Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Super horrendalnego nie, ale jak siedzisz dużo np. na YT, to możesz buforować po pare giga dziennie a to już w przeciągu dłuższego czasu jest sporo. Z tego względu, że miałem problemy z za małym swapem i na Ramdisku siedziało mi właśnie tylko cache przeglądarek, a na większego mam za mało ramu - to go usunąłem, plik wymiany w wielkości 1GB poleciał na SSD a cache FF bezpośrednio do ramu.

 

Intel w SSDkach gwarantował 100 giga dziennie przez 5 lat dla 80tki pierwszej generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę utworzyć ramdisk wyłącznie pod cache ff.

Ile zarezerwować miejsca?

 

200 - 300MB powinno spokojnie starczyć.

 

Intel w SSDkach gwarantował 100 giga dziennie przez 5 lat dla 80tki pierwszej generacji.

 

Jak sie coś gwarantuje przez jakiś okres to się daje tyle gwaranacji, więc jednak nie "gwarantował", bo o ile pamiętam nie miał 5 lat gwarancji. Zresztą już mi nie chodzi tak o to ile wytrzymają. Mam raptem 800GB zapisu na liczniku i już 3 relokowane sektory więc nie wierzę w te ich kosmiczne wyliczenia. Ja zaś czytałem, ze nie 100GB dziennie a 20GB dziennie przez 5 lat... Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do plików tymczasowych Windowsa to nie będzie problemu, z kolei z Operą jest trochę gorzej, bo po każdym odpaleniu kompa będzie musiała sobie wszystko podociągać ze stron na które będziesz wchodził no i póki tego nie zrobi to renderowanie stron będzie troszkę wolniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrobiłem sobie Swapa 2gb i wrzuciłem tam pagefile(ustawiłem 100-200Mb) bo mam 6Gb pamięci

Jak wrzucić do tego Swapa foldery Temp?

Próbowałem przez zmienne środowiskowe-tam na górze dodałem na początku literkę tej partycji ale chyba nie działa

Powie mi ktoś jak to się robi?

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwagi:

- mam 8GB RAM, z tego przeznaczone na RAMDisk 2GB - moim zdaniem jest to minimalna potrzebna ilość (1,5GB na plik wymiany)

 

Po co RAMDisk?

- przede wszystkim na cache przegladarek (choc np. w takiej Operze mozna calkiem1) wylaczyc zapis na dysku twardym)

- przeniesienie na niego pliku wymiany

- umieszczenie na nim TMP/TEMP Windowsa2)

- w DUŻYM stopniu odciążenie dysku - przede wszystkim zmniejszenie zużycia dysków SSD

- ReadyBoost - funkcja problematyczna

 

 

Kilka moich spostrzeżeń:

1. Dlaczego RAMDisk? - bo to najszybszy rodzaj pamięci do jakiego my - użytkownicy mamy dostęp bezpośredni.

 

2. Ustawienie RAMDisk przez Dataram RAMDisk.

- koledzy kilkakrotnie już opisywali jak to zrobić więc ja nie będę tego powielał.

 

3. Cache przeglądarek.

Ja w zasadzie przede wszystkim korzystam z Opera, wiec tylko o niej powiem. Do do innych przeglądarek patrzcie na opisy kolegów wyżej.

a) Jak?

- W pasek adresu wpiszcie: opera:config#UserPrefs|CacheDirectory4 - zmieńcie tu adres na adres RAMDisk i już (np: Z:\) - po zmianie nie zapomnijcie zjechac na dół strony i kliknąć Zapisz.

- Narzędzia -> Preferencje -> Zaawansowane -> Historia - > Podręczna Dysku - polecam ustawić na 400MB, swoją drogą Podręczna RAM także na 400MB polecam ustawić lub na Automatycznie

b) Efekty.

Znacze przyspieszenie wczytywania stron oraz przeglądania zakładek.

 

4. Plik wymiany.

a) Po co?

- starsze aplikacje częstokroć są tak stworzone, że muszą mieć dostęp do pliku wymiany - i tutaj nic nie ma do tego jak sam Windows tym plikiem zarządza (swoją drogą w Windows 7 zarządzanie RAM'em jest naprawdę imponujące w porównaniu do wcześniejszych Windows'ów.

b) Jak?

- tak jak koledzy opisali - nie będę ich powtarzał

- dodam od siebie, że moim zdaniem nie jest potrzebna zmiana w rejestrze przy zaznaczeniu autousuwania pliku wymiany przy wyłączaniu systemu

c) Ile?

