Skocz do zawartości
Mibars

Popsułem RAID1 chkdskiem. Co teraz?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zaszła u mnie potrzeba przeprowadzenia Clear CMOS (komputer się nie uruchamiał, próbował startowac co pare sekund, zdarzało się, rada: wyczyść CMOS).

 

Wszystko pięknie, skonfigurowałem od razu "wszystko" w BIOSie, komputer zastartował, wykrył costam nowego (zapewne dysk, ja skojarzyłem to z wcześniejszą instalacją SE PC Companion, które prosiło mnie o restart), dla pewności "sprawdziłem" (niestety tylk ow "Mój Komputer"), czy nie mam aby zdublowanych dysków.

 

Wszystko pięknie, po chwili jednak przypomnialem sobie, że nie przyuważyłem podczas uruchamiania komunikatu od sterownika RAID - No tak, nie zmieniłem w BIOS opcji z IDE na RAID. Nic nie stracę, najwyżej jak odtworzy "nowy" dysk ze "starej" kopii sprzed ok. godziny to nic się nie stanie. Siup do BIOS, przestawiam, komunikat już jest, zdziwiło mnie tylko, że brzmi on "OK" a nie "Verify" jak to parę razy widziałem po resetach. I tu powinna zapalic mi się lampka ostrzegawcza, że coś jest nie tak. Windows się uruchamia i robi chkdsk. I tak nie mogłem go anulowac, bo klawiatura USB nie działa w czasie gdy prosi o wciśnięcie dowolnego przycisku aby anulować, więc go wykonałem. Jeśli dobrze rozumiem, to chkdsk wszystkie pliki, które były modyfikowane przez ta godzinę uznał za uszkodzone (jeśli odczytywał po kawałku z każdego dysku miał prawo tak stwierdzić - w końcu nic się nie zgadzało). Jak łatwo się domyślic - Wszystko, co tylko było ruszane zostało rozwalone.

 

Stan obecny:

-RAID spięty - Windows nie startuje.

-Raid rozpięty działa górny dysk - Windows wstaje, wszystko rozwalone, prosi o chkdsk, bo co chwile trafia na uszkodzone pliki.

-Raid rozpięty, działa dolny dysk - Windows wstaje, BSODował, zrobiłem mu chkdsk (ponowny) jako samodzielny dysk, nadal wali BSODy, na awaryjnym wstał i niespecjalnie wiem co dalej robić.

 

 

Pytanie zasadnicze: Co dalej? Jak to naprawic? (WINDOWS 7)

 

A miało być tak bezpiecznie przez ten RAID1..

 

Do głowy przychodzi mi jedno: Spiąć RAID z powrotem, nawet nie próbować odpalać systemu i go przeinstalować bez formatowania. Formatowanie nie wchodzi w grę.

 

Mam jeszcze jeden pomysł - Zgrać wszystko z obecnego dysku na inny dysk 1TB, te sformatować i wszystko na nowo postawic....

Edytowane przez Mibars

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie jeśli takie rozwiązanie Ci wystarczy - możesz zrezygnować z "hardware'owego" RAID'u i skonfigurować software'owy z poziomu Windowsa 7. W tym przypadku konwertujesz wolumin z prostego do dynamicznego i ustawiasz mirrowanie na drugi dysk. W ten sposób unikniesz stawiania systemu od nowa.

 

Youtube'owy, krótki manual:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakos nie mam zaufania do softwareowego RAIDu...

 

Jutro postaram się z tym powalczyć, pal sześć Windowsa, spróbuje użyć najpierw przywracania systemu, a jak nie to reinstall bez formatowania, gorzej z prawdopodobnie uszkodzonym archiwum GG (3, czy 4-roletnie), czy tez konfigiem Opery wraz z tysiącami maili, w tem nigdzie nie dublowanymi "wysłanymi"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Donbra, przywracanie systemu + parę tricków i reinstalacji i mam system działający na jednym dysku. Teraz jak POPRAWNIE odbudować drugi dysk przy użyciu danych z pierwszego?

 

Dodam tylko ,ze po włączeniu RAID w BIOSie RAID jest już ustawiony, kwestia jak poprawnie odbudować drugi dysk z pierwszego. Ok. 90% danych zapewne jest identyczna na obydwu dyskach (wliczając strukturę)

Edytowane przez Mibars

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...