Skocz do zawartości
toomi1982

Corsais H50 + I5 2500K -"Cała Prawda"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Od jakiegoś czasu modyfikuje mojego PC-ta(Zmieniłem go prawie w całości). Najpierw płyta Asrock P67 Pro3 B3 wraz z procesorem Intel I5 2500K, następnie zasilacz Chieftec 650 Watt, potem pamięci Kingston HyperX 1600mhz 3x2GB,Ocz vertex 64GB SSD,His Radeon 6970, no i dzisiaj rano przyszło nowe chłodzonko wspomniany w temacie corsair H50. Bardzo sceptycznie podchodziłem do tego tematu , ponieważ bardzo dużo ludzi opisuje to jako pseudo WC, które nie dość że drogie to jeszcze nic nie warte. Dotychczas chłodziłem proca coolerem Silentium PC Fortis wraz z wentylem Enermax Apollish. Przy częstotliwości 4,5Ghz max temp osiągała a nawet przekraczała 70 parę stopni. W związku z tym zaryzykowałem mimo wszystko. i.................?? Jestem bardzo zadowolony z tego chłodzenia. Nie robiłem żadnych dual fanów i innych modów. Zamiast oryginalnego wentylatora dałem tylko Cooler Master r4 1800rpm. Orientacje wentyla ustawiłem w taki sposób,że wypycha powietrze z budy poprzez chłodnicę. Maksymalną temperaturę najcieplejszego rdzenia udało mi się zanotować na poziomie 64 stopni przy taktowaniu 4,5Ghz. Jest to dla mnie bardzo dobry wynik. Można by pokombinować z dokładaniem wentyla i pobawić się w testy przy różnej orientacji wentyli ale jak na razie myślę nie nie ma najmniejszego sensu. Tak więc aby rozwiać wątpliwości co do kupna tego zestawu to z całego serca polecam , bo jest rewelacyjnie wykonany i bardzo wydajny. Jeszcze raz polecam. Co sądzicie o całości??

Pozdrawiam.

 

Oto fotka całości:

 

ImageShack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz osiągnąć lepsze wyniki na takim chłodzeniu, warto wykorzystać jego główną zaletę - fakt że wymiennik ciepła można umieścić daleko od sucketu, wciągając zimne powietrze z zewnątrz budy bezpośrednio na chłodnicę. To przewaga której nie ma żaden cooler AC i tutaj to chłodzenie może nadrobić. I tak będzie mniej wydajne niż największe coolery, bo chłodnica jest zwyczajnie za mała, w porównaniu do największych konstrukcji.

 

W ogóle sensowność WC na samo cpu w dzisiejszych czasach, jest dość dyskusyjna.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak użyjesz któregoś z tych gigantycznych coolerów, najwydajniejszego, to jaka jest praktyczna różnica w setupie 24/7 po oc, między wc (z dowolnie dużą chłodnicą)? Nie mówię o żyłowaniu procesora pod 3dmarki, ale po ustawieniu na normalne napięcie i skręceniu go do pracy 24/7. Odpowiedź - żadna, bądź prawie żadna, a markowy nawet mini zestaw wc będzie kilka razy droższy (sama pompka albo blok będzie kosztować tyle co topowy cooler..). Wc to fajna zabawa, nic więcej :wink: nie ma sie co łudzić. Chyba że ofc chcemy mieć bardzo ciche topowe karty graficzne razem z cpu, wtedy zaczyna to mieć praktyczne uzasadnienie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj bym polemizowal.Np i7 920 pociagniety na 4.2 GHz przy 1.3v na np Nctuta NH14 dojdzie spokojnie w okolice 80C jak nie wiecej, z pewnoscia nie osiagniesz tych temperatur na porzadnym LC.

Jasne, ze cenowo to sie nie oplaca, ale kto mowi o zdrowym rozsadku jesli ktos sie zdecyduje na LC ;)

80C to nie tragedia,a le IMO za duzo jak dla mnie.

