Skocz do zawartości
katoda

Vista nie startuje po podłączeniu kolejnego dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem forum :)

Walczę od kilku dni z bardzo dziwną sytuacją, ale może na początek trochę tła: mam Ci ja komputer z dwoma dyskami połączonymi w Intel Matrix RAID: na RAID0 mam 3 partycje podstawowe (WindowsXP i 2x Vista oraz partycję rozszerzoną z jednym dyskiem logicznym E. Na RAID1 mam tylko partycję rozszerzoną z dwoma dyskami logicznymi. Dodatkowo używam bootmanagera, dzięki któremu wybieram który system mam odpalić z jednoczesnym ukryciem pozostałych partycji podstawowych.

 

Kilka dni temu dokupiłem dysk SSD (Intel 510 120 GB) i po jego podłączeniu okazało się, że obie Visty mogą startować tylko w trybie awaryjnym, w przypadku normalnego uruchomienia proces startu zawisa na ekranie z ganiającym zielonym robakiem, gaśnie podświetlenie klawiatury i myszka, zamiera aktywność twardego dysku i tak to sobie trwa. Co ciekawe, dokładnie taki sam efekt jest po zmigrowaniu systemu na SSD i odłączeniu macierzy. Windows XP startuje bez żadnych problemów w każdej konfiguracji urządzeń, zarówno z SSD jak i z macierzy.

 

Drogą prób i błędów znalazłem powód: taka sytuacja występuje wyłącznie wtedy, gdy podłączony jest DVD-RW. Po jego odłączeniu wszystko śmiga jak powinno, wszystkie systemy startują i panuje ogólna szczęśliwość. Uszkodzone DVD raczej wykluczam, gdy odłączę SSD sytuacja wraca do normy i wszystko działa jak powinno. DVD żre się z SSD? Googlam za podobnym problemem już drugi dzień ze skutkiem raczej zerowym, stąd ten post na forum i nadzieja, że może ktoś miał podobną sytuację. Pomożecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, odinstalowałem go, efekt identyczny.

Na razie problem obszedłem przełączając DVD na kontroler Marvella, w efekcie wszystko chodzi w każdej konfiguracji, ale ciekawość, czemu tak się dzieje, nadal mnie żre :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kilka opisów sytuacji podobnej do mojej, wygląda na to że połączenie nagrywarki DVD Pioneera (ja właśnie takową mam), najnowszych sterowników RST i kontrolera pracującego w trybie RAID/AHCI czasami prowadzi do problemów.

Intel RST v 10.1.0.1008 on Asus P6X58D-E - Overclockers UK Forums

http://communities.intel.com/thread/20102?tstart=1

Ciekawi mnie tylko czemu u mnie problem wyskoczył dopiero po podłączeniu SSD, jeszcze będę szukał ale wygląda na to że trick z wypięciem DVD z ICH10 jest na razie jedynym rozwiązaniem.

Edytowane przez katoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...