- 1,5GB - jeśli boicie się, że dając tyle tracicie na RAM'ie to nie bójcie się - jak RAM się "skończy" to skorzysta właśnie z pliku wymiany - który też jest przecież pamięcią RAM

 

5. Umieszczenie TMP/TEMP Windowsa na RAMDisk. (Ja z tego rozwiązania na chwilę obecną nie korzystam)

a) Po co?

- szybsze instalowanie aplikacji

- szybsze rozpakowywanie plików

- każdorazowe opróżnianie katalogów TMP/TEMP przy resecie/wyłączeniu komputera - z definicji działania pamięci RAM

b) Dlaczego nie?

- bo tak naprawdę nie wiadomo ile system potrzebuje na to przestrzeni dyskowej

c) Jak?

- tak jak opisali koledzy.

 

6. Dyski SSD.

- Przy telerzowych dyskach sprawa jest jasna - RAMDisk boost'uje system.

- Przy SSD również jest boost - choć mniejszy, jednak nadal zauważalny.

a) Dlaczego? - wytlumacze w skrócie na zasadzie "jak chłop krowie na rowie" :)

- dysk SSD zużywa się szybciej niż dysk talerzowy - zużywa się przy kolejnych zapisach (nie odczytach(!) jak to niektorzy twierdza)

- plik wymiany / cache przegladarek / pliki TMP/TEMP - to działania systemu polegające na zapisywaniu dużej ilości danych tymczasowych - czyli zużywaja dysk

b) Jak pomóc dyskowi SSD?

patrz - pkt 3, pkt 4, pkt 5. :)

 

7. ReadyBoost.

Ludzie piszą WIELE IDIOTYZMÓW na temat tej funkcji więc wyjaśnię o co chodzi.

ReadyBoost nie jest dla tych co mają mało RAM'u - mało tego - ta funkcja nie ma NIC wspólnego z RAM'em!

ReadyBoost ładuje na flash drive pliki startowe najczesciej uruchamianych programow - to cos jak dysk hybrydowy (np. Seagate Momentus XT).

Jeśli wsadzimy ReadyBoost na RAMDisk to już z definicji popełniamy hara-kiri, dlaczego? - ano dlatego, że założenie jest takie, że zawartość dysku z ReadyBoost nie jest usuwana - a RAM z definicji usuwa wszystko z siebie (moze nie tyle usuwa jak traci zawartosc) kiedy tylko wyłączamy/resetujemy komputer.

W teorii wystarczyłoby robić zrzuty z RAMDisk na dysk HDD i przy każdym włączaniu komputera wczytywanie ich - ale to rozwiązanie tylko dla tych co:

a) mają dużo pamięci RAM (8GB+)

b) nie wyłączaja często komputera

Z kolega testowaliśmy to rozwiązanie i daje nieziemskie wyniki przy 16GB RAM -> 8GB RAMDisk: 2GB plik wymiany, 6GB ReadyBoost - po 3 dniu pracy (komputer chodził 24/7) odpalanie gier i programów było niemalże natychmiastowe.

Ja sam tej funkcji jednak nie używam.

 

 

No i to na tyle moich spostrzeżeń :P

 

*1) Tak naprawdę Opera zawsze coś na dysku zapisuje.

*2) Patrz pkt 5.b)

 

Pytanie do kolegów (pkt 5.): - sam niestety nie wiem tego

- Ile przestrzeni dyskowej potrzebuje Windows XP/Vista/7 na pliki TMP/TEMP?

Edytowane przez Azuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pagefile - Plik "Pagefile.sys", jest elementem systemu, który używany jest jakby była to pamięć RAM. Plik ten jest ukrytym plikiem systemowym, standardowo umieszczonym na partycji rozruchowej (przeważnie na partycji C:).

 

Pytanie.

Czy w obec podanej definicji nie mija się z celem umieszczanie pagefile na ramdysku skoro ten dysk powstaje kosztem pamieci ram? rozumiem, że gdy brakuje ramu os zaczyna kozystać z pagefile czyli i tak z ramu. Nie mija się to właściwie z celem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przy odp ilości ramu (6-8GB), Pagefile można spokojnie wyłączyć a z pewnością nie przenosić już go do RAMDisk..

 

rozumiem, że gdy brakuje ramu os zaczyna kozystać z pagefile czyli i tak z ramu.

Gdy systemowi brakuje pamięci ram, to korzysta z Pagefile, który jest umiejscowiony na dysku twardym, który jest wolniejszy od RAMu i dlatego widać spowolnienie aplikacji używającej tego "sztucznego" ramu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jarkens , dobrze że odkopałeś temat Dołączona grafika jest tu prawie wszystko co chciałem wiedziec, ale.. prawie.

