Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Spróbuj sformatować tym narzędziem:

HP USB Disk Storage Format Tool 2.2.3 download - Programy & Spolszczenia

Uruchom program jako admin.

 

Jeśli to nie pomoże, załatw jakieś poważniejsze narzędzie do partycjonowania

np. active disk director suite pod DOS

i spróbuj nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dawciobiel

Nie wiem jak jest dokładnie w twoim przypadku, ale ja miałem dawniej pendrive Kingston 1GB (DataTraveler I (lub II) Migo - czy jakoś tak się nazywał ten model). Był na nim pogram do szyfrowania... . Google mówi na ten temat to:

 

Kingstona SecureTraveler Migo

Kingston Technology wprowadza do swojej oferty nowego DataTravelera II Plus USB wyposażonego w oprogramowanie Migo

Kingstona SecureTraveler

 

Ogólnie zasada mojego przypadku była taka, że na pendrivie mogłem zapisywać pliki nieszyfrowane ORAZ pliki szyfrowane. Dodatkowo mogłem jeszcze za pomocą programu synchronizować pliki i pewne ustawienia programów użytkowych z komputerem w domu/pracy.

 

Ogólnie zasada działania programu szyfrującego (w moim przypadku) działała w ten sposób, że na pendrivie byly 2 partycje - w tym jedna ukryta. Ale z racji faktu, że w systemach z rodziny Mikroszitu (czytać: Microsoftu) pendrive może mieć tylko jedną partycje aplikacja do "szyfrowania" umiejętnie ukrywała jedną i pokazywała drugą partycje. Wszystko działo się prawie bez wiedzy użtkownika.

 

Ja móją przygode z tego typu oprogramowaniem zakończyłem w ten sposób, że za pomocą zewnętrznego oprogramowania (bodajrze Norton Partition Magic - wersja dla DOS'a) usunąłem wszystkie partycje na pendrivie i stworzyłem jedną nową.

 

Jeżeli posiadasz system Windows 7 (lub Vista) to posiada on w konsoli program o nazwie "diskpart". Musisz uruchomić konsole Windowsa w trybie administratora (bez tego w konsoli nie będzie "diskpart" widoczny!) i wypisać odpowiednio:

 

diskaprt

list disk

(wybrać odpowiedni dysk dla twojego przypadku)

select disk 2 (zakładając że "2" to numer twojego pendriva)

list partition

select partition 1 (zakładając, że "1" to numer twojej 2MB partycji)

delete partition

create partition (tutaj można dodatkowe parametry podać w stylu, rozmiar, label, system plików... . Bez podawania dodatkowych parametrów system użyje całej wolnej przestrzeni, domyślny system plików, domyślną wielkość alokacji itp.)

exit

exit

Jeżeli natomiast posiadasz Windows XP to musisz próbować użyć z konsoli "fdisk".

 

Poza tym we wszystkich tych systemach masz również graficzny interfejs programu do zarządzania dyskami. Naciśnij START->Uruchom i wpisz "compmgmt.msc". Pojawi się okienko w którym z lewej jego części wybierz "Disk Management" (w PL werji chyba "Zarządzanie dyskami").

Edytowane przez dawciobiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

format j:[tu ma być spacja]fs=fat32

 

Ty natomiast uparcie wpisujesz tak

format j:fs=fat32

 

Widzę, że raz udało Ci się wpisać komendę poprawnie :)

Może po usunięciu partycji, ponownym założeniu pen nie istnieje pod literką j

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dawciobiel

Panowie, ja w swoim opisie użycia program konsolowego "diskpart" nigdzie nie psałem, żeby po komendzie (komendzie a nie poleceniu konsoli FORMAT !!!) jako parametr podawać napęd do formatowania!!!. Owszem przy poleceniu w konsoli "format" taki parametr się podaje, ale wewnątrz programu "diskpart" słowo "format" jest to rozkaz wewnętrzny programu "diskpart" i ma on niewiele wspólnego z poleceniem konsoli o tej samej nazwie!!!