Edytowane przez Blackwhite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenowo to się bardziej opłaca kupić selecta który zrobi to na niższym napięciu i będzie i tak taniej niż LC :P To jest właśnie częsty paradoks ludzi bawiących się w ekstremalne chłodzenie, pakują tysiące pln w chłodzenie, a procesor kupują normalnie w sklepie przeciętną sztukę, licząc na szczęście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy i7 9x0 chłodzenie wodne może być uzasadnione bo ten jest niezłą grzałką po oc

Jak w temacie czyli i5 2500k to daje ono niewiele (albo i nic).

Co ciekawe, większość osób zaczyna zabawę z wc (a niektórzy i kończą) na cpu, podczas gdy cpu daje się sensownie schłodzić ac.

WC uzasadnienie w wydajności ma przede wszystkim przy GPU a już na pewno przy sli/cf. Jedną kartę da się schłodzić też za pomocą AC, przy wielu kartach za gęsto są ućkane sloty pci-e aby zmieścić dwa dobre ac na gpu.

Kiedyś duzi chłopcy bawili się kolejkami a teraz budują sobie WC :

Ten H50 to ma jedynie uzasadnienie w przypadku obudów nie mieszczących wydajnej wierzy z 12cm śmigłem. W takiej sytuacji H50 daje dużo większe pole manewru.

Zastanawia mnie żywotność pompy w tym chłodzeniu, a zwłaszcza kultura pracy w funkcji czasu użytkowania.

Co do samego tematu to nie widzę powodu do jego zakładania. Równie dobrze można zakładać tematy w ac "zmieniłem boxa na fryzjera czy fryzjera na mugena, mam o 5* niższe temp. co o tym myślicie" Tylko po co taki temat.

Instalacja tego nie rodzi typowych dylematów, problemów spotykanych przy budowie wc, jest plug & play.

Złośliwie można by powiedzieć, nie lałeś wocy nie masz wc ;)

Do tego w tytule

Corsais H50 + I5 2500K -"Cała Prawda"

błędnie wpisana nazwa firmy co by tej prawdy ludzie w wyszukiwarkach za łatwo nie znaleźli. Aby była jakaś prawda musiałyby być testy porównawcze z przy tych samych prędkościach wentylatorów h50 vs. fortis uwzględnieniem tych samych prędkości wentylatorów, dźwięków pracy pompki itd.

Tu mamy "cieszę się z nowego zakupu, powiedzcie, że to dobry zakup..."

:mur:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem jeszcze raz silentium PC fortis. Wentylator ten sam, obroty te same. Temp w prime95 po 60 minutach stresu wynosiły ponad 75 stopni. Na corsair H50 max 65 stopni. Dodam ,że taktowanie proca to 4,7Ghz. Jeżeli ktoś pisze ,że powietrze lepsze to niech nadmucha sobie w kasze-będzie mu lepiej:) Jest teraz wiecej miejsca w budzie co owocuje mniejsza temperaturą płyty o kilka stopni.

Dodam ze mam tylko jeden wentyl w h50 a z tego co czytalem dolozenie drugiego daje mu konkretnego kopa. Jak narazie jednak nie ma takiej potrzeby.

pozdro.

Edytowane przez toomi1982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co z tego, że na fortisie masz 75st. a na h50 65st? moim zdaniem nic i już sobie dmucham ;P , nie ma mi lepiej :)

Jak robisz na fortisie 4,7GHz, zrób na H50 5,2GHz i walę ci szacun na każdym forum. Inaczej uznaję, że wtopiłeś kasę w h50 bo jeśli nie zyskałeś na OC, wydajności, spadły tylko temperatury to kasa jest utopiona.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie utopiona. Bo przy wymianie chłodzenia chodzi chyba o to ,żeby zbić temperatury.No chyba ,że źle myślę. Poza tym dzisiaj rano poszedł na 5.0Ghz przy temp max 69 stopni. Kupując ten zestaw nie miałem zamiaru bić jakiś rekordów prędkości. Nie miałem doświadczenia z WC dlatego zdecydowałem się na ten typ. Głównie chodziło mi o obniżenie temp proca taktowanego na 4,7Ghz. Nie chciałem pchać się znowu w powietrze, dlatego zaryzykowałem i jestem zadowolony. Nie wiem dlaczego jesteście sceptycznie nastawieni co do tego zestawu. Pewnie macie super obudowy z wijącymi się rurami wypełnionymi cieczą i ogromnymi akwariami. Ja jestem zadowolony z tego zakupu.Spełnił moje oczekiwania-obniżył max temp o ponad 10 stopni.