 

no to tak. Mam 8GB ramu i do rozdysponowania mam

 

- pagefile (swap)

- cache firefox

- TEMP/TMP Windows

- pliki temp programów graficznych typu Photoshop

- pliki temp programów typu Internet Download Manager

 

napewno chce na ramdisk dac swapa i cache przeglądarki. Co do wyłączania swapa - absolutnie nikomu tego nie polecam choćbyśmy mieli 35412654275GB ramu. Poprostu są programy które muszą go mieć i z niego korzystają. Dlatego juz mialem pisac po co przenosić Swapa z ramu do ramu, ale po dluzszym zastanowieniu stwierdzam ze ma to sens. no i tak, gdybym chciał zrobic ramdisk tylko na Cache i SWAP to ile bym musiał dac na ramdisk ? mysle ze nie wiecej niz 1GB ? no kwetsia usuwac przy restarcie czy nie. Bo usuwanie jest lepsze dla Swapa a gorsze dla cache. Wiadomo, przeglądając strony i mając juz tresci na ramdisku, przegladarka chodzi szybciej. ale uwaga, czy przypadkiem nie zapelniamy w ten sposób ramdisku ? tak niezapisująć caly czas w koncu ładujemy wiecej i wiecej na ten ram. czy nie jest tak ? to .w.g decyduje o tym zeby usuwac zawartosc ramdisku przy restarcie. nie wiem tylko co ze zmianą w rejestrze bo są tu podzielone zdania

 

TEMP/TMP - tu jest zagadka. jak wyzej piszecie, chyba nikt nie wie ile jest potrzebne na ten katalog. ale mozna wylistowac co w nim jest, a są w nim głownie

 

1) temp wynikający z wypakowywania archiwów

2) temp wynikający z instalacji programów/gier

3) temp plików ktore tworzymy w programach, które nie mają opcji ustalania tego katalogu

 

wiecej grzechów nie pamietam. I teraz tak.

 

1) temp wynikający z wypakowywania archiwów - jesli ktos ciągnie 1080p z neta to wie ze takie archiwa bywają ze mają po 2GB nawet.

2) temp wynikający z instalacji programów/gier - tu mam zagwozdke. Czy to jest tak że zawsze tyle ile ma wielkosci program/gra po zainstalwaniu to tyle wlasnie jest w tempie zanim instalacja dojdzie do konca ? Wtedy to by byly masakryczne wielkosci przy instalacji jakiś kombajnów graficznych albo gier typu gta.

 

co do 3) to tu zalezy jak wielkie pliki tworzymy.

 

mialbym jeszcze w sumie posrednie pytanie odnosnie plików temp programów typu Internet Download Manager. mniemam że 99% uzytkowników tego typu programów uzywa. Ja uzywam IDM wlasnie. ma on w ustawieniach wskazanie sciezki dla plików tymczasowych. Zawsze myslalem ze najbradziej wydajną i najmniej wysilającą metodą jest metoda "zrób temp tam gdzie pliki docelowe". Zauwazyliscie moze po skonczonym pobieraniu, gdy dojdzie do 100%, zaczyna sie operacja, tak jakby, sklejania tego tempa w ostateczny plikl. u mnie to sie nazywa "REBUILDING INDEX". ostatnia sciagalem jakis plik 2GB i ta operacja trwala jakąś dobrą minute. wczesniej tego niezauwazalem bo przy mniejszych plikach okolo 100MB ta oprecaja byla niezauwazalna. Ale o co chodzi. Sądzilem że jak dam temp tam gdzie katalog docelowy (wiadomo, nie musi byc tem sam katalo, wazne zeby bylo w obrebie jednej partycji), to program bedzie od szczał zamieniał zawartosc tego tempa na plik na tym samym obszarze dysku na ktorym byl temp. Czyli, jest sciągany plik zajmuje obszar A to plik docelowy tez bedzie na obszarze A tej samej partycji. Ale wlasnie przy tym pliki 2Gb co sciągalem, wyszlo ze chyba tak nie jest a jest tak że temp jest na obszarze A i plik docelowy na obszarze B, czyli plik temp jest przenoszony na inne miejsce TEJ SAMEJ partycji, co dla dysku jest masakrą. Jako że najefektywniejszy tranfer danych jest miedzy dwoma FIZYCZNIE dyskami, wypada żeby temp dac zupelnie na innym dysku fizycznym. Zgadzacie sie ze mną ?

