Skocz do zawartości
cad9

Router dwa oddzielne łącza - problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Posiadam router Asus rt N10 z wgranym softem Tomato Wersja 1.28 RAF.

Otóż sytuacja wygląda następująco:

 

Mieszkam w akademiku, w pokoju jest nas trzech, a mamy dwa gniazda od internetu.

Na tę chwilę jeden ma kabel bezpośrednio pod gniazdem, a dwóch z nas ma internet przez router.

I tutaj jest problem, żebyśmy mieli we dwóch internet dzielimy poprzez router jedno łącze na dwóch.

Jest to trochę kłopotliwe bo np: jeden coś ogląda online, a drugi ściąga i powstaje "konflikt interesów".

Wyczytałem w parametrach tech., że mój router może tworzyć dwie sieci Wi - Fi.

Chciałbym zrobić tak, żeby poprzez router ja bym korzystał ze swojego łącza, a kolega ze swojego.

Jednym słowem jakby to powiedzieć dwie sieci w jednym routerze, mam nadzieje że mnie rozumiecie?

 

Czy jest to w ogóle możliwe? Tak żeby każdy miał swoje łącze, a nie żeby jeden miał pełne łacze, a dwóch pozostałych dzieliło się jednym na pół?

 

Łącze w akademiku to około 8 mbit/s (ściąga się około 1 megabajt na sekundę) powiem wprost niby dobre łącze, ale jak we dwóch siądziemy na kompy i jeden ściąga, drugi ogląda, albo obaj ściągamy to jest troszkę niewystarczające.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się z jednego łącza 8 Mbit zrobić 2x 8 Mbit - a praktycznie o to pytasz. Można co najwyżej podzielić np. na 2x4 ew. manipulować priorytetami - np. jak jeden coś ściąga, to by drugi mógł normalnie grać online ( QoS ).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się z jednego łącza 8 Mbit zrobić 2x 8 Mbit - a praktycznie o to pytasz. Można co najwyżej podzielić np. na 2x4 ew. manipulować priorytetami - np. jak jeden coś ściąga, to by drugi mógł normalnie grać online ( QoS ).

 

Nie chce z jednego łacza zrobic 2 x 8 (wiem tlumacze pokretnie), wytłumacze to najprościej jak potrafie, jest na 3 w pokoju i każdy ma net po 8 mbit, tylko, że są tylko dwa gniazdka od internetu, rozumiesz?

Tzn dwóch ma net, a trzeci by nie miał, więc zrobilismy tak ze jeden ma net 8 mbit, a dwoch dzieli 8 mbit z drugiego wolnego gniazda na dwoch, gdyby byly trzy gniazda od internetu w pokoju to nie byloby problemu kazdy by sobie kupil kabel i podlaczyl sie do swojego gniazdka.

 

Chce zrobic tak, ze tych dwoch co dzieli jedno wolne gniazdko poprzez router, mialo kazdy z nich po 8 mbit, (na nazwisko w rektoracie kazdemu studentowi przydzielaja lacze, w tym przypadku kazdy ma po 8 mbit/s, ale w pokoju sa tylko dwa gniazdka do podpiecie sie)

 

|Czyli ja biore swoj net na moje nazwisko 8 mbit, a kolega swoj net na swoje nazwisko 8 mbit i ciagniemy to z jednego gniazdka.

Jestem bardzo poczatkujacym jezeli chodzi o sieci internetowe, wiec prosze tlumaczyc mi najprosciej jak tylko potraficie, tak jak dla blondynek, policjantow albo szympansow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz poprosić administratora swojej sieci o zwiększenie na jednym z portów ethernet przepustowości z 8 do 16. Do tego portu podłączasz switch na którym można robić QoS lub port balancing i nim rozdzielasz net

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A switch nie załatwiłby sprawy? Pewnie wtedy każdy dostanie swoje 8Mb/s.

Można na routerze wyłączyć dhcp, z gniazdka podłączyć kabel pod lan i tak samo komputery pod lan.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A switch nie załatwiłby sprawy? Pewnie wtedy każdy dostanie swoje 8Mb/s.