Edytowane przez toomi1982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy co porównujesz, jest w internecie mnóstwo testów, pokazujących że są coolery AC wydajniejsze od H50 i jest ich całkiem sporo. Oczywiste jest że h50 jest również nieco wydajniejszy od części coolerów, szczególnie tych tańszych. Ale fizyki się tutaj nie oszuka, rozmiar chłodnicy w h50 stanowi ograniczenie, gdyby siedziała tam zwykła 2x120 już prawdopodobnie układ ten byłby bezkonkurencyjny, a tak musi przegrać z konstrukcjami AC które są 2x albo jeszcze większe. Dlatego moim zdaniem (i nie tylko) jest to zakup nieopłacalny, chyba że instalujemy go w bardzo małej obudowie (jakieś micro/nanoatx), która nie ma miejsca na duży cooler, ale za to można gdzieś na ściance takiej budy zainstalować chłodnicę z h50, wykorzystujemy tutaj małe gabaryty.

Inna sprawa że w ostatecznym rezultacie nie ma to większego znaczenia, jest się 50zl do przodu lub do tyłu, oc procesora do normalnej pracy nie zmienia się. A zbicie sobie temperatur o parę stopni, miło że komuś poprawi samopoczucie, ale w praktyce nie ma to żadnego znaczenia. Za parę lat procesor będzie wart 100zł i się go pozbędziesz, i nie będziesz nawet pamiętał o ile zbiłeś temperatury. Żywotność układu teoretycznie wzrasta, ale nawet na boxie jest ona wielokrotnie dłuższa niż okres użytkowania procesora (jego życie na rynku).

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja życiowa, egzystencjonalna, dekadencka retoryka bardzo mnie poruszyła.

 

Zamierzam pozbyć się całej elektroniki. Najbardziej jednak zraziłem się do miałkiego akcesorium - chłodzenia wodnego, którego nie zamontuje na LGA2011, ani nie miałem wcześniej na s775. Jakiż jego użytek?!

 

To zależy co porównujesz, jest w internecie mnóstwo testów, pokazujących że są coolery AC wydajniejsze od H50 i jest ich całkiem sporo. Oczywiste jest że h50 jest również nieco wydajniejszy od części coolerów, szczególnie tych tańszych. Ale fizyki się tutaj nie oszuka, rozmiar chłodnicy w h50 stanowi ograniczenie, gdyby siedziała tam zwykła 2x120 już prawdopodobnie układ ten byłby bezkonkurencyjny, a tak musi przegrać z konstrukcjami AC które są 2x albo jeszcze większe. Dlatego moim zdaniem (i nie tylko) jest to zakup nieopłacalny, chyba że instalujemy go w bardzo małej obudowie (jakieś micro/nanoatx), która nie ma miejsca na duży cooler, ale za to można gdzieś na ściance takiej budy zainstalować chłodnicę z h50, wykorzystujemy tutaj małe gabaryty.

Inna sprawa że w ostatecznym rezultacie nie ma to większego znaczenia, jest się 50zl do przodu lub do tyłu, oc procesora do normalnej pracy nie zmienia się. A zbicie sobie temperatur o parę stopni, miło że komuś poprawi samopoczucie, ale w praktyce nie ma to żadnego znaczenia. Za parę lat procesor będzie wart 100zł i się go pozbędziesz, i nie będziesz nawet pamiętał o ile zbiłeś temperatury. Żywotność układu teoretycznie wzrasta, ale nawet na boxie jest ona wielokrotnie dłuższa niż okres użytkowania procesora (jego życie na rynku).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja życiowa, egzystencjonalna, dekadencka retoryka bardzo mnie poruszyła.

