Skocz do zawartości
burro

Burza i uszkodzenie komputera.

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jest takie:

czy podczas burzy jak piorun walnie słup z prądem :D to czy moze to komputer uszkodzic czy tylko w listwie ( mam acorpa) wyleca korki, a komp bedzie caly ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinny najpierw zadzialac odgromniki na slupie potem zabezpieczenie w skrzynce ktora masz przed domem nastepnie korki na klatce schodowej potem korki w domku i na samym koncu jak nic innego nie pomoze wysiadzie topic w listwie :D

A jak jest w praktyce tego mnie nie uczyli :D ale zaloz ze mozesz wygrac w totka a nastepnego dnia podczas burzy siadzie ci komp :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj powiem CI ze taki piorun MOZE zniszczyc sprzet. 2 lata temu podczas burzy piorun walnął w drzewo koło lini wysokiego napięcia. Skutek był taki że telewizor mi się spalił (był włączony na czuwanie) video popsute, wieza Hi-fi popsuta ale naprawiona. U sąsiada telewizor tez poszedl sie jebać :/ Wiec jesli jest burza to radze wylaczyc kompa chyba ze sie ma UPS'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe jest jeszcze takie rozwiązanie. Burza jak wczoraj, pioruny, grzmi i...NIC. Zero przejęcia. Niech wali, niech spali.

Wszystko ubezpieczone, za śmieszne pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie Twoj komp burro jest bezpieczny. Moj telewizor teoretycznie tez BYL , podobnie monitor:( Ale zarty na bok te dwa wypadki dzielilo 12 lat. Malo prawdopodobne ze cos sie stanie, ale mozliwe. Jak mozesz to kompa odlaczaj (wylacznik na listwie czy na zasilaczu), bo w razie takiej awarii (albo jakiejkolwiek innej zwiazanej z pradem - przewod sie urwie, ktos gdzies cos zle przelaczy) jesli cos sie zepsuje to porazka - z gwarancji sprzedawca moze sie wylgac, a zaklad energetyczny oleje Cie na maksa (np. nie masz upsa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak sie wladuje w listwe zbyt malo kasy to rezultat jest taki ze po jej rozkreceniu widzimy zwykly przedlurzacz bez zadnych topicow - wiec trzeba uwazac co sie kupuje bo czasami szajs sprzedaja , wiem z pewnym zrodel :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak wysokich natęzeniach rzędu dziesiątków kA albo i więcej żadne bezpieczniki w listwach nie zabezpieczą sprzętu.U mnie na osiedlu jak piorun uderzył w linię elektryczną to w jednym bloku popalił większość sprzętu który był podlączony do sieci. Jakoś zabezpieczenia w postaci bezpieczników niewiele pomogły. Tak więc lepiej powyłączać co sie da z gniazdek w trakcie burzy.To jest tylko moje zdanie. :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh ja nie sadze zeby taka listwa cos pomogła, hehe nei ma szans w sumie :/ Jak walnie prąd bezpośednio to bój się Boga :)

 

W sumie dobrze jak sie mieszka w zabuodwaniach .. moze.. :)

Bo np. jak walnie sobie piorum w duzy słup to jak dojdzie ten duży ładunek prądu to przed nim min. jest tki transformaor spory dfakto.. :) A i na sąsiadów powinien się rozdzielic na wszytkich mieszkancow dalej okolicy.. :) eh to spoko, juz sie nei bede bac ;) Topic powiniec wytrzymac te kilka kV pradu ;)

 

achh sory zaraz wytrzezwieje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem kompa do listwy podlaczonego i jak jeb&*o u sasiada 100m ode mnie to mi modem pad a jak sie w niedlugim czasie okazalo takze i mobo ulegla uszkodzeniu u sasiada stopilo (doslownie) zasilke acary w obu przypadkach powylaczane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie jedynie wyjscie to wyjecie wtyczki, szczegolnie jesli mieszkasz w domku.

Mi raz w domu w czasie burzy padl telewizor (byl chyba na standby) i centrala telefoniczna, to komp tez moze pasc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, gdy pisałem odpowiedz na tego posta burza wyłączyła mi prąd na 2 sekundy, i zzarlo mi posta :( :wink:

 

Rok temu, w burze nie wyciagnolem kabla od modemu z gniazdka i modem odszedl do krainy wiecznych lowow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie zasilaniem ale sa jeszcze modemy, stalki i karty telewizyjne ktore tez sa podlaczone do jakis kabli, ni nie??? :D

W zeszlym tygodniu kumplowi spalilo kompa bo piorun przeskoczyl po linii telefonicznej.

Ja sam bylem swiadkiem udezenie pioruna w siec kablowa. Wlasnie ze znajomym cos nagrywalismy z HBO na kompie. Efekt byl taki ze Karta tv, Grafika, procesor i ramy zostaly wkomponowane na stale w mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piorun moze rozwalic kazdy sprzet elektorniczny przyklad:

 

1. U sasiada - drzwi obok w bloku - spalil sie tv tu poszlo po antenie uderzylo w antene na sasiednim bloku i poszlo po kablach lokalnej tv kablowej na nasz blok i zonk

 

2. U jednego kolesia pierdyknal w domek jednorodzinny (mial wszystko powylaczane z gniazdek) ale cala instalacja elektryczna do wymiany wszystkie kable popalone (tam gdzie byly w scianach pochowane tynk odlecial) a gniazdka stopione podobno mial odgromniki na buydynku itp.

