Skocz do zawartości
wreq

Cities in Motion

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś lubi wszelkie gierki strategiczno-ekonomiczne w klimatach Transport Giant, to właśnie na rynku ukazał się "Cities in Motion: Symulator Transportu Miejskiego"...

 

Cities in Motion to symulator tworzenia infrastruktury transportowej oraz późniejszego nią zarządzania, jak również organizowania wykorzystujących ją przewozów.

 

Wcielamy się we właściciela specjalistycznej firmy zajmującej się tą właśnie sferą miejskiej zabudowy. Tworzyć własną sieć komunikacyjną będziemy w jednej z czterech dużych aglomeracji europejskich. Udostępnione zostały Wiedeń, Helsinki, Berlin oraz Amsterdam. Oczywiście, wszystko musimy zaplanować i wykonać w ten sposób, by obyło się bez opóźnień na trasach oraz odwołanych połączeń. W grze znajdziemy ponad 30 różnorodnych środków transportu, w tym autobusy, tramwaje, metro, czy śmigłowce. Wraz z rozwojem każdego miasta, rosnąć i zmieniać się będą potrzeby jego mieszkańców, zmuszając nas do ciągłego zaspokajania ich nowych wymagań, przy jednoczesnym dbaniu o opłacalność całego przedsięwzięcia. Do naszej dyspozycji oddane zostało ponad 100 różnorodnych budynków.

 

Cities in Motion oferuje graczom okazję prześledzenia stu lat historii publicznego transportu od roku 1920 do 2020. Wszystko bazuje oczywiście na złożonym i realistycznym systemie symulacji ekonomicznej, w skład którego wchodzą kontrakty wykonawcze, współpraca z bankami, ubezpieczenia oraz zmiany nastrojów na rynku. Natomiast zaawansowany moduł sztucznej inteligencji steruje poruszaniem się ludzi między ich domami, a miejscami pracy oraz rozrywki.

 

W grze znalazła się rozbudowana kampania złożona z 12 misji, która spokojnie wprowadza w tajniki tego biznesu, jak również tryb wolny, pozwalający na swobodny rozwój naszego imperium. Przygotowano również trzy stopnie trudności, a dodatkową atrakcją jest potężny edytor map, umożliwiający tworzenie własnych metropolii.

 

gry-online

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Gameplay:

 

Cenega jak zwykle nie ustrzegła się wpadki przy wydaniu tej gry - grrr...

Grę dostajemy w pudełku, na którym "jak byk stoi" - wersja PL i ENG...

Dodatkowo dowiadujemy się, że gra wymaga połączenia z internetem - a konkretniej; gra współpracuje z usługa Steam...

 

Niestety nikt nigdzie nie napisał, że abyśmy mogli zagrać w polską wersję językową gry, wystarczy tylko zainstalować program z płyty bez integracji go ze Steam'em - natomiast osoby które zechcą od razu przypisać ją do swojego konta (ja akurat tak zrobiłem) i pobrać ją z sieci (zajmuje niecałe 400Mb a i są już dostępne DLC'ki) do wyboru będą miały tylko język; angielski, niemiecki, francuski i włoski...

I kolejny fail - przy polskiej wersji językowej, w napędzie musi być płyta żeby można było grać...

 

Szkoda, że Cenega nie umieściła na pudełku/w instrukcji żadnego info o różnych sposobach instalki...

 

Ale sama gierka bardzo przyjemna - jeśli ktoś takowe lubi to polecam...

Edytowane przez wreq
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co bawiłem się głównie edytorem, który w zasadzie sam w sobie powinien być osobną grą...

Opcji graficznych - czyli "wyposażenia" naszego wirtualnego miasta jest multum - mamy chociażby animowaną demonstrację albo przemarsz jednostki wojskowej...

Grafika mimo że prosta, jest bardzo ładna i szczegółowa - poniżej screen z wybranymi graficzkami...

Przy niektórych obiektach podana jest data (rok w grze) od której będzie dostępny/widoczny...

Można sobie zmienić nazwę obiektu, pod którą będzie widoczny w rozgrywce...

 

Dołączona grafika

 

Ps. Nie podoba mi się, że w menu głównym widnieje ikonka do facebooka i twittera ;)

Ps. Rozgrywkę opiszę jak trochę dłużej sobie pogram - póki co Wiesław 2 na pierwszym planie... ;) ale z tego co zdążyłem poznać w trybie sandbox, to sama gra wydaje się już trochę uproszczona niż Cities i Simy...

Edytowane przez wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wyboru na starcie tylko 5 mapek, ale krótkie poszukiwania wśród społeczności tej gry i znalazłem parę stworzonych przez fanów mapek (niektóre są naprawdę zaje***** - poniżej przykładowa a jest i też mapka polskiego Gorzynia).

