Skocz do zawartości
Flasher18

2 systemy - XP i 7, ile partycji zrobić oraz po ile GB je podzielić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam zamiar zainstalować 2 systemy: XP i 7 dokładnie w takiej kolejności. Zastanawiam się jedynie nad ilością partycji oraz dokładne ich podziału (wielkość).

Jeśli macie jakieś sugestie to piszcie.

 

Dysk to 1TB (931GB).

 

Dzięki

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli partycje mają być na same systemy plus podstawowe programy to ja daję zawsze 20 GB na XP i 60 GB na 7-kę. Może i trochę na wyrost ale przy obecnej pojemności dysków nie jest to problem a poza tym unika się później przykrych sytuacji, że zabraknie miejsca. Reszta dysku wg. uznania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jaki masz sprzęt, ale w przypadku nowszego instalacja XP nie ma sensu. Gdybyś jednak się upierał, to moja propozycja wygląda tak:

 

5-10 GB na XP

15-30GB na W7

 

Wiele zależy od tego, ile programów będziesz instalował pod danym systemem, ile masz pamięci RAM (plik stronicowania bierze tyle GB, ile masz RAM), ile rzeczy będziesz trzymał na pulpicie (są osoby, które trzymają filmy i mp3 na pulpicie, co zajmuje nawet 50GB!).

 

Kolejność instalacji: XP, potem W7 - zawsze najpierw starszy system, potem nowszy.

 

Zresztą temat był wałkowany miliony razy i powinien być zamknięty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile masz pamięci RAM i jaką wersje 7-ki posiadasz jeśli jest to przynajmniej 4GB i XPeka potrzebujesz głównie do starszych programów/gier to rozważyłbym stawianie wirtualnej maszyny. Jeżeli masz wersje "wyższą" od Home Premium to nawet nie ma z tym dużo roboty, bo jest coś takiego jak XP mode.

 

Jeśli jednak chcesz instalowac to na XPeka max to 8 GB i to zakładając że podstawowe programy jednak będziesz na nim instalował.

na win 7 dałbym nawet 60 GB wzwyż, zwłaszcza że zapewne będzie to twój "główny" system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZlyUser

Jeżeli masz wersje "wyższą" od Home Premium to nawet nie ma z tym dużo roboty, bo jest coś takiego jak XP mode.

 

Na Home Premium tez nie ma duzo roboty bo XP mode to tylko darmowy obraz XP dla posiadaczy wyzszych wersji. A mając własny XP uzyskuje się w 100% identyczną funkcjonalnosc pod Home Premium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer to:

 

E8500 3GHz

P5N-T Deluxe

4GB 2x2GB Kingston 800MHz

 

Wiem, wiem, że temat był wałkowany wielokrotnie, jednak co do ilości partycji i podziału ich w odpowiedniej wielkości zawsze miałem dylemat. W internecie ciężko znaleźć konkretną odpowiedż na podziału dysku 1TB'owego pod 2 systemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie ma złotego przepisu - tak samo jak nikt nie powie Ci, jak umeblować pokój!

Odrobinę myślenia! To Twój dysk, Twoje miejsce i Ty się będziesz użerał z jego brakiem lub marnowaniem.

Zamiast więc czytać, to zacznij myśleć.

 

Sam XP zajmuje 1.5GB + 4GB na swap. 10 to sensowne minimum. Jak nauczysz się instalować programy na innej partycji niż systemowa, to 10 spokojnie starczy. Jeśli nie, to 20-30 nie robi różnicy, bo masz w cholerę więcej wolnego.

 

W7 to 8GB-10GB bodajże - więc minimum 20-25GB.

 

Przy czym XP wg mnie jest tutaj zbędny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...