 

dalej, odnosnie wypakowywania archiwow rar zip itd. na czuja powiem ze jest tu podobnie a mianowiscie wypakowywanie do tej samej partycji jest katorgą dla dysku. dlatego zaleca sie miejsce do wypakowywania rarów na innym dysku fizycznym. ALE UWAGA. Przecież po drodze zawartosc rara wędruję do Temp/TMP windowsa. ha! Co to oznacza ? łącząc to z poprzednim akapitem o tempach dla plików sciąganych przez program typu Internet Download manager:

 

ustalmy legende

 

DYSK1 (znajduje sie na nim katalog TEMP/TMP windowsa, moze to byc ramdisk)

DYSK2 - tu wskazujemy katalog tymczasowy sciąganego pliku

DYSK3 - tu wskazujemy katalog docecowy sciąganego pliku

DYSK4 - tu wskazujemy katalog docelowy wypakowania archiwa

 

- pobieramy RAR z internetu na DYSK3 (uwaga, jesli sciagamy przy uzyciu przeglądarki to temp tego pliku idze do cache, jesli przy pomocy programu to temp idzie do scięzki którą wskazalismy w programie, w tym przypadku na DYSK2). mamy juz plik wiec tzreba go wypakowac. Jako lokalizacje do wypakowania wskazujemy DYSK4 gdzie temp tego wypaka ląduje na DYSKU1.

 

tak wyglądam moim zdaniem najlepsza droga od początku do konca. to jets oczywiscie ekstremalny przypadek. Aha, nie sprawdzalem tego czy da sie zmienic sciezke tempa dla wypakowywania achwiwow czy musi to byc z definicji temp/tmp windowsa ?

 

prosze o komentarze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przy odp ilości ramu (6-8GB), Pagefile można spokojnie wyłączyć a z pewnością nie przenosić już go do RAMDisk..

 

Zawsze znajdzie się coś co bez PageFile nie działa jak należy ...

 

Dołączona grafika

 

EDIT:

 

Dodatkowo powiem iż przenoszeniem Temp'a na RAMDisk w opcji "kasuj wszystko co restart" to bardzo zły pomysł ... System zachowuje się wtedy bardzo dziwnie i niestabilnie i potrafią przestać działać nawet takie ciach!ły jak podgląd zdjęć ... (chwilę mi zajęło zanim doszedłem co jest przyczyną).

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze znajdzie się coś co bez PageFile nie działa jak należy ...

Nigdy nie miałem takich problemów, nigdy nie miałem takiego komunikatu.. TEMP win i TEMP użytkownika też mam na RAMDisk'u i też nie zauważyłem jakiegoś dziwnego zachowania systemu (Vista HP x64)

@MardokAle... czy to nie spowoduej ze w koncu ten TEMP urosnie do takich rozmiarów że zapcha ramdiska ?

jak nie będziesz czyścił plików temp (w przypadku ciągłego usypiania kompa, zachowywania obrazu RAMDisk na HDD), to zapcha.. na podobieństwo śmieci temp na HDD..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem takich problemów, nigdy nie miałem takiego komunikatu.. TEMP win i TEMP użytkownika też mam na RAMDisk'u i też nie zauważyłem jakiegoś dziwnego zachowania systemu (Vista HP x64)

 

Problemy się zaczną jak używasz TMP/TEMP na RAMDisk (cały czas mowa o kasowaniu co restart czyli bez wczytywania img) i zaczniesz instalować np. aplikacje która wymaga restartu, wtedy pojawią się błędy o barku plików i niemożliwości kontynuowania instalacji, co ciekawe u mnie nawet Dropbox przestał działać ale to muszę jeszcze sprawdzić czy poprostu ścieżka nie była za głęboka czy zmienić U:Temp na U: i zobaczę czy problem dalej występuje. Dodatkowo VMware szaleje gdyż gubi logi maszyn (trzymane w TEMP), ech nie wygląda to za dobrze... Natomiast co do pagefile to pierwszy lepszy przykład W7 64Bit + PS CS6 64Bit + PSD o wadze 60MB (koło 100 warstw) i 6GB RAM to za mało na obecnych 32GB nie było już problemu Dołączona grafika Póki co jestem jeszcze w fazie testów i jak na razie nie widzę żadnych większych korzyści z tego rozwiązania ale dam mu jeszcze szansę i po testuję Dołączona grafika

 

Aby nie było niejasności, moje ustawienia RAMDisk to:

 

- 4GB

- FAT32

 

Przeniesione na RAMDisk:

 

- Pagefile 1500MB (zmieniłem na 512MB - brakowało miejsca dla Photoshop)

- Cache Firefox

- Cache Photoshop

- TEMP/TMP

 

Póki co zrezygnowałem z ostatnie opcji czyli TEMP/TMP.

