Skocz do zawartości
Desmowiecki

Grzeje się komputer i się wyłącza . Co zrobic ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Mam problem z wyłączającym się komputerem .

2 lata temu kupiłem nowe części do komputera :

Proc - AMD Athlon 5200+

Grafika - GeForce Gainward 9600GT

Płyta Gł - Gigabyte GA-M57SLI-S4

RAM - OCZ 2GB w dualu

 

Wszystko było OK , wrzuciłem go w starą obudowę .

 

Od jakiegoś czasu zaczął się przegrzewać ale wystarczyło zamontować malutki wiatraczek wyciągnięty z zasilacza starego chyba i przestał się wyłączać , ale w końcu przestało to zdawać egzamin .

Na początku myślałem że to grafika , później że proc , ale teraz mam wrażenie że to chyba chipset na płycie . Ostatnio jak się wyłączył dotknąłem radiatora na procku to był dość ciepły ale myślę że w normie tak samo karta graficzna ale chipset prawie poparzył mi paluchy..

 

Nie wiem kompletnie co zrobić . Nawet zacząłem przykładać dość duży wiatrak do wentylacji w domach ale i on teraz już nie daje rady .. Mam otwartą również obudowę z obu stron .

Kompletnie nie mam pomysłów .

 

Dodam że wyłącza się przy każdych grach , nawet niektórych przez przeglądarkę , filmach na YT po kilku minutach , a przy grach typu Colin Dirt 2 po pół minuty .

Edytowane przez Desmowiecki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyściłem z 3 razy już .

 

Nie wiem czy o to chodziło :

Pole Wartość

Właściwości czujnika

 

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.104 V

+3.3 V 3.184 V

+12 V [ TRIAL VERSION ]

+5 V podczas wstrzymania pracy 4.812 V

VBAT baterii CMOS 3.136 V

DIMM 1.920 V

Napięcie procesora graficznego 1.100 V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie czego sądzisz że komputer się przegrzewa?

organoleptycznie:

 

Ostatnio jak się wyłączył dotknąłem radiatora na procku to był dość ciepły ale myślę że w normie tak samo karta graficzna ale chipset prawie poparzył mi paluchy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty praktycznie zabiłeś ten komputer takim zasilaczem, obejrzyj czy kondensatory nie popuchły na wszystkich podzespołach i zmień go na markowy 400W, o ile nie planujesz dalszych zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.PaVLo. bardziej się skompromitować nie można, najpierw prosisz o napięcia a programu, następnie Deltę (jedne z najlepszych zasilaczy) traktujesz na równi z jakimś ciach!em. No fakt, przecież nie widziałeś delty w kolorowym folderze, banerze reklamowym. :damage_wall:
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o

Dołączona grafika

 

to 15A na 12V to za wiele nie jest, jednak powinno to wsio działać(zwłaszcza bez oc) o ile zasilacz jest sprawny - syf/ciepło/wiek mogły zrobić swoje (kondensatory i ewentualne konsekwencje). Druga opcja to mobo zdycha, jak wiadomo nforce lubi się grzać.

Btw Sam miałem kiedyś e2140@3.2 i HD2600PRO@XT na fortronie 300GTF (13A na 12V) i wsio działało jak należy, ba nawet cicho było. Zasilacz do dziś jest w użyciu z e2180@3.0@1.4V i 7300GT DDR3.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.PaVLo. bardziej się skompromitować nie można, najpierw prosisz o napięcia a programu, następnie Deltę (jedne z najlepszych zasilaczy) traktujesz na równi z jakimś <span style='color: red;'>[ciach!]</span>em. No fakt, przecież nie widziałeś delty w kolorowym folderze, banerze reklamowym. :damage_wall:

 

Przestań sam się kompromitować skoro nie rozumiesz czemu pytam o napięcia a potem o zasilacz, który bardziej pasuje pod stare kompy, gdzie ważna była linia 5V a nie pod nowoczesne wymagające silnej 12V. Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się robi :)

Podłączyć kompa pod inny zasilacz, może być pożyczony, byle był pewny.

Dać nawiew, nawet prowizoryczny (np jakiś wentylator 60-80mm) na chipset płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze primo- zainstaluj siakiś soft do monitoringu temperatur- nie wiem, może SpeedFan?

Obserwuj wskazania i zapodaj ich wartości tuż przed awarią.

Zasilacz ma się nijak do parzącego chipsetsa... ale ja siem nie znam, tak tylko gdybam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz porządny (jeżeli to faktycznie jest Delta), jednak może być trochę słabawy jak na taką konfigurację. Zabrakło klasyki: napięcia mierzymy miernikiem sprzętowym, nie programami. Nawet najtańszy supermarketowy przyrząd pomiarowy da nam znacznie bliższe rzeczywistym wartościom wyniki.

Chipset się grzeje? Tak czy inaczej warto byłoby go czymś podmuchać, np. umiejscowić w okolicy wentylator 80mm lub jakiegoś mniejszego bzyczka doń przyczepić i ew. zmienić pastę pod układem chłodzenia tegoż chipsetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wiec tak miałem identyczne problemy z identyczną płyta główna.

Rozwiazanie juz sugerowane:

Możesz ściągnąć radiatorek z płyty i wymienić pastę na porządną oraz zamontować na nim wentylatorek ~60mm

Problem rozwiązany.

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...