Skocz do zawartości
yodacki

Połączenie przez VPN ogranicza szybkość łącza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
problem jest następujący.
W firmie postawiony jest serwer VPN (tunel zestawiany jest przez PPTP) na oddzielnej maszynie pod Ubuntu. Router, również oddzielna maszyna, działa na bazie Vyatty.
Posiadamy oddziały na terenie miasta, które łączą się z centralą przez tunel VPN. Oddziały posiadają łącza od 6 do 20 mbit z kablówki.
Tunel w tych oddziałach jest zestawiany na routerach (D-Link DI-524).
Jeśli łączę się z oddziałów do centrali przez VPN szybkość łącza nie przekracza 2 mbit, średnio utrzymuje się na poziomie 1,5 mbit. Jeśli routery połączenie mają skonfigurowane jako dynamiczne czyli bez udziału VPN wtedy szybkość łącza jest taka, jaka powinna być w konkretnych oddziałach.
Dokładnie ten sam problem mam w domu tzn. przy normalnym połączeniu mam 20 mbit, po zestawieniu połączenia PPTP z centralą, szybkość łącza nie przekracza 2 mbit.
Wina leży bezsprzecznie po stronie Centrali, tylko gdzie ? Serwer PPTP czy Vyatta.

Pytanie jest takie ? Czy serwer VPN standardowo w konfiguracji ma zawarte informacje o obcinaniu łącze ? Jeśli tak to gdzie ?
Czy też wina leży po stronie routera (Vyatta) ? Gwoli wyjaśnienia: na Vyattcie nie ma założonego traffic shapingu

Co o tym sądzicie ?
Proszę o info jeśli macie jakieś pomysły.

Pozdrawiam

Edytowane przez yodacki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Centrala ma łącze synchroniczne 25/25 mbit, po światłowodzie.

Oddziały mają łącza asynchroniczne. Jak pisałem poprzednio download jest od 6 do 20 mbit, natomiast upload wszędzie jest 2 mbit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...