Skocz do zawartości
ivanov

nF 4 + nowe GFX = problem?

Rekomendowane odpowiedzi

Po PRZYPADKOWYM natknięciu się na wątek dotyczący poważnych problemów z kompatybilnością nowych kart graficznych ze starymi płytami opartymi na PCIe zacząłem drążyć temat, jako, że zamierzam kupić karciochę do sprzętu z sygnaturki (Athlon FX).

Z jednej strony jak zwykle wkurzyłem się, że biednemu zawsze wiatr w oczy, ale z drugiej okazało się, że jak zwykle jest to okazja, aby dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy.

 

 

Pierwszą rzeczą było przekopanie internetu.

Oto na co natrafiłem:

 

LINK 1

 

LINK 2

 

LINK 3

 

LINK 4

 

LINK 5

 

LINK 6

 

LINK 7

 

LINK 8

 

LINK 9

 

LINK 10

 

LINK 11

 

LINK 12

 

LINK 13

 

LINK 14

 

LINK 15

 

LINK 16

 

 

Trochę się dowiedziałem, ale dużo z tego nie wynikło, bo oczywiście nikt rozwiązania problemu nie opracował Dołączona grafika

 

 

 

 

Jeśli komuś nie chce się tyle czytać krótko podsumuję co wynika ze wszystkich linków powyżej:

1) Zgodnie z oficjalną specyfikacją wszystkie porty PCI Express POWINNY być kompatybilne ze wszystkimi kartami PCIe

2) starsze chipsety (takie jak nForce 4), które wyposażone są w złącze PCIe w wersji 1.0a mogą mieć problemy z kartami PCIe 2.0 (GF aż do serii GTX 5xx, Radeony aż do serii HD 4xxx), a z kartami PCIe 2.1 (Radeony HD 5xxx oraz 6xxx) najprawdopodobniej nie zadziałają wcale (czarny ekran, brak POSTu itd.)

3) nikt nie wie do końca co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, ani tym bardziej jak to naprawić Dołączona grafika

 

 

 

 

 

Przyszła więc pora zasięgnięcia języka w działach pomocy technicznej firm mających związek ze sprawą Dołączona grafika

 

 

Na pierwszy ogień poszła nVidia

 

Odpisali, że płyty na nForce 4 powinny bez żadnych problemów działać nawet z kartami GTX 4xx i wszystkimi starszymi. Nawet ich admini w tej chwili korzystają z płyt nF4 z wsadzonymi GTX 460.

O problemach z kartami ATI nie słyszeli i wysłali mnie do DFI.

 

W takim razie DFI

 

Napisali, że OFICJALNIE karty PCIe 2.0 oraz PCIe 2.1 nie są obsługiwane przez płyty nF4. Jednakże tak naprawdę nie powinno być żadnego problemu aby korzystać z kart do GTX 2xx. Odpisujący mi technik powiedział, że swego czasu miał w domu nF4 Ultra-D z GTXem 275 i wszystko banglało elegancko.

O problemach z ATI nic nie wiedzą.

Ciekawą rzeczą jest, że pomimo, iż wszędzie w necie jest napisane, że płyty nF4 mają PCIe 1.0a koleś odpisał mi, że jest prawie pewien, że na mojej płycie jest PCIe 1.1.

 

 

AMD/ATI nie było łaskawe do tej pory odpowiedzieć… Dołączona grafika

 

 

W przypływie desperacji napisałem do XFX (chcę kupić ich kartę).

 

Gościu odpowiedział mi po dwóch minutach. Pomimo tego, że wysmażony prze zemnie mail był naprawdę dosyć długi i zawierał wrzucone połowę linków, które tu przytoczyłem.

Napisał, że nie mają płyty takiej jak moja i nie mogą nic przetestować oraz żebym zwrócił się do DFI…

(a wcześniej napisałem wyraźnie, że DFI mi nie pomogło) Dołączona grafika

Uprzejmie zwróciłem mu uwagę, aby wczytał się nieco dokładniej w to co napisałem i czy nie mają JAKIEJKOLWIEK płyty nF4.

 

 

 

Zobaczymy co z tego wszystkiego wyniknie...

 

 

 

Jak by ktokolwiek z Was wiedział coś ciekawego w tym temacie to proszę pisać (może Sideband?).

 

 

P.S. Podziękuję za komentarze typu: to bez sensu, kup nową platformę, kup GeForce-a i oszczędź sobie problemów itd, itp.

Jeśli ktoś śledzi mojego workloga wie, że kieruję sie nieco innymi standardami niż większość userów.