 

na drugim przytkladzie watpie ze jak by mial komputerek podlaczony przez listwy upsy itp by mu wytrzymal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy wiekszej burzy podobno admin sieci wydzwania do ludzi zeby powyjmowali gniazdka od net'u :) Lecz do mnie eszcz nei zadzwonił, mzoe dzowni do mniej rozumnych? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słup,słupem,odgromniki odgromnikami,korki,korkami,listwa,listwą a ty i tak jesteś narażony na przynajmijej zjaranie się zasilacza ,w gorszym przypadku na stratę prawie całego sprzętu. :lol: 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki ale jak czytam wasze posty to 3/4 przypadkow zwiazane jest z uderzeniem pioruna w slup telefoniczny, kablowke ewentualne kable od lanu. Wiem ze to tylko teoria ale dobrze zaprojektowana i przemyslana sieci ee zabezpiecza od uderzenia pioruna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest takie:

czy podczas burzy jak piorun walnie słup z prądem :D to czy moze to komputer uszkodzic czy tylko w listwie ( mam acorpa) wyleca korki, a komp bedzie caly ??

1. Mieszkasz w bloku z lat 70-95. Najprawdopodobniej instalacja elektryczna jest 2-przewodowa, co oznacza że albo twoja listwa nie ma podłączenia do ziemi albo ziemia listwy jest połączona z zerem i w takim przypadku napewno listwa nie zadziała.

2. Mieszkasz w nowoczesnym (jak na polskie standarty) budynku z instalacją 3-przewodową. W takim przypadku na 100% wykonawca instalacji zaopatrzył ją w pełną ochronę przecw przepięciom z sieci i od wyładowań tak więc listwa raczej nie będzie musiała wypełniać swojej roli, chociaż dobrze żeby była bo mogą pozostać jakieś szczątkowe impulsy.

3. Mieszkaw w domku z zasilaniem poprzez linie napowietrzną. Tutaj też mogą być dwa lub nawet cztery rodzaje zasilania. 2-przewodowy (faza, zero), 3-przewodowy (faza, zero, ziemia), 4-przewodowy (3fazy, zero), 5-przewodowy (3fazy, zero, ziemia). Jeżeli zasilanie jest 3 lub 5 przewodowe najprawdopodobniej w skrzynce rozgałęźnej zastosowano jakąś ochronę lub można ją tam dobudować (koszt ok. 240 (480)+50 (75)+robocizna jakiegoś elektryka, myślę że ok. 50-100). Jeżeli instalacja jest 2 lub 4 przewodowa tutaj na 100% nie będzie żadnej ochrony w skrzynce a koszt montażu może być wyższy ponieważ trzebaby z lokalnego uziomu poprowadzić ziemię do skrzynki (koszt ok. 240 (480) +50 (75) + robocizna 150-200). Lokalny uziom powinien być bo chyba wszyskie domki mają piorunochrony i tam się wykożystuje lokalny uziom.

Jażeli chodzi o ochronę lini telefonicznych lub teleinformatycznych. to też są do tego specjalne urządzenia, ale na 100% nie masz ich zabudowanych ponieważ w Polsce jeszcze się tego nie stosuje. Koszty są dość znaczne (gniazdko telefoniczne ok. 200, RJ45 ok. 400).

Ale się rozpisałem.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi burza spaliła zasilacz i modem. Akurat nie było mnie w domu- wracam, patrzę- świecą wszystkie kontrolki (diody) kompa (gdy wychodziłem był wyłączony). Po wyłączeniu z gniazdka i ponownym podłączeniu już nie rechał. Nie wiem, czy piorun przyszedł linią elektryczną czy telefoniczną...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaleta mieszkania w bloku jest to ze niema zlini napowietrznych. Jest wiele lin obrony.

Jak narazie zadna rzecz z kompa mi sie nie spalila ale poszedl nam hub w sieci bo kabel idzie po dachu jakies 30m i jest bez ekranu ale to sie w przyszlym tygodniu zmieni. :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi burza spaliła zasilacz i modem. Akurat nie było mnie w domu- wracam, patrzę- świecą wszystkie kontrolki (diody) kompa (gdy wychodziłem był wyłączony). Po wyłączeniu z gniazdka i ponownym podłączeniu już nie rechał. Nie wiem, czy piorun przyszedł linią elektryczną czy telefoniczną...

Jeżeli zasilacz i modem to raczej i elektryczną i tel.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie zadna rzecz z kompa mi sie nie spalila ale poszedl nam hub w sieci bo kabel idzie po dachu jakies 30m i jest bez ekranu ale to sie w przyszlym tygodniu zmieni. :twisted:

Ekran nie pomoże, lepszym rozwiązaniem byłoby rozłożenie wzdłuż kabla druty odgromowego i połączenie go z instalacją odgromową, wtedy on zciągnie na siebie wyładowanie.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie zadna rzecz z kompa mi sie nie spalila ale poszedl nam hub w sieci bo kabel idzie po dachu jakies 30m i jest bez ekranu ale to sie w przyszlym tygodniu zmieni. :twisted:

Ekran nie pomoże, lepszym rozwiązaniem byłoby rozłożenie wzdłuż kabla druty odgromowego i połączenie go z instalacją odgromową, wtedy on zciągnie na siebie wyładowanie.

Pozdr.

To nie bylo bezposrednie udezenie bo wtedy bysmy nie mieli co zbierac z kompow ;)

Walnelo gdzies niedalego (blysk a nastepnie huk) a przy takim odcinku kabla miedzianego wytworzylo sie napiecie i spalilo niektore gniazda.

W kabel to akurat nie trafi bo lezy na dachu a piorun po drodze ma jeszcze zurawia budowlanego i odgromnik na dachu.

Ekran potrzebny jest po to zeby taka sytuacja sie nie powtorzyla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...