Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A propo zmiany w rejestrze, to nie jest dobre rozwiązanie. Fakt, tworzy nam to RAMDisk przy starcie systemu, ale prawdopodobnie czysty - nie mylę się?

Lepiej wczytywać i zapisywać obraz na dysku, wtedy mamy cały pagefile w stanie takim jakim go zostawiliśmy oraz Cache - nie wyobrażam sobie tworzyć go na nowo przy uruchomieniu Opery i 25 zakładek... Strasznie to by spowalniało pracę przeglądarki po pierwszym uruchomieniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchaj ale start dysku nie ma nic wspolnego z odtworzeniem go z HDD ( tj jezeli taka opcja Ci potrzebna to szybszy start nie przeszkadza w tym o czym piszesz , poniewaz ramdysk jest tworzony najpierw a dopieo pozniej jest wgrywany na niego zapis z dysku )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Co do konfigutacji ramdiska, to system plików ma znaczenie? Bo ja osobiście dałem Unformatted i samemu stworzyłem partycję NTFS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cache na NTFS chodził mi koszmarnie wolno - strony w Operze odświeżały się dłużej niż na HDD. Na FAT32 jest lepiej. Wpływ na pagefile ciężko ocenić.

NTFSu nie ma sensu używać dla małych partycji i gdy nie stosujemy plików powyżej 4GB. FAT32 jest ogólnie szybszy w każdej sytuacji.

sluchaj ale start dysku nie ma nic wspolnego z odtworzeniem go z HDD ( tj jezeli taka opcja Ci potrzebna to szybszy start nie przeszkadza w tym o czym piszesz , poniewaz ramdysk jest tworzony najpierw a dopieo pozniej jest wgrywany na niego zapis z dysku )

 

No to po co w takiej sytuacji zmieniać opcję w rejestrze? Co mi to da, gdy pagefile działa mi bez problemu? :) Raczej nic.

Warto dodać informację w FAQ o zapisywaniu i odczytywaniu obrazu, bo to jest istotne gdy korzystamy np. z Cache na ramdisku, czy zamieszczamy tam cokolwiek innego niż pagefile.

W przypadku gdy korzystamy z samego pagefile to rezygnowanie z obrazu ma sens - oszczędzamy czas, a pagefile tworzy się szybko na nowo podczas uruchomiania systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZlyUser

5. Firefox

- about:config

- utworzyc browser.cache.disk.parent_directory

- wklepac sciezkę

- restart firefoxa

 

 

 

Poza PF na ramdysku mozna zrobic jeszcze jedną ciekawą opcję. Wrzucic tam readyboost.

Edytowane przez ZlyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Readyboost został stworzony z myślą o komputerach z 2GB lub mniej ramu - użytkownicy większej ilości pamięci nie odczują różnicy w wydajności Dołączona grafika Także nie warto.

 

Edit: mea culpa, myliłem się. Na drugiej stronie kolega dokładnie wytłumaczył jak ReadyBoost może przyspieszyć pracę komputera.

Edytowane przez Popiół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZlyUser

Jak sobie wywalisz połowe ramu na ramdysk to warto poeksperymentować. W dodatku rb jest znacznie lepiej zarządzany i zoptymalizowany do odczytu konkretnych danych niz pf.

Edytowane przez ZlyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za chwile dodam informacje o Firefox (ZlyUser) oraz o możliwości załadowania ramdysku z zapisanego obrazu.

 

Nie mam możliwości aktualnie przetestowania tego, więc mam pytanie czy można zrobić tak, aby ramdysk uruchamiał się przed systemem i załadował obraz z pliku img?

Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły jak można wykorzystać ramdisc to ja to wszystko spisze i dodam później.

Edytowane przez Zingeer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

............

 

Super opis, prosto i logicznie. Wreszcie można wykorzystać leżący odłogiem ram. Dzięki za trik z rejestrem w końcu darmowy program który działa prosto i dobrze.

Moje wyniki:

 

post-4543-0-16786300-1304332643_thumb.png

post-4543-0-33148900-1304332775_thumb.png

post-4543-0-73251700-1304333703_thumb.png

post-4543-0-90702000-1304334318_thumb.png

Edytowane przez sts
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi po restarcie systemu, czy to z opcją w rejestrze na 0 czy 3, tworzy RAMdysk, tylko że nie zakłada partycji. Dysk widnieje w diskmgmt.msc jako "Unallocated" i po włączeniu menedżera pyta o jego inicjowanie. I co z takim fantem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi po restarcie systemu, czy to z opcją w rejestrze na 0 czy 3, tworzy RAMdysk, tylko że nie zakłada partycji. Dysk widnieje w diskmgmt.msc jako "Unallocated" i po włączeniu menedżera pyta o jego inicjowanie. I co z takim fantem?

 

Utworzyłeś ramdisc z opcja unforamtet zapewne. Utwórz ramdisc w formacie fat32. Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Masaj007.