Uważam też, że nie ma większego sensu komentować tu kompetencję/niekompetencję działów pomocy techniczej danych firm.

 

P.S.2 Zastanawiałem się, czy nie dać tego jako kolejnego wpisu do mojego workloga, ale stwierdziłem, że niektóre informacje tu zawarte mogą się jednak komuś przydać, a na dodatek są całkiem ciekawe. Post chyba też średnio się nadaje to tematu zbiorczego n/t płyt DFI 939 nF4.

Jeśli Szanowna Moderacja nie zgadza sie z moją opinią rzecz jasna w pełni sie podporządkuję i z góry serdecznie przepraszam.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj jak się nie mylę to asrock coś wypościł własnie na s939 może coś poprawili w tej kwestii i warto to przerobić

 

Masz rację

ASRock > Products > 939A790GMH

ciekawe, rzeczywiście ciekawe... Ale to zdecydowanie nie płyta dla mnie.

 

Może wyjaśnijmy sobie, że tym czego szukam to sposób na odpalenie radeona HD 6xxx na tym sprzęcie co posiadam OBECNIE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a próbowałeś wgrać jakiś ostatni nowy bios który wyszedł ?

 

Jak na razie sonduję możliwości oraz prawdopodobne scenariusze.

Zobacz, że w sigu zamasiat karty graficznej mam "? waiting"; jeszcze nic nie kupiłem. Do tej pory cały czas siedziałem na AGP i W TEJ CHWILI ani nigdy wcześniej nie miałem żadnej karty PCIe.

Jeżeli to na 100% nie zadziała to po co się w to pakować.

BIOS mam rzecz jasna najnowszy oficjalny. Przy czym w tym wypadku najnowszy oznacza z kwietnia AD 2006 :lol2:

 

Powiecie: po co zawracasz d***, jak nie masz karty?

Rozumiem, jak by to był jeden przypadek, że karta nie działa, ale widać, że coś jest ewidentnie na rzeczy i problem rzeczywiście występuje. A przypadków nie ma specjalnie wiele opisanych bo zapewne prawie nikt nie próbuje tak (porąbanych) rzeczy wcielać w życie.

 

Ale coś mi mocno wygląda na to, że i tak kupię tego Radka i najwyżej będę z nim walczył :rolleyes:

Może to swego rodzaju masochizm, ale to jest na serio fajne. Takie swego rodzaju przecieranie szlaków.

Ale dajmy spokój bo zrobi się OT, a tego nie chcę.

 

Ja chcę wiedzieć czy to co planuję zadziała.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post nad postem, ale stwierdziłem, że nowe informacje tego wymagają.

 

Próbawałem szczęścia z MSI, Gigabyte oraz Asus. Myślałem, że producenci wytwarzający zarówno płyty główne jak i karty graficzne będą mieli więcej do powiedzenia.

Niestety nieco się przeliczyłem. Odpowiedział jedynie Asus. Przy czym oczywiście nie próbowali takich konfiguracji, a i piszący do mnie pan dał mi dobitnie do zrozumienia, że takich testów nie przeprowadzą.

 

Na szczęście znalazłem inne, a w dodatku pewniejsze rozwiązanie dręczącego mnie pytania.

Otóż udało mi się zgadać z bardzo miłym i uczynnym serwisantem z ProLine. Big THX!

Pozwolił mi on przynieść kompa i wypróbować Radeona HD 6870 od Sapphire.

Wszystko zadziałało elegancko! Płyta się najnormalniej w świecie zabootowała, a na podłączonym ekranie był jak najbardziej prawidłowy obraz.

 

Tak więc przynajmniej w przypadku mojej płyty głównej informacje o niekompatybilności okazały się bardzo mocno przesadzone.

Zaznaczam, że mam wgrany najnowszy oficjalny BIOS (2006/04/06).

 

BTW Niektórzy klienci ProLine całkiem entuzjastycznie zareagowali na rozstawianie sprzętu "na pająka", co dało mi sporo frajdy Dołączona grafika

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uptade:

włożyłem HD6970 i wszystko działa elegancko

 

Dołączona grafika

 

Snuję PRZYPUSZCZENIE, że cała seria HD 5xxx miała coś skopane z tym swoim PCIe 2.1 w kwestii wstecznej kompatybilności, a w serii HD 6xxx AMD to po cichu naprawiło.

 

 

P.S. Ciekawych jak to się sprawuje zapraszam do mojego workloga; za niedługo będą wrzucone Smarki, inne benche oraz wrażenia z gier.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...