Skocz do zawartości
Mogiel

Canon eos 550d i priorytet przysłony

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Mam pytanie odnośnie priorytetu przysłony w Canonie 550d.

Według mnie mój aparat źle dobiera parametry ekspozycji.

 

Wygląda to tak:

 

 

Mam ekspozycje, do której w trybie 'auto' aparat ustawia następujące parametry:

migawka 1/60, przysłona 4.0, iso 400 i aparat podnosi lampę.

 

Teraz przełączam na 'priorytet przysłony'.

Ustawiam przysłonę na 4.0, iso na sztywno na 400, podnoszę lampę ręcznie i spodziewam się migawki 1/60, a tu niespodzianka bo aparat dobiera 1/15. Muszę podbić iso do 1600, aby aparat łaskawie pozwolił na 1/60s i jak można się spodziewać często prześwietla zdjęcie, nie wspominając o większych szumach. Wygląda to tak jakby fakt, że lampa jest podniesiona miał niewielkie znaczenie w tym trybie. Niewielkie dla automatyki, bo w rzeczywistości ma, skoro prześwietla.

 

Dodam, że w trybie 'A-DEP' wszystko wydaje sie działać tak jak powinno, ale ten tryb mniej mi odpowiada z racji innego działania autofocusu. O co chodzi? Tak chyba być nie powinno. Do serwisu z nim?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam zzizzy i dzięki za zainteresowanie.

 

Nie wiem czy zrozumiałem co miałeś na myśli ze sprawdzeniem kompensacji ekspozycji.

W trybie 'Av' jak schodzę z kompensacją do -2EV to czas otwarcia migawki rzeczywiście skraca się

do 1/60s, ale czy powinno być tak, że w trybie 'Av' trzeba się przejmować kompensacją ekspozycji? Przez chwilę myślałem, że to faktycznie ma związek z kompensacją ekspozycji, że w trybie 'auto' aparat ustawia 1/60s i niezauważalnie dla użytkownika schodzi z kompensacją (jej wskaźnik nie jest widoczny w trybie auto), ale jednak po przestawieniu na tryb 'A-DEP', okazuje się, że wskaźnik kompensacji jest i stoi na 0, a pozostałe ustawienia są takie same jak w auto, czyli imo prawidłowe (1/60s, przysłona 4.0, iso 400).

 

Synchronizacja na pierwszą i drugą kurtynę sprawdzona. Czas otwarcia migawki nie zmienia się.

 

Nie znalazłem opcji "czas migawki dla błysku". W opcjach lampy wewnętrznej jest opcja „Tryb błysku E-TTL-II”, ale nieaktywna.

 

Przywrócenie ustawień fabrycznych nic nie dało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak... Funkcje indywidualne... Tam nie wchodziłem.

 

Zmieniłem "Tryb Av - czas synchr. błysku" z "Autom." na "1/200-1/60sek. autom." i jest tak jak ma być :).

Zawstydzony wracam do czytania instrukcji obsługi ;).

Wieeeelkie dzięki za pomoc zzizzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...