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego ja sobie dokupie jeszcze te 8GB zeby meic 16.

 

tak samo mialem watpliwosci co do TEMP/TMP. Ja nie wyobrazam sobie zachowywania czy to TEMP/TMP co restart czy obrazu RAMDISK co restart. W obu przypadkach dazymy do nieuchronnego zapelnienia obu magazynow. Teraz łącza sa na tyle szybkie ze czy to laduje obrazki i flashe internetowe z neta czy z ramu to jeden pies, mala roznica w czasie.

 

@Mardok, tak, jesli sie wskazuje sciezke dla tempa np U: to pliki umieszczane sa w katalogu U:TEMP. Tylko uwaga, ten katalog trzeba najpierw stworzyc bo sam sie nie utworzy. to masz wlaczone usuwanie temp przy restarcie ? tzn nie musi byc przy restarcie, ja mam np ustawione czyszczenie ccleanerem przy ladowaniu windowsa. analogiczne pytanie o ramdisk - usuwasz obraz ? blagam powiedz ze tak (w obu przypadkach)

 

zastanawialem sie na opcja posrednia dla TEMP/TMP miedzy dyskiem a ramdyskiem. Mianowicie takie USB 16GB wpiete na stale do plyty glownej z tylu, jako magazyn tylko na TEMP/TMP. Co wy na to ?

Edytowane przez tommiyacht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Katalog się sam tworzy o ile używasz czegoś co zapisuje nie odczytuje (np. instalator).

2. TEMP/TMP na RAMDisk sam się kasuje nie trzeba żadnego CCleaner - chyba oczywiste w opcji bez img

3. Obecnie mój TEMP/TMP został przeniesiony z powrotem na RAID 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wypakowywania archiwow np RAR to gadalem z innym gosciem na innym forum i , cytuje,

 

 

Natomiast Total Commander - dzis sprawdziłem - nigdy nie używa tempa. Zarówno poleceniem F5 jak i przecišgajšc - ponieważ przecišgnięcie w TC istotnie jest równoznaczne z F5.

jesli mialbym strzelac ktore wypakowywanie jest szybsze - miedzy DYSK-RAMDISK-DYSK a DYSK-DYSK to za kazdym razem powiem ze DYSK DYSK. (nie dowiedzialem sie jeszcze czy sprawdzal to na wewnetrzym module pakujacym TC czy na zewnetrznym WINRAR). Natomiast napewno drag'n'drop miedzy oknami windowsa wypakowywuje przez tempa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wypakowywania archiwow np RAR to gadalem z innym gosciem na innym forum i , cytuje,

 

jesli mialbym strzelac ktore wypakowywanie jest szybsze - miedzy DYSK-RAMDISK-DYSK a DYSK-DYSK to za kazdym razem powiem ze DYSK DYSK. (nie dowiedzialem sie jeszcze czy sprawdzal to na wewnetrzym module pakujacym TC czy na zewnetrznym WINRAR). Natomiast napewno drag'n'drop miedzy oknami windowsa wypakowywuje przez tempa

 

To chyba oczywiste że rozpakowywanie bezpośrednio w miejsce docelowe będzie szybsze niżeli na TEMP a potem dopiero na miejsce docelowe, z tego co pamiętam darmowy 7zip rozpakowuje od razu w miejsce docelowe wszystkie rodzaje archiwum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o, dobrze wiedziec. przydatne info. Rozumiem ze masz w takim razie w total commanderze ODZNACZONE "uzyj wewnetrznego modulu rar jesli to mozliwe" i podana sciezka do 7zip.exe ? bo zakladam ze:

 

1) uzywasz TC

2) 7zip obsluguje rar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o, dobrze wiedziec. przydatne info. Rozumiem ze masz w takim razie w total commanderze ODZNACZONE "uzyj wewnetrznego modulu rar jesli to mozliwe" i podana sciezka do 7zip.exe ? bo zakladam ze:

 

1) uzywasz TC

2) 7zip obsluguje rar

 

Nie używam TC i mam najnowszą alpha x64 od 7zip, wole tradycyjną obsługę przez explorera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób mogę przenieść cache Google Chrome na RAMDisk w Windows 8? Nigdzie nie mogę znaleźć edycji ścieżki docelowej skrótu. Przeglądarkę zazwyczaj uruchamiam albo z ekranu startowego, albo z paska zadań na pulpicie. Komuś udało się może uporać z tym problemem?

 

EDIT: Poradziłem sobie tworząc nowy skrót na pulpicie, edytując jego adres docelowy, a następnie ponownie podpinając go do paska i ekranu startowego :)

Edytowane przez Amfidiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...