 

Zamierzam pozbyć się całej elektroniki. Najbardziej jednak zraziłem się do miałkiego akcesorium - chłodzenia wodnego, którego nie zamontuje na LGA2011, ani nie miałem wcześniej na s775. Jakiż jego użytek?!

 

Hehe, IMHO ani nie dekadencka, ani nie egzystencjonalna. Raczej praktyczna i w zasadzie podpisuję się pod tym, co napisał aerial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rówież chciałbym się podpisać, ale kłuci się to z faktem, że przy zmianie platformy na X79 całe chłodzenie prawodopodobnie mi się ostanie.

 

Hehe, IMHO ani nie dekadencka, ani nie egzystencjonalna. Raczej praktyczna i w zasadzie podpisuję się pod tym, co napisał aerial.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wc stosuje się po to aby zwiększyc potencjał OC, a nie po to zeby zbic temperaturę. już tłumaczę:

Jeśli podniosłeś zegar Twojego procesora do 5,5Ghz i przechodzi testy to naprawdę szacunek :) z tym że przy takim taktowaniu napewno potrzebuje wysokiego napięcia, co z kolei niesie za soba duzo wydzielanego ciepła, dobre WC trzymie temperatury w bezpiecznym zakresie temperatur.

 

80 stopni dla rdzenia procesora to dużo, i na dłuższą metę zapewniam Cię że zdegraduje Ci się procesor, po roku czasu już nie będzie przy takim taktowaniu wstawał. Przykład z mojego doświadczenia:

Q9550 4,01Ghz 1,325V temperautry w stresie blisko 80 stopni.

Rok czasu i nawet się system nie włącza. 3,8 często powoduje bluescreeny. 3.6 Nie jest do końca stabilny. Dopiero 3,0-3,4 działa prawidłowo.

Zmiana płyty głównej czy zasilacza nie pomaga.

 

druga sprawa 65 stopni na wc... jakaś masakra :D dla chłodzenia powietrzem to bardzo dobra temperaturka w stresie, ale dla chłodzenia wodą to porażka na całej linii, i to tylko sam procesor ... heh

 

trzecia sprawa ludzie którzy kupują obudowę za 1 000 zł płacą m.in. za estetykę która im odpowiada, podobnie jest z chłodzeniem wodnym.

 

czwarta sprawa, chłodzenie wodne jest bardzo drogie, nie ma to uzasadnienia, często ludzie robią projekty za kilka groszy, i okazuje się że wydajnośc mają zbliżoną do zestawów za kilka tysięcy zł.

Na rynku brakuje zestawów w cenie ekonomicznej, H50 czy H70 ma tą wadę że trudno w taki zestaw doinwestowac np zamianą na większą chłodnicę.

 

 

piąta sprawa

Twoje zadowolenie wynika z faktu braku doświadczenia w skutecznosci chłodzenia wodnego, zaryzykowałeś i kupiłeś zestaw którego wszyscy odradzają ponieważ nie powinien kosztowac więcej niż słabej klasy chłodzenie powietrzem.

za niewiele więcej kupując zestaw złożony z budżetowych podzespołów uzyskałbyś kilkukrotnie lepszą wydajnośc. I mimo iż byłoby to słaba wydajnośc, biła by Twoje H50 na głowę, co więcej w razie gdybyś chciał jeszcze bardziej podnieśc wydajnośc swojego chłodzenia wodą, nie byłoby z tym większego problemu.

Nie mniej jednak nie krytykuję Twojego wyboru, i cieszymy się razem z Tobą :)

 

 

 

Chłodnica do WC kosztuje ok 400zł (4x180) od razu powiem Ci że chłodnice na zamówienie za 400 zł mogą miec miejsce na 10x180. I byc 3 x bardziej wydajne ;) Aż dziw że na tym rynku brakuje konkurencji która by robiła znacznie tańsze elementy a zysk wyrabiała na ilości sprzedanych produktów ... :)

Edytowane przez Dwd89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...