Bez zaznaczania "Load" wszystko jest OK, partycja się tworzy i pagefile też, ale jak tylko zaznaczę, to po uruchomieniu nie ma partycji.

Próbowałem zapisywać obraz i wtedy partycję stworzył, ale pagefile się na niej nie pojawił i wywalił błąd z problem z pagefilem - że tworzy sobie go gdzieś indziej.

Będę używał bez load i zobaczę, czy coś pomaga.

 

Poza tym dołączam się do pytania antona.

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy widoczny jest jakis skok wydajnosci miedzy pagefile na HDD a na RAMie? w czym najbardziej to odczuje ?

Zrobilem sobie RAMdisc o pojemnosci 1GB i procz Opery (Cache) nic nie przychodzi mi do głowy.

 

Chcialem pliki ze steama wrzucic i zobaczyc czy bedzie roznica np w CS:S ale troche duzo waza :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Różnice zobaczysz w GTA IV, oraz w 32-bitowych aplikacjach np. do obróbki video. W 64-bitowych aplikacjach będzie lekki spadek wydajności, ponieważ taki RAMDisk będzie wolniejszy niż bezpośredni dostęp do pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne pytanie.uzywalem ramdisku innej firmy,przy 4 giga ramu.

Bez problemu moglem zalozyc dysk 2 gigowy, nawet 2,5 giga.

Dolozylem teraz 2 giga ramu, mam w sumie 6.

No i problem jest taki- probowalem kilku roznych ramdyskow,darmowych i platnych-nie moge zalozyc ramdrivu wiekszego niz ok 1,5 gb.

We wszystkich programach wyskakuje ze jest za malo pamieci dostepnej, zebym zwolnil wiecej pamieci.

To jest troche bez sensu, bo przy 4 giga moglem zalozyc o wiele wiekszy dysk.

Jakies pomysly czym to moze byc spowodowane?Mam oczywiscie win7x64,nic innego nie bylo zmieniane.Wylaczalem wstepne ladowanie do pamieci,bo to moglo zapychac ram, ale tez bez efektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zadnego sensu fenfir ;) na szybkosci nic nie zyskasz, jedynie tyle ze teoretycznie dysk ssd bedzie sie troszke mniej zuzywal, jesli przeniesiesz tam tempa czy inne katalogi tymczasowe.

Edytowane przez kreon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest u Was z zamykaniem/restartem W7? U mnie, po zastosowaniu ramdisk'u, W7 restartuje się ok. 5 min. Normalne to? Trochę to męczące jest... Dodam, że W7 był instalowany wczoraj na nowym SSD, ale na starym HDD z W7 było to samo, czyli ok. 5 min. czekania na restart.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie zapisuje ramdysk na hdd

zalezy co masz na ramdysku jezeli tylko swapa to mozesz wylaczyc zapisywanie i wczytywanie ramdysku tylko pozwolic zeby winda caly czas tworzyla nowego

 

Niestety mam tam tylko cache przeglądarek... nie chcę, żeby mi mieliło po ssd ;) więc odpada wyłączenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też zapisuje na HDD i nie trwa to 5 minut, a ok. 10 sekund, oczywiście, zależy jaki duży, ja mam 512MB, ale nawet taki 1GB lub 2GB nie powinien dłużej jak pół minuty się zapisywać. Ważna sprawa - zdefragmentuj plik obrazu, jeśli masz go na HDD. Ja mam na HDD zapisywanie obrazu bo mi szkoda SSD, a poza tym mój Intel ma sekwencyjny zapis ok. 45MB/s więc wolniej jak HDD i wyłaczanie zapewne by wolniej trwało.

 

Btw. Ja też nie zmieniałem nic w rejestrze i mi pagefile działa elegancko na ramdisku. Kiedyś też miałem problemy z tym, że po grzebaniu w rejestrze mi się uruchamiał niezainicjowany. Bez triku jest i tak wszystko ok. Cache przeglądarek na ramdysku ratuje życie ssd'kom ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Btw. Ja też nie zmieniałem nic w rejestrze i mi pagefile działa elegancko na ramdisku. Kiedyś też miałem problemy z tym, że po grzebaniu w rejestrze mi się uruchamiał niezainicjowany. Bez triku jest i tak wszystko ok. Cache przeglądarek na ramdysku ratuje życie ssd'kom ;)

 

 

Calkowicie zbedne. Mam cache przegladarek na ssdkach i nie powoduje on jakiegos super horendalnego zuzycia zapisu w moich intelach.

 

Ale pytanie czy ktos bawil sie duzym ramdiskiem takim 8-12 giga na ktorym byly instalowane cale programy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super horrendalnego nie, ale jak siedzisz dużo np. na YT, to możesz buforować po pare giga dziennie a to już w przeciągu dłuższego czasu jest sporo. Z tego względu, że miałem problemy z za małym swapem i na Ramdisku siedziało mi właśnie tylko cache przeglądarek, a na większego mam za mało ramu - to go usunąłem, plik wymiany w wielkości 1GB poleciał na SSD a cache FF bezpośrednio do ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...