Skocz do zawartości
Faunuk

Korozja miedź aluminium

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, popularnym zagadnieniem podczas tworzenia chłodzenia wodnego jest korozja miedź-aluminium.

Posiadam taki blok:

Blok wodny Zalman WB5 :: :: ZalmanShop.pl ::

czy on sam z siebie nie będzie korodował? Bez względu na to, czy chłodnicę dam aluminiową, czy miedzianą?

Czy możecie powiedzieć coś o tym co się dzieje z układem:

- bloki miedziane

- chłodnica aluminiowa

 

po dłuższym czasie (np. 2 lata)? Czy odpowiednie płyny są w stanie coś pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blok z linka korodować nie powinien- wprawdzie top jest z alu ale anodowanego. Jeśli anodowanie jest solidne alu nie będzie miało styku z miedzią. Na naszym podwórku zdarzyły się co prawda odstępstwa od tej teorii ale ponoć anodowanie zawalił podwykonawca.

 

W układzie alu + miedź + woda zachodzi korozja galwaniczna- miedź czernieje, a alu pokrywa się "boblami" (w największym skrócie).

 

Odpowiednie płyny zapobiegają temu zjawisku- ale nie wiem, czy na dłuższą metę (czy z czasem nie tracą swoich właściwości).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krozja zajdzie jak zalejesz to wodą nawet destylowana.

 

Zalej to płynem z inhibitorem korozji (np takim do chłodnic samochodowych) i masz święty spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krozja zajdzie jak zalejesz to wodą nawet destylowana.

 

Zalej to płynem z inhibitorem korozji (np takim do chłodnic samochodowych) i masz święty spokój.

 

No mam np. glikol (rozcieńcza się go 1:1 z wodą - mogę rozcieńczyć z destylowaną), takie coś będzie ok?

Czy Borygo też daje radę? Układ zamierzam zalać i nie ruszać przez najbliższe ~5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem prisony(robione przez Kyńka) z topami z anodowanego aluminium, po chyba 3 latach używania wyglądały tak(to sa już częściowo wyczyszczone!):

 

Dołączona grafika

 

Układ był zalany demineralką z borygo 50:50. Moim zdaniem top z pleksy lub akrylu będzie najlepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...