Skocz do zawartości
Naten

Żywotność HDD 3,5" - jaki dyk "na lata" ?

Rekomendowane odpowiedzi

Rozwiązanie z kieszenią hot swap jest interesujące.

 

Ma zalety np.:

+ nie ma ryzyka obniżenia transferu (elektroniką kieszeni USB, czy wręcz samym interface'm USB)

+ nie ma ryzyka jakiegoś ograniczenia pojemności (ktoś tu pisał o kieszeni z barierą 1,5 TB)

 

Ma też wady:

- ciężko upchnąć w notebook'u ;)

- elektronika na wierzchu zwiększa ryzyko uszkodzenia elektrostatycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kieszeń hot-swap może i jest interesujące, ale nie w tej sytuacji

Chyba bardziej przedatna będzie, gdy się chce często coś kopiować z 1 kompa na wiele różnych dysków i to bez wyłączania tego kompa

no i problematyczna kwestia przechowywania nieosłoniętego dysku

 

W sytuacji, gdy szukam rozwiązania na archiwum - sporadycznie podłączanego - już lepszym rozwiązaniem byłby dysk w kieszeni wysuwanej, ale to by pasowało tylko do tego 1 kompa

 

a najlepszym rozwiązaniem jest dysk zewnętrzny na USB, eSata lub FireWire (prędkość transmisji danych z kompa na dysk nie jest aż tak ważna - czy na kopię zapasową poświęcę 10 czy 20 minut, to pikuś!)

 

dotychczas skłaniałem się do obudowy 2-dyskowej pracującej w RAID-1 (koszt ok. 800-900 PLN)

 

no ale ok. 350PLN można dostać dysk zewnętrzny 2TB Seagate

to mniej więcej tyle, ile kosztuje sam dysk + kieszeń hot-swap lub zwykła

 

do "singlowych" rozwiązań nie mam zaufania

a na "dubletowe" - kasy (przynajmniej na razie ;))

 

będzie kasa - wchodzę w Wellanda 580J (może do tego czasu zrobią go na USB 3.0?) + 2x2TB Seagate

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie z kieszenią hot swap jest interesujące.

 

Ma zalety np.:

+ nie ma ryzyka obniżenia transferu (elektroniką kieszeni USB, czy wręcz samym interface'm USB)

+ nie ma ryzyka jakiegoś ograniczenia pojemności (ktoś tu pisał o kieszeni z barierą 1,5 TB)

 

Ma też wady:

- ciężko upchnąć w notebook'u ;)

- elektronika na wierzchu zwiększa ryzyko uszkodzenia elektrostatycznego

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się dlaczego jeszcze nikt nie zaproponował backupu online... ;)

Fakt, może to mało wygodne, ale... W dobie 100Mbit łączy oferowanych przez sieci kablowe (UPC czy Aster) to nie jest taki duży problem ściągnąć dane jeśli są potrzebne.

Koszty powinny wyjść mniejsze niż w przypadku 2x dysk + obudowa, a za bezpieczeństwo danych odpowiada firma. Myślę, że DOBRA firma (trzymająca kopie danych klientów w kilku miejscach) zapewni lepszą ochronę niż domowy backup.

 

Na upartego można to połączyć: backup online i na dysku (podpinanym sporadycznie w celu aktualizacji).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być upload, a właściwie jego prędkość. Jeżeli będzie to rzadko zachodzący proces, zawsze takie rozwiązanie można rozważyć :).

Ciekawa wydała mi się propozycja z pancerną teczką i sejfem :lol:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się dlaczego jeszcze nikt nie zaproponował backupu online... ;)

Fakt, może to mało wygodne, ale... W dobie 100Mbit łączy oferowanych przez sieci kablowe (UPC czy Aster) to nie jest taki duży problem ściągnąć dane jeśli są potrzebne.

Koszty powinny wyjść mniejsze niż w przypadku 2x dysk + obudowa, a za bezpieczeństwo danych odpowiada firma. Myślę, że DOBRA firma (trzymająca kopie danych klientów w kilku miejscach) zapewni lepszą ochronę niż domowy backup.

 

Na upartego można to połączyć: backup online i na dysku (podpinanym sporadycznie w celu aktualizacji).

 

Backup online to niezbyt ciekawa (cenowo) propozycja:

przykładowo ->klik-> ceny Komputronika

 

Poza tym problemy ze zwłaszcza uploadem (ile czasu zajmie wysłanie 150 GB przy łączu UPC 25 Mb/s ??? godziny? dni?). No i żeby z tego korzystać - trzeba mieć neta.

To pieśń przyszłości.

Inna sprawa, że nieograniczone konto na 3 lata (TYLKO NA 3 LATA!!!) kosztuje ok. 75% tego, co trzeba wyłożyć na "dyskowe" archiwum.

 

Rachunek więc prosty - online przegrywa.

 

Co do walizki i sejfu - pomysł na wesło :razz:

a na poważnie - dla zainteresowanych podobnym rozwiązaniem są skrytki bankowe B-)

Wyjdzie taniej i pewniej

 

Tak na marginesie: ja szukam rozwiązania bezpiecznego przechowywania zdjęć i filmików prywatnych, a ciekaw jestem ile firm idzie "na żywioł" i swoje dane trzyma na 1 kompie :blink: :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naten nie wiem czemu, wedlug Ciebie kieszen hot swap mialaby sie sprawdzac tylko przy kopiowaniu z jednego kompa na wiele dyskow? Co za roznica, czy podlaczasz dysk po usb czy wsuwasz go do kieszeni?

