Skocz do zawartości
yodacki

Boczny wentylator - jak go wyciszyć

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
zamontowałem w komputerze u syna wentylator na bocznej ścianie obudowy.
Wentylator ma wtyczkę na 4 piny (kabelki: czarny,czerwony,niebieski, żółty). Na płycie syna jest gniazdo system fan, lecz 3 pinowe.
Przerobiłem wtyczkę na 3 pinową i w tej chwili podłączenie wygląda następująco: 1 pin - czarny, 2 pin - czerwony, 3 pin - niebieski, żółty kabel zaizolowałem.
Bios "widzi" system fan, podaje jego prędkość (2236 rpm), lecz wentylator zasuwa pełną prędkością, potwornie hałasuje. Myślałem, że skoro bios go rozpoznaje to dostosuje jego prędkość do temperatury w "budzie". Niestety nie.
Speedfan też nic nie daje. Płyta główna to stary gigabyte GA-MA69G-S3H.

Czy jest jednak jakiś sposób wyciszenie tego wentyla ? Chyba, że 4 pinowy cooler, nie nadaje się do gniazda 3 pinowego.

Pozdrawiam

Edytowane przez yodacki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtyczka 4-pin PWM jest zgodna z gniazdem 3-pin wentylatora i nie trzeba nic przerabiać, wystarczy ją wpiąć tak jak pasuje.

Jak chcesz zwolnić ten wentylator, wyjmij środkowy przewód z wtyczki i wciśnij go do molexa w 5V.

W starej płycie sprzed 8 lat mogłem 2 wentylatory regulować speedfanem. W nowszych działa tylko regulacja pwm dla wentylatora cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jedynym sposobem jest zakup czegoś takiego : AAB C19 ROZGALEZNIK PWM 4 PIN PWM = 2 x 4 PIN PWM (1526085133) - Aukcje internetowe Allegro

Podłączasz go do gniazda cpu_fan, a do wyjśc podłączasz wentylator od cpu i ten na boczku obudowy.

W efekcie wraz ze wzrostem temp procesora wzrasta prędkość jednego i drugiego i analogicznie ze spadkiem temp cpu, maleje.

 

Ewentualnie można poszukać wentylatora z termistorem, ale jeżeli będzie to wentylator wciągający powietrze do komputera to termistor na wiele się nie zda, bo bedzie regulował na podstawie temp powietrza wciąganego z zewnątrz.

Edytowane przez Stolar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jeżeli będzie to wentylator wciągający powietrze do komputera to termistor na wiele się nie zda, bo bedzie regulował na podstawie temp powietrza wciąganego z zewnątrz.

Kurde, faktycznie. O tym nie pomyślałem. To jest wentylator z termistorem, ale mimo to powinien - tak myślę - kręcić się wolno, bo właśnie zasysał chłodniejsze powietrze z zewnątrz. O ile, oczywiście, czujnik działa prawidłowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...