Skocz do zawartości
ivanov

chilled LC + zwykły klimatyzator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

kombinując nieco wpadłem na (zdaje się) ciekawy pomysł i chciałbym się dowiedzieć, czy coś takiego ma szanse realizacji.

 

Otóż jak wiadomo wszem i wobec instalacje przemiany fazowej do najcichszych ani do najbardziej kompaktowych nie należą.

W takim razie może da się wykorzystać jednostkę zewnętrzną używaną w zwykłych instalacjach klimatyzacyjnych typu multi-split?

Przy czym nie chodzi mi tu w żadnym wypadku o chłodzenie ekstremalne, a jeno zrobienie instalacji chilled-LC, która utrzymywałaby stały poziom temperatury cieczy układu WC równy lub niewiele niższy temperaturze otoczenia (rzecz jasna tej w domu).

Dzięki temu cały hałasujący złom byłby na dworze i nie przeszkadzał (z resztą już teraz mam w chacie multi-splita, tyle że wykorzystanego do „normalnych” celów).

Rzecz jasna chodzi mi o to, aby instalacja była zdolna do pracy 24/7 i posiadała automatykę ustawiającą odpowiednią temperaturę.

 

Rozwiązanie takie byłoby fajne, bo (zdaje się) oryginalne, no i dla mnie bardzo wygodne oraz komfortowe.

 

Jak na razie są to rozważania teoretyczne, ale w końcu kupię nowego kompa i trza go będzie schłodzić. Przy czym instalacji czegoś takiego na pewno nie podjąłbym się sam, poza samym LC oczywiście.

 

Z góry uprzedzam, w temacie chłodzenia przemianą fazową wiem tyle, co poczytałem sobie na forum i miałem termodynamikę na polibudzie.

 

Tutaj produkt, który mnie zainspirował

Waterchiller Hailea Ultra Titan 4000 (HC2000=3300Watt cooling capacity) |Specialtech UK Water Cooling Shop

 

Będę wdzięczny za wskazówki i porady od osób znających się na rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wejdz sobie na konkurencyjne forum, do dzialu chlodzenie etc cos tam, i przekop sie, jest idealnie jak mi sie wydaje temat pasujacy do Twojego, ziomek zrobil to tak mniej wiecej jak Ty planujesz, i fajnie mu to dziala, takze polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wejdz sobie na konkurencyjne forum, do dzialu chlodzenie etc cos tam, i przekop sie, jest idealnie jak mi sie wydaje temat pasujacy do Twojego, ziomek zrobil to tak mniej wiecej jak Ty planujesz, i fajnie mu to dziala, takze polecam

 

Mógłbyś trochę bardziej sprecyzować gdzie? Link bardzo mile widziany :wink:

Jak na razie zacząłem grzebać w PCLab, ale tam forum jest tragiczne ze względu na zbyt małą ilość działów; a wklepanie w wyszukiwarkę rzeczy pokroju "chilled lc" czy "chilled wc" nie przynosi rezultatów.

 

P.S. Kurczę, najbardziej hardkorowe i pr00 forum w kraju i nikt nic nie jest w stanie skrobnąć?

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie gra nie warta świeczki. Za dużo zachodu i kombinowania z tym. ( no chyba że lubisz naprawdę się w to bawić)

Chillerem wode możesz schłodzić na min + 13-15 stopni żeby nie było sporych problemów ze skraplaniem.

Dzięki temu uzyskasz temperatury niższe o jakieś 10 stopni, niż w przypadku jak byś chłodził kompa wodą o temperaturze pokojowej. (czyli 23-25C) (ale nie podgrzanej jak w zwykłym chłodzeniu.), da ci to naprawdę niewielki progress jeżeli chodzi o megaherce.

Jak pewnie wiesz ja zrobiłem chłodzenie wodą z kranu, króre swoją drogą sprawuje się wyśminicie (na dniach przyjdzie mi 980x z reklamacji także w weekend wrzuce pełnego workloga). Jest totalnie bezgłośnie i naprawdę chłodno.

Jednak mam już w planach postawić w miejscu gdzie podłączyłem się do sieci wod.(w łazience) postawić naprawdę dużą chłodnicę(pewnie z jakiejś cięż.) z dużym wolnoobrotowym wentylem (lub kilkoma). Wadą oczywiście będą temperatury wyższe o 10-15 stopni C, ale planem jest żeby temp wody nie przekroczyła 30stC,(a chłodzę 3 gtx 580, procesor i mb). Zaletą jest oczywiście brak opłat za wodę. (swoją drogą u mnie 30-35 pln za miesiąc)

Także proponuje ci zrobić sobie obwód z bardzo dużą chłodnicą najlepiej w łazience (lub innym pom. gospodarczym, gdzieś ukrytą). Fakt można postawić tam również agregat chłodzący, tylko czy warto dla użytku 24/7?

Sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie, chociaż powiem że jak byś miał zapał się tym zająć to chętnie bym śledził twoje poczynanai na forum. Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Xtreme Systems nie znalazłem nic pomocnego; dział Chilled LC nie jest tam specjalnie duży.

 

Chłodzenie takie jakie sobie wymyśliłem jest dla mnie wysoce dogodne również z tego względu, że jego ewentualna instalacja nie wiązała by się z praktycznie żadnymi ingerencjami wewnątrz domu oraz absolutnie żadnymi na zewnątrz. A koszty też byłyby prawie zerowe.

Na parterze (dokładnie pod moim pokojem) mam niewykorzystane przewody od klimatyzatora, które są już podpięte do jednostki zewntętrznej. Wystarczyłoby puścić je przewodem wentylacyjnym i dać do mojego pokoju. Przy czym komp jest bardzo blisko przewodu wentylacyjnego.

Tak więc okazja jest niezła :D

 

Pisałem, że zależy mi jedynie aby ciecz układu miała temperaturę pokojową. Tak więc żadnego skraplania nie będzie.

Chodzi o to, że schłodzenie bardzo rozbudowanego i podkręconego zestawu ~1000W za pomocą konwencjonalnego LC, tak by było naprawdę bardzo cicho, a do tego ciecz miała cały czas temperaturę pokojową to koszty absolutnie z kosmosu. Nie mówiąc o zajmowanym przez całą instalację miejscu.

A chłodzenie bieżącą wodą jest zdecydowanie nie dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to mój pierwszy post a że nie znalazłem działu powitalnego więc witam wszystkich i liczę że będzie się nam dobrze dogadywało...

 

Moje stare hobby (akwarystyka morska) pokazało mi że schłodzenie 600 litrów wody w akwarium ciągle oświetlanym lampą 3x250w hqi i 4x54w t5 za pomocą specjalnie do tego stworzonej chłodziarki przepływowej nie jest trudne. Jestem pewien że to w twoim przypadku jest strzał w 10. Gotowe rozwiązanie tego typu do akwarystyki posiada wyświetlacz i menu w którym zadajesz mu żądaną temperaturę. Załącza się to co jakiś czas gdy temp. chłodziwa rośnie a całość jest bezgłośna. Stało to u mnie w salonie i nic nie było słychać - szum wiatraków.

 

Dodam że używaną można kupić naprawdę tanio np. z forów nano-reff lub aquareff. Sklepy to już inna historia ...

 

Na razie mam zajawkę na peltiera - ale jak coś nie wyjdzie to wybiorę chłodziarkę przepływową do celów akwarystycznych. Pozdro.

Edytowane przez d_malisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to mój pierwszy post a że nie znalazłem działu powitalnego więc witam wszystkich i liczę że będzie się nam dobrze dogadywało...

 

Moje stare hobby (akwarystyka morska) pokazało mi że schłodzenie 600 litrów wody w akwarium ciągle oświetlanym lampą 3x250w hqi i 4x54w t5 za pomocą specjalnie do tego stworzonej chłodziarki przepływowej nie jest trudne. Jestem pewien że to w twoim przypadku jest strzał w 10. Gotowe rozwiązanie tego typu do akwarystyki posiada wyświetlacz i menu w którym zadajesz mu żądaną temperaturę. Załącza się to co jakiś czas gdy temp. chłodziwa rośnie a całość jest bezgłośna. Stało to u mnie w salonie i nic nie było słychać - szum wiatraków.

 

Dodam że używaną można kupić naprawdę tanio np. z forów nano-reff lub aquareff. Sklepy to już inna historia ...

 

Na razie mam zajawkę na peltiera - ale jak coś nie wyjdzie to wybiorę chłodziarkę przepływową do celów akwarystycznych. Pozdro.

 

Witaj,

 

hm, brzmi to ciekawie.

W szczególności ta część o niesłyszalności :D

Zainteresuje się tym; dzięki :)

 

BTW Na początek podpowiem Ci, abyś stosował na tym forum w poprawny sposób terminy "wiatrak" oraz "wentylator"; niektórzy userzy są na tym punkcie nieco przeczuleni :lol2: :wink: (choć w sumie to słusznie)

 

OT

Nie wiem jaki masz sprzęt, ale jeśli coś nowszego niż Athlon XP czy Pentium III, to odpuść sobie Peltiera. To kompletnie bez sensu w przypadku podzespołów z wysokim TDP. Jak trochę sobie poczytasz, to zrozumiesz.

koniec OT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to też rozkminiane było ale wielkość i mało atrakcyjny wygląd blokuje ochocze podejście np. coś w takiej formie jest chyba lepsze i masz możliwość kontrolowania schładzania - no i cena jest tu z kosmosu - zapewniam że chinolki mają mocniejsze za połowę tej ceny

 

http://allegro.pl/chlodziarka-chiller-200-chlodzenie-akwarium-i1670540686.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...