Można na routerze wyłączyć dhcp, z gniazdka podłączyć kabel pod lan i tak samo komputery pod lan.

 

Posłuże się analogią, skoro tak "mądre" pytanie zadałeś - czy jeśli dwie osoby będą piły na zmianę z jednej butelki litr napoju, co w efekcie daje około po 0.5l na głowę, to czy gdy damy im dwie słomki i będą mogli pić jednocześnie to znaczy, że wypiją na głowe po litrze, zamiast po pół.

Edytowane przez Shake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analogia jest do pupy. Pojemność sieci jest praktycznie nieskończona (powiedzmy jak oceanu).

Rektorat rozdaje im słomki którymi z tego oceanu leci 8Mb/s.

Pijąc przez dwie słomki piją max 2x8Mb/s. Pijąc przez switcha będą mogli pić 3x8Mb/s = 24Mb/s

Dlaczego? Rektorat stawia ograniczenie nie na słomkę ale na gardło czyli klienta przypisując dla jednego ip lub mac 8Mb/s. Obecnie jest dwóch klientów (gardła): jeden to router bo jego widzi sieć uczelniana, drugi klient to ten podłączony do ściany. Gdy zastosują switch to sieć będzie widziała trzech klientów (trzy ip, trzy mac'e, trzy gardła) i każdy dostanie swoje ip i swój limit 8Mb/s. Przecież gamo gniazdko na ścianie nie ma limitu 8Mb/s...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łącze w akademiku to około 8 mbit/s (ściąga się około 1 megabajt na sekundę) powiem wprost niby dobre łącze, ale jak we dwóch siądziemy na kompy i jeden ściąga, drugi ogląda, albo obaj ściągamy to jest troszkę niewystarczające.

 

W jaki sposób admin identyfikuje konkretnego odbiorcę net'a ?

Twój router może stworzyć dwie podsieci wychodzące z niego, ale wejść może tylko jedna...

Edytowane przez wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analogia jest do pupy. Pojemność sieci jest praktycznie nieskończona (powiedzmy jak oceanu).

Rektorat rozdaje im słomki którymi z tego oceanu leci 8Mb/s.

Pijąc przez dwie słomki piją max 2x8Mb/s. Pijąc przez switcha będą mogli pić 3x8Mb/s = 24Mb/s

Dlaczego? Rektorat stawia ograniczenie nie na słomkę ale na gardło czyli klienta przypisując dla jednego ip lub mac 8Mb/s. Obecnie jest dwóch klientów (gardła): jeden to router bo jego widzi sieć uczelniana, drugi klient to ten podłączony do ściany. Gdy zastosują switch to sieć będzie widziała trzech klientów (trzy ip, trzy mac'e, trzy gardła) i każdy dostanie swoje ip i swój limit 8Mb/s. Przecież gamo gniazdko na ścianie nie ma limitu 8Mb/s...

 

jak widać pojęcia nie masz o czym piszesz, ale czaruj dalej - może są tu tacy którzy lubią głupoty w stylu "pojemność sieci jest nieskończona". Ludzka głupota też o czym już einstein napisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób admin identyfikuje konkretnego odbiorcę net'a ?

Twój router może stworzyć dwie podsieci wychodzące z niego, ale wejść może tylko jedna

Po adresie mac, na razie w routerze wziełem klonowanie mac i lecimy z mojego łącza na dwóch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie switch załatwi sprawę jeśli nie potrzebujecie wifi.

 

Ale co to da ? Skoro mają po MAC'u przydzielanie...

 

- opcja droższa, ale łatwiejsza w konfiguracji -> DrayTek Vigor 2910V (około 630zł),

- tańsza, ale "trochę" bardziej kłopotliwsza w ustawieniu -> MikroTik RouterBoard 750 level4 (~130zł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak co to da? Mają zarejestrowane trzy mac'e i wtedy każdy mac będzie widziany przez dostawcę netu i dostanie swoje 8Mb/s od routera/serwera. Zakładam, że sieć działa co najmniej w standardzie 100Mbit ale nie wieżę, że może być inaczej. Pewnie te dwa gniazda które mają i tak są wprowadzone do tego samego switcha na korytarzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...