 

Dołączona grafika

 

Gdyby komuś brakowało obiektór w grze, albo uznał że sam może wykonać je lepiej to nic trudnego ;) wystarczy użyć do tego darmowego blendera - znów krótka wizyta na google i znalazłem "miły" polski akcent Jelcza M11 ;)

 

Dołączona grafika

 

Pozatym na stroch polskich i niemieckich jest już kilkanaście ciekawych i przydatnych modów które usprawniają rozgrywkę i dodają coś o czym twórcy zapomnieli - chociażby różne kolory dla linii tego samego typu czy możliwość dowolnego nazywania przystanków...

Generalnie bez modów to ta gra dużo traci na przyjemności z rozgrywki - szybko zaczynamy dostrzegać braki, a głównym i największym jest brak jakiejkolwiek konkurencji :( oraz zbyt duża ilość nieprzydatnych informacji które możemy sobie pooglądać na wykresach i tabelkach (i którego do niczego tak naprawdę nie służą) - można by jeszcze trochę tych braków wymienić...

Edytowane przez wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale chyba główne zajęcie to komunikacja? Reszta to tylko otoczka, tak mi się wydaje. A jak wygląda kwestia miasta? Je sie tez buduje?

 

Miasta nie budujesz ani w sandboxie ani w kampanii - możesz to zrobić tylko w edytorze. Oczywiście społeczność już rozwiązała ten problem i po dograniu odpowiedniego moda, można sobie budować w normalnej rozgrywce (kosztuje to rzecz jasna wirtualne pieniądze ale jest już i odpowiednie "usprawnienie" dodające $)...

 

Oczywiście komunikacja jest głównym założeniem gry...

 

Szkoda, że im dłużej w to gram, tym więcej baboli zaczyna irytować (mówię to jako normalny gracz, a nie maniak tego typu gierek) - chociażby dziwny algorytm układający tory tramwajowe czy problemy z połączeniem dwóch odcinków torów metra. Dziwne jest też, że nawet jeśli zrobisz dwie identycznie kursujące linie korzystające z tych samych pojazdów, to pasażerowie i tak będą korzystać z jednego autobusu i czekać do usra*** śmierci aż nadjedzie ten konkretny.

Brakuje też jakiejkolwiek opcji umożliwiającej ustalenie sposobu kursowania kilku pojazdów na tej samej trasie (w jakiś odstępach czasu chociaż albo ilości oczekujących pasażerów) - dajesz 10 autobusów i te sobie kursują jeden za drugim. Można też ponarzekać na praktycznie zerowe różnice między pojazdami i małą ich pojemność - ale to akurat da się rozwiązać modem lub edycją odpowiedniego pliku. Pozatym, informacje wyświetlane na mini mapie nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości - przykładowo mapka pokazuje duże zagęszczenie miejsc pracy (czyli klientów) - stawiasz przystanek i ilu masz pasażerów ? zero, a stawiasz go na totalnym zadu*** i nie możesz wyrobić z ilością chętnych na przejażdżkę...

 

I tak jak wspomniałem wcześniej - bardzo, ale to bardzo brakuje konkurencji - wtedy gra byłaby dużo ciekawsza i byłby sens wykorzystywania np.: opcji reklamowych (gazety, billboardy, internet, radio i tv) - teraz nawet kampania reklamowa w każdym z mediów, nie skutkuje większą ilością klientów - wystarczy tylko manipulacja cenami biletów w góre, w dół...

 

Na pocieszenie, muszę przyznać, że pojawia się coraz więcej fajnych modów usprawniających rozgrywkę (polecam chociażby http://www.citiesinmotionexchange.com/), a i sama gra dość łatwo daje się modyfikować, więc jest szansa, że w miarę czasu będzie z tego całkiem niezły "rasowy" tycoon...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rafa

 

No nie wiem - Half-Life , Total Annichilation , Transport Tycoon Deluxe , Quake III , UT'99 i UT2004 , NFS HP2 , NFS Porsche .

 

Istnieje sporo gier który długi czas radziły sobie bez modów .

 

Wracając do tematu .

 

Po tytule sądziłem że to kolejna gra z cyklu budujesz i zarządzasz miastem - czyli nie dla mnie - próbowałem SimCity (2k jak i 3K , nowszych nie sprawdzałem ) , Cities XL ale mi nie podeszły .

 

Po pierwszych kilku postach widzę że to bardziej gra w stylu Transport Tycoon czy Traffic Giant .

 

Może się skuszę , choć błędy wymieniane przez wreq mnie lekko odstraszają .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co pojawił się patch ostatnio i coś tam poprawiono :unsure: dobrze, że wersja językowa gry nie ma znaczenia (można na pl zainstalować patch eng), bo Cenega pewnie znów dałaby tylnej części ciała...

 

- gracz może zmieniać nazwę przystanku,

- numer linii jest wyświetlany w polu powyżej pojazdów gracza,

- autobusowe i tramwajowe przystanki mogą być upgrade'owane poprzez budowę nowego przystanku w tym samym miejscu,

 

Zwłaszcza ostatni podpunkt jest interesujący - wcześniej trzeba było budować "ładniejszy" przystanek obok starego i bawić się w dodawanie/usuwanie przystanku z linii <_<

Edytowane przez wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...