry a kto zły , bo my i tak do końca nie zrozumiemy( ani wszystkiego nie wiemy) arabskiej mentalności która nie przekłada się w prostej linii na naszą logikę rozumowania. Tym niemniej podejrzewam że zwykłym ludziom głównie elity się zmienią, no a ile ludzi musieli oni swoimi rękami wymordować, tylko czy im się teraz poprawi ?. A tak na marginesie czy poprzednicy Kadafiego byli lepsi i mniej krwawi dla ludzi ?

 

A jakby ktoś dobrze się w to wszystko wczytał w to co napisałem, to by zrozumiał że ja szukam odpowiedzi co jest przyczyną a nie popieram jednych czy drugich bo cała ta polityka to jest jedno wielkie bagno i tyle.

Edytowane przez mpeg-4
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja ci dam plusa. dla rownowagi we wszechswiecie :)

 

teraz zapanuje demokracja i wcale nie bedzie lepiej.

 

oby ta dzicz z filmiku Ostatnie chwile libijskiego dyktatora. nie wlala sie do europy. zenujące, podobnie skonczyl Hussajn.

Edytowane przez Sarkazm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, również widziałem ten filmik - dzicz totalna i allah akbar co sekundę. Jedni nie lepsi od drugich, kto wie czy nawet nie będzie teraz gorzej. Tych plemion które zwalczają się nawzajem teraz w Libii uaktywni się od groma, nikt już ich nie pogoni jak to miało miejsce gdy tzw dyktator rządził krajem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link do filmiku:

.

Ostrzegam, dość drastyczne... ale dobrze pokazuje prawdziwą twarz tych zwierząt ;/

Oczywiście, że będzie gorzej... oni nie dojrzeli i pewnie nigdy nie dojrzeją do demokracji, prędzej wyrżną się nawzajem.

Zobaczcie co się dzieje w Iraku mimo interwencji Amerykanów etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...