 

Poza tym chciałem przeprosić bo w moim opisie również zakradł sie błąd.

 

jest tak:

list disk

select disk 2

list partition

select partition 1

delete partition

create partition

format partition FS=NTFS (lub FS=FAT32) - i jak widać nie podajemy tutaj litery napędu bo wcześniej padła komenda "select disk 2" oraz "create partition..", więc program doskonale już wie co ma formatować!

 

natomiast powinno być:

list disk

select disk 2

list partition

select partition 1

delete partition

create partition PRIMARY - niestety zjadłem (kuźwa) słowo PRIMARY

format FS=NTFS (ew. można tutaj dodać dodatkowo parametr QUICK jeżeli nie chce ci się czekać)

assign LETTER=M

exit

exit

 

p.s.

Przy używaniu programu "diskpart" radzę również pisać wszystkie polecenia i parametry z dużych liter, bo zauważyłem, że parametry z małych liter czasami programowai sprawiają problemy - on ich nie rozumie.

 

 

Różnica między PRIMARY a EXTENDED jest znacząca. Ty robisz EXTENDED czyli partycje rozszerzoną i to własnie przez to wydaje się tobie że stworzyłeś partycje która posiada rozmiar 2 MB - a jest to tylko partycja rozszerzona wewnątrz której jesteś w stanie stworzyć normalne kolejne partycje! (a raczej byłybyś w stanie gdyby to był dysk twardy). Musisz zrobić PRIMARY czyli partycje podstawową. Poza tym raczej radzę używać systemu plików NTFS niż FAT/FAT32.

 

To jest różnie zależnie w podłączeniu do portu USB

 

Dołączona grafika

 

Próbowałem również na K i nic z tego

 

Świetnie - w menadżerze dysków masz wyświetlony Dysk jakiś tam.. a na nim partycje K. Rewelacja, a teraz najedź kursorem tak, żeby pojawił się dymek z opisem jaki jest rodzaj tej partycji. U ciebie będzie opis w stylu "partycja zdrowa rozszerzona" lub podobny, w każdym bądź razie będzie tam, że "rozszrzeona" a powinno być zamiast tego "partycja podstawowa".

 

Windows jest kiepskim systemem i nie rozumie, że na pendrivie można utworzyć wiele partycji. Jeżeli tak utworzycie (a da sie to osiągnąć za pomocą specjalnych programów do partycjonowania pod DOS'em/Linuxem) to wasz Windows będzie głupiał i będzie wyświetlał tylko jedną partycje (pierwszą) lub nie będzie wyświetlał ich wcale. W najgorszym przypadku będzie tak modyfikował tablice partycji pendrive, że ostatecznie pozostałe partycje na pendrivie zostaną utracone. Także, jeżeli ktoś z was walczy aby mieć kilka partycji na pendrivie i trzymać tam różne systemy operacyjne (a da się tak, sam tak robiłem) to radzę nie podłączać takiego pendriva pod Windowsem, a jeżeli już to nie wykonywać na nim jakichś poważniejszych zabiegów.

 

Aha i jeszcze jedno - Panowie, jeżeli w konsoli macie komunikat, że:

 

"nie znaleziono programu o nazwie XXXXX"

"złe polecenie lub nazwa pliku"

"zły parametr"

 

czy coś podobnego się dzieje, to można np. wewnątrz programu "diskpart" wpisać:

