Skocz do zawartości
Nick126

Pierwszy laptop, kilka pytań (Asus)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, właśnie odpaliłem swojego pierwszego laptopa. Co mnie zdziwiło to to, że nie było do niego żadnych płyt.

Standardowo mam partycje podzielone 25-75% C/D. Chciałbym to jednak zmienić - czy jest do tego konieczny format? (wiem, że da się to ustawiać jakimiś programami, ale czy jest to na tyle dobre/skuteczne?).

Co jeżeli zrobię format? Z czego instalować system itd.? Czy to się inaczej odbywa w lapku niż "tradycyjnie"?

Mam Asusa K53SV, denerwuje mnie (tak... od pierwszego włączenia :D ) dioda przy przycisku włączania - czy da się ją wyłączyć bez rozkręcania? :D

Narazie takie kilka pytań :)

 

Edit:

Asus załącza dużo oprogramowania, czy jest ono konieczne? Co można wyrzucić?

Edytowane przez Nick126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mnie zdziwiło to to, że nie było do niego żadnych płyt.

 

Bo jest partycja recovery.

Standardowo mam partycje podzielone 25-75% C/D. Chciałbym to jednak zmienić - czy jest do tego konieczny format? (wiem, że da się to ustawiać jakimiś programami, ale czy jest to na tyle dobre/skuteczne?).

 

Da się zrobić. Jest masa programów do tego. Np GParted itp. Poszukaj pod hasłem "zarządzanie partycjami", "zmiana rozmiaru partycji". Podkreślam, że jak coś zrypiesz to czeka Cie format, a jak wywalisz sobie recovery to będziesz miał duużo "zabawy", niekoniecznie przyjemnej ;)

Co jeżeli zrobię format? Z czego instalować system itd.? Czy to się inaczej odbywa w lapku niż "tradycyjnie"?

 

Przy włączaniu lapka, jak leci ekran POST to powinien być podany klawisz dostępu do Recovery.

dioda przy przycisku włączania - czy da się ją wyłączyć bez rozkręcania? :D

 

Na 99% nie ma takiej możliwości.

Asus załącza dużo oprogramowania

 

Daj liste programów, to pomyślimy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Partycja recovery - przy pierwszym uruchomieniu system chciał mi nagrać chyba "recovery backup" na DVD, ale nie mam takiej na stanie więc tego nie zrobiłem. Należy to wykonać czy nie ma się co martwić na zapas? Jak się coś "popsuje" to później normalnie da radę wszystko przywrócić itp?

 

Czy poprzez wejście przez okno POST do recovery można zrobić formata i podział na partycje?

 

Piszesz, że jak zwalę to czeka mnie masa zabawy - rozmawiałem z kolegą i mi powiedział, że on robi tak: pełen format, ściąga crack-windowsa, wbija swój oryginalny serial, ściąga sterowniki ze strony producenta lapka i wszystko jest ok. Też tak można? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz orginalnego windowsa dołączonego do laptopa to zrobienie recovery dvd to podstawa. Powinien być do tego zainstalowany odpowiedni program na laptopie. Sterowniki a i owszem powinny być wszystkie na stronie producenta ale czasem bywa z tym różnie. Post nie ma żadnego związku z dzieleniem na partycje. Windows w laptopach jeżeli jest do niego dołączony instaluje się z partycji recovery, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zainstalować go tradycyjnie z płyty.

Edytowane przez Stolar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przeszkodzie stoi jedna rzecz - mianowicie w lapkach bardzo często klucz jest związany z jakimś certyfikatem w Windowsie (przypisany jest do płyty głównej, czy coś w tym stylu). Nie wiem jak jest na Asusach, ale np w Lenovo miałem problem po formacie "z płytki" ze zmianą klucza na ten ze stickera - pisało, że jest nieprawidłowy. Nagraj te Recovery DVD, wtedy jak się coś spierniczy będziesz miał bramkę awaryjną. Co do zmiany rozmiaru partycji "instalatorem" recovery - jeśli mam być szczery to nie pamiętam, czy on robi "wszystko" - włącznie z podziałem na partycje, czy musisz parę rzeczy "wyklikać". U różnych producentów jest różnie...

 

Na Twoim miejscu bym zrobił tak:

1) nagrał te recovery DVD, na w razie "w", jak masz jakieś dane na nim to też zgraj.

2) ściągnął Hiren Boot CD (na 13.2 już jest wszystko legalne z tego co widze). Tam masz parę programów, do edycji partycji

3) zmieniasz rozmiar (koniecznie przy włożonej baterii)

4) zapisujesz, program wykona co ma wykonać

5) chkdsk i powinno być wszystko ok.

 

Tylko pamiętaj, na własną odpowiedzialność ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywalasz:

live mesh

webstorage

bookworm

syncables desktop se

nuance pdf reader wywalasz -> instalujesz adobe/foxit

trend micro titanium wywalasz, instalujesz jedno z -> avira/avast/patrz temat "jaki antywirus"

z podstawowych programow windows live usuwasz np messengera

google toolbar

 

ps. nie jest tak tragicznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się za usuwanie Mesh'a i wszystkich jego elementów w Panelu sterowania i system po tym nie chciał wstać :D Także od tamtego czasu już nic nie grzebałem.

Od kilku dni Asus Live Update chce mi coś pobierać - robić to? Pomocne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...