Przechowywanie dysku? Kazdy dysk jaki kupowalem zawsze byl w plastikowym pudelku i w nich wlasnie je przechowuje. Przeciez w obudowie tez dyski maja elektronike na wierzchu, a nie jest to zadne hermetycznie zamkniete srodowisko, wrecz przeciwnie.

Moze i cena kieszeni + dysku to tyle samo co dysku zewnetrznego, ale czy myslales o tym, ze danych przybywa i dyskow moze przybywac rowniez? :) Wtedy juz cena jest po stronie kieszeni+dyski.

Ja sobie z gory odpuscilem NAS i wszelkie rozwiazania, w ktorych dyski sa "stale" podlaczone i pracuja, bo predzej czy pozniej padna.

Jesli jestes przekonany, ze Tobie wystarczy jeden, to faktycznie kup po prostu dysk zewnetrzny i tyle. Co do zywotnosci, to nikt Ci nie zagwarantuje, ze dysk nie padnie, jakiego bys nie kupil, to i tak bedzie kwestia egzemplarza i warunkow uzytkowania.

Ja wychodze z zalozenia, ze za pare lat i tak bede przerzucal dane na cos innego, nie planuje przeciez trzymac ich na jednym dysku przez 10 lat :)

Edytowane przez Dran00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przechowywanie dysku? Kazdy dysk jaki kupowalem zawsze byl w plastikowym pudelku i w nich wlasnie je przechowuje. Przeciez w obudowie tez dyski maja elektronike na wierzchu, a nie jest to zadne hermetycznie zamkniete srodowisko, wrecz przeciwnie.

 

Ja ostatnio dostaję dyski w samym woreczku. A co do reszty ... kiedy dysk jest w kieszeni to nie dotkniesz przypadkowo elektroniki, a jak go wyciągasz z pudełka to jest jakieś ryzyko.

 

Moze i cena kieszeni + dysku to tyle samo co dysku zewnetrznego, ale czy myslales o tym, ze danych przybywa i dyskow moze przybywac rowniez? :)

 

Nie wiem jak kolega, ale ja nie zakładam, że dysków będzie mi przybywać. Jeśli 2 TB zacznie się wyczerpywać, to wymienię go na większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

podpinam się do tematu - ostatnio padł mi mój przenośny WD 2,5 cala i 1TB danych poszło w niebyt (na szczęście większość zdjęć miało kopie)

 

dlatego teraz myślę o stabilnym 3,5 cala - celem jest kieszeń z dyskiem 3,5 i dlatego też mam pytanie - gotowe rozwiązanie czy oddzielnie dysk i kieszeń - poszukiwana pojemność to 1,5 -2TB

jeśli sam dysk to myślałem o jednym z 3ch:

 

http://www.alsen.pl/podzespoly-pc,k20/dyski-twarde,k134/dyski-sata-3-5-cala,l135/seagate-2000gb-sataiii-64mb-st2000dl003,p27728.html tu mam obawy - bo ostatnio ta firma nie jest rewelacyjna...

 

http://www.alsen.pl/podzespoly-pc,k20/dyski-twarde,k134/dyski-sata-3-5-cala,l135/western-digital-2000gb-caviar-wd20ears-64mb-sata300,p30391.html -ostatnio padł mi wd dlatego trochę nie pewnie do tego podchodzę...

 

http://www.alsen.pl/podzespoly-pc,k20/dyski-twarde,k134/dyski-sata-3-5-cala,l135/samsung-2000gb-3-5-sataii-ncq-32mb-hd204ui,p23857.html - wygląda że całkiem niezła opcja - ale nie znam nowych modeli samsunga.

 

z gotowych rozwiązań wpadły mi 3 w oko:

 

http://www.komputronik.pl/product/117499/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Seagate_Expansion_2TB_USB_2_0.html - jak wspomniałem - sporo przeczytałem negatywnych opini...

 

http://www.komputronik.pl/product/112155/Laptopy/Akcesoria_do_laptopow_i_netbookow/WD_Elements_Desktop_2TB_USB_2_0.html - podobny padl ale cena atrakcyjna...

 

http://www.komputronik.pl/product/109921/Laptopy/Akcesoria_do_laptopow_i_netbookow/WD_Elements_Desktop_1_5TB_USB_2_0.html - najlepsza cena za 1gb...

 

Dodam że wolałbym kupić lokalnie ale nie jest to wymóg (sklepy z których podałem ceny są w moim mieście)

 

jeśli oddzielnie dysk i kieszeń - to jaką kieszeń polecacie (nie zależy mi na esata - USB 2.0 wystarczy) - dysk będzie podłączany do kompa i HDD playera...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czekasz na modele z 1TB talerzami? ... swoją drogą kiedy one będą wreszcie na półkach sklepowych? ... bo cierpliwość mi się kończy :ph34r:

 

Ja dla siebie wybrałem wersję kieszeń (USB3) + dysk (łatwiej w przypadku awarii).

 

ps. Na USB 2 nie osiągniesz praktycznie nawet 60 MB/s - wbrew pozorom przy przerzucaniu większej ilości danych nawet te 60 MB/s to jest dosyć wolno.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam ani w kompie ani w odtwarzaczu HDD usb3 - tak więc nie wiele mi to by dału - jeśli zależało by mi na prędkości - to brałbym usb2/sata ale stwierdzilem ze to nie potrzebne - moze jakbym kupował dysk i kieszeń oddzielnie ale jeśli gotowe rozwiązanie to 2.0 styknie (jak pracuje na kompie to moze mi się 2-3 h kopiować w tle) - co do dysków 1Tb - i tak nie uzyskam jakichś zabujczych transferów wiec nie widzę sensu w czekaniu - pozatym magazyn nie musi być szybki - ma byc trwały i pojemny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...