C:\Users\dawciobiel>diskpartMicrosoft DiskPart version 6.1.7601Copyright (C) 1999-2008 Microsoft Corporation.On computer: QUBEKDISKPART> HELP FORMAT    Formats the specified volume for use with Windows.Syntax:  FORMAT [[FS=<FS>] [REVISION=<X.XX>] | RECOMMENDED] [LABEL=<"label">]                [UNIT=<N>] [QUICK] [COMPRESS] [OVERRIDE] [DUPLICATE] [NOWAIT]                [NOERR]    FS=<FS>     Specifies the type of file system. If no file system is given,                the default file system displayed by the FILESYSTEMS command is                used.    REVISION=<X.XX>                Specifies the file system revision (if applicable).    RECOMMENDED If specified, use the recommended file system and revision                instead of the default if a recommendation exists. The                recommended file system (if one exists) is displayed by the                FILESYSTEMS command.    LABEL=<"label">                Specifies the volume label.    UNIT=<N>    Overrides the default allocation unit size. Default settings                are strongly recommended for general use. The default                allocation unit size for a particular file system is displayed                by the FILESYSTEMS command.                NTFS compression is not supported for allocation unit sizes                above 4096.    QUICK       Performs a quick format.    COMPRESS    NTFS only: Files created on the new volume will be compressed                by default.    OVERRIDE    Forces the file system to dismount first if necessary. All                opened handles to the volume would no longer be valid.    DUPLICATE   UDF Only: This flag applies to UDF format, version 2.5 or                higher.                This flag instructs the format operation to duplicate the file                system meta-data to a second set of sectors on the disk. The                duplicate meta-data is used by applications, for example repair                or recovery applications. If the primary meta-data sectors are                found to be corrupted, the file system meta-data will be read                from the duplicate sectors.    NOWAIT      Forces the command to return immediately while the format                process is still in progress. If NOWAIT is not specified,                DiskPart will display format progress in percentage.    NOERR       For scripting only. When an error is encountered, DiskPart                continues to process commands as if the error did not occur.                Without the NOERR parameter, an error causes DiskPart to exit                with an error code.    A volume must be selected for this operation to succeed.Examples:    FORMAT FS=NTFS LABEL="New Volume" QUICK COMPRESS    FORMAT RECOMMENDED OVERRIDEDISKPART>

 

Jak widać składnia (syntax) polecenia jest proste:

 

FORMAT [[FS=<FS>] [REVISION=<X.XX>] | RECOMMENDED] [LABEL=<"label">] [uNIT=<N>] [QUICK] [COMPRESS] [OVERRIDE] [DUPLICATE] [NOWAIT][NOERR]

 

parametry w nawiasach kwadratowych [] są opcjonalne czyli niewymagane.

A przykłady użycia (examples) to:

 

FORMAT FS=NTFS LABEL="New Volume" QUICK COMPRESS

FORMAT RECOMMENDED OVERRIDE

 

Nie ma tutaj nigdzie wzmianki żeby podawać literke napędu - literkę jaką ma dopiero mieć napęd to komenda "assign letter=m".

 

Tak samo można wpisać dla komendy "creater":

 

C:\Users\Dawid>diskpartMicrosoft DiskPart version 6.1.7601Copyright (C) 1999-2008 Microsoft Corporation.On computer: QUBEKDISKPART> HELP CREATEMicrosoft DiskPart version 6.1.7601PARTITION   - Create a partition.VOLUME      - Create a volume.VDISK       - Creates a virtual disk file.DISKPART> HELP CREATE PARTITIONMicrosoft DiskPart version 6.1.7601EFI         - Create an EFI system partition.EXTENDED    - Create an extended partition.LOGICAL     - Create a logical drive.MSR         - Create a Microsoft Reserved partition.PRIMARY     - Create a primary partition.DISKPART> HELP CREATE PARTITION PRIMARY    Creates a primary partition on the basic disk with focus.Syntax:  CREATE PARTITION PRIMARY [SIZE=<N>] [OFFSET=<N>] [ID={<BYTE> | <GUID>}] [ALIGN=<N>] [NOERR]ble ble ble... jakieś tam inne informacje z helpua na końcu:Example:    CREATE PARTITION PRIMARY SIZE=1000    CREATE PARTITION PRIMARY SIZE=128 ID=c12a7328-f81f-11d2-ba4b-00a0c93ec93b    CREATE PARTITION PRIMARY SIZE=10000 ID=12    CREATE PARTITION PRIMARY SIZE=10000 ID=DE

 

Na koniec już taka drobnostka - to nie pendrive jest widziany jako literka tylko partycja z pendriva jest widziana jako literka. Różnica słowna jest wydawać by się mogło niewielka, ale na pendrivie (napędzie) może być wiele partycji i do każdej może być przypisana inna literka.

Edytowane przez dawciobiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najmocniej przepraszam. Nie mam doświadczenia z diskpart'em. To co linkowałem w poscie 5 wziąłem za dobra monetę. Następnie zwracałem uwagę tylko na poprawność poleceń/komend.

 

Najbliżej rozwiązania problemu MIKI5 był w drugim screenie w poscie 10. Użył polecenia clean odnoszącego się do dysku (pena) zamiast

list partition

select partition 1

delete partition

 

Co do

sprawdź np. w zarządzaniu dyskami czy pen ma jakąś literę i czy jest to j.

jestem w pełni świadom różnicy pomiędzy dyskiem a partycją. Z racji tego, że w tym systemie pendrive zasadniczo występuje z jedną partycją pozwoliłem sobie na skrót myślowy.

 

Nic więcej na swoja obronę nie mam :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dawciobiel

Nic więcej na swoja obronę nie mam :oops:

 

dobra luz, ciebie się nie czepiłem i napisałem tylko to tak na wszelki wypadek żeby inni załapali o co chodzi z dysk vs partycja. Najwięcej czadu to dał ten koleś co spacji nie wstawiał - kiedyś natrafi na "źle" napisany program który nie rozróżnia za bardzo komend jako całości a tylko po pierwszym znaku po spacji i się zdzwi strasznie jak zamiast:

sformatować napęd "J":

 

format J: /q

 

system będzie chciał mu formatować napęd przypisany pod inną literę - a takie cuda się zdarzają. Wtedy zapamięta żeby zwracać uwagę na spacje w parametrach :)

 

A skoro już jesteśmy przy spacjach to pamiętam, że jakieś 2 dni temu tłumaczyłem dziewczynie jak ma sprawdzić swój adres IP. Mówie do niej tak:

naciśnij START-> Uruchom, wpisz cmd daj ENTER, a następnie wpisz polecenie:

ipconfig /all >> c:\ip.txt

niestety... to polecenie z parametrami bylo nie do przeskoczenia. Skończyło się na awanturze, że to jest moja wina i robie to specjalnie.

 

Aha jeszcze jedna sprawa - ja sobie zdaje sprawę z tego, że te wszystkie narzędzia wbudowane w Windows a wcześniej DOS'a są wyjątkowo kiepsko przyjazne dla użytkownika. Niestety Microshit (czytać: Microsoft) kładzie po prostu na to lache. Stworzył jakiś tam menadżer dysków i wydaje mu się, że problem został rozwiązany. Dawniej za czasów Windows XP dało się używać pod nim Norton Partition Magic (oraz innych tego typu programów). Obecnie (Windows 7) nie jest już tak różowo, bo albo program nie działa w ogóle albo nie widzij akiegoś napędu (pendriva), albo nie da się po prostu wykonywać zaawansowanych operacji na partycji systemowej. Rozwiązaniem chyba jedynym jest wtedy używanie wersji programów pod DOS'em (na boot CD lub używanie linuxa (LiveCD) i programu GParted.

 

Niestety takie życie. Windows wszystko co dobre prędzej czy później blokuje lub ogranicza. Całe szczęście, że przeglądarki internetowe typu FF/Opera/Chrome jeszcze na nim działają hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie musisz mieć go zainstalowanego. Wystarczy LiveCD np http://www.sysresccd.org/Download

 

 

EDIT:

 

Sprawdź na wszelki wypadek czy pendrive ma rzeczywiście 4GB za pomocą któregoś z tych dwóch programów:

 

http://fightflashfraud.wordpress.com/2008/11/24/h2testw-gold-standard-in-detecting-fake-capacity-flash/

http://webtrickz.com/usb-flash-tools-backuprestoreeraseverify-capacity-of-a-memory-card-or-usb-drive/

Edytowane przez kfgz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...